Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: sądzony » 2023-06-28, 18:13

Andej pisze: 2023-06-28, 18:08
sądzony pisze: 2023-06-28, 12:58
Andej pisze: 2023-06-28, 12:27 A ja pytam o to, o co pytam.
Nie było mowy o wylewaniu.
Ale jak rozumiem, nikt nie wie. Albo nie ma ochoty napisać.
@Andej coś się chyba popsuło z cytowaniem bo nie kumam.

Dodano po 4 minutach 25 sekundach:
@Andej nie pytasz o Ducha, nie pytasz o hipnozę więc o co? Bo ja się zgubiłem :-?
Ostatnio zmieniony 2023-06-28, 18:13 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2023-06-28, 19:17

sądzony pisze: 2023-06-28, 18:18 @Andej nie pytasz o Ducha, nie pytasz o hipnozę więc o co? Bo ja się zgubiłem :-?
Andej pisze: 2023-06-28, 11:32 Czy rzeczywiście zbliżenie ręki do głowi może być tym momentem wywołującym zdarzenie? Czy do tego nie jest potrzebne głębokie pragnienie przeżycia czegoś szczególnego?
W każdym razie dziękuję za filmik. Pouczający. Choć nie wyjaśniający wszystkiego.
Andej pisze: 2023-06-28, 11:50 Ale mi chodziło o samo inicjowanie. O impuls to wywołujący.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: sądzony » 2023-06-28, 19:34

Andej pisze: 2023-06-28, 11:32 Czy rzeczywiście zbliżenie ręki do głowi może być tym momentem wywołującym zdarzenie?
Jeżeli chodzi o "hipnozę/sugestię" to oczywiście. Jeżeli chodzi o Ducha to nie sądzę.
Andej pisze: 2023-06-28, 11:32 Czy do tego nie jest potrzebne głębokie pragnienie przeżycia czegoś szczególnego?
Każdy z nas ma pragnienie przeżycia czegoś szczególnego.
Jeżeli chodzi o hipnozę to są ludzie mniej i bardziej podatni.
Jeżeli o Ducha to pytanie do Ojca, ale jak wiemy to On chyba nie wyróżnia.


Pojawia się jednak pytanie czy Duch nie może działać poprzez hipnozę skoro może poprzez sen, terapię, wizje :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-28, 20:43

sądzony pisze: 2023-06-28, 16:42 Nie wiem. Nigdy się tym nie zajmowałem. Wydaje mi się jednak, że Duch nie potrzebuje dotyków, publiczności, a sam "upadek" nie dowodzi Jego obecności czy działania. Czy taki "upadek" jest jakoś nazwany w KK, bo to chyba nie jest charyzmat? "Charyzmat upadku".
Niestety, w Odnowie bywa tak traktowany.

Dodano po 4 minutach 10 sekundach:
Andej pisze: 2023-06-28, 11:32 Czy do tego nie jest potrzebne głębokie pragnienie przeżycia czegoś szczególnego?
Konieczne nie, ale na pewno bardzo zwiększa prawdopodobieństwo.
sądzony pisze: 2023-06-28, 19:34 Pojawia się jednak pytanie czy Duch nie może działać poprzez hipnozę skoro może poprzez sen, terapię, wizje :-?
To pytanie o moralność hipnozy - są różne odpowiedzi, nie podejmuję się wypowiadać.
Problem jest jednak inny: tu nie chodzi o to, czy przez hipnozę Bóg może działać, tylko o prawdę - uważam, ze przedstawianie zjawiska naturalnego (o ile jest naturalne - są pewne symptomy, które moim zdaniem każą poważnie traktować niektóre upadki jako demoniczne) jako charyzmaty Ducha Świętego jest po prostu fałszem. A to już poważna sprawa.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: konserwa » 2023-06-28, 21:36

Jestem zdania, iz do swiatyni Bozej wkroczyla pacia mama skladana na szamanow oltarzu. Mozemy spodziewac sie jeszcze wiecej szamanizmu w dekoracjach chrzescijanskich.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: faraon » 2023-06-28, 21:46

