Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Trucker Hiob
Przybysz
Przybysz
Posty: 12
Rejestracja: 23 maja 2018
Lokalizacja: Charlotte, NC, USA
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Trucker Hiob » 2018-05-31, 14:09

Jestem już weteranem, gdy chodzi o prowadzenie rozmów na czatach i forach internetowych. Niektórzy z Was jeszcze się nie urodzili, gdy ja już zarywałem noce, zawzięcie dyskutując do bladego świtu ze swymi adwersarzami na tematy, które były bliskie memu sercu. I tak, jak 20 lat temu, tak i dzisiaj można zauważyć pewną prawidłowość: Wielu dyskutantów nie tyle skupia się na temacie rozmowy, co na osobie, z którą prowadzą dysputę.

"Argumenty", pożal się Boże, typu: "nie znasz się", "poducz się", "jesteś debilem", "nie masz pojęcia o czym piszesz", itd, itp są dość powszechne, głównie z dwóch powodów: Po pierwsze brak merytorycznych argumentów, więc pozostaje atakowanie rozmówcy, a po drugie brak jakiś podstaw dobrego wychowania, kultury osobistej, czy wręcz miłości do drugiego człowieka.

Zobaczmy zatem co Pismo ma do powiedzenia w tej sprawie. Święty Piotr, instruując nas w jaki sposób prowadzić dyskusje, pisze:

Chrystusa Pana czcijcie w waszych sercach jako świętego i bądźcie zawsze gotowi odpowiedzieć każdemu, kto zażąda uzasadnienia waszej nadziei. Bądźcie jednak delikatni i pełni respektu. Zachowujcie czyste sumienie, aby zawstydzić tych, którzy was oczerniają i urągają waszemu chrześcijańskiemu postępowaniu. [Biblia Paulistów, 1P 3,15-16]

Ale (czyńcie to) z łagodnością i z szacunkiem. Zachowujcie czyste sumienie, aby ci, którzy obrzucają obelgami wasze uczciwe życie w Chrystusie, musieli się wstydzić swoich oszczerstw. [Biblia Poznańska, 1P 3, 16]

Tłumaczenie Towarzystwa Św. Pawła mówi, że rozmowy z naszymi adwersarzami mamy prowadzić w sposób delikatny i pełen respektu. Biblia Poznańska - że dyskutować mamy z łagodnością i szacunkiem. Zatem dlaczego w naszych dyskusjach jest tyle jadu, złości, chęci obrażenia i poniżenia osoby, z którą dyskutujemy?

Każdy z nas chciałby wierzyć, że "posiada Ducha Świętego". Że to, w co wierzymy i co chcemy przekazać, to jest Jego światło, Jego wola. Zastanówmy się zatem jakie owoce przynosimy. Co jest owocem Ducha Świętego?

Natomiast owocem Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, dobroć, życzliwość, wierność, łagodność, opanowanie. Prawo tu nie jest potrzebne. A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali swoje ciało razem z namiętnościami i pożądliwościami. Skoro więc żyjemy mocą Ducha, postępujmy według Ducha. Nie szukajmy próżnej chwały, kłócąc się i zazdroszcząc sobie nawzajem. [Biblia Paulistów, Ga 5, 22-26]

A zatem... Może powinniśmy przemyśleć to, w jaki sposób tu rozmawiamy? Bo przecież

Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach. [Mt 7, 16-20, BT]

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 14:20

Warto uzupełnić, bo tłumaczenia się różnią w sposób dość istotny:

Biblia Tysiąclecia: 1P 3, 15-16:
15 Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego6 i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest. 16 A z łagodnością i bojaźnią [Bożą] zachowujcie czyste sumienie, ażeby ci, którzy oczerniają wasze dobre postępowanie w Chrystusie, doznali zawstydzenia właśnie przez to, co wam oszczerczo zarzucają.

