Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 19:59

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-14, 19:47 Poza tym w Sieci każdy się może przedstawić nie tylko jako historyk, ale nawet cudotwórca :)
Być może się mylę, ale wydaje mi się, że sam chyba posługiwałeś się jednym z jego wpisów z bloga Testimonia, mogę się mylić.
To jeden ze współautorów bloga, zrobił obszerny zestaw tematów o bóstwach ugaryckich

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-14, 20:03

Nic z tego. Prawdziwy czy nie, jeśli autorytety nie są zgodne (a tym bardziej są w większości przeciw), argumentu z autorytetu nie można zastosować.
Prawdę mówiąc, sądzę, że czytasz różne (...) i potem masz te (...) w głowie. To się niestety zdarza w epoce Internetu.
Nie gniewaj się, to nic osobistego (zresztą Cię nie znam). Ale gdybyś spotkała tę, której imię przybrałaś, nieźle byś oberwała... :(

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 20:12

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-14, 20:03 Nie gniewaj się, to nic osobistego (zresztą Cię nie znam). Ale gdybyś spotkała tę, której imię przybrałaś, nieźle byś oberwała... :(
Czytałam gdzieś, że najpierw była oskarżana o konszachty z demonami, prawda to? :p

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Andej » 2022-06-14, 20:16

Hildegarda pisze: 2022-06-14, 19:44Z całym szacunkiem, ale tutaj wolę ufać jednak komuś kto ma prace naukowe, zwłaszcza w temacie, który poruszamy, bo związany z bóstwami ugaryckimi.
Domyślam się, że tym historykiem jest Monthy Python. Chyba, że nie doczytałaś. Bo historyk mógł jedynie napisać, że wśród Izraelitów byli ludzie, którzy w to wierzyli. A to nie dowodzi niczego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5986
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Albertus » 2022-06-14, 20:33

Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:07
Albertus pisze: 2022-06-14, 06:40 Mam pytanie:

Czy ty w ogóle czytałaś Biblię?

Bo jak czytałaś to powinnaś wiedzieć że mamy tam opisane dokładnie to o czym piszesz, czyli że od samego początku, pomimo cudów jakie dokonały się w Egipcie Izraelici praktykowali różne kulty bogów egipskich a potem bogów kanaanejskich, była to w praktyce religia synkretyczna.I nie była to jakaś mniejszość ale właśnie większość na czele z królami izraelskimi.

I do samego początku prorocy walczyli z tym zjawiskiem.

Tu autor mniej więcej opisuje to o co mi chodzi, po prostu Bóg Jahwe ewoluował od politeizmu do monoteizmu, wchłaniając pod drodze koncepcje innych bóstw. Nie da się ST odczytywać literalnie
Izraelici od wyjścia z Egiptu mieszali kult Jahwe z kultami bogów pogańskich, i czyniła tak większość na czele z ich królami a pogańskie narody sąsiadujące z Izraelem włączały Boga Jahwe do swojego panteonu.

To bardzo proste, wystarczy przeczytać uważnie Biblię aby się o tym dowiedzieć. :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-15, 09:53

Hildegarda pisze: 2022-06-14, 20:12
Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-14, 20:03 Nie gniewaj się, to nic osobistego (zresztą Cię nie znam). Ale gdybyś spotkała tę, której imię przybrałaś, nieźle byś oberwała... :(
Czytałam gdzieś, że najpierw była oskarżana o konszachty z demonami, prawda to? :p
Nawet jeśli, to co? Okazało się, że niesłusznie.
Ostatnio zmieniony 2022-06-15, 09:57 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-06-16, 08:05

Masz racje Hildo - podejrzane ksiazki.
Bo przeciez ludzie ktorzy widzieli i dotykali Jezusa napisali same bzdury - dopiero te ksiazki ktore napisali ludzie jakies dwa tysiace lat pozniej sa "wlasciwe" ... choc pisza je ludzie, ktorzy nawet nie widzieli, nie dotykali i nie maja zadnej wiedzy - a glownym motywem ich tworczasci jest niedowiarstwo albo niewiara przekladajace sie w permamentne krytykanctwo i wykrecanie kota ogonem. ( przepraszam wszystkie koty ).
tak, tak Hildo - alez masz "mocne" argumenty =))
Ostatnio zmieniony 2022-06-16, 08:06 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-16, 17:23

konserwa pisze: 2022-06-16, 08:05 Masz racje Hildo - podejrzane ksiazki.
Bo przeciez ludzie ktorzy widzieli i dotykali Jezusa napisali same bzdury - dopiero te ksiazki ktore napisali ludzie jakies dwa tysiace lat pozniej sa "wlasciwe" ... choc pisza je ludzie, ktorzy nawet nie widzieli, nie dotykali i nie maja zadnej wiedzy - a glownym motywem ich tworczasci jest niedowiarstwo albo niewiara przekladajace sie w permamentne krytykanctwo i wykrecanie kota ogonem. ( przepraszam wszystkie koty ).
tak, tak Hildo - alez masz "mocne" argumenty =))

