O czym 90% katolików nie wie

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Rafał » 2022-01-26, 01:52

Ja sam jako 19-letni "poszukiwacz prawdy" trafiłem na kilka stron wynalazców teorii spiskowych. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, ile krzywdy podobne "idące pod prąd", ale wciąż w kierunku przepaści społeczności, wyrządzają sobie i innym. Oprócz zasiania lęku i podejrzliwości w sercach naiwnych ludzi, oddalają od Kościoła Chrystusa.
Byłem wówczas naiwny i pełen pychy. Stałem się ofiarą prania mózgu nawet o tym nie wiedząc i tylko własna niewiedza nt historii Kościoła połączona z pychą i egoizmem nie pozwalała mi tego dostrzec. Egoizm, egocentryzm to, jak słusznie zauważył Abp Sheen, główne powody, przez które wpadamy w różne zaburzenia psychiczne. Wydawało mi się, że prawdę mogę zgłębić sam, na własną rękę. Nikt jednak nie zgłębi Prawdy jeśli droga doń nie wiedzie przez Chrystusa. Pamiętam, że kilkoma teoriami kupili moje zaufanie i po przeczytaniu paszkwili na temat Watykanu zasiali u mnie wątpliwości, znowu nie dostrzegłem choćby tego, że w oczach mieli osąd, nie starałem się nawet dociec czy te rewelacje faktycznie miały miejsce. Te "odkrycia" dodały mi takiego niezdrowego przekonania, że ludzie żyją w niewiedzy, a ja jako jeden z niewielu wiem o "spisku dziejów". Oddalało mnie to naturalnie od bliźnich i po cichu umacniało moje ego. Trwało to kilka lat i pewnie trwało by dalej, gdyby nie łaska Pana i pomoc innych ludzi, czasem nieświadoma czy ich cierpliwość i ofiarne życie które dało owoce Prawdy.
Dość powiedzieć, że gdy 2 i pół roku temu powiedziałem o swoich przekonaniach tacie, to aż się przeraził, że wstąpiłem do Jehowych. Dziękuję Panu Bogu, że pomógł mi wyjść z tej drogi, która wiodła na manowce. Jedynie będąc w Kościele Katolickim odnajduję pokój ducha.
Dziękuję Panu Bogu także za ludzi takich jak @Marek_Piotrowski, którzy wykorzystują swe charyzmaty by pomóc bliźniemu odkłamując rzeczywistość dla tych, którzy myślą, że wiedzą więcej.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: adampiotr » 2022-01-26, 11:32

Kiedyś fascynowała mnie ,ze była wielka Lechia xD, ale gdy zobaczyłem kto był autorem, a potem zobaczyłem jeszcze ,ze przez kościół Lechia upadła to się uśmiałem . A Jasna Góra ukrywa królów:). I zakończyłem moje zainteresowanie.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Nenderen » 2023-03-23, 18:32

Rafał, z całym szacunkiem, ale jeśli arcybiskup Sheen faktycznie sugerował, że egocentryzm i egoizm to główne powody wpadania w zaburzenia psychiczne to w takim razie powielał szkodliwe stereotypy.
Ostatnio zmieniony 2023-03-23, 18:37 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Albertus » 2023-03-23, 21:21

Nenderen pisze: 2023-03-23, 18:32 Rafał, z całym szacunkiem, ale jeśli arcybiskup Sheen faktycznie sugerował, że egocentryzm i egoizm to główne powody wpadania w zaburzenia psychiczne to w takim razie powielał szkodliwe stereotypy.
Na pewno nadmierna koncentracja na sobie samych osób z zburzeniami psychicznymi to częsty objaw, kto wie czy nie u wszystkich.

Ale czy to powód czy skutek to się można zastanawiać.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Nenderen » 2023-03-23, 21:27

"kto wie czy nie u wszystkich" to generalizowanie.
Koncentracja na sobie może nie wynikać z samej choroby jako takiej ale np. z odrzucenia przez innych ludzi.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Dezerter » 2023-03-23, 21:34

czy wy aby na pewno piszecie na temat
O czym 90% katolików nie wie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: faraon » 2023-03-24, 08:02

Z pewnoscia 90% Katolikow nie wie o grzechach innych. ;)
A ze jest to takie tajemnicze, to staraja sie dociec, a jak nie moga, to nawymyslaja plotek o kazdym.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”