Książki religijne, które warto przeczytać

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2417
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1003 times
Been thanked: 915 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Susanna » 2022-04-21, 14:15

:-bd

Obrazek
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Rak

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Rak » 2022-12-05, 22:19

Polecam- Colin Duriez "Anno Domini 33. Rok, który odmienił świat". Świetna, szczególne dla tych, którzy interesują się historią starożytną, lub chcą poznać czasy, rządy i władzę, mentalność ludzi, całe tło historyczne okresu kiedy Jezus działał i głosił Królestwo Boże. Aż do ukrzyżowania.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-08, 14:58

Książka, która wywarła na mnie duży wpływ to:
Obrazek
https://wydawnictwowam.pl/prod.dobra-nowina.7269.htm?
Nota o książce
Osiągnęliśmy mistrzostwo w opacznym pojmowaniu dobrej nowiny. Czas to zmienić.
W wielu kościołach dobra nowina niepostrzeżenie zmieniła się w dobre rady: masz żyć tak a tak. Tak a tak masz się modlić. Oto techniki, które pomogą ci stać się lepszym chrześcijaninem, lepszym człowiekiem, lepszą żoną czy mężem. Pokażemy ci, co robić, by nie zabłądzić. Słuchaj nas: odmawiaj tę modlitwę, a będziesz zbawiony.

Jezus, którego spotykamy na kartach Biblii, mówi jednak o czymś zupełnie innym. Ewangelia, czyli dosłownie dobra nowina, którą ogłosił światu, jest znacznie lepsza! Nie jest kodeksem postępowania, abstrakcyjną rezerwacją miejsca w Niebie albo nadprzyrodzonym ubezpieczeniem na wypadek śmierci.To wiadomość, która zmieniła świat. Jej przyjęcie może całkowicie odmienić Twoje życie. Gdy naprawdę ją usłyszysz, zobaczysz wszystko w zupełnie nowym świetle.

N.T. Wright jest historykiem, teologiem, jednym z najwybitniejszych współczesnych znawców Nowego Testamentu. Przez wielu uważany za najważniejszego chrześcijańskiego apologetę od czasów C.S. Lewisa. Jest autorem kilkudziesięciu książek. Dobra nowina. Wiadomość, która zmieniła świat to pierwsza przetłumaczona na język polski.
Myslę, że można to podciągnąć pod wymianę duchowych darów :)

Bio autora z wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/N._T._Wright
Obrazek
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: sądzony » 2022-12-08, 15:31

Niedroga, ale niedostępna :)
Gruba? bo nie lubię czytać.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-08, 20:35

sądzony pisze: 2022-12-08, 15:31 Niedroga, ale niedostępna :)
Gruba? bo nie lubię czytać.
Wersja papierowa 208 stron. Styl raczej luźny. Dość szybko się czyta.

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
No i ma nihil obstat 😉
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Gojandek » 2023-01-18, 15:42

Andej pisze: 2018-06-06, 15:48 Dla szukających Boga: Krąg biblijny - Roman Brandstaetter,


A krąg biblijny ma komentarz do wszystkich fragmentów z Biblii, czy tylko do tych trudniejszych, do poszczególnych? Bo z tego, co patrzę, to w tych zeszytach spotkań są tylko komentarze do poszczególnych fragmentów, a nie do całej Ewangelii np. Św. Mateusza, a mi zależy na komentarzach do całego Pisma Świętego.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Andej » 2023-01-18, 20:59

Nie. Nie ma. Ale warto przeczytać. Polecam.
Nie wiem, czy jest jakiekolwiek wydawnictwo, w którym byłyby komentarze do wszystkich fragmentów Biblii. Może się mylę, ale wydaje mi się to być niemożliwym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: sądzony » 2023-01-18, 21:04

Mówią, że Biblia jest sama dla siebie komentarzem do całej siebie. Ale nie czytałem całej. Takie tylko mnie "pogłoski" doszły.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Abstract » 2023-01-18, 23:02

Podejmuje bardzo trudny temat, problematykę zła, jego pochodzenie, o obronie Boga którą podjął się Leibniz, Tomasz z Akwinu, Św Augustyn.

