Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-17, 08:42

Jozek pisze: 2022-06-17, 07:02 Z historia jest tak jak z kropkowanymi rysunkami dla dzieci, gdzie trzeba polaczyc kropki i wyjdzie rysunek np. zwierzaka.
Bardzo latwo wtedy polaczyc niewlasciwe kropki i wyjda jakies bzdury.
Z historią czy z nauką jest tak, że najbardziej prawdopodobne jest to, co przedstawia główny nurt naukowy. Czy może się mylić? Być może, ale na tą chwilę nie ma żadnej innej lepszej opcji. Odrywanie się od głównego nurtu będzie i tak mniej wiarygodne, a w temacie powyżej jest to po prostu próba dostosowania historii do poglądów religijnych, co już w ogóle jest nierozsądne i żaden poważny historyk tak nie robi.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Jozek » 2022-06-17, 08:51

Wiesz, ja staram sie nie tylko znac te glowne nurty nauki, ale je analizowac tez, i to szczegolnie krytycznie.
Kiedys pisalem np. o wieku piramid, ktory jest podawany jako ok. 5tys lat, co wypada na okres miedzi
Sa to kontradykcyjne fakty, wiec ktores z nich sa falszywe, gdyz nie da sie kuc miedzianymi dlutami ani wydobyc z kamieniolomu granitowych blokow.
Takich kwiatkow historykow i archeologow jest mnostwo.
Cale niemal zycie pracuje w i na technologiach, materialach, wlasciwosciach fizycznych i mechanicznych, a takze na codzien zajmuje sie antykami i artefaktami, czyli roznej klasy zabytki, gdyz je odnawiam, lub konserwuje, a nawet kopuje, chcac poznac dawne technologie.
Z tego wzgledu, po prostu musze znac historie i sie w nia zaglebiac fizycznie i ja poznawac na faktach fizycznych, nie tylko w teorii, ktora najczesciej totalnie odbiega od faktow.
Ostatnio zmieniony 2022-06-17, 09:01 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-17, 11:37

Hildegarda pisze: 2022-06-17, 06:04 Według historyków nie napisali Ewangelii, a co se tam apologeci tworzą to nie wiem :p
Według historyków amatorów jednego z nich przytoczyłaś poniżej z testimoni.
Po za tym nie wiem co masz z tymi "apologetami" - piszesz to słowo, jakby było czymś kompromitującym.
Apologetyka to dosłownie "obrona wiary za pomocą argumentów".
Hildegarda pisze:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-16, 22:03 No cóż, mijasz się z prawdą. Po prostu zakwestionowano skutecznie Twoje "źródła", które przedstawiałaś jako autorytatywne i niepodważalne, a okazały się wiązką słomy.
Oczywiście.Ostatnio czytałam rozmowę, gdzie jeden chrześcijanin kwestionował wiek Ziemi i mówił, że Ziemia ma 10 000 lat.
Nie na temat.
W tym akurat temacie rozmowa wygląda podobnie. Jak mówiłam, idź z tekstem apologetów na grupy historyczne i sam się przekonaj.
Bywałem na niejednej, jestem niektórych stałym członkiem.
I NIEKTÓRZY piszą tak, jak Ty. Bo na forach można napisać COKOLWIEK.
Argument żaden.
Z historią czy z nauką jest tak, że najbardziej prawdopodobne jest to, co przedstawia główny nurt naukowy.
Dokładnie!
Dlaczego zatem przytaczasz niszowe opinie, jako rzekomo jedyne "naukowe"? ;)
Ostatnio zmieniony 2022-06-17, 11:38 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-17, 14:24

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-17, 11:37 Według historyków amatorów jednego z nich przytoczyłaś poniżej z testimoni.
To nie jest historyk, tylko opiera się na opinii historyków.
Tam nie przejdą artykuły nierzetelne historycznie, bo dbają o to, by trzymać poziom.
Zresztą jeśli przeczytałeś artykuł, to chyba widzisz, że nie ma o czym dyskutować

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-17, 11:37 Po za tym nie wiem co masz z tymi "apologetami" - piszesz to słowo, jakby było czymś kompromitującym.
Apologetyka to dosłownie "obrona wiary za pomocą argumentów".
No właśnie "obrona wiary", a nie szukanie prawdy np. historycznej. Argumenty apologetów są czasami naciągane i nie ma tu otwartości na argumenty drugiej strony, bo celem jest obrona swoich przekonań religijnych. Takich obrońców masz w każdej religii i wszyscy mają swoje argumenty.
U mnie taka postawa powoduje nieufność.

