Spoczynek w Duchu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-20, 15:01

Gzresznik Upadający pisze: 2021-10-07, 18:30 A skąd wiemy ze wszystko to jest złe? Czyli jedl jestem we wspólnocie Odnowy w Duchu Sw bo tak mi zalecil mój egzorcysta to co? Skłamał?
Co do zasady, nie zawsze egzorcysta ma racje (mają na ten temat rozbieżne opinie).
Ale odpowiadając na bezpośrednie pytanie: jestem głęboko przekonany że Odnowa w Duchu Świętym jest Kosciołowi potrzebna.
Stąd wynika moja tak ostra krytyka niektórych praktyk Odnowy ("spoczynki", rzekomy dar języków itp), bo to uniemożliwia Odnowie bycia dla Kościoła tym, czym może i powinna być.
Ostatnio zmieniony 2022-05-20, 15:01 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-20, 15:21

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-20, 15:01
Gzresznik Upadający pisze: 2021-10-07, 18:30 A skąd wiemy ze wszystko to jest złe? Czyli jedl jestem we wspólnocie Odnowy w Duchu Sw bo tak mi zalecil mój egzorcysta to co? Skłamał?
Co do zasady, nie zawsze egzorcysta ma racje (mają na ten temat rozbieżne opinie).
Ale odpowiadając na bezpośrednie pytanie: jestem głęboko przekonany że Odnowa w Duchu Świętym jest Kosciołowi potrzebna.
Stąd wynika moja tak ostra krytyka niektórych praktyk Odnowy ("spoczynki", rzekomy dar języków itp), bo to uniemożliwia Odnowie bycia dla Kościoła tym, czym może i powinna być.
Ja bym doradził jednak rozwazne szukanie wspolnot. Jak się trafi na kapłana miłośnika traktatow sw de Montforta a jest sie głęboko poranionym to można mieć wewnętrzne " manifestacje odrzucenia , gniewu, bólu itp" To nie buduje tylko sypie solą . Wtedy lepiej nie chodzić....

Dodano po 12 minutach 17 sekundach:
A same modlitwy z glosolalią ( traktuje to jako ozdobnik artystyczny) jak sa dobrze prowadzone potrafia rzeczywiście pomoc dać dostęp Duchowi Sw... Ja osobiście traktuję wtedy poważnie ten wewnętrzny glos gdy nie jest zgodny z moimi oczekiwaniami... Pamiętam jak kiedyś czekałem na taki wewnętrzny glos który dalby mi błogosławieństwo...Pt jestes moim synem i takie tam inne gilgotania po " duchowym brzuszku" A usłyszałem Pojedziesz tu i tu i już ty będziesz ludziom błogosławił. Najpierw wewnetrzne moje A GDZIE MOJE BLOGOSLAWIENSTWO a za chwile zrozumienie ze JESTES TAK JUZ MOCNY MNĄ ZE NIE POTRZEBUJESZ GŁASKANIA,MASZ 40 LAT GOSCIU OGARNIJ SIE I ZACZNIJ MYŚLEĆ

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-20, 19:13

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-20, 15:34 Ja bym doradził jednak rozwazne szukanie wspolnot.
Powiedziałbym: BARDZO rozważne.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-20, 20:49

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-20, 19:13
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-20, 15:34 Ja bym doradził jednak rozwazne szukanie wspolnot.
Powiedziałbym: BARDZO rozważne.
Powinny być profilowane, np ludzie po przejściach ... Itd itp... Jezyk komunikacji wiele robi. A laska bazuje na naturze. Jedna wizyta u jednych daje więcej niż roczne chodzenie do drugich....

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Jozek » 2022-05-21, 00:16

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-20, 20:49
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-20, 19:13
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-20, 15:34 Ja bym doradził jednak rozwazne szukanie wspolnot.
Powiedziałbym: BARDZO rozważne.
Powinny być profilowane, np ludzie po przejściach ... Itd itp... Jezyk komunikacji wiele robi. A laska bazuje na naturze. Jedna wizyta u jednych daje więcej niż roczne chodzenie do drugich....
Jak najbardziiej popieram, bo kazdy jest inny i kazde nauczanie powinno byc personalizowane, a nie jak to sie zwykle odbywa hurtowo, bo wtedy jakiekolwiek czyjekolwiek zrozumienie jest przypadkowe, a to znaczy ze wysilek ewangelizatora wobec kilku tysiecy, sprowadza sie do ulamka procenta, podczas gdyby ten czas wykozystal na indywidualne nauczanie, to byly by to dosc wysokie procenty, a nie promile.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-21, 10:30

