Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: lambda » 2022-04-30, 15:13

Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-30, 12:47
Dodatki powinny być znacznie ograniczone tylko dla najbiedniejszych a nie dla wszystkich jak leci.
To rozwiązanie, ktore brzmi dobrze, ale nie działa. Koszt obsługi systemu, który nie traktowałby równo, zeznań, sprawozdań, kontroli wreszcie byłby znacznie wyższy niż wątpliwa oszczędność.
Wątpliwa teza, zwłaszcza że na 500 plus i tka obecnie trzeba złożyć wniosek, (część osób wiedzacych że przekracza dochód by go nie złożyli co już generuje oszczędność )
14 emerytura była wypłacana tylko dla najbiedni naszych emerytow a nie dla wszystkich jak 13.
Także wcale koszty obsługi nie były by duże.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Jozek » 2022-04-30, 16:14

Mysle ze Marek mmial na myslii ingerencje w obecny system zapomoog, co wywolalo by dodatkowe koszty.
Musze dodac by niektorych wyprowadzic z bledu, bo ja sam jestem osoba kozystajac a z zapomog rzadowych, ktora uzyskalem dzieki wstawiennictwu poselki do parlamentu, bo innacej nie dostal bym nic, choc przez 4 lata nie bylem w stanie noormalnie wykonywac pracy zawodowej z uwagi na stan zdrowia, bo chorobowe na jakakolwiek chorobe, moze byc wyplacane jedynie przez pol roku. jasli choroba trwa dluzej, to jedynie kwalifikacja d inwalidztwa, moze dac w rezultacie jakakolwiek pomoc finansowa. wiec z samego tego faktu, wynika ze nie jestem osoba ktora stac na wszystko i ktora ma jakies niewyobrazalne finansowe mozliwosci. nadal jestem osoba ktora ma ograniczone mozliwosci pracy zawodowej.
W zasadzie to co dostaje z dotaci to daje innym, bo dla mnie choc jest to dotacja by zyc nnormalnie, to jest nadmiarem, ktory wole uzyc w celach charytatywnych.
Niektorzy pewnie mysla ze jak ktos zyje w UK to ma same kokosy. Nie zdajac sbie sprawy z realiow zycia w UK, gdzie miesieczna wyplata wielu osob pokrywa jedynie czynsz wynajmu mieszkania, a jedynie zycie w rodzinie, pozwala na przetrwanie.
Ostatnio zmieniony 2022-04-30, 16:32 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: inżynier » 2022-04-30, 16:41

lambda pisze: 2022-04-30, 15:03Napewno za 500 zł można jechać na wakacje na Majorkę:)
Nie o to chodzi, bardziej o to, że tacy bogatsi, którzy jeszcze biorą 500+, pomijając złe nawyki moralne, mogą teoretycznie sobie odłożyć i tak w rok uzbierają już 6 kilo złotych i sobie na tą Majorkę czy do Grecji pojadą. ;)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Jozek » 2022-04-30, 17:33

Ignorujac fakt ze te 500+ bylo dla ich dzieci, a nie dla nich samych.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: adampiotr » 2022-04-30, 19:44

Jeśli chodzi o 500 + to jest pewne ograniczenie. Po pierwsze trzeba mieć dzieci :). A to już jest wyczyn bo mamy tylu singli.
Ostatnio zmieniony 2022-04-30, 19:47 przez adampiotr, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2022-04-30, 19:48

lambda pisze: 2022-04-30, 15:13 Wątpliwa teza,
To prawda, że wątpliwa. Ale, niestety, prawdziwa. A znając reguły działania w ustroju biurokratycznym, to błyskawicznie koszt obsługi kilkakrotnie przekroczyłby nie tyle oszczędności, co całą kwotę wypłat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-30, 20:07

lambda pisze: 2022-04-30, 15:13
Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-30, 12:47
Dodatki powinny być znacznie ograniczone tylko dla najbiedniejszych a nie dla wszystkich jak leci.
To rozwiązanie, ktore brzmi dobrze, ale nie działa. Koszt obsługi systemu, który nie traktowałby równo, zeznań, sprawozdań, kontroli wreszcie byłby znacznie wyższy niż wątpliwa oszczędność.
Wątpliwa teza
Teza pewna. Były takie szacunki (nie będę teraz szukał) na poczatku tego programu. Co więcej, jest prawdopodobne że wyższe progi podatkowe (podatek progresywny) dla lepiej zarabiających z tego powodu też są nieopłacalne - nie wprowadza się podatku liniowego nie z powodu przychodów, tylko z powodu tego, że zaraz podniosłyby się podobne głosy, jakie teraz wydajecie.