Ludzie, którzy widzieli Jezusa nie napisali NT


Książka ta moja "podejrzana" :p, jeśli mamy ją traktować tylko jako dzieło ludzkie, to jest przynajmniej na poziomie wiedzy z lat 50-tych, została poddana krytyce i opinia jednego z krytyków jest taka (tłumaczone translatorem) "Część IV książki jest napisana jako biografia życia Jezusa, a niektórzy uważają, że jest to bogata narracja z dobrze rozwiniętymi postaciami, dużą dbałością o szczegóły, utkanymi wątkami i realistycznymi dialogami. Uważana za literaturę, część IV jest korzystnie porównywana do opowieści o życiu Jezusa, takich jak Ewangelia według Jezusa Chrystusa José Saramago i Oto człowiek Michaela Moorcocka. Martin Gardner (krytyk) uważa część IV za szczególnie „dobrze napisaną, imponującą pracę” i mówi: „Albo jest ona dokładna w swojej historii, pochodząca bezpośrednio od wyższych istot mających możliwość poznania, albo jest dziełem żyznej wyobraźni kogoś który znał Nowy Testament na pamięć i który był również przesiąknięty znajomością czasów, w których żył Jezus”. Jego ocena jest taka, że ​​narracja jest zgodna z ludzkim autorstwem." źródło: wikipedia


Co do reszty postanowiłam już nie dyskutować na takie tematy, bo ten temat pokazał mi, że jest tu tylko apologetyka i naciąganie historii pod swoją wiarę, a nie otwartość umysłu i chęć poznania prawdy historycznej. W takiej sytuacji nie widzę możliwości porozumienia. Są gdzie indziej chrześcijanie, którzy podchodzą do historii poważnie i nie dyskutują o rzeczach oczywistych (jak to czy Izraelici byli politeistami, albo jak kształtowała się koncepcja Boga Jahwe) i w takich miejscach naprawdę czerpię i przynajmniej "musk" mi się nie męczy, tak jak w tym temacie @-)


Niech każdy sobie wierzy w co chce i w to co go przekonuje. Pozdrawiam Obrazek


Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-15, 09:53 Nawet jeśli, to co? Okazało się, że niesłusznie.
To że mamy coś wspólnego :p
Ostatnio zmieniony 2022-06-16, 17:31 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5986
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Albertus » 2022-06-16, 17:28

Hildegarda pisze: 2022-06-16, 17:23
konserwa pisze: 2022-06-16, 08:05 Masz racje Hildo - podejrzane ksiazki.
Bo przeciez ludzie ktorzy widzieli i dotykali Jezusa napisali same bzdury - dopiero te ksiazki ktore napisali ludzie jakies dwa tysiace lat pozniej sa "wlasciwe" ... choc pisza je ludzie, ktorzy nawet nie widzieli, nie dotykali i nie maja zadnej wiedzy - a glownym motywem ich tworczasci jest niedowiarstwo albo niewiara przekladajace sie w permamentne krytykanctwo i wykrecanie kota ogonem. ( przepraszam wszystkie koty ).
tak, tak Hildo - alez masz "mocne" argumenty =))
Ludzie, którzy widzieli Jezusa nie napisali NT
Jak rozumiem masz na myśli wszystkie księgi NT ?

A kto je napisał? I kiedy?

Na przykład listy św. Pawła?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-16, 17:32

Albertus pisze: 2022-06-16, 17:28 Jak rozumiem masz na myśli wszystkie księgi NT ?

A kto je napisał? I kiedy?

Na przykład listy św. Pawła?
Paweł był przy Jezusie? I czego ciekawego się tu jeszcze dowiem?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5986
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Albertus » 2022-06-16, 17:35

Hildegarda pisze: 2022-06-16, 17:32
Albertus pisze: 2022-06-16, 17:28 Jak rozumiem masz na myśli wszystkie księgi NT ?

A kto je napisał? I kiedy?

Na przykład listy św. Pawła?
Paweł był przy Jezusie? I czego ciekawego się tu jeszcze dowiem?

Masz rację.Mój błąd. Św Paweł to nie był dobry przykład. Myślałem że kwestionujesz czas powstania Nowego Testamentu.