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-20, 20:49
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-20, 19:13
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-20, 15:34 Ja bym doradził jednak rozwazne szukanie wspolnot.
Powiedziałbym: BARDZO rozważne.
Powinny być profilowane, np ludzie po przejściach ... Itd itp... Jezyk komunikacji wiele robi. A laska bazuje na naturze. Jedna wizyta u jednych daje więcej niż roczne chodzenie do drugich....
Miałem na myśli to, że są takie, z którymi warto mieć kontakt i takie, których lepiej unikać.
Ale masz racje, także te, które są OK, nie są dla wszystkich.
Ostatnio zmieniony 2022-05-21, 10:31 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-06-29, 20:17

faraon pisze: 2023-06-29, 19:48 A tak w ogole powiedz mi Dez, po co w ogole sa te jakiekolwiek upadki, czemu one maja sluzyc
@Dezerter to chyba dobre pytanie, też jestem ciekawa. Nie polemizuję z tymi upadkami/spoczynkiem w Duchu, ale zupełnie nie rozumiem jaki ma sens to zjawisko. A poza tym, dlaczego właśnie upadanie, a nie np. latanie, czy skakanie?
Ostatnio zmieniony 2023-06-29, 20:17 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: sądzony » 2023-06-29, 20:37

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-06-29, 20:17
faraon pisze: 2023-06-29, 19:48 A tak w ogole powiedz mi Dez, po co w ogole sa te jakiekolwiek upadki, czemu one maja sluzyc
@Dezerter to chyba dobre pytanie, też jestem ciekawa. Nie polemizuję z tymi upadkami/spoczynkiem w Duchu, ale zupełnie nie rozumiem jaki ma sens to zjawisko. A poza tym, dlaczego właśnie upadanie, a nie np. latanie, czy skakanie?
Zakładając, iż "upadek w duchu" faktycznie jest w za sprawą Ducha jego celem powinno być pogłębienie wiary. Jest to duchowe doświadczenie, które powinno owocować nawróceniem, odnowieniem lub zacieśnieniem relacji z Bogiem, uzdrowieniem duchowym.

Jeżeli jest więc doświadczeniem działania Ducha można je traktować w podobnych kategoriach jak osobiste objawienie, wizję, rozeznanie duchowe czy promień kontemplacji.

Osobiście bliżej mi do głęboko wewnętrznego działania Ducha niż spektakularnych "akcji".
Ale nie mi oceniać.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: konserwa » 2023-06-30, 00:16

Bez redbula nie ma latania.

Ps: Jozku - Ty wciaz o promilach ... czyzby snilo ci sie Tyskie?
Ostatnio zmieniony 2023-06-30, 00:18 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: faraon » 2023-06-30, 01:02

konserwa pisze: 2023-06-30, 00:16 Bez redbula nie ma latania.

Ps: Jozku - Ty wciaz o promilach ... czyzby snilo ci sie Tyskie?
Jeszcze ponad rok temu tak bylo, jak sprawdzisz daty, a dzis nawet o piwie pomarzyc nie moge. Od 3 tygodni juz nie pije, nie pale, itp.
Kiedys jak rzucilem palenie, picie, itp, to bylo to najgorsze 15 minut w moim zyciu. =))

Dodano po 4 minutach 15 sekundach:
sądzony pisze: 2023-06-29, 20:37
miłośniczka Faustyny pisze: 2023-06-29, 20:17
faraon pisze: 2023-06-29, 19:48 A tak w ogole powiedz mi Dez, po co w ogole sa te jakiekolwiek upadki, czemu one maja sluzyc
@Dezerter to chyba dobre pytanie, też jestem ciekawa. Nie polemizuję z tymi upadkami/spoczynkiem w Duchu, ale zupełnie nie rozumiem jaki ma sens to zjawisko. A poza tym, dlaczego właśnie upadanie, a nie np. latanie, czy skakanie?
Zakładając, iż "upadek w duchu" faktycznie jest w za sprawą Ducha jego celem powinno być pogłębienie wiary. Jest to duchowe doświadczenie, które powinno owocować nawróceniem, odnowieniem lub zacieśnieniem relacji z Bogiem, uzdrowieniem duchowym.

