Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2022-01-05, 12:20

Bez słow.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-01-05, 12:49

Może uscislijmy od początku .Na ten moment na wschodzie może dojść do przetasowania geopolitycznego wskutek wojny.Sami mamy problem zgranica z pewnym krajem..Mamy u nas ( oby tylko) gorące głowy które dla " lewicowej wrażliwości" sa gotowe rząd iPolske oskarżyć o zbrodnie wojenne. Nasi sojusznicy ponad naszymi głowami wciąż prbuja zrobić deal z agresorem.

Do tego mamy inflację czyli czas splacania covidowych lockdownow. Bron gazowa jest odpalona.Wychodzi na jaw ze UE probuje być nowym cesarstwem rzymskim narodu niemieckiego...Nasz kraj za próby ukrócenia wyplywu transferow pienieznych za granice jest obiektem " zagladzania finansowego" . Pod pretekstem praworządności. Naprawdę zimne kaloryfery przez chwile czy tygodniowy chleb nie jest największym problemem.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4453
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-01-05, 13:26

Andej pisze: 2022-01-05, 12:13 Czytałem artykuł o Donbasie. Zilustrowany zdjęciem. A na zdjęcia napis namalowany na maszynie bojowej "Bóg z nami". Razi mnie to.
Obrazek
Mógłbyś podać link do tego artykułu? To dość ważny dla mnie temat, a nie mogę zanaleźć tego tekstu, o którym napisałeś.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-05, 13:31

Andej pisze: 2022-01-05, 12:13 Czytałem artykuł o Donbasie. Zilustrowany zdjęciem. A na zdjęcia napis namalowany na maszynie bojowej "Bóg z nami". Razi mnie to.
Możesz sprecyzować co Cię razi (nie neguję, pytam)?
Czy samo umieszczenie takiego napisu na czołgu, czy może fakt, że jest to czołg agresorów?

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: AdamS. » 2022-01-05, 13:38

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-05, 13:31
Andej pisze: 2022-01-05, 12:13 Czytałem artykuł o Donbasie. Zilustrowany zdjęciem. A na zdjęcia napis namalowany na maszynie bojowej "Bóg z nami". Razi mnie to.
Możesz sprecyzować co Cię razi (nie neguję, pytam)?
Czy samo umieszczenie takiego napisu na czołgu, czy może fakt, że jest to czołg agresorów?

Też widziałem ten napis i również mnie on uderzył, bo skojarzenie jest jednoznaczne - taka rosyjska wersja "Gott mit uns". Artykuł jest tutaj: https://niezalezna.pl/424997-byly-czesk ... w-donbasie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-05, 14:22

"Gott mit uns" nie było niczym zdrożnym i nie naziści to wymyślili.
Samo zawołanie pochodzi z ustanowionego w XV wieku pruskiego Orderu Łabędzia. W 1709 roku Fryderyk Wielki umieścił je w herbie Prus.
„Bóg z nami” to tradycyjna dewiza obecna w armii Prus, a następnie Niemiec od początków XVIII wieku (do lat 70-tych XX wieku nosiła ją... niemiecka policja).
Oto pruska sprzączka z okresu I Wojny Światowej, na długo przed zaistnieniem nazizmu:
Obrazek
Dodać należy, że napis ten został usunięty z pasów „ideologicznych” formacji nazizmu, tj. oddziałów SS i SD.

W końcu na dolarach też jest dewiza In God we trust (Bogu ufamy) . Ona z kolei pochodzi z amerykańskiego hymnu narodowego z 1814 roku, gdzie jeden z wersów brzmi „And this be our motto: 'In God is our Trust'” ("Niech naszym mottem będzie: "Nasza ufność w Bogu").

W końcu na naszych sztandarach też mamy "Bóg Honor Ojczyzna"
Obrazek

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1924
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andy72 » 2022-01-05, 15:01

Nie wiem, czy "niczym zdrożnym ".
Bo jeżeli robimy jakąś polityczną czy militarną akcję przeciw komu i mówimy że "Bóg jest z nami" to moglibyśmy się zdziwić, gdyby Bóg miał inne zdanie po której stronie jest,. To zdaje się ocierać o złamanie drugiego przykazania, i Bóg staje się przedmiotem zakładu.
Jedynie starożytni Izraelici jak Jozue moglby wznieść takie hasło.
Tym bardzie gdy wznoszą takie hasła potomkowie Krzyżaków a zwłaszcza hitlerowcy:
Obrazek
Całkiem odmienne jest zawołanie "Bóg, Honor, Ojczyzna" co oznacza "My chcemy być z Bogiem"
I bardzo pozytywny napis "In God we trust" na banknotach dolarowych: widać że ówcześni bankierzy mieli jednak tyle pokory, by na wizerunku pieniądza przypominać żeby to nie do nich mieć zaufanie a w Bogu. Czyli to nie Bóg oddaje hołd pieniądzom a pieniądze oddają hołd i korzą się przed Bogiem.
Całkiem inaczej niż bluźniercze "In Bitcoin we trust".
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-05, 15:06

Myślę, że grzechem jest stosowanie wojska do grzesznej sprawy, a nie przypisywanie ufności wojska do Boga.
Choć zgadzam się, że prowadzi to do potworków - jak ten rosyjski czy nazistowski.
Może jednak lepiej zrezygnować z takich pustych deklaracji?

