Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5383
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 855 times
Been thanked: 1407 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: abi » 2022-09-19, 21:42

"Amerykański system GPS
Niewiele osób wie, że GPS został zaprojektowany przez Departament obrony Stanów Zjednoczonych. Miało to miejsce na początku lat 70. XX wieku. Był to jak wiadomo okres tzw. „Zimnej Wojny”, czyli czas napięcia polityczno – militarnego pomiędzy krajami należącymi do Układu Warszawskiego, a państwami NATO."
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2022-09-19, 22:02

Gzresznik Upadający pisze: 2022-09-19, 21:39 A jakiś przykład technologii militarny ktora przyspieszyla rozwoj i weszla pod strzechy ?
Telegraf, internet, kuchenka mikrofalowa, teflon, GPS, podpaski ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: konserwa » 2022-09-19, 22:03

radary, srodki znieczulajace,protetyka chirurgiczna, metalurgia, lotnictwo i systemy lotnicze, kosmonautyka, optyka, okulistyka, szklarstwo, konserwy, systemy elektro-energetyczne, aparatura domowych instalacji elektrycznych i automatyki,
Ostatnio zmieniony 2022-09-19, 22:25 przez konserwa, łącznie zmieniany 3 razy.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 358 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-09-20, 09:10

Andej pisze: 2022-09-19, 22:02
Gzresznik Upadający pisze: 2022-09-19, 21:39 A jakiś przykład technologii militarny ktora przyspieszyla rozwoj i weszla pod strzechy ?
Telegraf, internet, kuchenka mikrofalowa, teflon, GPS, podpaski ...

telegraf byl pomysłem cywilnym , internet powstal jako siec wymiany informacji miedzy osrodkami uniwersyteckimi ( POWSTAŁ NIE JAKO ODPOWIEDZ NA KONKRETNE ZAMÓWIENIE PENTAGONU ALE W RAMACH PIENIEDZY WOJSKOWYCH ), kuchenka mikrofalowa jako technologia powstala przy obserwacji pewnego efektu przy pracujacym radarze, teflon to wynalazek cywilny 1938 rok
W wypadku tych wynalazkow wojsko jawi sie jako drugi uzytkownik wykorzystujacy technologie cywilne .

Dodano po 21 minutach 57 sekundach:
konserwa pisze: 2022-09-19, 22:03 radary, srodki znieczulajace,protetyka chirurgiczna, metalurgia, lotnictwo i systemy lotnicze, kosmonautyka, optyka, okulistyka, szklarstwo, konserwy, systemy elektro-energetyczne, aparatura domowych instalacji elektrycznych i automatyki,
podajesz spis tzw technologii podwójnego zastosowania . Zreszta gdzie pomysly byly cywilne. . ja pytam o konkretne wynalazk ktore jako wojskowe przeszly do cywila.
GPS tak , radar tak konserwowanie zywnosci, sorry ale wynalazcy Appert i Durand to cywile. To Ze wojsko sie zainteresowalo to druga rzecz,
To raczej wojsko korzysta z wynalazkow które powstaly w cywilu.
Potegami wojskowymi stawały sie kraje gdzie byl bardzo duży potencjał naukowo przemyslowy cywilny. Nie na odwrot. Dlatego Sowiety wywaliły sie na ryj.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: konserwa » 2022-09-20, 10:04

Wlasnie te byly zastosowane dla armii.
pierwsze konserwy zastosowal Napoleon ( dla armii ) ...
i tak dalej, i tak dalej ...
Naukowcy, to najczesciej cywile, ktorzy opracowuja konstrukcje najczesciej na zlecenie wojska. pozniej to czesto ( po wielu latach ) przechodzi do potrzeb ogolnych.
Acha - pierwsze hydrauliczne urzadzenia zostaly opracowane na potrzeby wojny. Potem nastala era hydraulikow w cywilu.
Pierwsze zelazo bylo kute na potrzeby wojenne. Potem nastala era metalurgii rownoiez dla cywilnych zastosowan ...
i tak dalej, i tak dalej ...

