Kościół Boży w Chrystusie

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.

Moderator: Junior moderator

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Viridiana
Bywalec
Bywalec
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: Viridiana » 2018-09-16, 12:07

Ostatnio dowiedziałam się, że istnieje taka denominacja jak Kościół Boży w Chrystusie. Jest to Kościół protestancki zbliżony konkretnie do Kościołów zielonoświątkowych. Mam kolegę, który do takiej wspólnoty należy.
Muszę przyznać, że z racji tego, iż wcześniej nigdy o tym nie słyszałam, teraz nasuwa mi się sporo pytań (z czystej ciekawości).
Jakie są ich zasady wiary?
Czym się różnią od Kościoła Katolickiego (poza oczywistymi różnicami wynikającymi z samych różnic pomiędzy protestantyzmem a katolicyzmem)?
Co odróżnia tę denominację od innych wyznań protestanckich?
Wiem, że mogę też o te rzeczy dopytać się kolegi. Mam zamiar to kiedyś zrobić i wtedy podzielę się w tym wątku swoimi spostrzeżeniami.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 376 razy
Otrzymał podziękowań: 232 razy

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: Dezerter » 2018-09-16, 18:20

Ważną informacją była by geneza powstania. Czyli kiedy i kto go założył i gdzie wcześniej należał założyciel.
W protestantyzmie nowe zbory/kościoły powstają przez podział :( i tak bez końca ... słabe to.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
sam2
Bywalec
Bywalec
Wysłał podziękowań: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: sam2 » 2018-09-16, 18:40

To mozna by raczej zakwalifikowc do pączkowania a nie podzialu, a dokladniej podzial przez pączkowanie. :-)
Ostatnio zmieniony 2018-09-16, 18:43 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Bywalec
Bywalec

Post autor: Viridiana » 2018-09-16, 18:56

Tyle, co udało mi się odnaleźć, to to, że działalność w budowaniu pierwszych takich społeczności rozpoczął Bolesław Dawidow (w 1956 wystąpił on z Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego) ze swoją rodziną na terenie Pińska. Pierwsze nabożeństwa zaczęły się odbywać w grudniu 1963 roku i organizowano je w mieszkaniach. Ówczesna sytuacja polityczno - ustrojowa sprawiła, że jego działalność była uznawana za nielegalną i próbowano ją zwalczać. Z czasem więcej osób się nim inspirowało i zakładało podobne wspólnoty. W 1988 roku Kościół Boży w Chrystusie został oficjalnie zarejestrowany.
Dla zainteresowanych: tu jest link do podstrony na oficjalnej stronie KBwCh, gdzie przedstawiają swoją historię, ale korzystałam też z innych źródeł
http://kbwch.pl/index.php/o-nas/historia/

Awatar użytkownika
konik
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 62 razy
Otrzymał podziękowań: 406 razy

Post autor: konik » 2018-09-16, 22:04

kosciol Bozy w Chrystusie opiera sie na zasadzie programowej, na ktorej dziala min. Kosciol Wolnych Chrzescijan. Wywodza sie oni z ruchu "darbystow", klada duzy nacisk na kalwinska predestynacje. Mozna ich porownac do swego rodzaju do baptystow z nurtu charyzmanii.
ogolnie rzecz biorac - nic nowego, szkoda czasu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-09-16, 22:17

Z ich strony o chrzcie w Duchu Świętym
Początkowym znakiem towarzyszącym przy chrzcie w Duchu Świętym jest mówienie innymi językami
Nie ma to tamto - jak nie gadasz nie przeszedłeś chrztu - proste?!
Już widzę jaka jest presja! ja się nie dziwię, że większość zielonych to "ma"

Awatar użytkownika
Viridiana
Bywalec
Bywalec

Post autor: Viridiana » 2018-09-17, 17:20

Jeżeli to co mówi konik o nacisku na predestynację to prawda, to rzeczywiście presja wręcz okrutna, bo jeżeli po chrzcie ktoś nie otrzymałby daru mówienia językami, to to brzmi wręcz tak, jakby już za życia ten człowiek miałby się nastawiać psychicznie na wieczne potępienie. :(

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 125 razy
Otrzymał podziękowań: 495 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-09-17, 20:13

Najśmieszniejsze (a może - najsmutniejsze?), że wcale nie mówią językami, tylko bełkoczą wypowiadając dźwięki nie należące do żadnego języka.

Awatar użytkownika
mondfa
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 57 razy
Otrzymał podziękowań: 38 razy

Post autor: mondfa » 2018-09-17, 20:28

Ja nie ogarniam tego fenomenu mówienia językami. O co chodzi? Po co? Jaki jest cel i sens? Zacząć mówić jakimś niezrozumiałym dla tłumu językiem nagle? No po co? Byłam świadkiem raz i nie mogłam się nadziwić jak to ludzi porwało. Gdy poprosiłam "obdarowanego", żeby powiedział o co chodzi to odpowiedział, że do każdego trafia co innego i to fenomen tego mówienia językami. Że on wyrzucił z siebie cały potok tych dziwnych dźwiękonaśladowczych tworów, a każdy ma zrozumieć swój sens. :-o :))

Awatar użytkownika
konik
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 62 razy
Otrzymał podziękowań: 406 razy

Post autor: konik » 2018-09-18, 07:48

Kosciol Bozy w Chrystusie stoi na fundamencie kalwiskich artykolow wiary i dlatego predestynacja ( podobnie jak i w baptyzmie ) jest glowny filarem.
A mowienie jezykami przerodzilo sie w najczesciej spotykany zwykly belkot … bo jesli naucza sie, ze znakiem zbawienia jest mowienie jezykiem, to chocby z samego strachu przed potepieniem ludzie wymyslaja wszystko, zeby uchodzic za zbawionych.
Sa nawet specjalne szkola, na ktorych uczy sie mowienia "jezykami ludzi i aniolow" …
Tak wygladaja slepe zaulki w chrzescijanstwie. Nie tylko slepe … ale nieraz i sam diabel potrafi sie podszywac pod tego typu "charyzmaty".

Awatar użytkownika
Viridiana
Bywalec
Bywalec

Post autor: Viridiana » 2018-09-18, 16:22

konik pisze:
2018-09-18, 07:48
Sa nawet specjalne szkola, na ktorych uczy sie mowienia "jezykami ludzi i aniolow" …
Ciekawa kwestia. Nie umiem pojąć, jaki sens przy zakładaniu predestynacji (bo jeśli wierzą, że z góry określone jest, kto będzie zbawiony, to logicznym wnioskiem jest, że taka osoba według nich dostałaby taki dar po chrzcie samoistnie, więc udawanie, że się go dostało, brzmi bezsensownie) mają takie szkoły.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-09-18, 21:26

Słuszna uwaga, może konik nie mówił o tym konkretnym przypadku, tylko rzucił sobie taka ogólna uwagę o tych szkołach?
Dla mnie to, że wiążą ściśle dar języków z chrztem w Duchu - dyskwalifikuje ich jako poważnych chrześcijan.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