Choć oczywiście nie ma podstaw aby twierdzić że żadnej księgi NT nie napisała osoba która znała Jezusa
Ostatnio zmieniony 2022-06-16, 17:41 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-06-16, 18:34

Oj Hildo , Hildo ... czyzby zadzialal u Ciebie "odruch Pawlowa" ...
Z pewnoscia autorzy dziel , na ktorych sie opierasz jadali z Jezusem?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-16, 22:03

Mateusz i Jan nie widzieli Jezusa?
Co do reszty postanowiłam już nie dyskutować na takie tematy, bo ten temat pokazał mi, że jest tu tylko apologetyka i naciąganie historii pod swoją wiarę, a nie otwartość umysłu i chęć poznania prawdy historycznej.
No cóż, mijasz się z prawdą. Po prostu zakwestionowano skutecznie Twoje "źródła", które przedstawiałaś jako autorytatywne i niepodważalne, a okazały się wiązką słomy.
Nie ma nic z "otwartości umysłu" w łykaniu jak kaczka kaszkę cokolwiek "sensacyjnego" ci ktoś zapoda. To po prostu brak rozwagi i łatwowierność, powiązana z poszukiwaniem za wszelką cenę czegoś innego, co budzi dreszczyk i poczucia "lepszego poinformowania" - nawet, jeśli jest skrajnie niewiarygodne.
Taka postawa została zresztą przepowiedziana w Piśmie:
"Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom."/2Tm 4:3-4/
To bardzo precyzyjna definicja Twojej postawy, Hildegardo.
Ostatnio zmieniony 2022-06-16, 22:31 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-17, 06:04

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-16, 22:03 Mateusz i Jan nie widzieli Jezusa?
Według historyków nie napisali Ewangelii, a co se tam apologeci tworzą to nie wiem :p

Kto napisał Ewangelie – apostołowie czy anonimowi autorzy?

https://testimonia.pl/kto-napisal-ewang ... tym-wiemy/

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-16, 22:03 No cóż, mijasz się z prawdą. Po prostu zakwestionowano skutecznie Twoje "źródła", które przedstawiałaś jako autorytatywne i niepodważalne, a okazały się wiązką słomy.
Oczywiście.Ostatnio czytałam rozmowę, gdzie jeden chrześcijanin kwestionował wiek Ziemi i mówił, że Ziemia ma 10 000 lat. W tym akurat temacie rozmowa wygląda podobnie. Jak mówiłam, idź z tekstem apologetów na grupy historyczne i sam się przekonaj.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Jozek » 2022-06-17, 07:02

Z historia jest tak jak z kropkowanymi rysunkami dla dzieci, gdzie trzeba polaczyc kropki i wyjdzie rysunek np. zwierzaka.
Bardzo latwo wtedy polaczyc niewlasciwe kropki i wyjda jakies bzdury.

Podobnie jest tez z datowaniem C14 i innymi metodami ktorych blad moze byc nie staly procentowy, tylko potegowany jak reakcja lancuchowa.
Prosty przyklad to zmiana energetyczna powodujaca przejscie miedzy C14, a N14.
W warunkach testow laboratoryjnych okres poltrwania bedzie to ok. 5700 lat, Jednak w naturalnych warunkach takie zmiany energetyczne moga zachodzic znacznie szybciej, chocby z uwagi na obecnosc calej masy innych energetycznie zaleznych procesow, ktore radykalnie zmieniaja kierunki przeplywu energii.
To tak jak z zagotowaniem wody w garnku z ktorego energia dostarczona palnikem ulatnia sie wraz z parowaniem wody na powierzchni. Zagotowanie wody jest wtedy niemozliwe, ale wystarczy zakryc garnek pokrywka by w koncu woda sie zagotowala.
W otoczeniu artefaktow pod ziemia jest olbrzymia ilosc izotopow o wiele ciezszych od C czy N, wiec te roznice energetyczne miedzy C14,a N14 moga byc dosc szybko zniwelowane.
Samo okreslenie "poltrwanie" wynika z tego ze jedne C14 zmieniaja sie szybciej , a inne powoli i sam ten fakt jest dowodem na powyzsze, zwlaszcza ze nie ma kompletnie zadnych badan, ktore by wyjasnialy dlaczego sa takie roznice w szybkosci rozpadu C14.
Gdyby te roznice byly zbadane i znane to dopiero wtedy metoda datowania miala by jakikolwiek sens i wymierna dokladnosc.
Puki co, to jest jak przelicznik rownowartosci kota wzgledem psa. Czyli jak liczenie: 1 pies+2psy= ile kotow?
=))
Ostatnio zmieniony 2022-06-17, 08:14 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