Jeżeli jest więc doświadczeniem działania Ducha można je traktować w podobnych kategoriach jak osobiste objawienie, wizję, rozeznanie duchowe czy promień kontemplacji.

Osobiście bliżej mi do głęboko wewnętrznego działania Ducha niż spektakularnych "akcji".
Ale nie mi oceniać.
Sadzony, nie sadzisz ze to dosc takie naciagane? Jak dorabianie zamka do znalezionego klucza.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: sądzony » 2023-06-30, 08:02

faraon pisze: 2023-06-30, 01:06 Sadzony, nie sadzisz ze to dosc takie naciagane? Jak dorabianie zamka do znalezionego klucza.
Może być. Ja nie rozstrzygam, a się zastanawiam.
Jakby się uparł, zresztą upartych wielu, religię, wiarę i istnienie Boga również można ocenić jako "dość naciąganą" ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-30, 09:46

Sens jest oczywisty - taki sam jak imitacja daru języków przez "blablanie". To bardzo przyciąga niektórych.
Z tym, że blablanie to normalna blaga, zaś "upadek" jest wykorzystaniem prawdopodobnie istniejącego zjawiska - jak widać, przez różne bardzo środowiska wiary i nie tylko.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: sądzony » 2023-06-30, 10:23

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-30, 09:46 Sens jest oczywisty - taki sam jak imitacja daru języków przez "blablanie". To bardzo przyciąga niektórych.
Z tym, że blablanie to normalna blaga, zaś "upadek" jest wykorzystaniem prawdopodobnie istniejącego zjawiska - jak widać, przez różne bardzo środowiska wiary i nie tylko.
Czyli co. Jeżeli to kit to chodzi o ściągnięcie tłumów by dali na tacę? Bo nie kumam ..
Skoro upadałeś, nakładałeś, obserwowałeś to wiesz o co w tym chodzi. O kasę, uwagę, władzę?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-30, 10:44

sądzony pisze: 2023-06-30, 10:23
Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-30, 09:46 Sens jest oczywisty - taki sam jak imitacja daru języków przez "blablanie". To bardzo przyciąga niektórych.
Z tym, że blablanie to normalna blaga, zaś "upadek" jest wykorzystaniem prawdopodobnie istniejącego zjawiska - jak widać, przez różne bardzo środowiska wiary i nie tylko.
Czyli co. Jeżeli to kit to chodzi o ściągnięcie tłumów by dali na tacę? Bo nie kumam ..
Niekoniecznie na tacę, ale tak, chodzi o, jak napisałeś, "ściąganie tłumów".
Przy czym zastrzegam, że wcale nie uważam, ze to jest robione cynicznie. Zakładam, że posługujący się tym robią to w dobrej wierze i w to wierzą.
Co, niestety, nie zmienia istoty zjawiska.
Skoro upadałeś, nakładałeś, obserwowałeś to wiesz o co w tym chodzi. O kasę, uwagę, władzę?
Osoby te mają pozytywny entuzjazm do głoszenia Królestwa, ale są po prostu w błędzie (zwiedzeniu).
Choć element uwagi (bycia w centrum) a także częściowo władzy dość często też wchodzi w grę, choć niekoniecznie w uświadomiony sposób.
I nie dotyczy wszystkich - to raczej osobne zagadnienie, nie uogólniałbym tego na wszystkich charyzmatyków.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: sądzony » 2023-06-30, 10:54

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-30, 10:44 Osoby te mają pozytywny entuzjazm do głoszenia Królestwa, ale są po prostu w błędzie (zwiedzeniu).
Choć element uwagi (bycia w centrum) a także częściowo władzy dość często też wchodzi w grę, choć niekoniecznie w uświadomiony sposób.
I nie dotyczy wszystkich - to raczej osobne zagadnienie, nie uogólniałbym tego na wszystkich charyzmatyków.
Nie rozumiem. Z jednej strony mówisz, że to błąd czy zwiedzenie, a z drugiej nie chciałbyś uogólniać, że dotyczy to wszystkich.
Jest więc zwiedzeniem czy w 1-10% faktycznie działa tam Duch Święty?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