Spoczynek w Duchu

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-05, 16:36

Żaden z przytoczonych przez ks. Rosika przykładów biblijnych nie ma nic wspólnego z współczesnymi upadkami.
Dla przykładu weźmy pierwszy fragment, jaki zaprezentował ks Rosik
„(…)kiedy tak zgodnie, jak jeden, trąbili i śpiewali, tak iż słychać było tylko jeden głos wysławiający majestat Pana, kiedy podnieśli głos wysoko przy wtórze trąb, cymbałów i instrumentów muzycznych przy wychwalaniu Pana, że jest dobry i że na wieki Jego łaskawość, świątynia napełniła się obłokiem chwały Pańskiej, tak iż nie mogli kapłani tam pozostać i pełnić swej służby z powodu tego obłoku, bo chwała Pańska wypełniła świątynię Bożą” /2Krn 5,13-14/
"A kiedy kapłani wyszli z Miejsca Świętego, obłok wypełnił dom Pański. Kapłani nie mogli pozostać i pełnić swej służby z powodu tego obłoku, bo chwała Pańska napełniła dom Pański."/1Krl 8:10-11/

W obu cytatach polskim słowem „pozostać” wyrażono hebrajski czasownik amad, który może również oznaczać „stać”. Stąd niektórzy entuzjaści spoczynku twierdzą, że uprawnione jest tłumaczenie że „Kapłani nie mogli ustać”. Oczywiście jest to tzw. „egzegeza życzeniowa”.

POJĘCIE „SZEKINA”
Niemożność kapłanów do wejścia (lub pozostania) w Świątyni wiąże się ze starotestamentowym pojęciem „Szekina” (lub Szechina). Słowo to jest trudne do przetłumaczenia. Pochodzi od hebrajskiego szakan (czyli po prostu „mieszkać”), ale oznacza znacznie więcej. Szekina to obecność Boga (a może raczej chwały bożej).
Najczęściej owa chwała-obecność objawiała się w postaci obłoku:
„W dniu, kiedy ustawiono przybytek, okrył go wraz z Namiotem Świadectwa obłok, i od wieczora aż do rana pozostawał nad przybytkiem na kształt ognia"/Lb 9,15/
Również w Nowym Testamencie: w opisie Wniebowstąpienia Jezusa czytamy:
„(…)uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu."/Dz 1,9/
Także w opisie Przemienienia na Górze Tabor:
„(…) oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!"/Mt 17,5/
Nawiasem mówiąc, reakcja uczniów jest jednoznaczna:
„Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli."
/Mt 17,6/


No cóż, problem w tym, że tego rodzaju analizą się tym niemal wyłącznie księża-entuzjaści Odnowy.
Szanuję prof. Rosika, ale niestety w sprawie Odnowy nie jest bezstronny - co pokazałem choćby na filmie poniżej (opowiada naprawdę duby smalone na temat nowożytnego początku charyzmatu języków, bezkrytycznie powtarzając je po entuzjastach protestanckich - fakty były całkowicie inne. Zdziwiłem się, bo ogólnie Go cenię).
Wystąpienie ks. Rosika i potem przedstawienie faktów zaczyna się od 3 minuty

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Albertus » 2023-07-05, 16:39

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-05, 11:06 Nie przeginałbym z tymi szkodami - badam tego typu zachowania ćwierć wieku i nie słyszałem, by komus coś się fizycznie stało z powodu "upadku" (niestety, z duchowymi skutkami się spotkałem, ale nie osobiście, więc trudno się wiążąco wypowiadać).
Głównym problemem jest fałsz - to, że przedstawia się jakieś zjawisko naturalne (względnie - w co wątpię, ale mogę się mylić) duchowe, obecne w wielu kultach a także w szarlatanerii "świeckiej" jako dar Ducha Świętego.
Tak. Jeśli jacyś ludzie robią to świadomie - popychają ludzi aby upadli, albo namawiają ich by to robili po to tylko aby ostawić cyrk przed ludźmi i zwiększyć popularność jakiegoś pastora albo księdza albo denominacji albo grupy to jest to poważny problem.

To podobnie jak produkowanie fałszywych cudów w stylu wydłużania rąk albo nóg. Zetknąłem się z tym u protestantów gdzie "wydłużacz" usiłował mi najpierw wmówić że mam jedną rękę krótszą od drugiej a potem usiłował mi wmówić że mi tą krótszą trochę wydłużył...

