Ukrzyżowanie

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-30, 03:30

Ad. a - Jest to bardzo prawdopodobna i znana od dawna hipoteza - belka pionowa raczej była na miejscu, poziomą niósł skazaniec. Nie rozumiem tylko biadania nad "nauczycielami" - kto konkretnie wg Ciebie nauczał, iż Jezus niósł cały krzyż? Moim zdaniem wcale sie tą kwestią nie zajmowano, bo i nie ma ona żadnego znaczenia.

Co do gwoździ - nie mamy watpliwości, że Jezus został przybity
"Inni więc uczniowie mówili do niego: Widzieliśmy Pana! Ale on rzekł do nich: Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę."/J 20,25/
Żeby nie było wątpliwości; użyto tu dwukrotnie słowa gwoździe (hēlōn, STRONG 2247)

"skreślił zapis dłużny obciążający nas nakazami. To właśnie, co było naszym przeciwnikiem, usunął z drogi, przygwoździwszy do krzyża."/Kol 2,14/
Tu użyto wyrażenia prosēlōsas, czyli dosłownie „przybiwszy gwoździem” (STRONG 4338)

Natomiast nie do przyjęcia jest Twoja uwaga:
pamiętajmy ze spisywanie dziejów zaczęło sie po wielu latach a pamięc jest zawodna, pokusa konfabulacji zas wielka
Po pierwsze, mówimy o tekście natchnionym. I to właściwie powinno kończyć dyskusję.
Po drugie, spisanie wcale nie nastąpiło wiele lat po tym wydarzeniu (spisywano tzw. logia). A i przekaz ustny był wówczas znacznie bardziej wiarygodny, zwłaszcza, że żyli i weryfikowali go świadkowie zdarzenia.
Poza tym, pewnych rzeczy się nie zapomina.
nie połamali mu nóg jak obu łotrom.
Celem połamania nóg było przyspieszenie zgonu. Jezusowi nie połamano nóg, ponieważ już w tym momencie nie żył.
--pchnięcie lancą--żołnierz wie jak zabić a jak osłabić. Tu pchnięcie było w prawy bok, niezbyt głębokie, byle było.
Oj, coś płytkie były te Twoje badania. To był klasyczny cios. Czemu? Żołnierz rzymski nosił po lewej stronie tarczę. Dlatego właśnie uczono ich zadawać ciosy skośne - wchodziły po prawej stronie piersi i sięgały do umieszczonego po lewej stronie (za tarczą) serca. Jezus oczywiście nie miał tarczy, ale zołnierz zadał cios w wyuczony sposób.
Zdjęty z krzyża był nieprzytomny a złożony do grobowca z tylnym wejściem w 3 dni pozbierał się na tyle by mógł wyjść o własnych nogach.
Obrażenia jakich doznał nie były tak poważne bo kaci dostali kasę by przeżył.
Oklepana hipoteza - obalona w dziesiątkach prac (polecam popularne, ale solidne opracowanie https://docplayer.pl/10716207-Josh-mcdo ... tania.html ). Tak bzdurna, że nawet Źydzi, usiłujący zniszczyc propagandowo Zmartwychwstanie, jej nie użyli, tylko usiłowali wmówić, ze uczniowie wykradli ciało.
Ostatnio zmieniony 2021-04-30, 03:31 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
baca350
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 30 kwie 2021
Been thanked: 5 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: baca350 » 2021-04-30, 12:24

Stosuje zasadę ---wątpię więc jestem. Nie dowierzam tym co wątpliwości nie mają. Mój ksiądz co mi ślubu udzielał kiedyś gdy go męczyłem do 3 w nocy rzekł w końcu-- A czy ty myślisz ze ja nie mam wątpliwości?? Nie kto inny jak duchowni z racji wyksztalcenia gruntownego mamy największe przesłanki do wątpliwości.
No i mnie zatkał.

