"Praca" w niedzielę, a grzech.

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Praca w niedzielę

Post autor: Lwica » 2023-01-16, 19:50

Rak pisze: 2023-01-16, 14:20 Według KKK należy w niedzielę powstrzymać się od prac niekoniecznych, dokładnie to jest podane w 2185 KKK. Sprzątanie, rąbanie drewna, prace ogrodnicze itp. nie są pracami koniecznymi, bo mamy na nie 6 dni tygodnia. Prasować też nie trzeba w niedzielę. I nikt mi nie powie, że musi, bo w tygodniu nie ma czasu. A ja powiem, że nie umie czasu zagospodarować. Przepracowałam 42 lata, częste wyjazdy służbowe, mąż pracujący w tzw. ruchu ciągłym, dwoje dzieci, brak samochodu, więc dojazdy wszędzie komunikacją miejską, zakupy noszone w "wyciągniętych rękach", bo torby ciężkie, był też czas, gdy nie miałam jeszcze pralki automatycznej, a malutkie dziecko i pieluchy tetrowe. Do tego soboty były dniem roboczym. I jakoś dawałam radę tak wszystko rozłożyć, aby niedziela była dniem Bożym. Trzeba tylko chcieć. Nie chcę się tutaj kreować na jakąś bohaterkę, bo np. moja mama wychowała nas, 3 dzieci sama, tata zmarł w wieku 35 lat i dla niej niedziela też była dniem świętym, bez sprzątania, prania, prasowania. Ale gdy czasami słucham obecnych młodych ludzi, młode mamy, jak to narzekają, użalają się nad soba, wiecznie zmęczone, to nie wiem czy chce mi się śmiać czy płakać nad tym słabym pokoleniem.
Pokolenie innego pokolenia nie zrozumie :D
Ludzie są różni ;) nie wiem w jakim towarzystwie się obracasz. I nie wiem jaką sytuację mają te osoby "jęczące".
Choć owszem, to pokolenie, które jest tak 20 + Lub nawet w moim wieku (33) jest dużo bardziej zmęczone psychicznie, przebodźcowane.

Poza tym, zauważ, że pokolenie dopasowuje się do tego, co jest aktualne, ci ludzie 20+ nie muszą wielu rzeczy robić fizycznie, a czasami wystarczy dwa kliknięcia kciukiem nawet na smartfonie, który wyciągnie z kieszeni.

Rak

Re: "Praca" w niedzielę, a grzech.

Post autor: Rak » 2023-01-16, 20:07

Ja to rozumiem, inne pokolenie, inny czas. Ale obserwowałam młodych ludzi, dużo wśród nich przebywałam. Do dziś mam kontakt z wielu młodymi,30-40 latkami i słyszę ich rozmowy, słyszę ich częste narzekania i widzę, że chociaż żyją w porównaniu do wcześniejszych pokoleń jak przysłowiowe "pączki w maśle" nie potrafią docenić tego co mają, nie potrafią się cieszyć z drobiazgów, zawsze jest im mało i mało i liczy się tylko to czego oni chcą. Oczywiście generalizuję, bo jest mnóstwo młodych ludzi wspaniałych, życzliwych, zwyczajnie dobrych, ale śmiem stwierdzić, że tych egocentryków i roszczeniowo nastawionych jest więcej. I to nie tylko w Polsce, tak samo jest w wielu krajach. Uwierz, wiem co mówię :) , to nie jest takie gadanie "za moich czasów...." Świat pędzi, ogrom bodźców, ogrom informacji, ogrom wymagań, trzeba umieć i to i tamto, ludzie po prostu gubią to co w życiu najważniejsze próbując ten świat dogonić.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3444
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: "Praca" w niedzielę, a grzech.

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-16, 20:50

Ci egocentrycy najczęściej zostali porzuceni przez nasze pokolenie. Pozbawiliśmy ich czasu jaki mogliśmy im poświęcić.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: "Praca" w niedzielę, a grzech.

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-28, 23:30

A co myślicie o świętowaniu przez chrześcijan szabatu w sobotę? Potraficie znaleźć miejsce w chrześcijańskiej pobożności dla takiej praktyki?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: "Praca" w niedzielę, a grzech.

Post autor: Albertus » 2023-01-28, 23:46

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-28, 23:30 A co myślicie o świętowaniu przez chrześcijan szabatu w sobotę? Potraficie znaleźć miejsce w chrześcijańskiej pobożności dla takiej praktyki?
Nie. Byłoby to buntem wobec ustanowieniom Kościoła i powrotem do wykonywania przepisów Prawa mojżeszowego. A o tym Pismo wypowiada sie jednoznacznie:

Gal: 1 I to wam jeszcze powiem: Jak długo dziedzic jest nieletni, niczym się nie różni od niewolnika, chociaż jest właścicielem wszystkiego. 2 Aż do czasu określonego przez ojca podlega on opiekunom i rządcom. 3 My również, jak długo byliśmy nieletni, pozostawaliśmy w niewoli "żywiołów tego świata"1. 4 2 Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, 5 aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo. 6 Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg wysłał do serc naszych Ducha3 Syna swego, który woła: Abba3, Ojcze! 7 A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej.

