Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 07:20

konserwa pisze: 2022-06-14, 07:17 Hildo - racjonalista raczej ma male pojecie o kulturze tamtych czasow; sam Bog JHWH nie ewoluowal z jakichs innych kultow, lecz wspolistnialy one ( tak jakm i w czasach dzisiejszych ) z wiara (koncepcja ) jedynego Boga.
A kto ma pojęcie o kulturze tamtych czasów? Nie widzę, by to co tam było napisane, było sprzeczne z tym co podają historycy. Przez dość długi czas pisałam na grupach biblijnych, gdzie również ludzie wierzący zgadzają się co do takiej ewolucji Boga Jahwe. Historii i dowodów archeologicznych (m.in. odkryć w Ugarit) nie da się zmienić, by dopasowac je do poglądów religijnych.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-06-14, 07:22

Nie tak sie to postrzega - nie ma ewolucji Boga JHWH, jest poznanie albo JHWH, albo popadniecie w poganstwo.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 07:27

konserwa pisze: 2022-06-14, 07:22 Nie tak sie to postrzega - nie ma ewolucji Boga JHWH, jest poznanie albo JHWH, albo popadniecie w poganstwo.
ja nie należe do osób, które chcą podciągnąć dostępną wiedzę do poglądów religijnych. Każdy może robić jak chce, można odczytywać literalnie ST i wierzyć nawet w biblijny opis stworzenia, ja wierzę w to co mówią historycy i dowody archeologiczne i jedynie z tej perspektywy mogę próbować łączyć wiarę w dostępną wiedzą, ale na pewno nie będzie to już połączenie takie jak w tradycyjnej wersji.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Andej » 2022-06-14, 07:30

Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:07 Tu autor mniej więcej opisuje to o co mi chodzi, po prostu Bóg Jahwe ewoluował od politeizmu do monoteizmu, wchłaniając pod drodze koncepcje innych bóstw.
Jakoś wydaje mi się być totalnie absurdalnym stwierdzenie, że ktoś, kto JEST DOSKONAŁY ewoluował. To jakiś absurd.

Logicznie rzecz biorąc z Twojego Twierdzenia wynika, że Bóg nie był, albo i nie jest doskonały, skoro może się zmieniać. Bo każda zmiana zakłada, że staje się coraz lepszym, doskonalszym, albo że musi tracić swoje przymioty.
Uważam, że doskonały Bóg nie może być doskonalszy bo to by oznaczało, że wcześniej nie był doskonały.

Druga kwestia, to czas. Bóg, jeśli jest ponad czasem i poza czasem nie może ewoluować w czasie. To absurd.

Kolejną tezą pozbawioną sensu jest to, że Bóg mógł ewoluować od "politeizmu" do "monoteizmu". Wierzysz, że teraz Jest Jeden? A przedtem było wielu wiele bytów boskich, które zredukowały się do jednego bytu? Cos jak rozsypane kulki rtęci łączące się w jedną całość? Czy na prawdę wierzysz, że Bóg najpierw był wieloosobowy, a później się zjednoczył?

No to jeszcze wchłanianie innych.
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:07 Nie da się ST odczytywać literalnie
Zatem powiedz, kto na tym Forum, poza Tobą tak odczytuje?
Skoro wszyscy twierdzą, że ani ST, ani NT nie należy w ten sposób czytać, skoro nikt tak nie odczytuje, nie rozumiem sensu zacytowanego wniosku. Toż to oczywista oczywistość jak mawiał klasyk.
Ostatnio zmieniony 2022-06-14, 07:33 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 07:38

@Andej udostępniłam wyżej tekst, można się z tym zgodzić lub przyjmować swoje wersje tego jak powstawał ST i Bóg Jahwe. Ja się trzymam wersji historycznej i jak mówiłam wyżej, jedynie z tego punktu wyjścia mogę próbować pogodzić chrześcijaństwo z Bogiem ST.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Andej » 2022-06-14, 07:40

Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:27 ja nie należe do osób, które chcą podciągnąć dostępną wiedzę do poglądów religijnych.
albo, albo
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:27 mogę próbować łączyć wiarę w dostępną wiedzą, ale na pewno nie będzie to już połączenie takie jak w tradycyjnej wersji.
W jednym poście dwa wzajemnie sprzeczne zdania.

Otóż, większość z nas obecnych na tym forum godzi naukę z wiarą. Albowiem wiara i nauka uzupełniają się, przenikają. Nikt z nas nie neguje wiedzy historycznej, politycznej, gospodarczej i geograficznej. I dla nikogo z nas nie jest ona w żaden sposób w opozycji do naszej wiary.
Wierzymy, że w Biblia jest Prawda. Czytamy ją ze świadomością, że zawiera ona historię przymierza człowieka i Boga.