--- kto konkretnie wg Ciebie nauczał, iż Jezus niósł cały krzyż? Moim zdaniem wcale sie tą kwestią nie zajmowano, bo i nie ma ona żadnego znaczenia.-------[i]-w kościołach wdziałem i niezliczonych malowidłach, zanim nauczyłem sie czytać. A jak sie nauczyłem to poczytałem i pomyślałem-co bywa zgubne-- że KK dopuszcza sie powielania nieprawdy, a wręcz kłamie. Dla mnie szczeniaka jasnym było że skatowany i głodny/nie ma słowa o tym by go karmili w międzyczasie-- był w stanie nieść taki ogromny krzyż jak na malowidłach, i to pod górę. Robiono próby -- normalny zdrowy człowiek nie da rady. A mi to pokazywali na lekcjach religii. Mylili się czy kłamali ci co ustalali program nauczania.[/i]

---Po pierwsze, mówimy o tekście natchnionym. I to właściwie powinno kończyć dyskusję.--- no to po dyskusji.

---Oj, coś płytkie były te Twoje badania. To był klasyczny cios. Czemu? Żołnierz rzymski nosił po lewej stronie tarczę. Dlatego właśnie uczono ich zadawać ciosy skośne - wchodziły po prawej stronie piersi i sięgały do umieszczonego po lewej stronie (za tarczą) serca. Jezus oczywiście nie miał tarczy, ale żołnierz zadał cios w wyuczony sposób.-----------dla chcącego nic trudnego, za kasę zabijali albo oszczędzali. Mając wygodny dostęp o ile był praworęczny pchnął by w lewy bok albo w mostek, i na wylot gdyby chciał zabić. Z ostrożności pchnął w bok prawy.


Dodano po 8 minutach 34 sekundach:
Stosuje zasadę brzytwy Ockhama, przyjmuje najprostsze wytłumaczenie danego zjawiska.
Ja w sumie to wierze w Jezusa, jedynie nie podoba mi się ten cały szum wokół tematu oraz wykorzystywanie Go do swoich celów.
Oj, gdyby tu powrócił -- to by trzeszczały grzbiety pod razami bicza bożego, i było by wiele podbitych oczu. Sam bym pewnie oberwał też.
Ale sługi boże oberwali by lepiej.

Z wiekiem z ateusza stałem sie wierzącym, co mnie zdziwiło bo doszedłem do tego droga rozmyślań. Ale samodzielne rozmyślania czasem prowadza do niemiłych wniosków. Ale o tym potem.
H.

Dodano po 6 minutach 37 sekundach:
Mc Dowel -- czytam. Poczytamy zobaczymy.
H.
Ostatnio zmieniony 2021-04-30, 12:19 przez baca350, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-30, 22:08