8 Wprawdzie ongiś, nie znając Boga, służyliście bogom, którzy w rzeczywistości nie istnieją. 9 Teraz jednak, gdyście Boga poznali i, co więcej, Bóg was poznał4, jakże możecie powracać do tych bezsilnych i nędznych żywiołów, pod których niewolę znowu chcecie się poddać? 10 Zachowujecie dni, święta nowiu i lata!5 11 Obawiam się o was: czy się dla was nie trudziłem na próżno.




Chrześcijanie są wolni od litery Prawa a świętowanie niedzieli jak najbardziej wypełnia Prawo według Ducha.

A w niedzielę - pierwszy dzień tygodnia dlatego że zmartwychwstanie Chrystusa jest dla nas najważniejszym Dniem.
Ostatnio zmieniony 2023-01-28, 23:49 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3444
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: "Praca" w niedzielę, a grzech.

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-29, 20:44

najpierw trzeba by było uznać że jak setnik na Golgocie ze Jezus prawdziwie był Synem Bozym, By uwazać sie za chrzęscijanina.

A co do szabatu to przypomne że jego swietowanie to setki przepisów

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szabat

jakbys chciał jeden z drugim swietować szabat niezgodnie z przepisami ?

Radek
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2023

Praca w niedzielę

Post autor: Radek » 2023-07-05, 00:20

Witajcie! Mam do Was pytanie: czy praca w niedzielę w sklepie spożywczym (żabka) to grzech? Prawde powiedziawszy ciężko jest mi taki sklep zakwalifikować czy jest to jednak służba ludziom czy jednak perfidny handel? Mam na myśli to, że taki sklep ciężko podciągnąć pod miejsce do wypoczynku dla innych w niedzielę (jak chociażby restauracje) czy ważne miejsce dla podróżnych (stacja benzynowa czy hotel). Z drugiej jednak strony nie jest to moim zdaniem handel typu ubrania, sprzęt agd itp. Jednak co by nie mówić sprzedaje się tam jedzenie i napoje. W mojej ocenie moralnej praca w restauracjach czy na stacjach benzynowych to raczej nie będzie grzech natomiast innych handel już tak. Natomiast taki sklep spożywczy ciężko mi powiedzieć czy mieści się on w granicach służby ludziom czy już nie? Dodam, że jakoś bieda mnie nie gna, ale chciałbym sobie dorobić (napisałem w tym roku maturę), a pieniędze przeznaczyć raczej na przyjemności (oczywiście nie grzeszne typu alkohol;). Podpowiecie co w owej sytuacji zrobić? Podjąć taką pracę skoro jestem w niej już prawie dogadany czy lepiej poszukać innej?

Dodano po 50 minutach 21 sekundach:
Dodam jeszcze, że nie byłoby problemu z Mszą Świętą, mógłbym pójść albo przed pracą albo po jej zakończeniu. W ekstremalnych przypadkach w sobotę wieczorem. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Praca w niedzielę

Post autor: Andej » 2023-07-05, 08:05

Jak na większość tego typu pytań nie można odpowiedzieć jednoznacznie.
Mój dziadek nigdy niczego w niedzielę nie kupił. Nawet z pilnymi zakupami czekał do poniedziałku.
Mi się zdarzało pracować w niedziele. Połowę dochodu oddawałem na cele społeczne (akurat była budowa kościoła). Ale i tak czułem, że popełniam grzech.
Tylko kilka razy w życiu byłem w Żabce. W niedzielę nigdy. Ale jakoś wydaje mi się, że w ten dzień spełnia głównie rolę pogotowia alkoholowego.
Ale to Twoje sumienie. Ty sam oraz Twój spowiednik odpowiedzą na tę kwestię w sposób wiążący.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Linus
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 22 gru 2020
Been thanked: 2 times

Re: Praca w niedzielę

Post autor: Linus » 2023-07-05, 14:31

Jesteś bardziej zmuszony do pracy w niedzielę, czy to twój wolny wybór?

Radek
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2023

Re: Praca w niedzielę

Post autor: Radek » 2023-07-05, 16:33

Dziękuję za odpowiedzi. Z różnych względów odpuściłem sobie tą pracę i myślę, że to był dobry wybór. Pozdrawiam

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Praca w niedzielę

Post autor: Drwal » 2023-07-05, 23:38

Według mnie to jest sprawa indywidualna, bo do takiej Żabki mogą przychodzić ludzie robić sobie zakupy, co mogliby to zrobić w sobotę lub w poniedziałek lub chodzą po jakiegoś energetyka lub alkohol i.t.p.
Wtedy to grzech.
W ostatnią niedzielę byłem w Żabce tylko dla towarzystwa dla kolegi który głównie żywi się takim jedzeniem jak z żabki lub kebabami, ale pomyślałem sobie, że może faktycznie lepiej jakbym poczekał na zewnątrz. Musimy szanować innych i dać im odpocząć. Jakby ludzie nie chodzili po głupoty w niedzielę do sklepów i zakupy robili w tygodniu, to by te sklepy by w niedzielę tych sklepów nie otwierały, według mnie to trochę brak szacunku dla osób, które muszą w tych sklepach zasuwać.
U mnie w Parafii ksiądz kiedyś powiedział, że w niedzielę handlową pod galeriami pełno samochodów, w porównaniu pod Kościołem.
Po coś ta Niedziela jest.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

ODPOWIEDZ