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: AdamS. » 2022-01-05, 15:39

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-05, 14:22 "Gott mit uns" nie było niczym zdrożnym i nie naziści to wymyślili.
Samo zawołanie pochodzi z ustanowionego w XV wieku pruskiego Orderu Łabędzia. W 1709 roku Fryderyk Wielki umieścił je w herbie Prus.
Dzięki za te historyczne ciekawostki, Marku. Mimo wszystko nadal mam opory, aby takie hasło akceptować na orężu, bo jest ono formą swoistego "zaklinania" Boga na własne potrzeby. A w przypadku realizowania polityki oderwanej od prawa Bożego staje się rażącym antyświadectwem, odpychającym innych od Boga. Zupełnie inaczej brzmi polskie zawołanie "Bóg-Honor-Ojczyzna", które stanowi niejako odwrócenie pruskiego hasła, gdyż zawołanie to można odczytać jako deklarację "my z Bogiem" (w szerszym odczytaniu: pragniemy iść za Bogiem poprzez wierność honorowi (sumieniu) i Ojczyźnie (to niuans, ale według mnie istotny).
Andy72 pisze: 2022-01-05, 15:01 Całkiem odmienne jest zawołanie "Bóg, Honor, Ojczyzna" co oznacza "My chcemy być z Bogiem"
Edit: widzę, że Andy miał to samo spostrzeżenie, dopiero później doczytałem. Dzięki również za wymowną i równie historyczną grafikę!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-05, 16:02

No cóż, macie chyba rację.
Niemniej chyba oba hasła mimo wszystko wynikały z dobrych zamierzeń (którymi co prawda, jak wiadomo, piekło jest wydrukowane).

Bo gdy po jednej stronie ludzie modlą się do Nieba
I błagają o wodę dla swych roślin
To po drugiej stronie dwie armie sobie wrogie
Proszą Boga, by armaty im nie zmokły

Czy deszcz spadnie, czy też nie, rzecz wydaje się prosta
Dla człowieka, który patrzy na to z boku
Lecz może te rośliny, to opium dla palaczy
A jedna z armii walczy aby zapanował pokój...


Niestety, nie pamiętam autora.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1924
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andy72 » 2022-01-05, 16:33

Jest coś takiego jak wojna sprawiedliwa i niesprawiedliwa. Jeżeli przyjmiemy że Bóg jest Sędzią sprawiedliwym który za Dobro wynagradza a zło karze, to chyba powinno upatrywać się tej sprawiedliwości w przyszłości, indywidualnej czy świata , za to nie twierdzić że każde zdarzenie korzystne dla kogoś a dla innego niekorzystne dla drugiego to Sprawiedliwość Boga.
Na przykład w wojnie angielsko-hiszpańskiej sztorm pomógł Anglikom, mimo wcześniejszych potworności Henryka VIII czy popieraniu korsarzy przez Elżbietę I., a Anglicy na to , że mieli rację.
Na sprawiedliwość trzeba czekać czasem bardzo długo. na Edykt Mediolański trzeba było czekać do roku 313 a i tak wojna Dobra ze złem się nie skończyła. Dlatego poganie znali hasło "Vae victis „biada zwyciężonym” które można sparafrazować na Gloria victis - Chwała zwyciężonym, jeśli chodzi np. o chrześcijan za Dioklecjana czy żołnierzy AK w czasie Powstania.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Dezerter » 2022-01-05, 23:16

Zaprotestowaliście na fejsie po zbanowaniu Konfederacji- moim zdaniem to obowiązek! każdego wolnego człowieka, kto jest przeciw cenzurze i za wolnością słowa - i dla wyjaśnienia moje poglądy nie są zbieżne z Konfederacją
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2022-01-06, 00:51

Dezerter pisze: 2022-01-05, 23:16 Zaprotestowaliście na fejsie po zbanowaniu Konfederacji- moim zdaniem to obowiązek! każdego wolnego człowieka, kto jest przeciw cenzurze i za wolnością słowa - i dla wyjaśnienia moje poglądy nie są zbieżne z Konfederacją
Przyznaję rację i popieram. Jestem gorącym przeciwnikiem dyktatury czerwonych kapitalistów. Niestety nie korzystam z fejsa. Ale zapewne pojawią się inne platformy umożliwiające zabranie głosu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1924
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andy72 » 2022-01-06, 01:05

W jaki sposób się na fejsie protestuje, zwłaszcza gdy nie można polubić strony której nie ma?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Repart » 2022-01-06, 09:34

Dezerter pisze: 2022-01-05, 23:16 Zaprotestowaliście na fejsie po zbanowaniu Konfederacji- moim zdaniem to obowiązek! każdego wolnego człowieka, kto jest przeciw cenzurze i za wolnością słowa - i dla wyjaśnienia moje poglądy nie są zbieżne z Konfederacją
Człowiek nie jest już wolny od bardzo dawna. Dokładniej od momentu, gdy powstały pierwsze ustroje polityczne. Włodarze rządzący światem dożą do tego, aby wszyscy ludzie byli niewolnikami, i jest to robione w taki sposób, aby ludzie nie zdawali sobie z tego sprawy. Demokracja, patriotyzm, bezpieczeństwo, to są wszystko instrumenty w rękach władców, aby kierować masami dając im w zamian zdawkowe elementy wolności, której nas stopniowo pozbawiają. Wszystko w celu ich wygody i strachu przed tym, aby ich luksusy były tylko dla nich.

ODPOWIEDZ