Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-14, 10:31

Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:27 ja nie należe do osób, które chcą podciągnąć dostępną wiedzę do poglądów religijnych.
Po prostu łykasz różne naciągane historyjki jako rzekomą "dostępną wiedzę". Im bardziej odbiega od ustalonych i powszechnie znanych faktów to lepiej - postrzegasz to jako element własnej oryginalności.
Zresztą tym samym jest wsiąknięcie w bzdury księgi, którą tak się zachwycasz.
Do dosyć popularna postawa, dająca złudzenie "samodzielnego myślenia", ale w gruncie rzeczy nie mająca z nim nic wspólnego, a będąca rozpaczliwą pogonią za (wątpliwą, ale zawsze( "oryginalnością").
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:38 @Andej udostępniłam wyżej tekst, można się z tym zgodzić lub przyjmować swoje wersje tego jak powstawał ST i Bóg Jahwe. Ja się trzymam wersji historycznej
W tym sęk, że NIC PODOBNEGO.
Tekst, który udostępniłaś, składa się z dwu rodzaju stwierdzeń:
  • znanych (choć raczej w środowisku ludzi interesujących się tematem) informacji na temat rozwoju różnych religii
  • powierzchownie tworzonych tez, pozornie opartych na stwierdzeniach z grupy pierwszej, a w istocie będących potwornie naciąganymi pod tezę stwierdzeniami, które nie przechodzą żadnej porządnej weryfikacji historycznej
Takie naciągania (w Polsce zaczęło się chyba od Korabiewicza i "Jezusa nauczanego przez mistrzów hinduskich", potem poleciało - przez Achura Mazdę, Chorusa i cały szereg innych. Szczytem był chyba "Duch czasów", ale były i przeróbki na kulturę masową, jak Dan Brown). Wszystko to są duby smalone.
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 10:15 Przepraszam, ale tu się nie da pisać na trzeźwo, a że jestem niepijąca, to jednak pójdę do tematu o piosenkach :p
Jeśli ktokolwiek zrozumiał to co pisałam wyżej, to tylko dodam, że proszę się nie dziwić, że łatwiej mi wchodzą te "podejrzane książki" z XX w, o których pisałam gdzie indziej. No bo dyskusja powyżej mówi sama za siebie.
Owszem mówi, ale coś całkiem innego, niż CI się zapewne wydaje.
To bardzo charakterystyczne, że im czyjeś opowieści z mchu i paproci przepisywane z mało wiarygodnych źródeł mają mniejsze podstawy w faktach (w tym faktach historycznych) tym bardziej ten ktoś usiłuje je zaprezentować jako "ustalenia nauki".
Nie wątpię, że wierzysz, że tak jest. Ale to tylko dowodzi Twojej łatwowierności (a nie obiektywizmu naukowego, jakbyś chciała).

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 10:43

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-14, 10:31 W tym sęk, że NIC PODOBNEGO.
Tekst, który udostępniłaś, składa się z dwu rodzaju stwierdzeń:
  • znanych (choć raczej w środowisku ludzi interesujących się tematem) informacji na temat rozwoju różnych religii
  • powierzchownie tworzonych tez, pozornie opartych na stwierdzeniach z grupy pierwszej, a w istocie będących potwornie naciąganymi pod tezę stwierdzeniami, które nie przechodzą żadnej porządnej weryfikacji historycznej
Takie naciągania (w Polsce zaczęło się chyba od Korabiewicza i "Jezusa nauczanego przez mistrzów hinduskich", potem poleciało - przez Achura Mazdę, Chorusa i cały szereg innych. Szczytem był chyba "Duch czasów", ale były i przeróbki na kulturę masową, jak Dan Brown). Wszystko to są duby smalone.
W takim razie z czym się nie zgadzasz, jaka jest Twoja wersja i jakie masz historyczne argumenty potwierdzające Twoją wersję. Proszę konkretnie i rzeczowo, bo przy całym długim wątku nie otrzymałam żadnej odpowiedzi jak połączyć wiedzę historyczną na temat Boga Jahwe i ST (mówię tu m.in. o odkryciach w Ugarit) z Jezusem.
Jeżeli się się coś uważa za naciągane, to wypadałoby powiedzieć dlaczego i podać wersję nienaciąganą. Póki co to mam wrażenie, że jednak druga strona próbuje tu bardziej naciągać :p
W innym temacie wklejałam tekst o odkryciach archeologicznych na temat Jahwe i Aszery i tam też żadnej odpowiedzi nie dostałam.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Jozek » 2022-06-14, 11:37

Nie dostalas odpowiedzi, bo nikt nie bedzie marnowal czasu na prostowania bzdur.
Nawet w moim wczesniejszym wpisie nie zauwazylas rzeczowego argumentu, a to znaczy ze nie czytasz ze zrozumieniem, albo nie czytasz w ogole, tylko uparcie powtarzasz bzdury ktorymi cie ktos nakarmil.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-14, 11:38

