Chciałbym wierzyć

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Chciałbym wierzyć

Post autor: Andej » 2022-04-19, 17:46

A gdzie się kryje życie? To coś, co odróżnia życie (świadome), od nie życia (samo życie biologiczne).
Im głębiej w las, tym więcej drzew. Niestety, kolejne odkrycia powodują jedynie to, że jest coraz więcej pytań. A na pytanie zasadnicze, o Boga, o duszę i tak nie odpowiedzą.
Nie dla mnie neuro-kongwi-nauko-styka. Nawet, gdyby była odpowiedź, nie zrozumiałbym, bez bazy wiedzy do tego koniecznej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Chciałbym wierzyć

Post autor: sądzony » 2022-04-19, 22:08

Andej pisze: 2022-04-19, 17:46 A gdzie się kryje życie? To coś, co odróżnia życie (świadome), od nie życia (samo życie biologiczne).
W Piśmie świętym?

<1. Bios występuje w Ewangelii Łukasza 8:14: „[…] troski, bogactwo i przyjemności tego życia”. To greckie słowo odnosi się do życia fizycznego ciała. Z tego słowa powstała nazwa biologia.
2. Psyche występuje w Ewangelii 16:25: „Bo kto by chciał ocalić swoje życie duszewne, straci je”. To greckie słowo odnosi się tutaj do psychologicznego życia ludzkiej duszy, tj. umysłu, uczuć i woli. Z tego słowa powstała nazwa psychologia.
3. Zoe występuje w Ewangelii Jana 1:4: „W Nim było życie, a życie było światłem ludzi”. To greckie słowo użyte tutaj odnosi się do niestworzonego, wiecznego życia Bożego, boskiego życia, które posiada wyłącznie Bóg.>


<Jeśli wiemy, że Boże pragnienie całkowicie wiąże się z tym, że mamy mieć Jego boskie, wieczne życie zoe i wyrażać je przez swoje życie, nie będziemy marnowali czasu na koncentrowanie się na bios bądź psyche ani szukali w nich duchowych postępów.>

https://blog.bibliedlaeuropy.org/trzy-g ... s-stosuja/

To co do życia
Szerzej piszą o tym Gajdowie w "Świątynia. Wprowadzenie do kontemplacji".

Jeżeli chodzi o duszę to wierzę, że jest także coś w ten deseń, ale trudno to ogarnąć.
W każdym razie nie ma się co martwić duszy nikt nam nie wytnie.
Trza dbać jedynie, by samemu nie stać się bezdusznym.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Chciałbym wierzyć

Post autor: Andej » 2022-04-20, 19:41

Jak widzisz, odpowiedzi na pytanie nie ma.
A jeśli tak, to nie warto roztrząsać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Chciałbym wierzyć

Post autor: SynJana » 2022-04-21, 08:23

@Andej
A gdzie się kryje życie? To coś, co odróżnia życie (świadome), od nie życia (samo życie biologiczne).
Życie to proces. Nie rozróżnia się życia świadomego od nieświadomego - chyba, że na podstawie przesłanek teologicznych, które nie muszą pokrywać się z faktami.
Sama świadomość to spektrum - są osobniki świadome bardziej, umiarkowanie i mało. Pod względem stopnia świadomości nie odróżnisz psa od małego dziecka.

Martwi mnie Twoje podejście do roztrząsania rzeczy. Jeśli nie ma odpowiedzi, to znaczy, że nie warto się tym interesować. Gdybyśmy tak myśleli jako gatunek, to ciągle uważalibyśmy, że Zeus strzela błyskawicami. Jeśli nie ma odpowiedzi, to trzeba jej szukać, bo tylko to może nas wyprowadzić z błędu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Chciałbym wierzyć