A podejdźmy od jeszcze innej strony: dlaczego ludzie bogatsi nie maja mieć 500+? Dlatego, że więcej pracują, dlatego, że więcej się uczyli (i nadal się uczą) mają być ukarani fiskalnie?
Z tego samego powodu niesprawiedliwy jest progresywny podatek dochodowy (nie mówiąc już o skrajnej hucpie, tj. zróżnicowanej składce zdrowotnej na ZUS).

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: lambda » 2022-04-30, 20:46

Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-30, 20:07
lambda pisze: 2022-04-30, 15:13
Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-30, 12:47
Dodatki powinny być znacznie ograniczone tylko dla najbiedniejszych a nie dla wszystkich jak leci.
To rozwiązanie, ktore brzmi dobrze, ale nie działa. Koszt obsługi systemu, który nie traktowałby równo, zeznań, sprawozdań, kontroli wreszcie byłby znacznie wyższy niż wątpliwa oszczędność.
Wątpliwa teza
Teza pewna. Były takie szacunki (nie będę teraz szukał) na poczatku tego programu.
Nie są już aktualne. Obecne przejęcie wypłat 500 plus przez ZUS zmniejszyło koszt obsługi jednego wniosku z 10 zł do 50 groszy.

Dodano po 4 minutach 17 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-30, 20:07
A podejdźmy od jeszcze innej strony: dlaczego ludzie bogatsi nie maja mieć 500+? Dlatego, że więcej pracują, dlatego, że więcej się uczyli (i nadal się uczą) mają być ukarani fiskalnie?
Z tego samego powodu niesprawiedliwy jest progresywny podatek dochodowy (nie mówiąc już o skrajnej hucpie, tj. zróżnicowanej składce zdrowotnej na ZUS).
Ta są postulaty w normalnej sytuacji gospodarczej a nie z galopujaca inflacja. Tak naprawdę wszelkie dodatki socjalne powinny zostać obecnie zniesione. A pomysł rządu o 2 krotnym podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku jest totalnym szaleństwem.

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: inżynier » 2022-04-30, 20:58

Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-30, 20:07A podejdźmy od jeszcze innej strony: dlaczego ludzie bogatsi nie maja mieć 500+? Dlatego, że więcej pracują, dlatego, że więcej się uczyli (i nadal się uczą) mają być ukarani fiskalnie?
To jeszcze zależy. Jest kilka aspektów. Pierwszy to taki, za jaką pracę ma takie wynagrodzenie. Bo owszem, teraz całkiem sporo fizycznych zawodów (typu mechanik, elektryk, murarz, bla bla bla...) może liczyć na relatywnie godne wynagrodzenie (lecz prawdopodobnie kosztem work-life balance). Ale na przykład porównamy wysiłek włożony przez pracownika produkcji i wysiłek włożony przez pracownika biurowego - przykład: moi rodzice pracujący od około 13 lat w fabryce produkującej światłowody, używający manuali, na trzy zmiany wersus ja pracujący jako asystent projektanta w biurze projektowym z około dwuletnim doświadczeniem, praca od rana do popołudnia (7-15/8-16). Kto zarabia więcej? Ja (o jakieś 300-400 zł miesięcznie, łącznie trochę ponad 3k netto). A projektanci w firmie, w której ostatnio przestałem pracować, to nawet powiedziałbym że mogą zainkasować około 8k zł. Nie mówiąc o branży IT.
I tu dochodzimy do aspektu moralnego - bo na przykład można, jak się okazuje, stosunkowo niewielkim wysiłkiem, otrzymać spore wynagrodzenie. Jeżeli tak, to jaki jest sens tego 500+? Zresztą, człowiek mający sporo pieniędzy na koncie powinien sam decydować, czy je wydawać na to, czy na tamto. Zresztą, jak to 500+ idzie na lepszy start młodego człowieka, ale takiego, który już w danym momencie wie, co mniej więcej chce robić, na rozwój talentów - ok. Wypoczynek dzieci gdzieś w górach albo nawet zagranicą, ale wartościowy, a nie jakieś wakacje pod palmami - ok. Natomiast dorosły też musi wiedzieć, czy powinien szastać pieniędzmi na lewo i prawo i powinien wyważyć, jakie potrzeby są, nazwijmy to, priorytetowe.

@lambda
Nie, nie będzie dwukrotnego podnoszenia. Chodzi tylko o to, że podwyżka płacy minimalnej będzie dwukrotnie większa niż w tym roku z uwagi na inflację. W dodatku podwyżka będzie realizowana dwa razy, natomiast o ile będzie druga - na razie nie wiadomo.
Ostatnio zmieniony 2022-04-30, 20:59 przez inżynier, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: lambda » 2022-04-30, 21:05

inżynier pisze: 2022-04-30, 20:58 [
@lambda
Nie, nie będzie dwukrotnego podnoszenia. Chodzi tylko o to, że podwyżka płacy minimalnej będzie dwukrotnie większa niż w tym roku z uwagi na inflację. W dodatku podwyżka będzie realizowana dwa razy, natomiast o ile będzie druga - na razie nie wiadomo.
A czy coś innego napisałam?
To absurd. Nie powinno być żadnej waloryzacji płacy minimalnej.
Ostatnio zmieniony 2022-04-30, 21:05 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-30, 22:10

Natomiast dorosły też musi wiedzieć, czy powinien szastać pieniędzmi na lewo i prawo i powinien wyważyć, jakie potrzeby są, nazwijmy to, priorytetowe.
Jaaasne, poszastaj sobie pieniędzmi 500 zł na dziecko ;)
Zgaduję: nie masz dzieci?