Obrazek
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Gojandek » 2023-01-19, 14:35

Andej pisze: 2023-01-18, 20:59 Nie. Nie ma. Ale warto przeczytać. Polecam.
Nie wiem, czy jest jakiekolwiek wydawnictwo, w którym byłyby komentarze do wszystkich fragmentów Biblii. Może się mylę, ale wydaje mi się to być niemożliwym.
Źle napisałem. Nie do wszystkich fragmentów, ale do wszystkich rozdziałów w Biblii. I Biblia Ojców Paulinów ma komentarze do każdego z rozdziałów w Piśmie Świętym, począwszy od Księgi Rodzaju.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: drJanek » 2023-01-19, 16:05

Gojandek pisze: 2023-01-19, 14:35
Andej pisze: 2023-01-18, 20:59 Nie. Nie ma. Ale warto przeczytać. Polecam.
Nie wiem, czy jest jakiekolwiek wydawnictwo, w którym byłyby komentarze do wszystkich fragmentów Biblii. Może się mylę, ale wydaje mi się to być niemożliwym.
Źle napisałem. Nie do wszystkich fragmentów, ale do wszystkich rozdziałów w Biblii. I Biblia Ojców Paulinów ma komentarze do każdego z rozdziałów w Piśmie Świętym, począwszy od Księgi Rodzaju.
Polecam tą wersję Pisma Świętego - Edycję Świętego Pawła, to chyba Biblia O.Paulinów jeżeli się nie mylę :), komentarze do każdego rozdziału ST i NT są świetnie napisane, wspomagają codzienną refleksję, tłumaczenie bardziej współczesne, dobre przypisy. Dla mnie po wielokrotnej lekturze Tysiąclatki była to motywacja żeby po raz kolejny czytać codziennie Biblię od deski do deski :).

Obrazek
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Gojandek » 2023-01-19, 16:22

drJanek pisze: 2023-01-19, 16:05
Gojandek pisze: 2023-01-19, 14:35
Andej pisze: 2023-01-18, 20:59 Nie. Nie ma. Ale warto przeczytać. Polecam.
Nie wiem, czy jest jakiekolwiek wydawnictwo, w którym byłyby komentarze do wszystkich fragmentów Biblii. Może się mylę, ale wydaje mi się to być niemożliwym.
Źle napisałem. Nie do wszystkich fragmentów, ale do wszystkich rozdziałów w Biblii. I Biblia Ojców Paulinów ma komentarze do każdego z rozdziałów w Piśmie Świętym, począwszy od Księgi Rodzaju.
Polecam tą wersję Pisma Świętego - Edycję Świętego Pawła, to chyba Biblia O.Paulinów jeżeli się nie mylę :), komentarze do każdego rozdziału ST i NT są świetnie napisane, wspomagają codzienną refleksję, tłumaczenie bardziej współczesne, dobre przypisy. Dla mnie po wielokrotnej lekturze Tysiąclatki była to motywacja żeby po raz kolejny czytać codziennie Biblię od deski do deski :).

Obrazek
A katolicki komentarz do Pisma Świętego nie będzie w tym przypadku lepszy?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Andej » 2023-01-19, 16:50

Wydaje mi się, że warto sięgnąć do Klucza do Biblii Harringtona. Bo na Świderkówną jeszcze za wcześnie. Przynajmniej na jej wielotomowe dzieło. Ale jej książki na poziomie popularnym, są łatwe w czytaniu i rozumieniu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Rak

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Rak » 2023-01-19, 18:47

Andej- a ja powiem odwrotnie, najpierw pani Anna Świderkówna, potem Klucz do Biblii. Widać mam inny sposób rozumowania, czy rozumienia :) Książki pani Anny że tak powiem "łyknęłam" na jedno posiedzenie, a do Klucza do Biblii zaglądałam wielokrotnie, czytałam z Biblią w drugiej ręce. W wstępie Harrington napisał że książka ta jest przeznaczona dla studentów teologii, tych którzy chcą poszerzyć wiedzę, a nie maja dostępu do swojego profesora. Widać, nie nadaję się na studenta teologii :)) .
Dzisiaj wypożyczyłam "Leksykon postaci biblijnych" Martina Bociana. Z opisu tej książki wynika, że obejmuje charakterystykę ok 200 postaci występujących w Biblii, a także przedstawia ich dalsze losy według tradycji chrześcijańskiej, żydowskiej i islamskiej.
Zainteresowała mnie, może być ciekawa.
Gojandek, polecam książki które napisał Anselm Grün, opowiada on o poszczególnych ewangeliach i ewangelistach, np. "Jezus nauczyciel zbawienia" to o Ewangelii św. Mateusza, resztę tytułów znajdziesz w necie. Anselm Grün to teolog i mnich benedyktyński, jest też pisarzem, warto zapoznać się z jego dorobkiem.
Ostatnio zmieniony 2023-01-19, 18:55 przez Rak, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 578
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 83 times
Been thanked: 169 times

Re: Książki religijne, które warto przeczytać

Post autor: Lwica » 2023-01-19, 19:37

Ufff ja mam tak dużo książek na tematy religijne po mamie... Że szok. Po włosku, po polsku, po angielsku, modlitewniki, śpiewniki, książki księży, książki z Niedzieli, książki ze dwie ks. Pawlukiewicza, stare czasopisma itd., itp.

ODPOWIEDZ