Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: Andej » 2022-08-01, 21:49

abi pisze: 2022-08-01, 08:41 "Powstanie nie było wspaniałe,
Tekst Walenciaka, jak zwykle. Jak nie antypisowski, to antykościelny lub antypolski. Taki jego repertuar.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: lambda » 2022-08-05, 08:47

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-01, 08:55
Z drugiej strony, jak oglądam filmy z powstania to nie sposób sobie wyobrazić co musieli czuć ludzie z małymi dziećmi, którzy po prostu chcieli przeżyć...
Każda decyzja ma swoje skutki.
Czy bycie lub nie kolejna republika radziecko serio było warte tyle bezsensownych śmierci?
Ostatnio zmieniony 2022-08-05, 08:48 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: Andej » 2022-08-05, 08:52

lambda pisze: 2022-08-05, 08:47 Czy bycie lub nie kolejna republika radziecko serio było warte tyle bezsensownych śmierci?
Zdecydowanie tak.
- Z pewnością ofiar śmiertelnych byłoby znacznie więcej.
- Wiara zostałaby wykrzewiona
- Posługiwalibyśmy się grażdanką
- Bylibyśmy niemal w sytuacji Ukrainy, a w każdym razie znacznie bardziej zagrożeni
- Tak jak Ukrainie konieczna byłaby wojna, aby przywrócić tożsamość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18961
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Co tam u Was?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-05, 09:03

lambda pisze: 2022-08-05, 08:47 Czy bycie lub nie kolejna republika radziecko serio było warte tyle bezsensownych śmierci?
Nie były bezsensowne. I tak, było warte.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Albertus » 2022-08-05, 11:54

Wydaje mi się że wybuch powstania był konieczny i całkiem sensowny. Sowieckie radio nadawało wielokrotnie komunikaty z wezwaniem do powstania. Gdyby nie wybuchło to sowieci powiedzieliby że AK nie wsparła armii czerwonej w wyzwalaniu Polski a tym samym że Polacy nie zasługują na wolność i niepodległość.

Problem widzę natomiast w tym że dowódcy powstania postanowili je kontynuować pomimo tego że już było wiadomo że nie będzie żadnej większej pomocy ze strony aliantów a szczególnie sowietów. Dlaczego nie negocjowali warunków kapitulacji gdy jeszcze nie było tylu ofiar i zniszczeń? Rozumiem że walcząca młodzież kapitulacji nie chciała ale jednak dowódcy chyba powinni być bardziej odpowiedzialni i zakończyć powstanie w odpowiedniej chwili.

Nie potępiam ich , bo trudno nam przecenić trudność warunków w jakich przyszło im żyć i podejmować decyzje, ale po prostu nie rozumiem dlaczego tak postąpili.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2022-08-05, 14:47

Albertus pisze: 2022-08-05, 11:54 Dlaczego nie negocjowali warunków kapitulacji gdy jeszcze nie było tylu ofiar i zniszczeń?
A kiedy tak Było? Już w pierwszym tygodniu powstania przysłano do Warszawy Rona i Dirlewangera. Zbrodnie zaczęły się od samego początku.
A zniszczenia, to większości Niemcy dokonali już po kapitulacji powstania. Rozkaz planowego niszczenia Warszawy został wydany 9 października. Wtedy zaczęły działać Sonderkommanda burzące u podpalające budynki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5344
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: abi » 2022-08-08, 10:32

jestem zdegustowana postawa zakonika
"Dostałem już, panie ministrze, jeden egzemplarz do HiT-u, historia i teraźniejszość. Jest świetny. Mówię to tutaj, bo zaopatrzcie się, nie tylko dla dzieci, właściwie to wszyscy powinniśmy to mieć - powiedział Tadeusz Rydzyk, cytowany przez "Gazetę Wyborczą". - Najnowsza historia Polski pięknie pokazana. To, że jest dobra, to widać, jak niepolscy Polacy się denerwują. To widzimy w tych mediach niektórych - dodał."
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Albertus » 2022-08-08, 10:47

abi pisze: 2022-08-08, 10:32 jestem zdegustowana postawa zakonika
"Dostałem już, panie ministrze, jeden egzemplarz do HiT-u, historia i teraźniejszość. Jest świetny. Mówię to tutaj, bo zaopatrzcie się, nie tylko dla dzieci, właściwie to wszyscy powinniśmy to mieć - powiedział Tadeusz Rydzyk, cytowany przez "Gazetę Wyborczą". - Najnowsza historia Polski pięknie pokazana. To, że jest dobra, to widać, jak niepolscy Polacy się denerwują. To widzimy w tych mediach niektórych - dodał."
Czy możesz wyjaśnić dlaczego i czym jesteś zdegustowana?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5344
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: abi » 2022-08-08, 11:09