Proszę, korzystać z cytowania - trudno jest polemizować z tekstem bez podziału
baca350 pisze: 2021-04-30, 12:24 Stosuje zasadę ---wątpię więc jestem. Nie dowierzam tym co wątpliwości nie mają. Mój ksiądz co mi ślubu udzielał kiedyś gdy go męczyłem do 3 w nocy rzekł w końcu-- A czy ty myślisz ze ja nie mam wątpliwości?? Nie kto inny jak duchowni z racji wyksztalcenia gruntownego mamy największe przesłanki do wątpliwości.
No i mnie zatkał.
To oczywiste. CO więcej - wątpliwości są pożyteczne. Każda wątpliwość, jaką wyjaśniam, czyni moją wiarę silniejszą.
Dodatkowo te słuszne oczyszczają naszą wiarę z zabobonów.
--- kto konkretnie wg Ciebie nauczał, iż Jezus niósł cały krzyż? Moim zdaniem wcale sie tą kwestią nie zajmowano, bo i nie ma ona żadnego znaczenia.-------[i]-w kościołach wdziałem i niezliczonych malowidłach, zanim nauczyłem sie czytać. A jak sie nauczyłem to poczytałem i pomyślałem-co bywa zgubne-- że KK dopuszcza sie powielania nieprawdy, a wręcz kłamie. [/i]
Kuriozalne oskarżenie - obrazy to wizja artysty, a nie "nauczanie Koscioła katolickiego".
Nadto pamiętaj, że to, iż skazaniec niósł tylko poprzeczkę, to jednak wciąż hipoteza.
Dla mnie szczeniaka jasnym było że skatowany i głodny/nie ma słowa o tym by go karmili w międzyczasie-- był w stanie nieść taki ogromny krzyż jak na malowidłach, i to pod górę. Robiono próby -- normalny zdrowy człowiek nie da rady. A mi to pokazywali na lekcjach religii. Mylili się czy kłamali ci co ustalali program nauczania.
Jak wyżej.
Poza tym kiepsko chyba znasz Ewangelię: Jezus niósł krzyż stosunkowo krótko. Zaraz za bramą...:
Mt 27:32 BT5 "Wychodząc, spotkali pewnego człowieka z Cyreny, imieniem Szymon. Tego przymusili, żeby niósł krzyż Jego."
Mk 15:21 BT5 "I niejakiego Szymona z Cyreny, ojca Aleksandra i Rufusa, który idąc z pola, [tamtędy] przechodził, przymusili, żeby niósł Jego krzyż."
---Po pierwsze, mówimy o tekście natchnionym. I to właściwie powinno kończyć dyskusję.--- no to po dyskusji.
Zakładałem, że rozmawiamy w kontekście chrześcijańskim.
---Oj, coś płytkie były te Twoje badania. To był klasyczny cios. Czemu? Żołnierz rzymski nosił po lewej stronie tarczę. Dlatego właśnie uczono ich zadawać ciosy skośne - wchodziły po prawej stronie piersi i sięgały do umieszczonego po lewej stronie (za tarczą) serca. Jezus oczywiście nie miał tarczy, ale żołnierz zadał cios w wyuczony sposób.-----------dla chcącego nic trudnego, za kasę zabijali albo oszczędzali. Mając wygodny dostęp o ile był praworęczny pchnął by w lewy bok albo w mostek, i na wylot gdyby chciał zabić. Z ostrożności pchnął w bok prawy.
To co piszę, opiera się na wiedzy o tamtych czasach. To, co proponujesz, na niczym się nie opiera, poza chęcią zanegowania.
Stosuje zasadę brzytwy Ockhama, przyjmuje najprostsze wytłumaczenie danego zjawiska.
Brzytwa Ockhama nie polega ba tworzeniu teorii spiskowych :)
Ja w sumie to wierze w Jezusa, jedynie nie podoba mi się ten cały szum wokół tematu oraz wykorzystywanie Go do swoich celów.
Jaki szum i kto wykorzystuje go do swoich celów.
Oj, gdyby tu powrócił -- to by trzeszczały grzbiety pod razami bicza bożego, i było by wiele podbitych oczu. Sam bym pewnie oberwał też.
Ale sługi boże oberwali by lepiej.
To już osąd i do tego generalizacja :)

Awatar użytkownika
baca350
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 30 kwie 2021
Been thanked: 5 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: baca350 » 2021-04-30, 23:21

Cytowania nie opanowałem, choć się staram. Ale:
1. W końcu niósł krzyż czy belkę-poprzeczkę?? To pierwszy problemik w historii i opisach, skoro naoczni nie odróżniali takich rzeczy.
2. Osoby głęboko wierzące tłumacza wszystko w kierunku potwierdzenia swojej wiary dlatego ich dowody i argumenty trzeba traktować sceptycznie. Wojujących ateistów jeszcze bardziej.
3. Kwestie techniczne dobijania Jezusa -- źródła nie podam bo nie pamiętam. Ale jest na YT.
4. Szum wokół Jezusa- dziwi mnie Twoje pytanie albo czegoś nie rozumiem kompletnie. Jest na Świecie kilkaset odmian chrześcijanizmu ponoć, i każdy chce upiec swojego kotleta przy tym ogienku. Krwi przelano hektolitry w imię boże a Ty masz wątpliwości kto go wykorzystuje??
H.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-01, 00:16