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-16, 22:03 Bywałem na niejednej, jestem niektórych stałym członkiem.
I NIEKTÓRZY piszą tak, jak Ty. Bo na forach można napisać COKOLWIEK.
Argument żaden.
No to ja znam chrześcijan, w tym katolików, którzy piszą to co ja. Zresztą moje poglądy wzięły się właśnie od tych chrześcijan, bo wcześniej miałam poglądy bardziej radykalne jeśli chodzi o Biblię.
Czy Ty dla odmiany spotkałeś jakąś osobę niewierzącą, która popiera Twoje poglądy? Spotkałeś kogolwiek, kto nie jest katolickim "obrońcą wiary" i ma takie poglądy? No zastanów się

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-16, 22:03 Dokładnie!
Dlaczego zatem przytaczasz niszowe opinie, jako rzekomo jedyne "naukowe"? ;)
Niszowe chyba według Marka :p

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-06-17, 14:30

Hmmm ... czyzbys stala sie naukowa wykladnia pism wszelakich , Hildo? I tylko Ty mozesz napisac cos niecos, a inni to sa ... lekko do bani?
Jak na razie to argumenty wadliwe podajesz, poglady konstruujesz jednostronne, konstruujesz twierdzenia z gruntu nieudowodnione calkowici i wysuwasz tezy, ktore nie sa tezami z gruntu apriorycznymi. I co wiecej - na tej bazie probujesz wyluszczyc teorie, ktora ma byc jedyna i wlasciwa wzgledem teorii zastanych i przyjmowanych.
Niezly tupet.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-17, 14:35

To nie jest historyk, tylko opiera się na opinii historyków
Świetne =))
A Ty opierasz się na opierającym się (rzekomo) na opinii historyków?
Co będzie następne? Analfabeta, ktoremu powiedziano, że opierający się na opierającycym się, podobno coś napisał ? ;)

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-17, 14:40

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-17, 14:35 Świetne =))
A Ty opierasz się na opierającym się (rzekomo) na opinii historyków?
Co będzie następne? Analfabeta, ktoremu powiedziano, że opierający się na opierającycym się, podobno coś napisał ? ;)
Nie, ja znam poglądy ludzi piszących na biblistyce i tworzących tego bloga, gdzie m.in. pisze historyk, poznałam ich i im ufam.
Masz podane źródła, masz podane argumenty autora, póki co nie odniosłeś się do niczego, więc nawet nie ma o czym dyskutować.

tu jeszcze jeden, bardziej rozwinięty artykuł i więcej źródeł

https://testimonia.pl/autorzy-ewangelii ... 5v4_9Ukq4M

Nawet autor w artykule fajnie podsumował różnicę między apologetami a historykami

"Nie posiadamy przede wszystkim wystarczających podstaw, aby uznać, że taki scenariusz miał miejsce. Apologeci lubią często przedstawiać bezpodstawne możliwości jako rozwiązania problemów. Jeżeli uprawia ktoś apologetykę, to może oczywiście szukać możliwości, które wspierają jego założony wniosek. Natomiast uprawiając historię, analizujemy zebrane dowody (czy raczej argumenty) i to z nich wyciągamy wnioski – do czego starałem się wyżej stosować."
konserwa pisze: 2022-06-17, 14:30 Hmmm ... czyzbys stala sie naukowa wykladnia pism wszelakich , Hildo?
Nie, to akurat specjalność "obrońców wiary" na tym forum ;)
Ostatnio zmieniony 2022-06-17, 15:14 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-17, 15:27

Nie wydaje mi się, by dalsza "rozmowa" w tym kształcie maiła potencjał.
I tak będziesz twierdziła, że niszowa opinia jakiegoś "opierającego się " na tym co (wydaje mu się) że usłyszał od jakiegoś równie niszowego historyka to rzekomo "fakt naukowy". W sumie nie dziwi mnie to u osoby, która wierzy w książki typu "Księga Urantii" (doskonale przypomina to osoby, które mówią, że są "racjonalne i nie wierzą w Boga" a pasjonują się horoskopami i biegają do wróżek).
EOD

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-17, 15:34

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-17, 15:27 Nie wydaje mi się, by dalsza "rozmowa" w tym kształcie maiła potencjał.
Nie ma, bo do niczego nie odnosisz się rzeczowo
Autor podał argumenty, dlaczego według historyków podani przez Ciebie Apostołowie nie mogli być autorami Ewangelii.
Od tego czasu nie napisałeś ani jednego zdania i nie podałeś ani jednego argumentu, dlaczego się z autorem nie zgadzasz.
To ciekawe, że masz czas na takie pisanie bez sensu o "niszowych" historykach, a nie potrafisz nawet jednym zdaniem odnieść się rzeczowo do tematu, który sam poruszyłeś. To jest ta apologetyka?