Potencjal naukowy nie zalezy od tego, czy jest wojskowy czy cywilny, ale od tego, czy nie przegrzeje gospodarki - Sowiety wywalily sie nie dlatego, ze nie mialy potencjalu ( bo mialy i maja w rosji ogromny ) , ale od przegrzania gospodarki: czyli - mozna produkowac w milionach sprzet ktorejs tam generacj, ale jesli zabraknie obslugi albo srodkow na zywnosc - sprzet sam nie zadziala.
Ostatnio zmieniony 2022-09-20, 10:05 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1967
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 431 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Praktyk » 2022-09-20, 11:30

konserwa pisze: 2022-09-20, 10:04 Wlasnie te byly zastosowane dla armii.
pierwsze konserwy zastosowal Napoleon ( dla armii ) ...
i tak dalej, i tak dalej ...
Naukowcy, to najczesciej cywile, ktorzy opracowuja konstrukcje najczesciej na zlecenie wojska. pozniej to czesto ( po wielu latach ) przechodzi do potrzeb ogolnych.
Acha - pierwsze hydrauliczne urzadzenia zostaly opracowane na potrzeby wojny. Potem nastala era hydraulikow w cywilu.
Pierwsze zelazo bylo kute na potrzeby wojenne. Potem nastala era metalurgii rownoiez dla cywilnych zastosowan ...
i tak dalej, i tak dalej ...

Potencjal naukowy nie zalezy od tego, czy jest wojskowy czy cywilny, ale od tego, czy nie przegrzeje gospodarki - Sowiety wywalily sie nie dlatego, ze nie mialy potencjalu ( bo mialy i maja w rosji ogromny ) , ale od przegrzania gospodarki: czyli - mozna produkowac w milionach sprzet ktorejs tam generacj, ale jesli zabraknie obslugi albo srodkow na zywnosc - sprzet sam nie zadziala.


Fajnie by było jakby ludzie nie generowali wysiłku ku rozwojowi głównie ze strachu lub rządzy władzy i pieniądza , prawda ? :)
Jakby tu do tego doprowadzić...
Ostatnio zmieniony 2022-09-20, 11:30 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2022-09-20, 11:56

Na pewno tak byłoby lepiej. Ale zagrożenie wymusza intensyfikacje działań. Realizując potrzeby militarne omija sie wiele barier formalnych.
Najważniejszy jest efekt, czyli pokojowe wykorzystywanie wojennych wynalazków. I jak najszybsze wdrażanie zastosowań cywilnych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

świeczka

Re: Komentarz aktualny

Post autor: świeczka » 2022-09-20, 12:18

po co się zastanawiać nad takimi sprawami na katolickim forum.... to jest ważne dla specjalistów, a nie dla nas

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1967
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 431 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Praktyk » 2022-09-20, 13:45

świeczka pisze: 2022-09-20, 12:18 po co się zastanawiać nad takimi sprawami na katolickim forum.... to jest ważne dla specjalistów, a nie dla nas
Sednem wiary jest przełożenie nauki Jezusa na życie, więc każdy temat można, a i trzeba rozważać w jej kontekście. :)
Uprawianie takiej "wiary" teoretycznej oderwanej od codzienności i rzeczywistości to błędna ścieżka.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2022-09-20, 13:53

Praktyk pisze: 2022-09-20, 13:45 Sednem wiary jest przełożenie nauki Jezusa na życie,
To powinno być wytłuszczone i przypominane. Bo rozważania jedynie teoretyczne są jak miedź brzęcząca.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

świeczka

Re: Komentarz aktualny

Post autor: świeczka » 2022-09-20, 13:54

Czy dzieci fatimskie zajmowały się takimi tematami? Nie, modliły się o nawrócenie grzeszników... zostawiam do przemyślenia.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 358 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-09-20, 14:04

konserwa pisze: 2022-09-20, 10:04 Wlasnie te byly zastosowane dla armii.
pierwsze konserwy zastosowal Napoleon ( dla armii ) ...
i tak dalej, i tak dalej ...
Naukowcy, to najczesciej cywile, ktorzy opracowuja konstrukcje najczesciej na zlecenie wojska. pozniej to czesto ( po wielu latach ) przechodzi do potrzeb ogolnych.
Acha - pierwsze hydrauliczne urzadzenia zostaly opracowane na potrzeby wojny. Potem nastala era hydraulikow w cywilu.
Pierwsze zelazo bylo kute na potrzeby wojenne. Potem nastala era metalurgii rownoiez dla cywilnych zastosowan ...
i tak dalej, i tak dalej ...