baca350 pisze: 2021-04-30, 23:21 Cytowania nie opanowałem, choć się staram. Ale:
1. W końcu niósł krzyż czy belkę-poprzeczkę?? To pierwszy problemik w historii i opisach, skoro naoczni nie odróżniali takich rzeczy.
Naoczni odróżniali, ale nic nie pisali na ten temat. Częściowo dlatego, że jest to - podobnie jak dziś - nieistotne, cześciowo dlatego, że była to wiedza powszechna i nie było powodu opisywac. Szukać takiego opisu to tak, jakby we wspólczesnej ksiażce, w której bohater przechodzi przez jezdnię, żądać podania, iż na zielonym swietle można przechodzić, a na czerwonym nie.
2. Osoby głęboko wierzące tłumacza wszystko w kierunku potwierdzenia swojej wiary dlatego ich dowody i argumenty trzeba traktować sceptycznie. Wojujących ateistów jeszcze bardziej.
Krótko mówiąc, nikogo nie słuchać :)
3. Kwestie techniczne dobijania Jezusa -- źródła nie podam bo nie pamiętam. Ale jest na YT.
To wiele wyjasnia :)
4. Szum wokół Jezusa- dziwi mnie Twoje pytanie albo czegoś nie rozumiem kompletnie. Jest na Świecie kilkaset odmian chrześcijanizmu ponoć, i każdy chce upiec swojego kotleta przy tym ogienku. Krwi przelano hektolitry w imię boże a Ty masz wątpliwości kto go wykorzystuje??
Nie odpowiedziałeś na pytanie.

Awatar użytkownika
baca350
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 30 kwie 2021
Been thanked: 5 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: baca350 » 2021-05-01, 12:07

wiesz o co chodzi ale odbijasz piłeczkę.
Na Jezusie tysiące ludzi robiło i robi interesy i dobrze sobie żyje. Przelano hektolitry krwi za wiarę, wszystko na chwałę bożą.
To dzieje się do teraz. We wielu religiach.
To podobnie jak z komunizmem: założenia piękne, ale w nieodpowiednich rękach było narzędziem zbrodni.
H.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-01, 16:09

No właśnie nie wiem. Ciagle ktoś mi opowiada bajki, operując ogólnymi stwierdzeniami (a to że "robi się interesy na religii", a to że "rządzi nami Watykan" a to że "Kościół rządzi w Polsce" itd). Jak pytam o konkrety to dostaję jakieś nic nie wnoszące ogólniki (zazwyczaj wszystko sprowadza sie do narzekania).
Nie wątpię, że są ludzie, którzy zarabiają na wierze. Nie wątpię, że są tacy, którzy przelali krew, robiąc innym krzywdę w imię wiary. Są też tacy, którzy przelali krew - cudzą lub swoją - w imię wiary i jest to godne najwyższego szacunku.
Dopóki nie mówimy o konkretach, nie możemy ocenić, czy to, co robili było sluszne czy nie (bo nie wiemy co robili). Ogólnikowa dyskusja jest bezproduktywna.

Awatar użytkownika
baca350
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 30 kwie 2021
Been thanked: 5 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: baca350 » 2021-05-01, 21:17

Marku-- pracy doktorskiej nie będę robił skoro potwierdzasz że w szeregach sług bożych byli szubrawcy i zapewne są i będą . To nie jest forum naukowe by sie zasypywać cytatami bardziej lub mniej prawdziwymi.
Przypomina mi sie kawał: ktoś powiedział :: Niemcy wybili 5 mln ludzi w II WŚ !
Odpowiedź: a to ciekawe, jest pan pewien?? To po nazwiskach proszę bo inaczej rozmowa będzie bezprzedmiotowa.
A więc czy zgodzisz sie z tym że w szeregach sług bożych zawsze występowali szubrawcy?? Łapownicy, pedofile, onaniści/bo to grzech ciężki przecież/ i sprzedawczyki polityczne itd. I homoseksualiści.. Czy oczekujesz że podam nazwiska?? A nie podam choć mógłbym, ale po co?
Bądź poważny i pisz jak jest, bo zabawy w chowanego to nie tutaj raczej.
H.