Miłość do Jezusa i wiara w Chrystusa są dla mnie najważniejsze w całym moim istnieniu i nikomu nie pozwolę ich sobie odebrać.
To miłość Boga do człowieka daje wiarę, dlatego mamy Go kochać z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich myśli swoich.
A Bliźniego swego, jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Dezerter » 2018-05-31, 14:58

Hiobie jesteś mi bratem w tym co napisałeś - dziękuję :!:
jesteś też mi bratem w stażu na forach dyskusyjnych - aż niemożliwe, że się nie spotkaliśmy :-?
wędrowiec pisze: 2018-05-31, 14:20 Miłość do Jezusa i wiara w Chrystusa są dla mnie najważniejsze w całym moim istnieniu i nikomu nie pozwolę ich sobie odebrać.
To miłość Boga do człowieka daje wiarę, dlatego mamy Go kochać z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich myśli swoich.
A Bliźniego swego, jak siebie samego.
Wędrowcze - pragnę Cię zapewnić, że na tym forum nie ma ludzi (zarejestrowanych/aktywnie piszących), którzy chcieliby Ci "odebrać miłość i wiarę do Jezusa", powiem więcej ja jako Admin nikomu nie pozwolę tego zrobić, bo to forum współtworzyłem zawsze z jedna myślą, by na nim ludzie mogli wzrastać w wierze i wiedzy o Bogu. (Jak mi to się udaje to już inna/zmienna sprawa).
Poczuj się więc bezpiecznie i przestań walczyć i się bronić a łatwiej nam wszystkim będzie realizować Przykazanie Miłości na które się powołujesz.
Jesteś mi bratem w Chrystusie? - mamy tego samego Ducha, który nas prowadzi?
Spraw bracie bym to poczuł :!:
Wduś" reset" proszę :!: i zacznijmy od tej chwili nowe pisanie na forum .

Proszę o interwencje nadzwyczajną Głównego Administratora i Gospodarza tego forum (z)Chrystusem.pl
A wszystkich forumowiczów proszę o uszanowanie Imienia i obecności Tego z powody Kogo się tu gromadzimy.
Amen
Ostatnio zmieniony 2018-05-31, 15:00 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 15:14

Dezerterze, po co te połajanki wobec miłości Chrystusowej?
Nie prościej upomnieć tych, którzy tu rozrabiają?

Dominik

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Dominik » 2018-05-31, 15:41

@wędrowiec, będziemy upominać, banować, dlatego miej się na baczności :)

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 16:10

Nie, to Ty się miej na baczności Dominik byś pracował godnie, jak przystało na Administratora forum, które Dezerter powierzył Jezusowi Chrystusowi.

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 16:46

Nawet Hiob, który tu wszedł dwa dni temu, mówi Wam wyraźnie, bo to widać: na tym forum są problemy z kulturą wypowiedzi.
Ja po wejściu na forum przed niespełna miesiącem, poczułem swąd szatana i też Wam o tym napisałem.

Tu jest coś nie tak!
Myślę, że tylko w rękach Dezertera, który tu jest najdłużej, leży rozwiązanie problemu.
Dobrze, że wzywasz Jezusa na pomoc, pomóż jednak Jezusowi, by nie był sam.
Z mojej strony, dopóki tu jestem, masz modlitwę o pomyślne rozwiązanie problemów.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Andej » 2018-05-31, 16:46

Wystarczy potrącić stół, a nożyce, jak miedź brzęcząca ...

A co do przekładów: są różne. A ten najlepszy, który najlepiej oddaje wolę bożą. Jednak są sformułowania, które są czytelne dla jednych, a inne dla drugich.

Co ciekawe, przytoczone przez Hioba fragmenty, według mnie, dość wyraźnie i jednoznacznie definiują myśl przewodnią. I wydawałoby się, że jedyną reakcją może być przyklaśnięcie.

Wydawało mi się ... Oj naiwny, naiwny ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 16:50

Andej, uważasz, że cytowanie Biblii Tysiąclecia jest niekulturalne????