Miłego dnia

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Andej » 2022-06-17, 17:20

Tak ino z ciekawości spytam, czy spór tyczy się kro był autorem, czy też czyją ręka było pisane?
Tak mi się to kojarzy z moim chwilowym zajęciem. Syn napisał dwa rozdziały do pewnej książki. Teraz czytam to i zmieniam pod względem stylistycznym, używanego słownictwa, terminologii itd. Nadaję nowy kształt nie zmieniając treści. Nie wprowadzam merytorycznych zmian. Kto jest autorem? Ja czy mój syn?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-17, 17:50

Andej pisze: 2022-06-17, 17:20 Tak ino z ciekawości spytam, czy spór tyczy się kro był autorem, czy też czyją ręka było pisane?
Masz rację, problem jest akademicki.
Ale tak czy owak, nawet w takich problemach, niedobrze jest lekceważyć świadectwa z epoki, zastępując je pomysłami młodszymi o niemal 2000 lat.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-17, 17:58

Andej pisze: 2022-06-17, 17:20 Tak ino z ciekawości spytam, czy spór tyczy się kro był autorem, czy też czyją ręka było pisane?
Nie ma żadnego sporu, wszystkie cztery Ewangelie napisali Apostołowie, nawet jak nie umieli pisać i nie znali greki, dla nich to żaden problem, w końcu mieli dar mówienia językami O:-)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-17, 18:15

nawet jak nie umieli pisać
Nie chce mi się z Tobą gadać, ale trudno siedzieć spokojnie, jak widzi się taką bzdurę: otóż tylko skrajny laik nie wie, że Żydzi byli pod względem pisania i czytania wyjątkową nacją w czasach Jezusa: ponieważ wszyscy mężczyźni czytali w synagodze (poczynając od dnia, który dziś nazywają Bar-micwą) więc praktycznie wszyscy umieli czytać (historyk z epoki, Józef Flawiusz, w dziele Przeciw Apionowi: „prawo wymaga, by uczyć dzieci czytać” (2,204). Żydowskie dzieci zaczynały naukę w szkole (chederze) w wielu 4 lat.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-17, 18:29

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-17, 18:15 Nie chce mi się z Tobą gadać
Yhy uważaj, bo Ci jeszcze uwierzę :p

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-17, 18:15 ale trudno siedzieć spokojnie, jak widzi się taką bzdurę: otóż tylko skrajny laik nie wie, że Żydzi byli pod względem pisania i czytania wyjątkową nacją w czasach Jezusa: ponieważ wszyscy mężczyźni czytali w synagodze (poczynając od dnia, który dziś nazywają Bar-micwą) więc praktycznie wszyscy umieli czytać (historyk z epoki, Józef Flawiusz, w dziele Przeciw Apionowi: „prawo wymaga, by uczyć dzieci czytać” (2,204). Żydowskie dzieci zaczynały naukę w szkole (chederze) w wielu 4 lat.

obawiam się, że piśmiennictwa Apostołów nie wybronisz nawet przed apologetami katolickimi @-)


Cytat z artykułu, który podałam (bo pewnie nawet nie zajrzałeś)


"Z pośród ewangelii kanonicznych, jedynymi kandydatami na naocznych świadków posługi Jezusa byłby Jan oraz Mateusz. Według ewangelii, apostoł Jan, syn Zebedeusza, był rybakiem z niższej klasy społecznej. Najprawdopodobniej nie potrafił więc czytać ani pisać, gdyż w starożytności nie były to powszechnie nauczane umiejętności, edukacja była zarezerwowana dla ludzi zamożnych, których było na nią stać i którzy mieszkali w miastach, gdzie znajdowały się szkoły. Najdokładniejsze badania, na których opierają się historycy, pokazują, że zaledwie 3% populacji Palestyny I wieku potrafiło czytać. Pisać potrafiło jeszcze mniej osób, gdyż były to osobno nauczane umiejętności 2. Wprawdzie to znamy tylko jednego żydowskiego pisarza I wieku, który komponował retorykę po grecku. Był nim Józef Flawiusz, który pochodził z arystokratycznej rodziny i jak sam przyznaję, potrzebował pomocy Greków, kiedy komponował swoje teksty.