Jaką "wiedzę historyczną" ? ;)
Może jak znajdę wolną chwilę, to się tymi bzdurami zajmę. CHoć nie jestem pewien, czy zawsze należy prostować twierdzenia na poziomie "Księżyc zbudowany jest z zielonego sera".
O, widzę, że Józek napisał to samo...
Kiedyś zajmował się wyświetlaniem tych andronów Jan Lewandowski, ale nawet nie mam czasu przeczytać i skomentować co napisał:
https://www.apologetyka.info/racjonalis ... wy,944.htm
https://biblia.wiara.pl/doc/422994.Czy- ... ch-religii
https://biblia.wiara.pl/doc/422997.czy- ... liteizmu/6
Ostatnio zmieniony 2022-06-14, 11:46 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 11:46

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-14, 11:38 Jaką "wiedzę historyczną" ? ;)
Może jak znajdę wolną chwilę, to się tymi bzdurami zajmę. CHoć nie jestem pewien, czy zawsze należy prostować twierdzenia na poziomie "Księżyc zbudowany jest z zielonego sera".
O, widzę, że Józek napisał to samo...
Co napisał? Przecież Wy tu nic nie piszecie na temat, poza tym, że się nie zgadzacie z tym co ja piszę, bo tak :p

Proszę o to, abyś uzasadnił swoją wcześniejszą wypowiedź, którą wyżej przytoczyłam. Odniosłeś się w niej do artykułu, który tu podałam, ale bez żadnych konkretów. Nie uzasadniłeś co Ci się niepodoba w tym artykule i dlaczego, jaka jest Twoja wersja i jakie masz argumenty na jej potwierdzenie. Pytałam o odgrycia Ugarit, które zapewne znasz i ich powiązania z ST, o którym pewnie też słyszałeś.
Tak to se każdy może pisać i wiadomo, że ta dyskusja do niczego nie prowadzi.
Ostatnio zmieniony 2022-06-14, 11:47 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-14, 11:47

Podałem linki powyżej. Moje konkrety to "BZDURA". O Ugarit też Janek pisał https://www.apologetyka.info/racjonalis ... yka,97.htm
Jak chcesz więcej, to najpierw uzasadnij, że to nieprawda z tym Księżycem.
Ostatnio zmieniony 2022-06-14, 11:50 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 11:53

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-14, 11:47 Podałem linki powyżej. Moje konkrety to "BZDURA". O Ugarit też Janek pisał https://www.apologetyka.info/racjonalis ... yka,97.htm
Jak chcesz więcej, to najpierw uzasadnij, że to nieprawda z tym Księżycem.
Dziękuję, poczytam. Widzę, że wszystko ze stron katolickich (a nie historycznych ;) ), więc postaram się też sprawdzić jakie źródła tam są podawane, bo nie wiem czy Ci mogę ufać :p

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-14, 15:05

Jaaasne. Godny zaufania jest tylko zwierzęco antychrześcijański (a zwłaszcza antykatolicki) "Racjonalista" i okultystyczne książeczki.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 15:51

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-14, 15:05 Jaaasne. Godny zaufania jest tylko zwierzęco antychrześcijański (a zwłaszcza antykatolicki) "Racjonalista" i okultystyczne książeczki.
Jest grupa "Biblistyka i badania nad chrześcijaństwem", gdzie piszą również wierzący m.in historyk katolik i to co pisze ten "antychrześcijański" racjonalista też potwierdzają, nie wiem na ile jego opracowanie jest historycznie rzetelne, ale ogólnie zgadza się z tym co tam piszą. "Okultystyczne" książeczki to już mój dodatek, który łączy wiarę z wiedzą przynajmniej na poziomie lat 50-tych i w tym przypadku zgodnych z tym co pisze ów antychrześcijański racjonalista i antychrześcijańscy chrześcijanie na biblistyce :p.
Ciekawe jakbyś poszedł z tymi artykułami apologety na grupy historyczne, to co by powiedzieli np. na to, że Izraelici nie byli wpierw politeistami, jak myślisz?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-14, 18:34

Jeśli jest rzetelnym historykiem (nie znam gościa) to potwierdza to, co jest w grupie pierwszej przeze mnie wymienionej i nie wspiera reszty tego śmiecia, jakie nam tu serwujesz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 19:16

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-14, 18:34 Jeśli jest rzetelnym historykiem (nie znam gościa) to potwierdza to, co jest w grupie pierwszej przeze mnie wymienionej i nie wspiera reszty tego śmiecia, jakie nam tu serwujesz.
Jest rzetelnym historykiem, bardzo dobrze obeznanym w historii starożytnej, dlatego nie naciąga sobie historii do swojej wiary jak niektórzy apologeci. Potwierdza to co mówiłam, że Izraelici byli politeistami, że tak rozwijała się kocepcja Jahwe, że według odkryć archeologicznych w pewnym okresie Jahwe miał żonę Aszerę itp. Ta grupa najpierw była dla mnie źródłem informacji, poznałam tych ludzi i im ufam, bo wiem, że stawiają na uczciwość intelektualną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Andej » 2022-06-14, 19:34

