Spoczynek w Duchu

ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3417
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-10-07, 17:43

Traktują to czasami z przymrużeniem oka. Zwłaszcza jak masowo im padają wierni jak muchy pod " łapkami na muchy" .

Natomiast sa to kaplani którzy mówiąc klasykiem Stryjkowskim z Austerii" cadyk jest teraz wysoko i lapie anioły" .

Dodano po 7 minutach 22 sekundach:
Same zaś rytualy odnowy, aczkolwiek dziwne, maja na celu nieco " rozluźnić człowieka, spowodować by sie nieco wyciszył z hałasu z zewnątrz, by osiągnąć to co człowiek osiąga po 30minutach adoracji,czyli wymiecenie "mysli ze świata" typu co na obiad lub dlaczego Kowalska ma znowu te śmieszną fryzurę.

Dodano po 24 minutach 23 sekundach:
Jest niebezpieczeństwo manipulacji.Slyszy człowiek tez wnętrze swoje, potrafi usyszec swój ból, przypomnieć sobie wcześniejsze zdarzena..Ale tez poczuć zasugerowane mu uczucia, itd.. Zdarza się ze " kozioł kapustojad"-szmata wzmaga swoja presje by odgonić wiernego. Sam odczuwalem cos takiego.Coz takie cos pokazuje słabe miejsca jeszcze, te nasze skarby , " szkatułki z kupą w środku" których sie kurczowo trzymamy jak klucza do Fort Knox..☺

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-07, 17:51

Myślę, że ci kapłani, którzy "kładą", robią to w dobrej wierze.
To naprawdę człowieka "chwyta" gdy doznaje lub nawet tylko obserwuje takie rzeczy.
Nie każdy też chce zadać sobie trud (a, w przypadku dużej fascynacji, nawet ból) weryfikacji tego, co się dzieje.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3417
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-10-07, 17:57

Pdsumowujac kto uważa t zjawisko za " zuo " absolutne? Kto uważa ze to zalezy od tego kto to robi, csy z jakiej denominacji pochodzi.Kto uważa ze jest to ok niezależnie od osoby ktora to robi o ile nie jest to Toronto cursing

Ja stawiam na to drugie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-07, 18:25

Każdy fałsz jest zły. Robienie czegoś, co nie ma nic wspólnego z Duchem Świętym jako Jego dzieła, jest samo w sobie czymś złym (co nie znaczy, że osoby to czyniące mają złe intencje). Nawet jeśli jest to w istocie tylko zjawisko naturalne.
Również skutki pośrednie (skupienie na przeżyciu itd) są niekorzystne.
No i zawsze - jak w przypadku każdego zabobonu - istnieje jakieś zagrożenie, że się coś "przypląta". Tego zagrożenia mimo wszystko nie nalezy lekcewazyć.
Ostatnio zmieniony 2021-10-07, 18:25 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3417
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-10-07, 18:30

A skąd wiemy ze wszystko to jest złe? Czyli jedl jestem we wspólnocie Odnowy w Duchu Sw bo tak mi zalecil mój egzorcysta to co? Skłamał?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5312
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 840 times
Been thanked: 1402 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: abi » 2021-10-07, 18:45

wiec tyle lat chodzilam na odnowe, w sumie po to zeby pospiewac Jezusowi podczas adoracji :x
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Jozek » 2021-10-07, 19:18

abi pisze: 2021-10-07, 18:45 wiec tyle lat chodzilam na odnowe, w sumie po to zeby pospiewac Jezusowi podczas adoracji :x
to bardzo dobrze. :ymapplause:
Ostatnio zmieniony 2021-10-07, 19:20 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-07, 21:35

Gzresznik Upadający pisze: 2021-10-07, 18:30 A skąd wiemy ze wszystko to jest złe? Czyli jedl jestem we wspólnocie Odnowy w Duchu Sw bo tak mi zalecil mój egzorcysta to co? Skłamał?
Nie sądzę. Kłamstwo zakłada złą wolę.
Jednak nie da się zastosować "argumentu z autorytetu" (w tym wypadku egzorcysty), kiedy autorytety nie mają wspólnego zdania.
Poza tym czym innym wspólnota Odnowy, a czym innym niektóre praktyki.
Bądź co bądź, "Dokumenty z Malines" (czyli podstawa teologiczna Odnowy) stanowczo odradzały "spoczynek" - przytaczam je w tym poście viewtopic.php?p=173152#p173152 oraz w pierwszym filmie o "spoczynku":

quarhodron
Przybysz
Przybysz
Posty: 14
Rejestracja: 3 lis 2019
Has thanked: 9 times
Been thanked: 13 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: quarhodron » 2021-10-07, 22:38

W mojej ocenie im bardziej nasza modlitwa lub ogólniej wiara opera się na emocjach tym bardziej jest ona płytka. W tzw. "spoczynku" niestety dużo jest niezdrowej emocjonalności.

Obawiam się, że ojcowie pustyni, którzy dla mnie są prawdziwymi tytanami wiray pewnie złapali by się za głowę patrząc na niektóre praktyki jakie są obecne w katolicyzmie lub szerzej w chrześcijaństwie.

Osobiście bardzo polecam posłuchać całej konferencji o warunkach dobrej modlitwy wg Ojców Pustyni. Wkleiłem fragment który rozpoczyna mówienie o pseudomistyce.


