Czy wszyscy będą zbawieni?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: sądzony » 2022-11-09, 10:31

Andy72 pisze: 2022-11-09, 10:12 Cwaniakowanie typu wybieranie orzez cale zycie nie Boga a potem chec wybrania Nieba nic nie da.
Wydaje mi się, że to nie jest żadne cwaniakowaci, a niewłaściwa perspektywa.
Załóżmy, że Bóg zbawia wszystkich.
Kto "wygrywa":

Ten, który przez całe życie był poza Bogiem czy ten, który przez całe lub część życia był z Bogiem.

:-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-09, 12:54

I tak wygrywa ten, który całe życie był z Bogiem.
Ale, niestety, Bóg wprawdzie zbawił (odkupił) wszystkich, ale nie wszyscy życzą sobie z tego skorzystać.

Oświecona

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Oświecona » 2022-11-09, 13:04

sądzony pisze: 2022-11-09, 10:31 Ten, który przez całe życie był poza Bogiem czy ten, który przez całe lub część życia był z Bogiem.
Gdyby nie koncepcja piekła, to oczywiście wygrywa ten, który żyje bez Boga. Jest wolnym człowiekiem.
Myślenie o piekle powoduje zmianę postępowania, narzucenie schematów, pewne ograniczenia.
Gdyby nie strach przed piekłem, to wielu ludzi byłoby sobą. Strach przed piekłem to dla nich smycz.
Choć nie wątpię, że są ludzie, którzy nie potrzebują tego strachu, a mimo to żyją z Bogiem i są szczęśliwi.

Ale nie mam cytatu, więc nie będę dalej offtopować :-)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: sądzony » 2022-11-09, 13:11

Oświecona pisze: 2022-11-09, 13:04 Gdyby nie koncepcja piekła, to oczywiście wygrywa ten, który żyje bez Boga.
Żyłaś kiedyś z Nim?
Oświecona pisze: 2022-11-09, 13:04 Jest wolnym człowiekiem.
Ja również
Oświecona pisze: 2022-11-09, 13:04 Myślenie o piekle powoduje zmianę postępowania, narzucenie schematów, pewne ograniczenia.
Gdyby nie strach przed piekłem, to wielu ludzi byłoby sobą. Strach przed piekłem to dla nich smycz.
Oświecona pisze: 2022-11-09, 13:04 Choć nie wątpię, że są ludzie, którzy nie potrzebują tego strachu, a mimo to żyją z Bogiem i są szczęśliwi.
Ja jestem poniekąd takim człowiekiem. Dziś. Nie wiem co będzie jutro.
Oświecona pisze: 2022-11-09, 13:04 Ale nie mam cytatu, więc nie będę dalej offtopować :-)
Jakiego znowu cytaty?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Oświecona

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Oświecona » 2022-11-09, 17:49

sądzony pisze: 2022-11-09, 13:11 Ja jestem poniekąd takim człowiekiem. Dziś. Nie wiem co będzie jutro.
Masz wolny wybór, ale to nie znaczy, że Twoja droga jest dla każdego, poza tym nie możesz uwolnić się od świadomości ewentualnych konsekwencji (piekło), więc w sumie Twoja wolność jest też dyskusyjna – ale to nadal TWOJA wolność :-)
sądzony pisze: 2022-11-09, 13:11 Jakiego znowu cytaty?
Przedtem pisaliśmy to w wątku z cytatami, a teraz to przenieśli :-)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: sądzony » 2022-11-09, 17:57

Oświecona pisze: 2022-11-09, 17:49 Masz wolny wybór, ale to nie znaczy, że Twoja droga jest dla każdego, poza tym nie możesz uwolnić się od świadomości ewentualnych konsekwencji (piekło), więc w sumie Twoja wolność jest też dyskusyjna – ale to nadal TWOJA wolność :-)
Moja wolność opiera się na wierze, nie na fakcie. Póki więc mam wiarę, nic nie może mi jej zabrać. Oczywiście mogę ją stracić.
Największą wolnością jest "bycie niewolnikiem Chrystusa", "zrezonowanie" własnej woli z wolą bożą,
po Twojemu, stanie się naturalnym biegiem wszystkości. Czy źle pojmuję?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Andej » 2022-11-09, 18:07

sądzony pisze: 2022-11-09, 10:31 Załóżmy, że Bóg zbawia wszystkich.
Kto "wygrywa":
Tek, kto zostaje zbawiony, ten kto dostaje się doi nieba, ten kto zmartwychwstaje do wiecznej komunii z Bogiem.
sądzony pisze: 2022-11-09, 10:31 Ten, który przez całe życie był poza Bogiem czy ten, który przez całe lub część życia był z Bogiem.
Ale i oni otrzymali po denarze.
Jeden i drugi otrzymał 100%. Obaj wygrali. Obaj są zwycięzcami.

Wydaje mi się, że po oczyszczeniu wszelkiego zła w czyśćcu nie pozostaje żaden ślad grzechów. Od zbawienia w niebie wszyscy są świętymi. Równymi w świętości i równymi w szczęściu i miłości
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: sądzony » 2022-11-09, 18:11

Jednakże żyjąc blisko Boga, żyjesz prawdziwiej, piękniej, radośniej, miłośniej niż nie mając z Nim żadnej relacji.
Można powiedzieć, że poniekąd już tu na ziemi możemy "zostać zbawiani".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Andej » 2022-11-09, 18:26

Pytanie dotyczyło stanu ostatecznego.
Natomiast tu, na ziemi... jest inaczej. Poczytaj o wielkich świętych, czy oni czuli, że są tu zbawieni? Właśnie to oni są najbardziej pokorni wobec Boga. To oni najbardziej się korzą. Oni najbardziej cierpią z powodu wszelkich ludzkich niegodziwości.