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-04-30, 22:11

Dezerter pisze: 2022-04-30, 11:48
Dodatki powinny być znacznie ograniczone tylko dla najbiedniejszych a nie dla wszystkich jak leci.
@};- :ymapplause: :-bd Święte słowa - zmniejszenie wpływu pieniędzy na rynek to zmniejszenie inflacji

na razie masz inflacje z powodu nie koniecznosci wychwytu zwiekszonej podazy pieniądza na rynek ale ograniczonej podazy towarów bazowych jak surowce , energię. Ogranicz teraz kase i bedziesz mial stagflację

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2022-04-30, 22:17

A jak się to ma do balcerowiczowej inflacji?

I takie pytanko dziwne: Dlaczego ludzie ubodzy nie powinni być obejmowani ochroną? Szczególnie oni. Dla przeciętnych jest to zubożenie. Dla biedniejszych nędza. Może nawet spadek poniżej minimum biologicznego.

Boli mnie inflacja. Nie mam możliwości dorobienia. Solidarnie ją znoszę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-04-30, 22:20

lambda pisze: 2022-04-30, 11:27
Gzresznik Upadający pisze: 2022-04-30, 07:24
lambda pisze: 2022-04-30, 02:16 Uważacie że przy 12 procentowej inflacji jaką mamy obecnie należy zlikwidować dodatki socjalne w Polsce?
Zródła inflacji są zewnętrzne . Jesli chcesz miec bunt społeczny to zlikwiduj te dodatki. A kacapskie słuzby ze śpioszkami czekają Zobacz co sie działo w PAŻPie z kontrolerami ruchu gdy chciano ograniczyć kasę
A nie będzie buntu społecznego jak dodatki będą zjadane przez inflację i nie będą nic warte?
Źródła inflacji są TEŻ zewnętrzne ale zła polityka będzie ja dodatkowo nakręcać. Spójrz na Turcję. Wydaje mi się że idziemy w ich stronę.
Dodatki powinny być znacznie ograniczone tylko dla najbiedniejszych a nie dla wszystkich jak leci.

Turcja przez wiele lat budowała swoją niezaleznosc w dziedzinie militarnej , to kosztuje . Sa od wielu lat w stanie quasi wojny z sasiadami . Na pewno to kosztuje / No ale rozwijaja sie głownie ze wzgledu na to że część społeczeńtwa jest przyzwyczajona do niskiego poziomu zycia ( Anatolia ) a drugie to to ze udało im sie wyeliminować czapę kapitału zagranicznego w usługach .

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: inżynier » 2022-05-01, 10:50

lambda pisze: 2022-04-30, 21:05To absurd. Nie powinno być żadnej waloryzacji płacy minimalnej.
Absurdem to jest patrzenie pracodawców jedynie przez pryzmat zysku. A przede wszystkim liczy się odpowiednie wynagradzanie danego rodzaju pracy: na przykład praca zmianowa powinna być lepiej wynagradzana. Z jednej strony rozumiem strach dużych firm o swoje środki, ale z drugiej w dobie małego bezrobocia powinny również dbać o dobro pracowników. Na przykład przez inwestycję w pracowników, w ich docenianie, odpowiednim wkładem finansowym. Wkład finansowy pozwala na przyciąganie nowych pracowników, a co za tym idzie, work-life balance i ogólne szczęście. Z tym, że problem w tym, że człowiek chcący pracować też nie powinien się kierować wyłącznie chęcią zysku, lecz po prostu chcieć poświęcić się i wysilić. Dobro powinno działać w obie strony. Czy nie powinno być waloryzacji płacy minimalnej, polemizowałbym albo co najmniej rozmyślałbym nad tym godzinami, co jest stratą czasu w mojej opinii. Pozdrawiam.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-30, 22:10Zgaduję: nie masz dzieci?
Ba: nie mam nawet koleżanki, z którą mógłbym wyskoczyć do przysłowiowego kina albo teraz, w ładną pogodę, na łono natury. ;)
Ale za to mieszkam z rodzicami, z babcią i Jej mężem. To tak w skrócie o mnie. :)
Ostatnio zmieniony 2022-05-01, 10:52 przez inżynier, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