tym ze sie miesza do wszystkiego
ze media to przekazuja
ze robi jakies podzialy na niepolskich i polskich
i glownie ze zachwala ksiazke ktora moim zdaniem na podrecznik nie nadaje sie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Albertus » 2022-08-08, 11:32

abi pisze: 2022-08-08, 11:09 tym ze sie miesza do wszystkiego
ze media to przekazuja
ze robi jakies podzialy na niepolskich i polskich
i glownie ze zachwala ksiazke ktora moim zdaniem na podrecznik nie nadaje sie

Nie należę do ludzi którzy interesują się specjalnie i słuchają na bieżąco tego co mówi ojciec Rydzyk ale
czy nie ma on prawa wyrażać swoich opinii na wszystkie tematy, w tym na temat podręczników oraz niepatriotycznego nastawienia części Polaków i części mediów w Polsce?

Wszyscy mają prawo do wyrażania swoich opinii to i on ma.
Nie musimy się zgadzać z jego opiniami ale prawo do prezentowania swoich opinii to chyba ma?


A że media to przekazują? Szczególnie Gazeta wyborcza? To pytanie do mediów

Co do podręcznika to nie czytałem ale wysoko cenię profesora Roszkowskiego jako historyka.

Słyszałem o zarzutach wobec tego podręcznika ale większość wydaje mi się nieuzasadniona albo nie są poparte cytatami i trudno ocenić ich zasadność.

Ciekaw jestem jakie są twoje obiekcje wobec tego podręcznika?
Ostatnio zmieniony 2022-08-08, 11:33 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5344
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: abi » 2022-08-08, 11:37

podrecznik historii zawiera usystematyzowane np epokami - wydarzenia, opis, podkreslenie najwazniejszych tresci, dat, faktow, do tego cwiczenia utrwalajace. porownanie co w kraju, co wtedy na swiecie...a to jak jakis pamietnik autora

Dodano po 1 minucie 2 sekundach:
nie sprawdzilam jak wyglada program do ktorego napisano ten podrecznik
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Albertus » 2022-08-08, 11:51

abi pisze: 2022-08-08, 11:38 podrecznik historii zawiera usystematyzowane np epokami - wydarzenia, opis, podkreslenie najwazniejszych tresci, dat, faktow, do tego cwiczenia utrwalajace. porownanie co w kraju, co wtedy na swiecie...a to jak jakis pamietnik autora
Czyli twoje obiekcje dotyczą bardziej formy podręcznika niż treści w nim zawartych?
Do tego to raczej trudno mi się ustosunkować bez przeczytania podręcznika.

Zarzuty które czytałem w mediach raczej skupiały się jednak na treściach a nie na formie.
Ostatnio zmieniony 2022-08-08, 12:00 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5344
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: abi » 2022-08-08, 12:40

o tresc tez, ale to nie moja sprawa co chca nauczac w szkolach srednich
tam sa prawie dorosli ludzie, moze powinni poznac jakies kontrowersyjne tresci...w sumie wiele zalezy od komentarza wykladowcy
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Albertus » 2022-08-08, 14:24

abi pisze: 2022-08-08, 12:40 o tresc tez, ale to nie moja sprawa co chca nauczac w szkolach srednich
tam sa prawie dorosli ludzie, moze powinni poznac jakies kontrowersyjne tresci...w sumie wiele zalezy od komentarza wykladowcy
A coś konkretnego w treści?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5344
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: abi » 2022-08-08, 14:56

"to, czy uczniowie będą się faktycznie z niego uczyć, w istocie zależy od nauczycieli. Korzystanie z podręczników nie jest, jak na razie, obowiązkowe - w przeciwieństwie do realizowania podstawy programowej.

Niestety ona również wzbudziła zaniepokojenie historyków - wspominali już o "jednostronnej wizji wydarzeń i procesów historycznych, narzucającej nauczycielom oraz uczniom schematyczne ujęcia przeszłości i współczesności". Eksperci PAN pisali z kolei, że autorzy programu "wpisali do treści kształcenia szereg pojęć, które mają charakter nienaukowy, a ich pochodzenie jest jednoznacznie publicystyczne" przy jednoczesnym "narzuceniu jednoznacznej interpretacji i oceny niektórych wydarzeń/osób/procesów historycznych".

https://spidersweb.pl/rozrywka/2022/06/ ... programowa
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