Kto już tutaj odbiera zapłatę...

Może jednak lepiej poczekać? I dopóki mamy czas, walczyć? Czynić dobro.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Oświecona

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Oświecona » 2022-11-09, 18:29

sądzony pisze: 2022-11-09, 17:57 Największą wolnością jest "bycie niewolnikiem Chrystusa", "zrezonowanie" własnej woli z wolą bożą,
po Twojemu, stanie się naturalnym biegiem wszystkości. Czy źle pojmuję?
Poddanie się pod panowanie Boga wyższego od Ciebie w jakimś stopniu odbiera Ci wolność, ale nadal to też jest Twój wolny wybór, jeśli to robisz. Choć na Twoim miejscu zastanowiłabym się, skąd używanie słów takich jak np. „niewolnik”. Takie słowa już są zanieczyszczone złym ładunkiem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: sądzony » 2022-11-09, 18:46

Oświecona pisze: 2022-11-09, 18:29 Poddanie się pod panowanie Boga wyższego od Ciebie w jakimś stopniu odbiera Ci wolność, ale nadal to też jest Twój wolny wybór, jeśli to robisz. Choć na Twoim miejscu zastanowiłabym się, skąd używanie słów takich jak np. „niewolnik”. Takie słowa już są zanieczyszczone złym ładunkiem.
Oczywiście, że to moja decyzja wynikająca z wolności.
Używanie nicku "Oświecona" również nie niesie ładunku pozytywnego :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Arek » 2022-11-11, 06:39

Myślę, że warto wprowadzić temat do tego wątku, czym jest wolność. Moje zdanie, wolnością jest stan sprowadzenia i myślenia w kierunku tylko dobra. Jeśli nie może ktoś sobie przyswoić tego tematu to proszę wyobrazić sobie, że jest tylko dobro i zło. To wszystko co myślimy, że jest pomiędzy to jest zło. Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy z takiego faktu co gorsza są świadomi, ale to lekceważą. Ślad w dobrym przyniesie zawsze owoc dobry, natomiast to pomiędzy i zło będzie miało zawsze owoc złego. Owoce mogą widoczne w krótkiej lub w długiej perspektywie czasu. Zdarza się, że nasz umysł zostaje przysłonięty działaniem złego i wydaje nam się, że jest nieprawdą to o czym piszę. Taki strajk kobiet. Po samym pochodzie widać, że coś tam się nie zgadza. Obraża się innych, używa wulgaryzmów, czy wolność tak wygląda? Owoc tego nie jest dobry, czyli to pochodzi o złego ducha. Człowiek próbuje zmienić zamysł Boży, tylko kobieta będzie rodzić tylko kobieta jest matką, tylko życie daje nadzieję. Pamiętajmy każde zaprzeczenie Miłości będzie wiązało się z konsekwencjami. Człowiek tego nie zmieni. Czy jeśli zamkniemy oczy tak jak dziecko czy sprawy od której chcemy uciec nie ma, dziecko się nie schowało, a myślało, że jego nie ma bo zakryło rękoma oczy. Z nami często jest tak, że musi się wydarzyć w naszym życiu coś naprawdę ciężko, by do nas dotarło, że jest ta Siła nie pochodząca z tego świata. Dla tych, którzy do końca będą trwać w zaparte nie będzie ratunku. Nie wszyscy będą zbawieni, bo świadomie tego nie chcieli tak jak szatan.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Andej » 2022-11-11, 09:09

Arek pisze: 2022-11-11, 06:39 czym jest wolność.
Faktem jest, że wolność jest kluczem do zbawienia. Bo tylko dzięki suwerennym decyzjom naszego życia możemy wypełniać wolę Bożą. Lub się jej sprzeciwiać. Albo pozostawać na nią obojętnym.
Wolność to odpowiedzialność za własne czyny. Bez wolności nie ma odpowiedzialności.
Wolność może prowadzić zarówno do zła jak i dobra. To kwestia wyboru.
To, co dla jednych jest wolnością, dla innych jest reżimem lub przymusem.
Szokujące zestawienie, wiem i przepraszam. Ale nic innego nie przyszło mi do głowy. Narkotyki i Hostia. Dla jednych stan narkotyczny, dostęp do narkotyków jest wolnością. Dla mnie jest zniewoleniem. Tak dla mnie przejawem wolności jest możliwość przystępowania do komunii świętej. Jest możliwością zaspokajania moich potrzeb. A dla wielu chodzenie do kościoła jest przykrym przymusem czynionym tylko ze względu na kogoś. Pod jakąś presją.
Ale ad rem. Pytanie brzmi: Czy wszyscy będą zbawieni? Z Pisma wynika, że nie wszyscy. Lecz ja mam wciąż nadzieję, że wszyscy. I o to proszę Boga. Jestem przekonany, że Bóg jest Wszechmocny. Że w każdym człowieku znajdzie jakieś ziarenko dobra. I na jakimś etapie... Jak do tej pory Kościół ani razu nie ośmielił się stwierdzić o kimkolwiek, że został potępiony. Na razie nie ma podstaw do autorytatywnego stwierdzenia, że tak się stało.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Arek » 2022-11-11, 09:32

Wolność jest jedna tylko niewłaściwe interpretowana przez nas. Owocem wolności jest czynienie dobra.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: sądzony » 2022-11-11, 10:08

Dla mnie wolnością jest dążenie do wypełniania woli Bożej. Drastyczniej można powiedzieć (za Pawłem), że jest to oddanie się w niewolę Chrystusowi. W praktyce jest to pozwolenie sobie, na bycie "narzędziem" w rękach Boga. Jest "zaparciem się siebie" i postawieniem "Chrystusa w innych" ponad to co ważne dla mnie, dla ja identyfikującego się z "ego".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”