Dodano po 7 minutach 59 sekundach:
Ale było o ukrzyżowaniu, wracajmy do piaskownicy.
H.
Ostatnio zmieniony 2021-05-01, 22:13 przez baca350, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-01, 21:17

baca350 pisze: 2021-05-01, 21:09 Marku-- pracy doktorskiej nie będę robił skoro potwierdzasz że w szeregach sług bożych byli szubrawcy i zapewne są i będą .
A co w tym dziwnego? Jezus wybrał 12, a i tak jeden zdradził, a niemal wszyscy pozostali zwiali.
To nie jest forum naukowe by sie zasypywać cytatami bardziej lub mniej prawdziwymi.
Nie chodzi o cytaty - chodzi o to, by dyskutować O CZYMŚ. A nie wygłaszać nic nie znaczące ogólniki.
Przypomina mi sie kawał: ktoś powiedział :: Niemcy wybili 5 mln ludzi w II WŚ !
Odpowiedź: a to ciekawe, jest pan pewien?? To po nazwiskach proszę bo inaczej rozmowa będzie bezprzedmiotowa.
Nieadekwatne.
A więc czy zgodzisz sie z tym że w szeregach sług bożych zawsze występowali szubrawcy?? Łapownicy, pedofile, onaniści/bo to grzech ciężki przecież/ i sprzedawczyki polityczne itd. I chomoseksualiści.
Każdy sie zgodzi. Co takie stwierdzenie wnosi do dyskusji?
Walisz ogólnikami i chcesz, żeby o tym dyskutować.
Ostatnio zmieniony 2021-05-01, 21:18 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
baca350
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 30 kwie 2021
Been thanked: 5 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: baca350 » 2021-05-01, 21:19

Bawi cie chyba bicie piany. Odpadam.
H.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Andej » 2021-05-01, 21:52

baca350 pisze: 2021-05-01, 21:19 Bawi cie chyba bicie piany. Odpadam.
H.
Zamiast odpadać postaraj się zrozumieć. I skoncentrować na jednym temacie.
Zastanawiam się, czy chcesz zrozumieć, czy zadać kłam. Na razie nie widzę sensu, jak też podstaw do oponowania wyjaśnieniom Marka.
Jednym z tematów był krzyż. Co niósł Jezus? To, o czym pisał Marek opiera się na przekazach historycznych. Na opisach wielu egzekucji dokonywanych w podobny sposób. Twoje sprzeciwy przywodzą mi na myśl ŚJ, którzy uparli się, że Jezus został ukrzyżowany na palu. Równie dobrze można wywołać dyskusję na temat tego, z jakiego drzewa był zrobiony krzyż. Czy miał sęki? Jak był obrobiony? W jakim celu wywołuje się takie dyskusje? Tylko w jednym. Po to, aby oddalić meritum i zając się tym, co nie ma znaczenia dla wiary.
Opierasz się na ikonografii. To spytam, jaki kolor włosów miał Chrystus? Zapewne zauważyłeś, że na wielu obrazach jest blondynem.
Jaki wpływ na wiarę ma kolor włosów Jezusa?

Bicia piany! I owszem. Biciem piany jest skupianie się na szczegółach, które w żaden sposób nie odnoszą się do sensu Ofiary Chrystusa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
baca350
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 30 kwie 2021
Been thanked: 5 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: baca350 » 2021-05-01, 22:28