Myślałem że to tylko protestancka specjalność ale chyba tutaj na forum zetknąłem się z katolikami którzy bronili tego wydłużania jako autentycznych cudów....
Ostatnio zmieniony 2023-07-05, 16:40 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6283
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: CiekawaXO » 2023-07-05, 17:11

No mnie przekonują, owe wyważone, a nie entuzjastyczne, argumenty tego Księdza.
A najbardziej to co napisał na końcu :sprawa jest nowa, sprawa wymaga badania. Więc sugeruje postawę środka. Nie namawia do akceptacji, tak jak ty do negacji.
I co oznacza że badasz to od 25 lat? To oznacza że trzeba wierzyć tobie, a nie jemu?
Film obejrzę i się odniosę.
Ostatnio zmieniony 2023-07-05, 17:12 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: abi » 2023-07-05, 17:17

Albertus pisze: 2023-07-05, 16:39

To podobnie jak produkowanie fałszywych cudów w stylu wydłużania rąk albo nóg. Zetknąłem się z tym u protestantów gdzie "wydłużacz" usiłował mi najpierw wmówić że mam jedną rękę krótszą od drugiej a potem usiłował mi wmówić że mi tą krótszą trochę wydłużył...

o... :-w momentalnie bym sie poklocila, ze za duzo mi wydluzyl i teraz mam nierowne
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Albertus » 2023-07-05, 19:20

abi pisze: 2023-07-05, 17:17
Albertus pisze: 2023-07-05, 16:39

To podobnie jak produkowanie fałszywych cudów w stylu wydłużania rąk albo nóg. Zetknąłem się z tym u protestantów gdzie "wydłużacz" usiłował mi najpierw wmówić że mam jedną rękę krótszą od drugiej a potem usiłował mi wmówić że mi tą krótszą trochę wydłużył...

o... :-w momentalnie bym sie poklocila, ze za duzo mi wydluzyl i teraz mam nierowne

Spokojnie. Zaraz by ci skrócił... :D

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Dezerter » 2023-07-05, 19:37

faraon pisze: 2023-07-05, 14:14 No, w koncu to okresle, choc moze nie tak dokladnie na bym chcial.

To jest rodzaj OOBE
Dostajesz tytuł MISTRZA wypowiedzi na tematy na które nie masz pojęcia :!: *-:)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: abi » 2023-07-05, 20:05

Dezerter pisze: 2023-07-05, 19:37
faraon pisze: 2023-07-05, 14:14 No, w koncu to okresle, choc moze nie tak dokladnie na bym chcial.

To jest rodzaj OOBE
Dostajesz tytuł MISTRZA wypowiedzi na tematy na które nie masz pojęcia :!: *-:)
o, i takie rangi powinny byc na forum!
a nie jakis nielegalny komentator czy przebiegly forumowicz ;))
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: faraon » 2023-07-05, 20:44

ciekawe jak wiele juz napisano na temat mojej osoby, a jak widac nikt nawet nie przeczytal ze zrozumieniem. =))
Dez, nie dziwie sie Markowi, bo u niego to fobie, ale tobie sie bardzo dziwie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Dezerter » 2023-07-05, 21:42

faraon pisze: 2023-07-05, 20:44 ciekawe jak wiele juz napisano na temat mojej osoby, a jak widac nikt nawet nie przeczytal ze zrozumieniem. =))
Dez, nie dziwie sie Markowi, bo u niego to fobie, ale tobie sie bardzo dziwie.
Ile razy byłeś świadkiem upadku o którym rozmawiamy?, ile książek na ten temat przeczytałeś, albo poważnych artykułów?
odpowiedz szczerze i krótko
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: faraon » 2023-07-05, 21:56

Dezerter pisze: 2023-07-05, 21:42
faraon pisze: 2023-07-05, 20:44 ciekawe jak wiele juz napisano na temat mojej osoby, a jak widac nikt nawet nie przeczytal ze zrozumieniem. =))
Dez, nie dziwie sie Markowi, bo u niego to fobie, ale tobie sie bardzo dziwie.
Ile razy byłeś świadkiem upadku o którym rozmawiamy?, ile książek na ten temat przeczytałeś, albo poważnych artykułów?
odpowiedz szczerze i krótko
Juz pisalem ze interesowala mnie dzialalnosc kaszpirowskiego i i innych pseudouzdrowicieli, w latach 70-80tych ktorych tak praktycznie Kosciol wprowadzil do kosciolow.
Nie przypuszczalem ze to ciagnie sie do dzis i jest dokladnie tym samym, tylko moze w nieco innym opakowaniu.
Ostatnio zmieniony 2023-07-05, 21:57 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Dezerter » 2023-07-05, 22:22