Paciamama to zjawizko wtorne do odnowy.
To toronto blesing stoi za- poprzedza paciamame, a nie odwrotnie.
Po prostu toronto blesing otwarlo droge paciamamy i wszelkiego szamanizmu, a samo zostaje nie zauwazone jako zrodlo zla.
Ostatnio zmieniony 2023-06-28, 21:46 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2023-06-28, 22:50

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-28, 11:09 Nie wiem czy będziecie w stanie to otworzyć: film prezentuje naturalne wyjaśnienie zjawiska "upadku":
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=64A0316B
Przesłuchem i obejrzałem 2 razy - słabe to wyjasnienie
i pisze to jako byłych charyzmatyk, który nigdy nie miał upadku, ale ok 100 razy był bezpośrednim światkiem tego.
Krytyka:
- wielu podchodzi z zamkniętymi oczami (tzw. tunele miłości np u Antonello), więc ich to wyjaśnienie nie dotyczy
- modlący się świeccy trzymają dłonie na ramionach omadlanego i nie zbliżają do głowy, więc ich też to wyjaśnienie nie dotyczy
- magik wmówił jej uczucie błogości , ona o niczym takim sama nie wspomniała, tylko powtórzyła, czyli przyjęła sugestię
- co zbliżanie ręki (odruch bezwarunkowy odsunięcia się pojawia) ma wspólnego z hipnozą?!?
- ksiądz kładący rękę na głowie/czole i modlący się nad człowiekiem wcale nie zbliża ręki i wówczas nie następował upadek (no gdzieś w 10 % może od razu padali niektórzy), tylko upadek najczęściej występował z moich obserwacji gdzieś po 20-60 sekundach a czasami później
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: faraon » 2023-06-28, 23:10

Patrzyles wtedy gdzie i dziej i byles na czym innym skupiony. ;)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: sądzony » 2023-06-29, 07:43

Dezerter pisze: 2023-06-28, 22:50 Przesłuchem i obejrzałem 2 razy - słabe to wyjasnienie
i pisze to jako byłych charyzmatyk, który nigdy nie miał upadku, ale ok 100 razy był bezpośrednim światkiem tego.
Krytyka:
- wielu podchodzi z zamkniętymi oczami (tzw. tunele miłości np u Antonello), więc ich to wyjaśnienie nie dotyczy
- modlący się świeccy trzymają dłonie na ramionach omadlanego i nie zbliżają do głowy, więc ich też to wyjaśnienie nie dotyczy
- magik wmówił jej uczucie błogości , ona o niczym takim sama nie wspomniała, tylko powtórzyła, czyli przyjęła sugestię
- co zbliżanie ręki (odruch bezwarunkowy odsunięcia się pojawia) ma wspólnego z hipnozą?!?
- ksiądz kładący rękę na głowie/czole i modlący się nad człowiekiem wcale nie zbliża ręki i wówczas nie następował upadek (no gdzieś w 10 % może od razu padali niektórzy), tylko upadek najczęściej występował z moich obserwacji gdzieś po 20-60 sekundach a czasami później
Poniekąd. Zauważ jednak, że jest to jedynie próba wyjaśnienia. Ja również zauważyłem fakt "wmówienia" błogości. Mi rzucił się w oczy jeszcze, iż upadek nie do końca był całkowicie swobodny. Towarzyszyło mu spore napięcie, które zostało rozładowane w momencie złapania kontaktu z ziemią tyłkiem oraz ułożeniu pleców na ziemi. Słychać głośny wydech.
Ale nie widziałem nigdy "upadków" na własne oczy i nie bardzo jestem w temacie.

Wydaje mi się, że takie upadki mogą być za pośrednictwem Ducha. Skala ilości tego zjawiska zdaje się temu jednak po prostu zaprzeczać.