Post autor: Andej » 2022-04-21, 14:05

SynJana pisze: 2022-04-21, 08:23 Pod względem stopnia świadomości nie odróżnisz psa od małego dziecka.
Tak jak świadomości najmniejszych organizmów żywych od największych uczonych. Oczywiście każde na jakimś etapie rozwoju.
Może dlatego, jak w oceanach jest plankton, tak w społeczeństwach są lemingi. A może to jedno i to samo, tylko różne środowiska.
SynJana pisze: 2022-04-21, 08:23 Martwi mnie Twoje podejście do roztrząsania rzeczy.
Dziękuję, jestem wdzięczny za troske.
SynJana pisze: 2022-04-21, 08:23 Jeśli nie ma odpowiedzi, to znaczy, że nie warto się tym interesować.
Fałszywy wniosek. Fałszywa teza. Prawidłowa brzmiałaby:
Jeśli odpowiedź znajduje się całkowicie poza zasięgiem możliwości, to znaczy, że nie warto angażować się w jej odnalezienie.
Na ten przykład: Dla mnie nie ma sensu czynienie wypraw na Mount Everest, skoro wiem, że zdobycie Rys przekracza moje możliwości fizyczne. Jako też spuszczenie się na dno Rowu Mariańskiego, skoro zwykłe nurkowanie jest poza moim zasięgiem.
A podane paralele są daleko idącym uproszczeniem, albowiem zrozumienie spraw Boskie w porównaniu do osiągnieć ludzkich ma się tak, jak nieskończoność (albo to, co poza nią jest) do dowolnej liczby wymiernej.
SynJana pisze: 2022-04-21, 08:23 Jeśli nie ma odpowiedzi, to trzeba jej szukać, bo tylko to może nas wyprowadzić z błędu.
Jeśli nie ma odpowiedzi, to trzeba jej szukać - pod warunkiem, że istnieją, przynajmniej teoretycznie, możliwości badania.
A tak nie jest. Spraw niematerialnych nie da się badać metodami materialnymi. Już łatwiej badać ludzką psychikę za pomocą młotka.

Choć sam sobie przecząc przytoczę doświadczenie onegdaj przeprowadzone przez radzieckiego naukowca. Otóż badał słuch pchły. Najpierw nauczył ją skakać. Potem wyrwał dwie nogi i kazał skakać. Skoczyła, ale kiepska. Zanotował w dzienniku, że pchła po urwaniu tych odnóży straciła zapał do skakania. Po oberwaniu wszystkich, znów kazał skakać. A pchła nic. Zatem zanotował, że po wyrwaniu wszystkich nóżek pchła traci słuch. Zatem, narząd słuchu pchły mieści się w jej odnóżach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Chciałbym wierzyć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-21, 15:38

Dorzucę do Twojej wypowiedzi Andeju (w końcu czasem może się przydać jakiemuś przypadkowemu czytelnikowi) banalny przykład tego, że nie zawsze odpowiedź jest osiągalna.
Reguła Nieoznaczoności Heisenberga - nie można dokładnie zmierzyć jednocześnie położenia cząstki oraz jej pędu. I nie ma sensu "szukać odpowiedzi".
Bóg - z definicji - istnieje poza naszą Rzeczywistością (uprośćmy to straszliwie, dopuszczając się nieścisłości i sprowadzając do istnienia poza czasoprzestrzenią) - jest więc poza zakresem naszego bezpośredniego badania.
Ostatnio zmieniony 2022-04-21, 15:39 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Chciałbym wierzyć

Post autor: Jozek » 2022-04-21, 21:45

Mozna by to jakos zebrac w calosc i uzywac do tlumaczenia ateistom probujacym tu dyskutowac o dowodach na istnienie Boga.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Chciałbym wierzyć

Post autor: SynJana » 2022-04-22, 06:36

@Andej
Jeśli odpowiedź znajduje się całkowicie poza zasięgiem możliwości, to znaczy, że nie warto angażować się w jej odnalezienie.
Na ten przykład: Dla mnie nie ma sensu czynienie wypraw na Mount Everest, skoro wiem, że zdobycie Rys przekracza moje możliwości fizyczne. Jako też spuszczenie się na dno Rowu Mariańskiego, skoro zwykłe nurkowanie jest poza moim zasięgiem.
W takim kontekście przyznaję, że masz rację.

Widziałam Boga
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 214
Rejestracja: 16 mar 2022
Has thanked: 43 times
Been thanked: 34 times

Re: Chciałbym wierzyć

Post autor: Widziałam Boga » 2022-05-18, 16:49

Czy osoba, która jest autorem tego tematu nadal jest na tym forum? Czy ktoś wie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Chciałbym wierzyć

Post autor: Andej » 2022-05-18, 17:55

Kliknij na tzw. nick, to otworzy się okienko z żądanymi info.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”