faraon pisze: 2023-07-05, 21:56
Dezerter pisze: 2023-07-05, 21:42
faraon pisze: 2023-07-05, 20:44 ciekawe jak wiele juz napisano na temat mojej osoby, a jak widac nikt nawet nie przeczytal ze zrozumieniem. =))
Dez, nie dziwie sie Markowi, bo u niego to fobie, ale tobie sie bardzo dziwie.
Ile razy byłeś świadkiem upadku o którym rozmawiamy?, ile książek na ten temat przeczytałeś, albo poważnych artykułów?
odpowiedz szczerze i krótko
Juz pisalem ze interesowala mnie dzialalnosc kaszpirowskiego i i innych pseudouzdrowicieli, w latach 70-80tych ktorych tak praktycznie Kosciol wprowadzil do kosciolow.
Nie przypuszczalem ze to ciagnie sie do dzis i jest dokladnie tym samym, tylko moze w nieco innym opakowaniu.
Czyli miałem rację x_x :-q %-(
Faraonie drogi, na prawdę nie musisz znać się na wszystkim i w kazdym wątku robić za specjalistę *-:)
Ja ani nikt inny nie wymaga tego od ciebie :!:
od tej chwili zwalniam cię z tego obowiązku :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: faraon » 2023-07-05, 22:33

(...)

A tak w ogole co wiesz na temat OOBE skoro zanegowales co pisalem ?
Zreszta, o samym OOBE nie pisalem, jesli dokladnie przeczytasz. ;)

To jest temat o Upadkach a nie o OOBE, wątki pomyliłaś, łamiesz regulamin i robisz offtop
Ostatnio zmieniony 2023-07-05, 22:51 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-06, 08:42

abi pisze: 2023-07-06, 08:02 i wlasnie dlatego uwazam ze powinien byc wydzielony watek o OOBE, o paraliżu sennym
bo nie dosc ze niebezpieczne duchowo to jeszcze nieprzyjemne fizycznie
i niech nikt nie probuje sie wprowadzac w ten stan =;
Paraliż senny to zjawisko naturalne.

Dodano po 5 minutach 33 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-07-05, 17:11 No mnie przekonują, owe wyważone, a nie entuzjastyczne, argumenty tego Księdza.
Obawiam się, że argumenty są kiepskie, choć rzeczywiście ładnie i spokojnie mówione. Na ten temat - ks. Rosik ma szereg bardzo fajnych opracowań na inne tematy
I co oznacza że badasz to od 25 lat? To oznacza że trzeba wierzyć tobie, a nie jemu?
Oczywiście, że nie. Ale każdy, kto widział "upadek" przyzna chyba, że podane przez ks. Rosika przykłady nijak się mają do jego przebiegu.
Poza tym ks.Rosik jest entuzjastą, więc samo to niestety zaciemnia obraz (wyraźnie widać, ze odchodzi tu od metody naukowej, na co nie pozwala sobie jednak inny entuzjasta Odnowy, bp. Siemieniewski).
Widzisz, ja przeszedłem drogę zupełnie inną: od entuzjazmu (jak pisałem, zarówno "kładłem" jak i byłem kładziony), poprzez refleksję z Pismem, ale także dziesiątkami (nie piszę w przenośni!) lektur na ten temat aż po dzisiejsze stanowisko, które nie wynika ani z entuzjazmu, ani z niechęci.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6283
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: CiekawaXO » 2023-07-06, 11:37

No ale zobacz mówisz że jest entuzjastą,ale cały czas pisze dość obiektywnie, że to wszystko jest w trakcie badania. Nie forsuje jednej narracji. Na przykład w tym filmiku który nagrałeś, to owszem on tam streszcza jak doszło do owej drugiej Pięćdziatnicy, ale już w swoich filmach i na blogu pisze, że ten dar glosolaliów przepychany przez Odnowę, to nie jest biblijny charyzmat językowy. I podaje obiektywne źródła, co jest bardzo ważne.
Raczej ma postawę aby badać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-06, 11:43

Toteż ja go nie neguję w całości - tylko niestety (jak widać po tym przykładzie), to co mówi nie może stanowić "twardej" podstawy do badań.
W tym sensie polecam raczej książki duetu Siemieniewski-Kiwka.
No i oczywiście moją książkę ;) na ten temat (mam potwierdzenie, że I tom powinien wyjść we wrześniu).

ODPOWIEDZ