Książki, które dają do myślenia

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Lizzie » 2021-03-04, 19:49

Dzieła mniejsze św Teresy od Jezusa

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-11-08, 18:21

"Bądź co bądź Cień jest czymś małym i przemijającym; istnieje światło i piękno, którego nigdy nie dosięgnie".

J.R.R. Tolkien
Ostatnio zmieniony 2022-11-08, 18:26 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: sądzony » 2022-11-08, 19:42

Dzięki Tobie może połakomię się kiedyś na tego Tolkiena :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Nenderen » 2022-11-09, 06:33

Sądzony, warto ale sięgając po książki Tolkiena nie czytaj wstępnych opisów na tylnych okładkach bo czasami mogą zdradzić zbyt wiele fabuły. Sugerowaną kolejność czytania dzieł znasz? Jakby co podam pokrótce tą dotyczącą tych głównych:
1 hobbit
2 władca pierścieni (wbrew utartej opinii to nie trylogia ale powieść w trzech tomach)
A drużyna/wyprawa pierścienia
B dwie wieże
C powrót króla
3 silmarillion
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-11-09, 15:02

Tak, taka jest logiczna kolejność, ale zdaje się, że Sądzonemu zależy najbardziej na myślach religijno-filozoficznych, na symbolach, metaforach. A tego jest o wiele więcej we "Władcy Pierścieni" niż w "Hobbicie", może więc lepiej, żeby zaczął od "Władcy...".
Chociaż z drugiej strony, "Hobbit" nadaje się też dla dzieci, więc może @sądzony byś mógł swemu dziecku czytać jako bajkę i byś jednocześnie sam się zaznajomił z tym utworem? A później byś przeczytał "Władce Pierścieni" (ale to już sam, bo Twoja córeczka jeszcze za mała na to).
Ostatnio zmieniony 2022-11-09, 15:05 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: sądzony » 2022-11-09, 15:38

A czy on pisywał coś poza powieściami? W sensie tak jak lewis "4 miłości" itd ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-11-09, 15:52

Nie wiem. Silmarillion nie jest powieścią, ale jest fikcją i nie ma sensu go czytać bez uprzedniej znajomości "Władcy Pierścieni", bo niewiele zrozumie się wtedy. Ale skoro Tolkien był profesorem, to z pewnością musiał pisać jakieś teksty naukowe.
@Nenderen czytał jego listy. Może to by było dobrym pomysłem?
Wiesz coś, Nenderen, więcej na temat takich tekstów Tolkiena, które nie dotyczyłyby ściśle gatunku fantasy?
A może, Morkej, coś czytałeś takiego i możesz poradzić Sądzonemu, co wybrać?

Dodano po 12 minutach 4 sekundach:
Troszkę to zabawne, że tak łatwo zwerbowaliśmy Sądzonego do czytania Tolkiena. Bo zdaje się, że nasz Przyjaciel raczej nie przepada za literaturą fantasy i takim klimatem. Ale wiesz, Sądzony, w tych powieściach jest sporo wierszy i chyba przypadły by Ci one do gustu.
Ostatnio zmieniony 2022-11-09, 16:14 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Tek de Cart » 2022-11-09, 18:36

Tolkien napisał też parę innych książek - takie bardziej dziecięce:
Liść, dzieło Niggle’a
Rudy Dżil i jego pies
Kowal z Podlesia Większego
Listy Świętego Mikołaja (ciekawe historie pisane dla własnych dzieci, o przygodach św. Mikołaja - tego z bieguna ;)

i trochę bardziej akademickich - z których ciekawą jest "O baśniach" - to takie bardziej rozważanie filozoficzne
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: sądzony » 2022-11-10, 19:06

