Czy wszyscy będą zbawieni?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: sądzony » 2022-11-12, 19:33

"Nie poszukuj ukojenia w żadnej przyjemności, ponieważ nie zostałeś stworzony dla przyjemności: zostałeś stworzony dla duchowej radości.
A jeśli nie rozróżniasz przyjemności i duchowej radości, to jeszcze nie zacząłeś żyć."


T. Merton
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-12, 19:42

Wolność jednak, źle użyta, może mieć fatalne skutki. Gdyby człowiek nie był wolny, nie byłoby piekła, ale i nie byłby człowiekiem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: sądzony » 2022-11-12, 19:55

Jeżeli to w odniesieniu do T. Mertona to on miał trafić gdzie indziej, a jeżeli nie to wybacz.

Dodano po 6 minutach 18 sekundach:
To chyba miało być tak.
sądzony pisze: 2022-11-11, 10:08 Dla mnie wolnością jest dążenie do wypełniania woli Bożej. Drastyczniej można powiedzieć (za Pawłem), że jest to oddanie się w niewolę Chrystusowi. W praktyce jest to pozwolenie sobie, na bycie "narzędziem" w rękach Boga. Jest "zaparciem się siebie" i postawieniem "Chrystusa w innych" ponad to co ważne dla mnie, dla ja identyfikującego się z "ego".
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-12, 19:42 Wolność jednak, źle użyta, może mieć fatalne skutki. Gdyby człowiek nie był wolny, nie byłoby piekła, ale i nie byłby człowiekiem.
Czy sugerujesz, że używając jej w powyższy sposób skutki mogą być fatalne?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-12, 20:02

Nie, nie odnośnie T.Mertona. Raczej a propos stwierdzeń w tych wątków, że wolnością jest czynienie woli Bożej.
Owszem, zgoda.
Jednak trafienie do piekła to tez owoc wolności.
Myślę, że piekło to dar wolności Boga dla człowieka, który najwięcej Boga kosztował.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: sądzony » 2022-11-12, 20:04

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-12, 20:02 Nie, nie odnośnie T.Mertona. Raczej a propos stwierdzeń w tych wątków, że wolnością jest czynienie woli Bożej.
Owszem, zgoda.
Jednak trafienie do piekła to tez owoc wolności.
Myślę, że piekło to dar wolności Boga dla człowieka, który najwięcej Boga kosztował.
Rozumiem. Teraz pomyślałem, że do mnie, bo było pod moim postem przed Mertonem, a ponoć jest jakaś niepisana zasada ...
Nieważne zapomnij.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”