Dopóki będziesz literalnie odczytywać Biblię, dopóty będziesz znajdować sprzeczności. Biblia nie potrzebuje żadnego udowadniania. Jest jak aksjomat. Stanowi podstawę naszej wiary. Podkreślam WIARY, a nie wiedzy historycznej, ani geograficznej.

Dodano po 3 minutach 45 sekundach:
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:38 @Andej udostępniłam wyżej tekst, można się z tym zgodzić lub przyjmować swoje wersje tego jak powstawał ST i Bóg Jahwe. Ja się trzymam wersji historycznej i jak mówiłam wyżej, jedynie z tego punktu wyjścia mogę próbować pogodzić chrześcijaństwo z Bogiem ST.
Ale ja nie polemizuję z tekstem, tylko z tezami które stawiasz.

Chrześcijaństwa nie trzeba godzić z Bogiem, bo jest zNim pogodzone. Nie ma dwóch Bogów. Boga ST i Boga ST. To jedna niezmienna osoba.

Absurdem jest twierdzenia, że Bóg powstawał. Nie mamy na ten te,at żadnych info. Więcej, jaest to całkowicie sprzeczne z naszą wiarą. BÓG JEST WIECZNY.

BÓG nie powstawał. Gdyby tak było, oznaczałoby to, że nie jest wieczny.

To boska tajemnica której nie ogarniemy nigdy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 07:52

Andej pisze: 2022-06-14, 07:43
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:27 ja nie należe do osób, które chcą podciągnąć dostępną wiedzę do poglądów religijnych.
albo, albo
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:27 mogę próbować łączyć wiarę w dostępną wiedzą, ale na pewno nie będzie to już połączenie takie jak w tradycyjnej wersji.
W jednym poście dwa wzajemnie sprzeczne zdania.
Tak, pisałam Ci wyżej o co mi chodziło. Mogę łączyć wiarę w Jezusa i Boga ST, ale w zgodzie z dostępną wiedzą historyczną. Jeśli ktoś chce zaprzeczać dowodom archeologicznym i temu co mówią historycy o Bogu Jahwe, no to ja tego nie kupuję

Andej pisze: 2022-06-14, 07:43 Ale ja nie polemizuję z tekstem, tylko z tezami które stawiasz.

Chrześcijaństwa nie trzeba godzić z Bogiem, bo jest zNim pogodzone. Nie ma dwóch Bogów. Boga ST i Boga ST. To jedna niezmienna osoba.

Absurdem jest twierdzenia, że Bóg powstawał. Nie mamy na ten te,at żadnych info. Więcej, jaest to całkowicie sprzeczne z naszą wiarą. BÓG JEST WIECZNY.

BÓG nie powstawał. Gdyby tak było, oznaczałoby to, że nie jest wieczny.

To boska tajemnica której nie ogarniemy nigdy.
Ale Ty piszesz o Bogu Ojcu, którego objawił Jezus (można powiedzieć Uniwersalnym), a ja piszę konkretnie o Bogu Jahwe, Bogu Izraelitów
Tak to się nie dogadamy :)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Jozek » 2022-06-14, 08:51

Hilda, ciagle nowe bzdury wypisujesz i powtarzasz bzdury jakie ktos gdzies napisal.
Bog jeat jeden od poczatku swiata i sam go stworzyl.
To ze ludzie odchodzili od wiary lub po swojemu cos zmieniali to tak jak dziaiaj mamy tysiace odlamow i denominacji i jest mase podobienstw miedzy nimi .
Te bzdury ktore wypisujesz to tak jakbys twierdzila ze wiara Izraelitow pochodzi od Swiadkow Jechowy.
Wiekszych bzdur jeszcze nie czytalem na forum.
Piszesz takie bzdury w wielu tematach i mysle ze robisz to celowo by mieszac.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 09:07

Jozek pisze: 2022-06-14, 08:51 Hilda, ciagle nowe bzdury wypisujesz i powtarzasz bzdury jakie ktos gdzies napisal.
Bog jeat jeden od poczatku swiata i sam go stworzyl.
To ze ludzie odchodzili od wiary lub po swojemu cos zmieniali to tak jak dziaiaj mamy tysiace odlamow i denominacji i jest mase podobienstw miedzy nimi .
Te bzdury ktore wypisujesz to tak jakbys twierdzila ze wiara Izraelitow pochodzi od Swiadkow Jechowy.
Wiekszych bzdur jeszcze nie czytalem na forum.
Piszesz takie bzdury w wielu tematach i mysle ze robisz to celowo by mieszac.
Tak przyszłam Ci celowo namieszać wiedzą historyczną, taki ze mnie diobeł B-) Obrazek