Ojczystym Językiem Jezusa oraz apostołów był aramejski, natomiast to właśnie greka jest językiem oryginalnej kompozycji wszystkich ewangelii kanonicznych, lingwiści znający starożytne języki nie mają co to tego wątpliwości. Ponadto, ewangelie to nie proste teksty, a retoryczne kompozycje literackie. Badacze wskazują na to, że kimkolwiek byli autorzy ewangelii, byli pisarzami z greckich szkół, których wytrenowano do komponowania zaawansowanych materiałów literackich. Ewangeliści korzystali z greckiej wersji Starego Testamentu zwanej Septuagintą, w swoich narracjach wykorzystywali rozmaite techniki literackie, którymi się wówczas posługiwano, badacze zaobserwowali alegorie, typologie, znajomość Platona, Herodota czy Homera (co oznacza, że autorzy byli dobrze oczytani), itp. Tylko uczeni wysokiego szczebla byli w stanie konstruować takie teksty.

Pytając kto napisał ewangelie, nasuwa się więc pytanie, czy apostołowie byliby zdolni do skomponowania takich dzieł? Zdaniem większości historyków, nie. Nie posiadamy żadnych podstaw do uznania, że apostołowie jako dorośli już ludzie skończyli szkoły i zdecydowali się opanować grekę do perfekcji. Taki scenariusz jest oczywiście możliwy, nie jest jednak prawdopodobny. W przypadku Jana, nawiązanie do jego poziomu wykształcenia znajdujemy w Dziejach Apostolskich

„Widząc odwagę Piotra i Jana, a dowiedziawszy się, że są oni ludźmi nieuczonymi i prostymi, dziwili się. Rozpoznawali w nich też towarzyszy Jezusa.”

Dzieje Apostolskie 4:13
Apostoł Mateusz przedstawiony jest jako celnik 3. Ze względu na stanowisko Mateusza, zdaniem badaczy ze środowiska konserwatywnego, Mateusz musiał być piśmienny. Jednak, jak wskazuje profesor Bart Ehrman:

„Moim zdaniem, jest to bezpodstawne twierdzenie; nie znam nikogo kto cytował jakikolwiek dowód przemawiający za tym, że celnicy byli piśmienni. Prawdopodobnie mogli rozpoznać walutę, liczyć i dodawać, ale te umiejętności nie wskazują na umiejętność czytania, nie mówiąc już o umiejętności komponowania bardzo obszernej narracji w obcym języku. Wielu niepiśmiennych ludzi w Ameryce potrafi rozpoznać dwudziestodolarowy banknot, kiedy go zobaczą albo wydać resztę z piątaka.
Ponadto, w starożytnym rzymskim społeczeństwie istnieli zarówno poborcy podatkowi i poborcy podatkowi. Podatki zostały wznoszone w prowincjach przez korporacje podatkowe, które starały się o pracę. Zgodzili się przekazać X sumę pieniędzy Rzymowi, a wszystko, co zgromadzili powyżej tej kwoty, stanowiło ich zysk. Pracownicy wyższego szczebla w tym korporacyjnym biznesie mogli być piśmienni, ale ci ludzie pod sobą zatrudniali ludzi jako menadżerów, a ci ludzie pod nimi byli tymi, którzy pukali od drzwi do drzwi i zbierali fundusze. Nic z 9 rozdziału Ewangelii Mateusza nie wskazuje na to, że był pracownikiem wyższego szczebla. Podejrzewam, że był tym, który pukał od drzwi do drzwi. 4
Przede wszystkim, warto zauważyć, że żaden ewangelista nigdzie nie twierdzi, że jest apostołem, któremu ewangelie przypisano w późniejszym okresie. Wszyscy autorzy piszą w trzeciej osobie, nawet kiedy autor Ewangelii Mateusza pisze o apostole Mateuszu, nie piszę o samym sobie, a o nim, o apostole Mateuszu.

„Odchodząc stamtąd, Jezus ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego w komorze celnej i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» On wstał i poszedł za Nim.”

