Pytania o grzechy w seksie małżeńskim.

ODPOWIEDZ
Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Pytania o grzechy w seksie małżeńskim.

Post autor: Ate » 2022-09-12, 14:44

Widzę, że gdy brak argumentów - zaczyna się w koło Macieju.

Zatem powtórzmy,

Nie współżyjesz - w dni płodne, ale

WSPÓŁŻYJESZ - W DNI NIEPŁODNE.

Więc nie mówimy o żadnym "czynie, którego nie ma". Twoja wata słowna nic nie zmieni.
Ostatnio zmieniony 2022-09-12, 14:46 przez Ate, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pytania o grzechy w seksie małżeńskim.

Post autor: sądzony » 2022-09-12, 14:45

Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 14:28 Bzdury opowiadasz.
W ten sposób można spowodować grzech w sensie 2 (ubezpłodnienie małżeństwa) ale nie czynu, bo - w okresie płodnym - czynu nie ma, zaś czyn, który jest w okresie bezpłodnym nie jest w żaden sposób dotknięty naszym działaniem w kierunku ubezpłodnienia.
I tyle.

Chcesz sobie te bzdety powtarzać, to powtarzaj - niczego to nie zmieni.
Marek jedząc gdy nie jest głodny, a co za tym idzie, nie może się najeść, nie spożywa.
On robi "nic".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytania o grzechy w seksie małżeńskim.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-12, 15:00

I znów głupie paplanie. Nikt nie twierdzi, że nie robi "nic" - tylko że nie ubezpładnia aktu płciowego.
Ate pisze: 2022-09-12, 14:44 Nie współżyjesz - w dni płodne, ale
WSPÓŁŻYJESZ - W DNI NIEPŁODNE.
Tego czynu nie ubezpładniasz.
Mówisz o całkiem innym czynie.

Nie wierzę być tego nie rozumiał - po prostu powtarzasz te kocopały w kółko.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pytania o grzechy w seksie małżeńskim.

Post autor: sądzony » 2022-09-12, 15:04

Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 15:00 ... tego nie rozumiał ...
czy @Ate nie jest czasem kobietą :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

toolpusher
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 23 lut 2023

Re: Pytania o grzechy w seksie małżeńskim.

Post autor: toolpusher » 2023-02-23, 10:11

Heyka jestem tu nowy trafilem tutaj pytając wujka Google. Przeczytałem ten wątek od początku, mnie natomiast nurtuje pytanie o rozwiązłość małżeńską. Czy istnieje w ogóle cos takiego? Czy zachowując przytoczone tu zasady można zacytować slowa piosenki 8 razy po dwa razy i trzy razy raz po raz itd (jeśli sił starczy). Czy jest cos takiego jak nieumiarkowanie nie tylko w jedzeniu i piciu ale i w seksie? Św Paweł wzywa do wsztrzęmiężliwości i czy to dotyczy małżonków? Oczywiście rozumiem. że wsztrzęmieżliwość dobrowolna może być ofiarą np. wynagradzającą ale to nie jest przedmiotem pytania.
Zakładając, że każdy akt małżeński jest wypełnieniem woli Bożej zawierającej sie w słowach " Idźcie i rozmnażajcie się" więc z gruntu jest czynem dobrym wzmacniającym więzi małzonków, a niektórzy wręcz porównują akt seksualny w skaramencie małżeństwa do modlitwy więc tu chyba nie ma limitów. Nikt przecież nie limituje ile kto dziennie paciorków różańca przesunie między palcami. Czy takie myślenie jest poprawne?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania o grzechy w seksie małżeńskim.

Post autor: Andej » 2023-02-23, 10:30

Sądzę, że tak. Każde nieumiarkowanie wydaje mi się być złe. Dlatego, bo przekracza pewne normy. Staje się szkodliwe. W przypadku seksu, dla małżonki lub męża. Ale też dla samych siebie. Bo wydaje się świadczyć, że celem życia staje się seks i doznanie seksualne. Nie zaspokajania potrzeb własnych i małżonki, ale ich rozbudowywania. Seks to nie sport wyczynowy. Seksoholizm jest przeciwieństwem miłości. Jest też przejawem sobkowstwa.
Ale też nie ma ograniczeń ilościowych. W żadną stronę. Wszystko powinno być z umiarem. W sposób akceptowalny przez obie strony. I ze świadomością naczelnego celu, jakim jest zacieśnianie więzi i otwarcie na rodzicielstwo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytania o grzechy w seksie małżeńskim.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-23, 10:33

Z liczbą aktów nie ma raczej problemu - ale problemem może być pewnego rodzaju obsesja, skupienie się na coraz silniejszych doznaniach fizycznych, z zaniedbaniem tego, że kochamy się z drugą i bliską osobą.

O, widzę, że @Andej napisał. Mimo rozbieżnej deklaracji na początku (ja "nie ma raczej problemu", @Andej "Sądzę, że tak") wydaje się, że piszemy o tym samym.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Pytania o grzechy w seksie małżeńskim.

Post autor: Dezerter » 2023-02-23, 23:23

toolpusher pisze: 2023-02-23, 10:11 Heyka jestem tu nowy trafilem tutaj pytając wujka Google. Przeczytałem ten wątek od początku, mnie natomiast nurtuje pytanie o rozwiązłość małżeńską. Czy istnieje w ogóle cos takiego? Czy zachowując przytoczone tu zasady można zacytować slowa piosenki 8 razy po dwa razy i trzy razy raz po raz itd (jeśli sił starczy). Czy jest cos takiego jak nieumiarkowanie nie tylko w jedzeniu i piciu ale i w seksie? Św Paweł wzywa do wsztrzęmiężliwości i czy to dotyczy małżonków? Oczywiście rozumiem. że wsztrzęmieżliwość dobrowolna może być ofiarą np. wynagradzającą ale to nie jest przedmiotem pytania.
Zakładając, że każdy akt małżeński jest wypełnieniem woli Bożej zawierającej sie w słowach " Idźcie i rozmnażajcie się" więc z gruntu jest czynem dobrym wzmacniającym więzi małzonków, a niektórzy wręcz porównują akt seksualny w skaramencie małżeństwa do modlitwy więc tu chyba nie ma limitów. Nikt przecież nie limituje ile kto dziennie paciorków różańca przesunie między palcami. Czy takie myślenie jest poprawne?
Każda para jest inna
dla jednych raz w tygodniu to będzie w sam raz
a dla innej pary raz dziennie to za mało
a dla innej raz dziennie to za duzo
jedyną osoba która powie ci czy za dużo czy za mało, to jest twoja małżonka
ustalanie jakichś limitów wydaje mi się czymś niestosownym, czy wręcz szkodliwym, gdyż zabija spontaniczność i autentyzm.
Częstotliwość aktów małżeńskich ustalacie tylko wy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