Dodano po 14 minutach 34 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-28, 20:48 To pytanie o moralność hipnozy - są różne odpowiedzi, nie podejmuję się wypowiadać.
Problem jest jednak inny: tu nie chodzi o to, czy przez hipnozę Bóg może działać, tylko o prawdę - uważam, ze przedstawianie zjawiska naturalnego (o ile jest naturalne - są pewne symptomy, które moim zdaniem każą poważnie traktować niektóre upadki jako demoniczne) jako charyzmaty Ducha Świętego jest po prostu fałszem. A to już poważna sprawa.
Jeżeli takie "upadki" są charyzmatami to wzmacniają i budują Kościół. Nie jestem ekspertem, ale czy nie po to są one dane?
Jedynym "wzmocnieniem" wydawać, by się mogło zwrócenie uwagi i przyciągnięcie "wiernych".
No chyba, że człowiek po takim "upadku charyzmatycznym" wstaje "nawrócony (odnowiony)".

Osobiście bliżej mi do nawrócenia jako niekończącego się procesu, a nie efektu "wow", ale zbyt wiele razu w życiu się myliłem, by mieć jakąkolwiek pewność w szczególności do płaszczyzny duchowej.

Wydaje mi się, że należy spojrzeć czy są tego jakieś owoce.

A czym charakteryzuje się upadek "demoniczny"?
Ostatnio zmieniony 2023-06-29, 09:07 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: faraon » 2023-06-29, 08:02

Dez, a wiesz ze np. rekiny, maja nos tak czuly ze dotkniecie nosa rekina powoduje ze doznaje on czegos w rodzaju paralizu?
Mozna by to porownac do wspomnianych wczesniej bledow neurologicznych, ale to akurat nie sa bledy neurologiczne.
W zasadzie wiekszosc organizmow ma cos w rodzaju sprzegniec zwrotnych, ktore powoduja rozne reakcje, zaleznie od tego jakie rodzaje nerwow odpowiedza na dany bodziec. I tak, mozna odczuc podraznienia skory ktore powinny byc np. laskotaniem, czy podrapaniem jako goraco, albo zimno, a nawet reakcje nerwow podobne do orgazmu, lecz w kompletnie innych czesciach ciala. ;)
Wszystko zalezy od tego jak blisko jakiegos osrodka senorycznego jest sygnal i jak mocny. Wiekszosc ludzi ma niemal identyczna budowe ukladu nerwowego wiec reakcje na takie same bozdce beda w zasadzie takie same. Wystarczy poznac takie reakcje i bawic sie kosztem innych.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2023-06-29, 08:39

Dezerter pisze: 2023-06-28, 22:50 i pisze to jako byłych charyzmatyk, który nigdy nie miał upadku, ale ok 100 razy był bezpośrednim światkiem tego.
Czyli, nie zauważyłeś żadnego konkretnego gestu, słowa, czy czegokolwiek innego, co by inicjowało upadek. Żadnej sztuczki, która mógłby być porównywana z tym, co na filmiku.
Ale czy to nie tak, jak napisał faraon:
faraon pisze: 2023-06-28, 23:10 Patrzyles wtedy gdzie i dziej i byles na czym innym skupiony.
Czy byłeś na tyle rzetelnym obserwatorem, że zauważyłbyś jakąś sztuczkę? Czy zaangażowanym uczestnikiem skupionym na czymś innym?

Czy osoby ulegające upadkom, nie miały jakiejś specyficznej osobowości? Czy nie były przesadnie uczuciowe, egzaltowane?

No i słusznie poruszony temat przez Faraona:
faraon pisze: 2023-06-29, 08:02 Dez, a wiesz ze np. rekiny, maja nos tak czuly ze dotkniecie nosa rekina powoduje ze doznaje on czegos w rodzaju paralizu?
Czy te upadające osoby na pewno nie były rekinami i czy nikt nie łapał ich za nosy?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-29, 08:58