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-06-14, 09:12

w tym sek ( a wseku dziura Hildo 9 ze ta wiedza historyczna jest dziurawa, tendencyjna i w rzeczywistosci ahistoryczna.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 09:19

konserwa pisze: 2022-06-14, 09:12 w tym sek ( a wseku dziura Hildo 9 ze ta wiedza historyczna jest dziurawa, tendencyjna i w rzeczywistosci ahistoryczna.
@konserwa ja nie jestem historykiem i jak najbardziej jestem otwarta na argumenty, skoro to co mówią historycy jest ahistoryczne, można się jak najabardziej rzeczowo do tego odnieść. Nie zamykam się na rozmowę, pod warunkiem, że rozmowa jest poważna, a nie, że ktoś mi napisze, że to bzudra, bo tak, nie mając ku temu żadnych podstaw i wynika to tylko z jego "widzimisię".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Andej » 2022-06-14, 09:38

Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:52 Tak to się nie dogadamy
Dopóki będziemy pisać na temat różnych bogów, to zapewne trudno będzie dość do wspólnego wniosku.
Rzeczywiście warto skonkretyzować.

Zacznijmy od podstawowej tezy: Ilu jest Bogów?
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:52 Ale Ty piszesz o Bogu Ojcu, którego objawił Jezus (można powiedzieć Uniwersalnym), a ja piszę konkretnie o Bogu Jahwe, Bogu Izraelitów
Otóż wcale nie. Ja piszę o Bogu Jedynym, któremu wierzę. Jeśli mogę prosić, to wpisz w wyszukiwarkę: Credo. Postaraj się je poznać.

Mój Bóg, to JEset Jeden Jedyny Bóg. Nie ma innych. To jest Bóg Abrahama, Mojżesza, Izraelitów, Polaków, katolików, chrześcijan, żydów. To Jest Jahwe, JHWH, Elohim, Adonai, Stwórca, Ojciec, Jezus, Duch święty, Trójca święta.
Bóg Jahwe, to Bóg Izraelitów, to mój Bóg, to Bóg Ojciec. To ten sam jeden jedyny.
Ja cały czas pisałem o Bogu Jahwe, czyli o Bogu Jedynym w Trójcy Świętej, który cały czas jest tym samym Bogiem.
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:52 Mogę łączyć wiarę w Jezusa i Boga ST,
A ja nie rozumiem, jak można rozdzielać wiarę w Jezusa od wiary w Jahwe, wiedząc, ze to ten sam jeden jedyny Bóg. Chyba, że odrzucasz chrześcijaństwo i uznajesz politeizm.
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:52 Tak, pisałam Ci wyżej o co mi chodziło. Mogę łączyć wiarę w Jezusa i Boga ST, ale w zgodzie z dostępną wiedzą historyczną.
Dla wierzących nie ma konfliktu wiary z wiedzą. Szukasz czegoś, co jest zrozumiałe wyłącznie dla ateistów.
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:52 Jeśli ktoś chce zaprzeczać dowodom archeologicznym
Czy znasz kogoś takiego? Czy na tym forum spotkałaś się z taka tezą?
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:52 Jeśli ktoś chce zaprzeczać ... temu co mówią historycy
No cóż, ja z definicji podchodzę sceptycznie do tego, co oni mówią. Historia jest zakłamana. Nawet historia, którą sam przeżyłem. Rozmawiam z ludźmi, którzy okres PRL widzą jako świetlany. Okres dobrobytu. A dla mnie biedy. Weź historię II Wojny Światowej, jak diametralne wypowiedzi historyków na temat Polski Podziemnej, tzw. wyzwolicieli rosyjskich, Powstania Warszawskiego ...
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:52 Jeśli ktoś chce zaprzeczać ... temu co mówią historycy o Bogu Jahwe,
Jeśli tak różnie historycy mówią o niedawnej przeszłości, to na ile wiarygodni mogą być mówiąc o Bogu? To bez sensu.
Poza tym, historycy nie mają wiedzy o Bogu. Wiedzę o Bogu mają teologowie. Ludzie wierzący.
Nie wiem, czy jesteś w stanie przyjąć do wie=adomości, że:
historycy mają wiedzę o hstorii,
teologowie mają wiedzę o Bogu,
mechanicy mają wiedze o mechanice,
elektrycy mają wiedzę o elektryce\i tak dalej.
Nie ma sensu opierać swoich przekonań na tematy astronomiczne na podstawie wypowiedzi biologów. Każdy, kto się w czymś specjalizuje ma wiedzę na temat, który studiuje. I szczątkową wiedzę z innych dziedzin.
Tak samo historyk nie będący biblistą ma mierną wiedzę na temat Boga. Albo. nawet, nie ma żadnej.
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 07:52 Tak, pisałam Ci wyżej o co mi chodziło. Mogę łączyć wiarę w Jezusa i Boga ST, ale w zgodzie z dostępną wiedzą historyczną. Jeśli ktoś chce zaprzeczać dowodom archeologicznym i temu co mówią historycy o Bogu Jahwe, no to ja tego nie kupuję
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 09:48

