Godne uwagi kanały na YouTube

Czyli umilanie swojego wolnego czasu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-16, 11:09

I ta wiedza mówi, że coś opisane z natury wcześniej, zaistniało później? :)) =))
Cóż, widać wybierasz sobie "szczególnych" historyków, którym logika nie przeszkadza w pisaniu banialuków...

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Hildegarda » 2022-11-16, 11:18

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-16, 11:09 I ta wiedza mówi, że coś opisane z natury wcześniej, zaistniało później? :)) =))
Cóż, widać wybierasz sobie "szczególnych" historyków, którym logika nie przeszkadza w pisaniu banialuków...
Przeciwnie, wybieram opinię ludzi wykształconych w temacie, wykładowców akademickich, posiadających szeroką wiedzę w temacie na jaki się wypowiadają. Nie interesuje mnie tu opinia apologetów broniących usilnie prawd swojej wiary, podałam temat o wiedzy naukowej, na teologie masz całe forum

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-16, 11:51

Nie. Wybierasz sobie - z całego spectrum dziesiątek tysięcy naukowców - tych, którzy mówią akurat tak, jak byś chciała - ignorując wszystkich pozostałych.
I nie, nie ma nic z "wiedzy naukowej" w twierdzeniu, że coś, co zostało opisane w I wieku z natury, powstało dopiero w następnych wiekach.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Hildegarda » 2022-11-16, 12:11

Nic sobie nie wybieram, podałam to co podaje kanał "Radio Naukowe" i tak się składa, że podobne opinie różnych historyków są na innych stronach zajmujących się historią chrześcijaństwa, w innym temacie film z tego kanału Ci nie przeszkadzał i nie było burzenia się, że coś jest nienaukowe. Kto sobie wybiera to właśnie widać. Ale jak pisałam w innym temacie, mi tym krzywdy nie robisz, prawda broni się sama.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-16, 12:56

Hildegarda pisze: 2022-11-16, 12:11 Nic sobie nie wybieram, podałam to co podaje kanał "Radio Naukowe"
Które, jak widać, niekoniecznie zawsze jest naukowe (o ile wiernie nam tu przekazałaś to, co mówią, bo dopuszczam możliwość, że wkładasz im w usta swoje mniemania). Z całą pewnością opinia, że coś, co jest opisane z natury w wieku I powstało w następnych wiekach, naukowe nie jest. I ja się do tego odniosłem: wiadomo od kiedy są duchowni w chrześcijaństwie: od początku.
Co innego jeśli idzie o opis kształtowania się tego czegoś później - to trwało i oczywiście trwa dalej.
i tak się składa, że podobne opinie różnych historyków są na innych stronach zajmujących się historią chrześcijaństwa
Tak się składa, ze na bardzo nielicznych. Tak głupia opinia z pewnością nie jest opinią większościową
w innym temacie film z tego kanału Ci nie przeszkadzał i nie było burzenia się, że coś jest nienaukowe
A kto powiedział, że WSZYSTKO co podaje dany kanał jest sensowne (albo bezsensowne)? Według jakiej logiki? ;)
prawda broni się sama.
Niekoniecznie. Prawda broni się sama w gronie ludzi posługujących się logiką formalną. A dla nich opowiastki, jak to powstało później coś, co jest opisane wcześniej, są co najwyżej zabawne.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Hildegarda » 2022-11-16, 13:01

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-16, 12:56 (o ile wiernie nam tu przekazałaś to, co mówią, bo dopuszczam możliwość, że wkładasz im w usta swoje mniemania).
Przecież nic tu nie przekazałam, podałam ciekawe podcasty do przesłuchania o tym jak kształtował się kler, to Ty stwarzasz jakieś problemy bez wysłuchania co autor ma do powiedzenia i dyskutujesz niepotrzebnie :p

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-16, 13:12

Dobrze, że się wycofujesz, ale nie.
Przekazałaś, reagując na mój wpis o tym, że doskonale wiemy z Nowego Testamentu (jako źródła historycznego), kiedy "powstał kler".