konserwa pisze: 2023-06-28, 21:36 Jestem zdania, iz do swiatyni Bozej wkroczyla pacia mama skladana na szamanow oltarzu. Mozemy spodziewac sie jeszcze wiecej szamanizmu w dekoracjach chrzescijanskich.
Nie. To dwa różne zjawiska.
faraon pisze: 2023-06-28, 21:46 Paciamama to zjawizko wtorne do odnowy.
To toronto blesing stoi za- poprzedza paciamame, a nie odwrotnie.
Po prostu toronto blesing otwarlo droge paciamamy i wszelkiego szamanizmu, a samo zostaje nie zauwazone jako zrodlo zla.
Nie. To są dwie różne sprawy, nie widzę najmniejszego powodu, by je łączyć.
Nie pakujmy w błędy Odnowy rzeczy, z którą nie ma ona nic wspólnego.
Dezerter pisze: 2023-06-28, 22:50 - wielu podchodzi z zamkniętymi oczami (tzw. tunele miłości np u Antonello), więc ich to wyjaśnienie nie dotyczy
Nie jestem pewien. Nie znam mechanizmu, ale przecież np. czujesz, że ktoś jest za Tobą. Nie sądzę, by było w tym coś magicznego, ale się zdarze.
- modlący się świeccy trzymają dłonie na ramionach omadlanego i nie zbliżają do głowy, więc ich też to wyjaśnienie nie dotyczy
To akurat chyba nie ma znaczenia, bo mechanizm interpretacji obronnej nie musi dotyczyć głowy.
- magik wmówił jej uczucie błogości , ona o niczym takim sama nie wspomniała, tylko powtórzyła, czyli przyjęła sugestię
Identycznie jest na spotkaniachcharyzmatycznych - z tym, że owo przygotowanie następuje wcześniej - obmadlany wie, co ma odczuwać.
- co zbliżanie ręki (odruch bezwarunkowy odsunięcia się pojawia) ma wspólnego z hipnozą?!?
Chyba nic, ale się nie znam
- ksiądz kładący rękę na głowie/czole i modlący się nad człowiekiem wcale nie zbliża ręki i wówczas nie następował upadek (no gdzieś w 10 % może od razu padali niektórzy), tylko upadek najczęściej występował z moich obserwacji gdzieś po 20-60 sekundach a czasami później
Owszem, bywa i tak. Pytanie czy nie jest to reakcja emocjonalna o której pisał ks.Recław. Sam byłem świadkiem, jak dwie panie przede mną , które strasznie chciały "mieć upadek" fajtnęły bez związku podczas Mszy Świętej.

Jednak wyjaśnienie na filmie faktycznie nie tłumaczy np. takiego czegoś:



i, w wydaniu świeckim:

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: faraon » 2023-06-29, 09:15

Jesli by to byla jakas sila tego prowadzacego, to ci podtrzymujacy upadajacych powinni tez upadac.
Jednak oni wiedza ze maja nie upadac, tylko lapac innych wiec nie upadaja. ;)
Jak by nie patrzec jest ciagla i kolosalna roznica miedzy tymi ktorzy chca upadac, a tymi co maja to powodowac sami nie upadajac.
Wszedzie widac strasznie grube nici, wrecz jak sznurki od snopowiazalki. Z cepem sie od razu kojarzy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: konserwa » 2023-06-29, 10:58

Wedlug mnie ( i innych katolikow, a wsrod niech wielu madrzejszych od nas wszystkich tu na forum ) laczy ze soba wszystkie te zjawiska - nie jako zwiazek bezposredni, ale jako dosyc niebezpieczny trend ( mode ) podazajaca podobnym kursem co magia, szamanizm i rozne kundalinizmy.
A wszystko probuje sie wtloczyc do worka "pozytywne wyznawanie", " emocje w duchu", "ewangelia (blogoslawienstwo) sukcesu".
Tez w czyms podobnym siedzialem. Latwo manipulowac i latwo ulec manipulacji ( wciaz powtarzajac Jezus, Jezus ...)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 859 times
Been thanked: 1413 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: abi » 2023-06-29, 15:16

widzialam na wlasne oczy kilkadziesiat "spoczynkow w Duchu sw" na mszach odnowy gdzie uczeszczalam
i najbardziej uderza patrzacego to, ze oni leca jakby mieli materac piankowy pod soba
bezwladnie, bez proby asekuracji, bez usztywniania ciala
i tych u znajomych ktorych obejrzalam za dzien dwa - zero siniakow, otarc nie mowiac o powazniejszych obrazeniach
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”