Andej pisze: 2022-06-14, 09:38 A ja nie rozumiem, jak można rozdzielać wiarę w Jezusa od wiary w Jahwe, wiedząc, ze to ten sam jeden jedyny Bóg. Chyba, że odrzucasz chrześcijaństwo i uznajesz politeizm.
Przytoczyłam wcześniej tekst, który mniej więcej odzwierciedla mój punkt widzenia, nie wiem na ile autor jest rzetelny, bo nie jestem historykiem, ale wiem, że ogólnie historycy tak to podają, bo już wcześniej rozmawiałam z innymi ludźmi na ten temat, również osobami, które wykładają na studiach. To pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego mam problem z połączeniem Boga Jahwe z chrześcijaństwem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Andej » 2022-06-14, 09:51

Na wszelki wypadek wklejam Credo. Dla chrześcijan i wszystkich innych uznających monoteizm JEST JEDEN BÓG. I nie ma żadnych innych. Nie ma oddzielnego ze ST drugiego z NT, bo jest JEDEN.

Wierzę w jednego Boga,
Ojca Wszechmogącego,
Stworzyciela nieba i ziemi,
wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych.
I w Jednego Pana Jezusa Chrystusa,
Syna Bożego Jednorodzonego,
który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami.
Bóg z Boga, Światłość ze Światłości,
Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego.
Zrodzony a nie stworzony,
współistotny Ojcu,
a przez Niego wszystko się stało.
On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba.
I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem.
Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany.
I zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo.
I wstąpił do nieba,
siedzi po prawicy Ojca.
I powtórnie przyjdzie w chwale,
sądzić żywych i umarłych,
a królestwu Jego nie będzie końca.
Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela,
który od Ojca i Syna pochodzi,
który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę,
który mówił przez proroków.
Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.
Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów.
I oczekuję wskrzeszenia umarłych.
I życia wiecznego w przyszłym świecie.


Jeśli jacyś historycy twierdzą inaczej, to nie wierz im. Uwierz Bogu.

Dodano po 13 minutach 31 sekundach:
Hildegarda pisze: 2022-06-14, 09:48 Przytoczyłam wcześniej tekst, który mniej więcej odzwierciedla mój punkt widzenia,
Jakoś ubzdurałem sobie, że jesteś osobą wierzącą. Dość dziwnie wierzącą, ale wierzącą. Z tego wynika, że jesteś ateistką.
Że zupełnie nie interesuje Ciebie Bóg, ani to czego od Ciebie oczekuje.

Intryguje Cię religia, ale całkowicie oderwana od wiary.

Przepraszam za nieporozumienie. Cały czas widziałem problem oczyma człowieka wierzącego. Tj. przez pryzmat wiary. Nie interesuje mnie to, jak ludzie wyobrażali sobie bogów. Czytam takie rzeczy jako ciekawostki. Podobnie jak historię odkryć geograficznych. Poznawanie jest zawsze obarczone błędami. Błędnymi teoriami. Jak prześledzisz historią fizyki, nauki ścisłej, to zobaczysz jak wiele tez, prawd powszechnie uznawanych przez tysiąclecia, okazało się z gruntu błędnymi.
Tak samo pojmowanie Boga zmieniało się. Bóg się nie zmieniał. Cały czas jest ten sam i taki sam. A wyobrażenia ludzkie się zmieniają. Nawet teraz, dzisiaj znajdziesz ludzie, którzy widzą Boga inaczej. Jak może być inaczej, skoro są płaskoziemcy, skoro zjawiska UFO interpretują jak demoniczne, skoro robią sobie czapeczki z folii spożywczej.

Przepraszam za nieporozumienie. Po prostu odnosiłem się do tego, co odczytywałem w postach. Nie wynikało z nich, że jesteś ateistką. Wprost przeciwnie. Dopiero podany tekst jednoznacznie wyjaśnia, że w ograniczoności mojego umysły nie potrafiłem dostrzec, że jesteś ateistką. Wybacz niepotrzebną przepychankę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-14, 10:15

Przepraszam, ale tu się nie da pisać na trzeźwo, a że jestem niepijąca, to jednak pójdę do tematu o piosenkach :p
Jeśli ktokolwiek zrozumiał to co pisałam wyżej, to tylko dodam, że proszę się nie dziwić, że łatwiej mi wchodzą te "podejrzane książki" z XX w, o których pisałam gdzie indziej. No bo dyskusja powyżej mówi sama za siebie.


życzę miłego dnia Obrazek

ODPOWIEDZ