Ewangelia według Mateusza 9:9
Jak wcześniej wspomniałem, historycy są dziś zgodni co do tego, że rdzeń Ewangelii Mateusza pochodzi z Ewangelii Marka. Nie jest to prawdopodobne, aby naoczny świadek posługi Jezusa jakim był Mateusz, stworzył swoją ewangelie na bazie kogoś kto naocznym świadkiem nie był, gdyż Jan Marek, któremu przypisuje się Ewangelię Marka, według Dziejów Apostolskich znany był jako towarzysz Pawła z Tarsu 5, według tradycji spisywał dzieje Piotra. Łukasz według Nowego Testamentu był lekarzem, a według tradycji spisywał dzieje Pawła."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-17, 18:41

Z pośród ewangelii kanonicznych, jedynymi kandydatami na naocznych świadków posługi Jezusa byłby Jan oraz Mateusz.
Tyle, to możesz przeczytać we wstępie do Tysiąclatki (albo usłyszeć na katechezie).
Marek spisywał przecież to, co mówił Piotr, a Łukasz prowadził badania wśród świadków.
Cytat z artykułu, który podałam (bo pewnie nawet nie zajrzałeś)
(...)"Według ewangelii, apostoł Jan, syn Zebedeusza, był rybakiem z niższej klasy społecznej. Najprawdopodobniej nie potrafił więc czytać ani pisać, gdyż w starożytności nie były to powszechnie nauczane umiejętności, edukacja była zarezerwowana dla ludzi zamożnych, których było na nią stać i którzy mieszkali w miastach, gdzie znajdowały się szkoły.
Właśnie ten fragment pokazuje, jakimi to "fachowcami" się wspierasz :))
Co tam Flawiusz (współczesny apostołom historyk) - "pan z Internetu" wie więcej, bo sobie wymyślił na podstawie popularnych mniemań o tamtych czasach. Kompletna kompromitacja Twojego źródła.
Ojczystym Językiem Jezusa oraz apostołów był aramejski, natomiast to właśnie greka jest językiem oryginalnej kompozycji wszystkich ewangelii kanonicznych, lingwiści znający starożytne języki nie mają co to tego wątpliwości.
Którzy lingwiści? ;)
ZNowu dokument z epoki: Papiasz z Herapolis (zmarł w pierwszej połowie II wieku) pisał: „Mateusz spisał słowa Pańskie w języku hebrajskim” (Euzebiusz, HE III 39,15-16)
Świadczy o tym także bardzo wiele hebraizmów w tłumaczeniu.
Nawiasem mówiąc, Apokalipsa (prawie na pewno spisana w grece) jest spisana fatalną greką, Autor najwyraźniej słabo ją znał (dlatego przypuszcza się, że to był kto inny niż Jan Ewangelista, który oczywiście, jako "człowiek świątyni" znał grekę wybornie, podobnie jak Łukasz, który był lekarzem).

Autor tego żałosnego "opracowania" posługuje się co chwilę zbitką "historycy są zgodni" albo "lingwiści są zgodni" - próbując dodać powagi swoim (jak widać, niedouczonym) wyobrażeniom.

Co do autorstwa Ewangelii: jeden z najwczesniejszych zachowanych autorów chrześcijańskich, św.Justyn Męczennik (ur 100 roku), pisał o ich czytaniu podczas Eucharystii:
"Tedy czyta się Pamiętniki Apostolskie albo Pisma Prorockie, póki czas na to pozwala. Potem, gdy lektor skończy, przełożony daje żywym słowem upomnienie i zachętę do naśladowania tych nauk znakomitych. Następnie wszyscy z miejsc powstajemy i modlimy się."
Jak wcześniej wspomniałem, historycy są dziś zgodni co do tego, że rdzeń Ewangelii Mateusza pochodzi z Ewangelii Marka. Nie jest to prawdopodobne, aby naoczny świadek posługi Jezusa jakim był Mateusz, stworzył swoją ewangelie na bazie kogoś kto naocznym świadkiem nie był, gdyż Jan Marek, któremu przypisuje się Ewangelię Marka, według Dziejów Apostolskich znany był jako towarzysz Pawła z Tarsu 5, według tradycji spisywał dzieje Piotra. Łukasz według Nowego Testamentu był lekarzem, a według tradycji spisywał dzieje Pawła."
Śmieszne domysły.
Ewangelia Marka (czyli de facto Ewangelia Piotra, bo Marek był Jego sekretarzem) była po prostu pierwsza. Poza tym, dziś uznaje się, że WSZYSTKIE Ewangelie synoptyczne czerpały ze zbioru spisanych logiów wypowiedzi Jezusa. WNioski jak powyżej są po prostu śmieszne, na zasadzie "jak sobie mały Kazio wyobraża spisywanie Ewangelii".
Ostatnio zmieniony 2022-06-17, 19:02 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