Jak dla mnie Judasz nie był zdrajcą. Jeżeli ktoś twierdzi ze był to ja kończę temat.
A Chrystus miał jaśniejsza cerę i jasne włosy, i był wysoki jak na owe czasy. To dla mnie ma znaczenie drugorzędne.
To jak został ukrzyżowany jest dla mnie ważne o tyle by wychwycić ile bzdur się nagromadziło wokół tematu.
A to wszystko by udowodnić sobie że PŚ jest wadliwe i nie można brać go na 100%, tymczasem dla wielu z was jest to słowo święte i prawdziwe na pewniaka.
Czytam PŚ od lat, ostatnio sie zaniedbałem, ale co chwile znajduje takie kwiatki ze jak zaczynam dyskutować gdziekolwiek to jakoś szybko dostaje po kościach i dostaje bana, albo sam spadam.
Ale to nie o to chodzi, co tam w szczegółach jest napisane, to pisali ludzie , inni przepisywali, inni wybierali co smakowitsze dla nich kąski tak więc na tej ścieżce zdrowia doszło zapewne do wielu przekrętów. Sedno programu nauczania jest wisienką na torcie, natomiast wszyscy zabijają się o tort. A ja szukam wisienki.
I tu jej nie znajdę bo koncentrujecie sie na torciku.

Ponadto zniknął mój wpis pocieszający do Katolik.
H.
Ostatnio zmieniony 2021-05-01, 22:29 przez baca350, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Andej » 2021-05-01, 22:44

baca350 pisze: 2021-05-01, 22:28 A to wszystko by udowodnić sobie że PŚ jest wadliwe
Możesz udowadniać. Syzyfowa robota. Bo nie jest wadliwe. Jest uniwersalne. I prawdziwe. I święte.
baca350 pisze: 2021-05-01, 22:28 nie można brać go na 100%,
Zdecydowanie tak, jeśli ktoś uważa je za podręcznik historyczny lub do nauk przyrodniczych. Ale, gdy czyta się Biblią jako historią zbawienia, to należy brać tę historią przymierza Boga z człowiekiem na 100%.
baca350 pisze: 2021-05-01, 22:28 tymczasem dla wielu z was jest to słowo święte i prawdziwe na pewniaka.
Nie tymczasem. Cały czas. Bo jest fundamentem, na którym jesteśmy zbudowania. Fundamentem, na którym opiera się nasze życie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-01, 22:49

baca350 pisze: 2021-05-01, 22:28 Jak dla mnie Judasz nie był zdrajcą. Jeżeli ktoś twierdzi ze był to ja kończę temat.
Twoj wybór. Niezbyt mądre ultimatum, ale skoro je stawiasz...
A Chrystus miał jaśniejsza cerę i jasne włosy, i był wysoki jak na owe czasy. To dla mnie ma znaczenie drugorzędne.
A to skąd wiesz?
To jak został ukrzyżowany jest dla mnie ważne o tyle by wychwycić ile bzdur się nagromadziło wokół tematu.
A to wszystko by udowodnić sobie że PŚ jest wadliwe i nie można brać go na 100%, tymczasem dla wielu z was jest to słowo święte i prawdziwe na pewniaka.
Ale nie na zasadzie reportażu. WIęcej napisałem tu http://analizy.biz/marek1962/objawienie.pdf
Czytam PŚ od lat, ostatnio sie zaniedbałem, ale co chwile znajduje takie kwiatki ze jak zaczynam dyskutować gdziekolwiek to jakoś szybko dostaje po kościach i dostaje bana, albo sam spadam.
Bo usiłujesz czytac starożytny tekst bliskowschodni metodą człowieka Zachodu XXI wieku. To musi skończyć sie porażką.
Ale to nie o to chodzi, co tam w szczegółach jest napisane, to pisali ludzie , inni przepisywali, inni wybierali co smakowitsze dla nich kąski tak więc na tej ścieżce zdrowia doszło zapewne do wielu przekrętów. Sedno programu nauczania jest wisienką na torcie, natomiast wszyscy zabijają się o tort. A ja szukam wisienki.
"Zapewne do wielu przekrętów". Skąd to "zapewne"? ;)
I tu jej nie znajdę bo koncentrujecie sie na torciku.
Ojej, biedny, niedoceniony. Jaka szkoda.
Nikt nie chce wierzyć w jego niewiarę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”