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Andej » 2018-05-31, 17:06

Ciekawy wniosek? Jaki jest jego cel? Może odpowiadając dojdziemy do sedna?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 17:12

Andej, większość Twoich ostatnich wypowiedzi jest dla mnie niezrozumiała.
Więc nie wytłumaczę Ci co miałeś na myśli w treści Twego posta.
Przypomnę za to, że odpowiadanie trzema pytaniami na pytanie nie jest grzeczne.

Magnolia

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Magnolia » 2018-05-31, 17:25

wędrowiec pisze: 2018-05-31, 17:12 Andej, większość Twoich ostatnich wypowiedzi jest dla mnie niezrozumiała.
Więc nie wytłumaczę Ci co miałeś na myśli w treści Twego posta.
Przypomnę za to, że odpowiadanie trzema pytaniami na pytanie nie jest grzeczne.
Wędrowcze ja odnoszę wrażenie, że nie rozumiesz wypowiedzi nie tylko Andeja, tylko wielu innych osób na forum.

Hiob napisał mądry tekst. Nie wymaga on komentowania, a jedynie zastosowania się do niego. Każdy ten tekst powinien wziąć do siebie, popatrzeć na siebie jak może popracować nad sobą i swoją postawą wobec innych.
Tekst jest kierowany do każdego z nas z osobna i do wszystkich razem.

Poczułam niesmak, że Ty zobaczyłeś nawoływanie do wszystkich, ale nie do siebie...
Dominik zwrócił Ci uwagę, a Ty do Niego piszesz: sam się pilnuj byś dobrze wykonywał swoją robotę (poczułam kolejny niesmak).
Andej subtelnie zwraca Ci uwagę, a Ty wyciągasz z tego wniosek z kosmosu...(niesmak zamienił się w szok)
W innym wątku zrobiłeś ze mnie protestantkę, bo nie doczytałeś że wspomniałam o konfesjonale...(zonk)

Zastanawiam się o co chodzi?!

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 17:29

No comment.

Awatar użytkownika
Trucker Hiob
Przybysz
Przybysz
Posty: 12
Rejestracja: 23 maja 2018
Lokalizacja: Charlotte, NC, USA
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Trucker Hiob » 2018-05-31, 17:50

wędrowiec pisze: 2018-05-31, 16:46 Nawet Hiob, który tu wszedł dwa dni temu, mówi Wam wyraźnie, bo to widać: na tym forum są problemy z kulturą wypowiedzi.
Ja po wejściu na forum przed niespełna miesiącem, poczułem swąd szatana i też Wam o tym napisałem.
Niewiele czytałem tutaj jeszcze, nie mam nawet zbyt wiele czasu, by wszystko przeczytać na własnym forum. Nie poczułem tu żadnego "swądu szatana". To raczej Ty, bracie, sprowokowałeś mnie do mojego wpisu.

Jest taki stary dowcip. Blondynka jedzie autostradą pod prąd i słyszy w radiu komunikat: "Uwaga kierowcy na A4, pod prąd jedzie jeden samochód..." i woła: "Jak to jeden? Tysiące, tysiące..."

Nie wiem czemu mój tekst sprowokował w ogóle jakąś dyskusję. Nie był to tekst "dyskusyjny". Ale jeśli już dyskusja jest i wszyscy tłumaczą jednemu bratu, że ma pewien problem, to jest rzeczą raczej nierozsądną, gdy brat ten uważa, że problem ma każdy inny, tylko nie on.

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 18:05

Ja nie mam żadnego problemu z kulturą wypowiedzi.
Kłopoty jakie tu ma garstka skupionych na forum osób polegają na braku akceptacji dla osób przychodzących, nie klaszczący establishmentowi, takich jak, Maria - Magdalena, Wiesława, Człowiek, katol, wolf, w drodze, czy wędrowiec i inni.
Z czego to wynika? tego jeszcze nie wiem, badam to sobie.

Twój podstawowy problem Hiob, polega na tym, że nie umiesz lub nie chcesz odpowiadać na pytania dotyczące twego artykułu.
Ani to grzeczne, ani merytoryczne.

ODPOWIEDZ