Hildegarda pisze: 2022-06-14, 19:16 według odkryć archeologicznych w pewnym okresie Jahwe miał żonę Aszerę
Daj spokój. Przecież to czysty idiotyzm. Bez sensu jest do tego się odnosić.
Jeśli napisał to historyk, to znaczy, że nie jest historykiem, tylko fantastą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Jozek » 2022-06-14, 19:37

Rzetelny historyk nie poda jednej z wielu mozliwosci jako fakt historyczny, a zaneguje wszelkie inne.
Po prostu nie odroznia on skutku od przyczyny i takie bzdury mu powychodzily.
Wiare pierwotna w jednego Boga ludzie pozmieniali i potworzyli wiele roznych wierzen na bazie tej pierwotnej.
Jak juz pisalem, dokladnie to samo dzieje sie do dzis, co widac po chocby liczbie odlamow Protestantow.
Kazdy odlam ma sporo wspolnych elementow jedne pochodza od Wiary Chrzescijanskiej, a inne od innych odlamow, oraz elementy dodane przez samych ludzi.
Za pare tysiecy lat kolejny historyk bedzie twierdzil ze Zydzi skopiowali wiare od Swiadkow Jehowy. =))
Ostatnio zmieniony 2022-06-14, 19:38 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 19:44

Andej pisze: 2022-06-14, 19:34 Daj spokój. Przecież to czysty idiotyzm. Bez sensu jest do tego się odnosić.
Jeśli napisał to historyk, to znaczy, że nie jest historykiem, tylko fantastą.
Z całym szacunkiem, ale tutaj wolę ufać jednak komuś kto ma prace naukowe, zwłaszcza w temacie, który poruszamy, bo związany z bóstwami ugaryckimi.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-14, 19:47

Ciekawe jakich odkryć :)
A jaki był stosunek Izraelitów do Aszery, to możesz przeczytać w Biblii https://biblia.apologetyka.com/read?q=2 ... cont&num=1
Podobne fragmenty znajdziesz w Księdze Sędziów i u Jeremiasza.
To, co przytaczane jest jako "dowody" że "Yahwe miał żonę" itp., NIE jest zapisem jakiegoś "pierwotnego stanu", tylko przeciwnie - zapisem ciągłych odstępstw Izraela od monoteizmu (nie musisz sięgać do "Racjonalisty", wystarczy że przeczytasz Biblię, bo coś mi się wydaje, że jeszcze tego nie zrobiłaś).
Biblia wielokrotnie wspomina o królach żydowskich, którzy ulegali kultom plemion ościennych, nie tylko Aszery, ale i Zeusa czy Baala. I to równolegle z Jahwe. Zawsze potem przychodził jakiś odnowiciel i wyrzucał te posągi innych bóstw. W pewnym momencie nawet w Świątyni Jerozolimskiej ustawiono posąg Aszery (2 Krl 21,7). W następnym rozdziale możesz przeczytać jak się rozprawił z tym praktykami król Jozjasz... Jego walkę z odstępstwem Twoi "mistrzowie" usiłują przedstawić jako reformę pierwotnego kultu - co jest bzdurą na resorach. Jozjasz owszem, reformował, ale liturgię świątynną.
W Starym Testamencie co rusz ktoś stawia słupy na górach (tzw. "aszery" właśnie od tej bogini), a ktoś je zrzuca. Izraelici byli pod potęznym naciskiem kulturowym sąsiadów. A do tego kult Aszery (czy jak ją też nazywano Asztarte, Aszerah, Aszhoret, Asztartot, Isztar) miał wabik - prostytucję sakralną.

Jak widzisz, to, czym się tak pasjonujesz, to mieszanina odgrzewanych kotletów i nieuprawnionych spekulacji.
Andej pisze:Jeśli napisał to historyk, to znaczy, że nie jest historykiem, tylko fantastą.
Nie wiemy co gość powiedział, a co usłyszała @Hildegarda :)
Podejrzewam, że potwierdził fakt znalezienia (ale przecież i opisania w Biblii) odstępstw Izraelitów - wątpię, by zawodowy historyk wyciągał takie spekulacje, jakie nam tu serwuje @Hildegarda z "Racjonalisty" #-o
Poza tym w Sieci każdy się może przedstawić nie tylko jako historyk, ale nawet cudotwórca :)
Z całym szacunkiem, ale tutaj wolę ufać jednak komuś kto ma prace naukowe, zwłaszcza w temacie, który poruszamy, bo związany z bóstwami ugaryckimi.
Stary kawał. Na każdą, nie wiem jak głupią tezę, można znaleźć kogoś "z tytułami naukowymi" (a tym bardziej takiego co tak twierdzi w Internecie :)) ). A że 99% innych naukowców śmieje się z podobnych idiotyzmów, to oczywiście jest pomijane milczeniem, bo "naukowy" to jest ten jeden fantasta...
Ostatnio zmieniony 2022-06-14, 19:56 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