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Hildegarda » 2022-11-16, 13:19

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-16, 13:12 Dobrze, że się wycofujesz, ale nie.
Przekazałaś, reagując na mój wpis o tym, że doskonale wiemy z Nowego Testamentu (jako źródła historycznego), kiedy "powstał kler".
Masz rację, nie powinnam reagować na Twoje wpisy, właściwie to nawet sobie obiecałam, że nie będę tego robić. Dziękuję za zwrócenie uwagi :ymhug:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-16, 13:27

I znów: niczego podobnego nie napisałem. Kręcenie weszło Ci jak widzę w krew.

Niemniej rzeczywiście, sytuacja jest jasna:
  • Ty utwierdzisz, że coś opisanego z natury wcześniej (w I wieku) powstało później (w następnych wiekach).
  • Ja - że coś, co zostało opisane z natury, istniało co najmniej już wtedy, kiedy zostało opisane
Pozostawmy forumowiczom samodzielną ocenę, które z tych twierdzeń jest prawdziwe (a więc "naukowe") ;)

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Hildegarda » 2022-11-16, 13:42

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-16, 13:27 Ja - że coś, co zostało opisane z natury, istniało co najmniej już wtedy, kiedy zostało opisane[/list]
Pozostawmy forumowiczom samodzielną ocenę, które z tych twierdzeń jest prawdziwe (a więc "naukowe") ;)
Forumowicze mogą posłuchać osoby wykształconej w tym temacie, która wyjaśnia jak kształtował się kler, czego nie rozumiesz?
Nie było kleru w formie jaka jest obecnie w KK, nie było papieża, nie było nawet pojedynczych biskupów na początku, była grupa starszych odpowiedzialna za sprawy organizacyjne, te osoby nie sprawowały Eucharystii jak współcześni księża, nie mieli żadnych super mocy danych od Boga, nie byli żadnymi pośrednikami. Wszystko to co się ukształtowało w KK, to już dalsza historia. To tak w skrócie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-16, 13:54

Aaaa, już zmieniasz narrację. Już nie "nie było kleru" tylko "nie w tej formie".
Dobrze, że masz choć tyle wstydu, by próbować się rakiem wycofać - źle, nie nie masz odwagi cywilnej by przyznać, że broniłaś głupstwa.
Nie było kleru w formie jaka jest obecnie w KK, nie było papieża, nie było nawet pojedynczych biskupów na początku, była grupa starszych odpowiedzialna za sprawy organizacyjne, te osoby nie sprawowały Eucharystii jak współcześni księża
No cóż, jak widać, uważniej czytałaś Księgę Urantii :)) niż Dzieje i Listy Apostolskie.

No cóż, forumowicze którzy czytali Nowy Testament (a zwłaszcza Ci, którzy zapoznali się z dokumentami przetrwałymi z pierwszych wieków) potrafią ocenić te tezy... Jak ktoś miałby wątpliwości, chętnie służę opisami z NT demolującymi bajeczki, jak to nie sprawowano Eucharystii i jak nie było biskupów ;)

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Hildegarda » 2022-11-16, 14:03

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-16, 13:54 Aaaa, już zmieniasz narrację. Już nie "nie było kleru" tylko "nie w tej formie".
Dobrze, że masz choć tyle wstydu, by próbować się rakiem wycofać - źle, nie nie masz odwagi cywilnej by przyznać, że broniłaś głupstwa.
Nie fantazjuj sobie, ja nie mam żadnej potrzeby się przed Tobą wycofywać, bo w ogóle nie traktuję poważnie tego co piszesz

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Albertus » 2023-02-12, 19:19



Wzruszyła mnie opowieść o wrednej cioci na łożu śmierci.

Polecam :D

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Andy72 » 2023-02-12, 19:47

Szymonmowi
WojnaIdeiPL
R_A_Ziemkiewicz
tomaszsamolyk2
CopernicusCenter
Astrofaza
NiebezpiecznikTV
PrawieMoraly
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andre994
Przybysz
Przybysz
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Godne uwagi kanały na YouTube

Post autor: Andre994 » 2023-02-18, 21:12


ODPOWIEDZ