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-11-09, 16:04 Troszkę to zabawne, że tak łatwo zwerbowaliśmy Sądzonego do czytania Tolkiena. Bo zdaje się, że nasz Przyjaciel raczej nie przepada za literaturą fantasy i takim klimatem. Ale wiesz, Sądzony, w tych powieściach jest sporo wierszy i chyba przypadły by Ci one do gustu.
Nikt mnie jeszcze do niczego nie zwerbował :)
Od dekady w ogóle nie czytuję powieści.
Ostatnio zmieniony 2022-11-10, 19:33 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 453
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: greg77 » 2022-12-09, 14:05

"Niebezpieczna psychologia"Anna Wasiukiewicz.Na pewno daje do myślenia.I coś w tym jest po rozmowie z kilkoma znajomymi którzy chodzili do psychiatry i psychologa.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Nenderen » 2022-12-09, 16:58

Miłośniczko, zdumiewa mnie, że przegapiłem Twój post. Sorki. Treści listów Tolkiena znam fragmentarycznie z opracowań innych autorów na temat jego twórczości.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Abstract » 2022-12-09, 19:05

Polecam "bezpieczne" książki psychologiczne, jak na razie:

1) Prawa ludzkiej natury - Robert Greene
2) Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym - Daniel Kahneman (m.in. bardzo ciekawe spojrzenie na tak zwaną ludzką intuicję)
3) Człowiek w poszukiwaniu sensu - Viktor E. Frankl (spojrzenie psychiatry-więźnia który przeżył obóz koncentracyjny, podwaliny do obecnej logoterapii)

ps ideologię da się wcisnąć prawie wszędzie. Nie ma co palić od razu czarownic.
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 19:08 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: sądzony » 2022-12-10, 13:51

Polecam książkę, której jeszcze nie czytałem, ale zaraz zamawiam, bo może być naprawdę niezła :)

Obrazek


Wczoraj usłyszałem to u ks. J. Prusaka i prawie się popłakałem:

„- Co to znaczy być PRAWDZIWYM? - spytał go kiedyś Królik, gdy leżeli obok siebie przy kominku, zanim jeszcze Niania zjawiła się, by posprzątać.
- Czy to znaczy, ze ma się w sobie coś, co brzęczy, oraz wystający kluczyk?
- Bycie PRAWDZIWYM nie zależy od tego, jak jesteś zrobiony - odparł Zamszowy Koń. - To jest coś, co może ci się przytrafić. Staniesz się PRAWDZIWY, jeśli dziecko pokocha cię tak bardzo, że nie tylko będzie się z tobą bawić, ale też NAPRAWDĘ cię kochać.
- Czy to boli? - spytał Królik.
- Czasem boli - odrzekł Koń, bo zawsze mówił prawdę. - Ale gdy już jesteś prawdziwy, nie martwisz się tym.
- Czy to się dzieje w jednej chwili, jakby cię ktoś nakręcił kluczykiem? Czy pomalutku?
- Prawdziwym nie stajesz się w jednej chwili - odparł zamszowy Koń. - Przemiana trwa długo. Właśnie dlatego nie przytrafia się tym, którzy się łatwo psują, ani tym, z którymi trzeba się delikatnie obchodzić. Prawdziwy stajesz się dopiero wtedy, gdy wykochano z ciebie większość sierści, gdy oczy ci wypadają i puszczają szwy, kiedy wyglądasz zupełnie żałośnie. Ale to jest bez znaczenia, bo skoro już jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tylko ci, którzy niczego nie pojmują, którzy nie rozumieją, jakie to piękne być prawdziwym.”


Margery Williams "Aksamitny Królik"
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Susanna » 2023-02-01, 20:07

Znalazłam film częściowo animowany pt:"Aksamitny królik". :)

Ostatnio zmieniony 2023-02-01, 20:08 przez Susanna, łącznie zmieniany 2 razy.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 453
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: greg77 » 2023-05-29, 10:32

"Wprowadzenie do filozofii religii" Chad Meister.Osobiście bardzo polecam tą książkę.

ODPOWIEDZ