Potencjal naukowy nie zalezy od tego, czy jest wojskowy czy cywilny, ale od tego, czy nie przegrzeje gospodarki - Sowiety wywalily sie nie dlatego, ze nie mialy potencjalu ( bo mialy i maja w rosji ogromny ) , ale od przegrzania gospodarki: czyli - mozna produkowac w milionach sprzet ktorejs tam generacj, ale jesli zabraknie obslugi albo srodkow na zywnosc - sprzet sam nie zadziala.
Pozwolę sobie jeszcze raz poprosić o konkretny wynalazek który wyszedl z wojska i przydal sie do rozwoju cywilnego sektora. Bo jak na razie mamy synergię obu sektorów albo ssanie ztechnologii z sektora cywilnego. Poczatki konserwacji zywnodci u Apperata to były jego prace nad konserwacja produktów cukierniczych..Cukiernię i piekarnię mial..Zastosowanie technologii w wojsku miało charakter wtórny. Co do syropu metali to nie wiemy czy pierwsxybyl miecz czy noz. Wiemy ze zastosowanie militarne metalurgii było większe bo i władcy dysponowali możliwością akumulacji kapitału tzn nakopania niewolnikom do tyłka i zdarcie datkow z chwili. A pierwszym astosowaniem urzadzen hydraulicznych były jednak nie ogień grecki tylko śrubunki używane w Egipcie do pompowania wody przy irygacji pól. A zasada uzywana w ogniu greckim była wykorzystywana wcześniej w miechach kowalskich. Podstawą np obecnego przemyslu jest umiejętność szybkiego walcowania blach. Podstawą przemysłu energetycznego jest zarówno wykorzystanie techniki wykorzystanej przy mlynach wodnych czy silniku parowym, samochody to pomysl cywilny, telewizja cywilny, odlewanie metali cywilny..Wóz cywilny, rydwany pojawiły sie później. Bron miotana to barziej zapotrzebowanie cywilne. Wiatraki cywilne.Aeronautyka to cywile ( aerostaty jak i aerodyny)

Dodano po 1 minucie 46 sekundach:
świeczka pisze: 2022-09-20, 13:54 Czy dzieci fatimskie zajmowały się takimi tematami? Nie, modliły się o nawrócenie grzeszników... zostawiam do przemyślenia.
Ktoś tu chwali po prostu przekonanie ze uzywsnie miecza jest tak samo produktywne jak używanie lemiesza. I z tym walczę.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1967
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 431 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Praktyk » 2022-09-20, 14:31

świeczka pisze: 2022-09-20, 13:54 Czy dzieci fatimskie zajmowały się takimi tematami? Nie, modliły się o nawrócenie grzeszników... zostawiam do przemyślenia.
Jeśliby noga powiedziała: «Ponieważ nie jestem ręką, nie należę do ciała» - czy wskutek tego rzeczywiście nie należy do ciała? Lub jeśliby ucho powiedziało: Ponieważ nie jestem okiem, nie należę do ciała - czyż nie należałoby do ciała? Gdyby całe ciało było wzrokiem, gdzież byłby słuch? Lub gdyby całe było słuchem, gdzież byłoby powonienie?

Każdy ma swoją rolę. Jezus umarł za grzechy wszystkich na krzyżu, co nie znaczy że my też musimy. Dzięki niemu nie musimy.
Może rolą dzieci fatimskich miało być przekazywanie wizji. Ale czy moją ? Czy twoją ?

Trzeba spojrzeć na swoje życie i uczciwie ocenić, "jaką częścią ciała ja jestem". Czy mam nauczać, czy leczyć, czy kopać, czy bronić... Nie każdy będzie dzieckiem fatimskim.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

świeczka

Re: Komentarz aktualny

Post autor: świeczka » 2022-09-20, 14:42

no dobrze, to mnie rodzaje broni nie interesują, nie uważam tego za rzecz potrzebną w moim życiu i tyle... niech interesują się tym ci, którzy jej używają

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1967
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 431 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Praktyk » 2022-09-20, 14:49

świeczka pisze: 2022-09-20, 14:42 no dobrze, to mnie rodzaje broni nie interesują, nie uważam tego za rzecz potrzebną w moim życiu i tyle... niech interesują się tym ci, którzy jej używają
Mnie tak tylko trochę :) Jako typowego faceta.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ODPOWIEDZ