Kilka jakże wartościowych zdań z konferencji:
Prawdziwa modlitwa musi prędzej czy później zacząć obywać się bez uczuciowych przeżyć i nieraz bardzo długo. Przeżyć mocno coś, doznać można czegoś, ale Bóg jest kimś, nie czymś.
On sam decyduje o stopniu kontaktu z nami i nie wyłudzimy z Niego nic innego niż chce nam akurat dać przez żadne naciskanie guziczków jakby był automatem
Naszym celem nie jest przeżyć Go ale uwielbić. Więc pogoń za przeżyciami jest jedną wielką pokusą

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3417
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-10-08, 08:28

Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-07, 21:35
Gzresznik Upadający pisze: 2021-10-07, 18:30 A skąd wiemy ze wszystko to jest złe? Czyli jedl jestem we wspólnocie Odnowy w Duchu Sw bo tak mi zalecil mój egzorcysta to co? Skłamał?
Nie sądzę. Kłamstwo zakłada złą wolę.
Jednak nie da się zastosować "argumentu z autorytetu" (w tym wypadku egzorcysty), kiedy autorytety nie mają wspólnego zdania.
Poza tym czym innym wspólnota Odnowy, a czym innym niektóre praktyki.
Bądź co bądź, "Dokumenty z Malines" (czyli podstawa teologiczna Odnowy) stanowczo odradzały "spoczynek" - przytaczam je w tym poście viewtopic.php?p=173152#p173152 oraz w pierwszym filmie o "spoczynku":
Podstawowe BHP to nie szukamy tego typu wrażeń. Nie szukamy tez pocieszeń.Pan korzysta z ukladu hormonalno nerwowego w takich sytuacjach. Można się uzależnić. A to już sfera " damnatium" i zona diaboli. Jak Pan uzna ze mi to potrzebne to sam mnie" położy" .Tak mi powiedziano na początku,i tego się trzymam.

orzeszku

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: orzeszku » 2021-10-08, 10:39

Ja to dobrze rozumiem, ale czasem się we mnie taki wewnętrzny rozdźwięk rodzi... Skoro nawet nie możemy się spodziewać głupiego "pocieszenia w modlitwie", to... jaki to ma sens? Oczywiście znam teologiczną teoretyczną odpowiedź: to Bóg się liczy a nie ja oraz zbawienie wieczne a nie doczesne. Ale jeśli to wszystko ma być aż tak jednostronne, że ja nawet na głupie pocieszenie w modlitwie mam nie śmieć liczyć, to trudno w takiej sytuacji uwierzyć, że Bóg rzeczywiście jest miłosierny i rzeczywiście kocha swoje stworzenie... To raczej przypomina relację pana, który gardzi swoim kundelkiem i od czasu do czasu rzuci mu jakiś ochłap - a nie na osobową relację miłości!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Jozek » 2021-10-08, 10:49

nie wiesz czego wymagasz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3417
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-10-08, 13:45

orzeszku pisze: 2021-10-08, 10:39 Ja to dobrze rozumiem, ale czasem się we mnie taki wewnętrzny rozdźwięk rodzi... Skoro nawet nie możemy się spodziewać głupiego "pocieszenia w modlitwie", to... jaki to ma sens? Oczywiście znam teologiczną teoretyczną odpowiedź: to Bóg się liczy a nie ja oraz zbawienie wieczne a nie doczesne. Ale jeśli to wszystko ma być aż tak jednostronne, że ja nawet na głupie pocieszenie w modlitwie mam nie śmieć liczyć, to trudno w takiej sytuacji uwierzyć, że Bóg rzeczywiście jest miłosierny i rzeczywiście kocha swoje stworzenie... To raczej przypomina relację pana, który gardzi swoim kundelkiem i od czasu do czasu rzuci mu jakiś ochłap - a nie na osobową relację miłości!


Jakbym siebie sprzed roku ...Relacja pan sluga.... Hmmm poleciłbym poczytać troche o przypowieści o synu marnotrawnym ale te warstwę tez o starszym bracie, można tez pokusić się o Hioba....W moim wypadku sprawa bardziej jednak była związana z tym ze kiedyś byłem karmiony warunkowa miłością w okresie dzieciństwa i adolescencji. I najwazejsze, nic nasile tzn ie obciążamy się tym ze pojawia się pokusy ze to my nie porafimy kochać Boga.. . A POCIESZENIA BEDA PRZYCHODZIĆ.ale On lepiej wie kiedy. Bo lepiej zna..Patrzy w zdecydowanie dłuższej perspektywie.

Dodano po 10 minutach 18 sekundach:
Chodzi i o to ze nastawiajac się na pocieszenie wystawiamy się na tzw " diabelskie pianino" czyli wywołanie pragnienia oczekiwania a potem "wcoorv" ze tego nie ma.

Dodano po 2 minutach 38 sekundach:
To było określenie sp x Pawlukiewicza..Dwa klawisze pożądanie frustracja brakiem.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5312
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 840 times
Been thanked: 1402 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: abi » 2021-10-09, 10:04

dobrze ze to wulgarne slowo nie jest okresleniem pawlukiewicza :-?
dziwie sie ze chrzescijanin w ogole takich slow uzywa
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3417
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Spoczynek w Duchu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-10-09, 10:50

abi pisze: 2021-10-09, 10:04 dobrze ze to wulgarne slowo nie jest Aokresleniem pawlukiewicza :-?
dziwie sie ze chrzescijanin w ogole takich slow uzywa
A jakieś odniesienie do meritum? Slowo specjalnie bylo tak napisane by dać plastyczny obraz tego jak to dziala, a większość z nas na tym " diabelskim pianinie" wygrywa swoją sonatę samozniszczenia. Na diabelskiej partyturze..Jak zauwazy to Szanowna Pani u siebie to zobaczy Pani o co chodzi.

Dodano po 4 minutach 7 sekundach:
Pa. By napisać nazwisko duza litera należy uzyc przycisku Shift z jednoczesnym naciśnięciem litery. Poza tym to byl ksiądz i zwyczajowo sie o tym pisze.

ODPOWIEDZ