Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Hildegarda » 2022-06-10, 05:01

sądzony pisze: 2022-06-09, 20:59 W ten sam sposób podchodzę do instytucji Kościoła. Duchowni mają być "wystarczająco dobrymi" duchownymi. Nie mają, a nawet nie mogą być idealni, a jedynie (lub aż tacy) byśmy "sami", o własnych siłach odnaleźli drogę do Boga, bo przecież nie zaprowadzi nas do Niego żaden wikary, proboszcz, biskup czy papież.
ale tu nawet nie chodzi o to jaki jest ksiądz, bo po to jest hierarchia kościelna, żeby pilnować porządku nawet jak jakiś ksiądz zawala. Mi to nie przeszkadza, że księża są grzeszni, gdyby chodziło o picie, balowanie, kochanki, to nawet bym się tu nie odzywała, ale tuszowanie pedofilii i to przez hierarchię, która powinna tu być pierwsza na straży moralności i porządku w KK, to już dla mnie całkowite dno moralne.
Dlatego też nie wierzę w hierachię KK w wielu innych sprawach mniej istotnych

Dezerter pisze: 2022-06-09, 21:30 Bzdury, bo w tym samym czasie wielu biskupów ukarano
wiary trochę siostro
ukarano biskupów, a nie kardynała, który przez lata był przy świętym papieżu. Jak sobie to teraz wyobrażasz, gdyby oficjalnie go teraz ukarano?
Przecież o nim już wcześniej powstawały materiały (książki, reportaże) zagranicą, a to co jest u nas to jedna z wielu historii.
Pisałam Ci, że ksiądz Isakowicz-Zaleski zgłaszał mu to osobiście, więc na jakiej podstawie został uniewinniony?
Tu masz o tym: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... we/t6dckfy


Zresztą to chyba i tak nie koniec, bo jakiś czas temu ofiara w wywiadzie (bodajże na kanale u Siekielskich) mówiła, że za jakiś czas wyjdą informacje, które wstrząsną całą Polską, jest chyba przygotowywany jakiś materiał w tym temacie.


Tu masz co powiedział ks. Isakowicz. To co, wszyscy kłamią?

"Tymczasem ks. Isakowicz-Zaleski po opisaniu sprawy przez Onet i zaprzeczeniach krakowskiej kurii, opublikował list, który w kwietniu 2012 roku zaniósł kardynałowi. O szczegółach spotkania ksiądz opowiedział w czwartek 21 października (wywiad z Dziwiszem odbył się 19 października) na antenie TVN24:

„Była to wizyta oficjalna w kurii w godzinach urzędowania. Najpierw poprosiłem o audiencję. Przyniosłem nie tylko list, w którym było siedem wyszczególnionych spraw, w tym na pierwszym miejscu sprawa Janusza Szymika, ale też kilka innych spraw, które dotyczyły metropolii krakowskiej. I do tego była dołączona teczka z listami czytelników, którzy właśnie pisali w tych sprawach.

To wszystko przyniosłem ks. kardynałowi. Siedzieliśmy w jego gabinecie, on to przy mnie przeglądał, komentował niektóre sprawy i powiedział, że się tym zajmie”

– opowiadał Isakowicz-Zalewski.

Jego wersję wydarzeń potwierdził także, powołując się na swoje źródła, katolicki publicysta Tomasz Terlikowski."
https://oko.press/dziwisz-pedofilia-w-kosciele/
Ostatnio zmieniony 2022-06-10, 05:48 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Jozek » 2022-06-10, 06:52

Ale z tego ze ktos cos napisal, opublikowal, itd itp. nie wynika jakakolwiek wina.
To sa jedynie fragmenty sprawy ktore same niczego nie udowadniaja.
W ogole to media nie maja zadnego prawnego glosu w zadnej sprawie.
Poza tym takie publiczne naglasnianie jakiejkolwiek sprawy samo w sobie powoduje w efekcie niemozliwosc postawienia komukolwiek zarzutow i postawienia przed sadem.
Ostatnio zmieniony 2022-06-10, 07:05 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Hildegarda » 2022-06-10, 07:07

Jozek pisze: 2022-06-10, 06:52 Ale z tego ze ktos cos napisal, opublikowal, itd itp. nie wynika jakakolwiek wina.
To sa jedynie fragmenty sprawy ktore same niczego nie udowadniaja.
oczywiście, ofiara kłamie, ksiądz kłamie, Terlikowski też kłamie, wszyscy dziennikarze kłamią

Hierarchia KK jest czysta, nie ma żadnych zaniedbań, nie ma żadnej pedofilii, nie ma żadnych spraw zamiatanych pod dywan.
Nic nie ma, nic nie udowodniono, wszyscy są czyści, a to tylko ataki demoniczne żeby uderzyć w KK.

Jozek pisze: 2022-06-10, 06:52 W ogole to media nie maja zadnego prawnego glosu w zadnej sprawie.
Poza tym takie publiczne naglasnianie jakiejkolwiek sprawy samo w sobie powoduje w efekcie niemozliwosc postawienia komukolwiek zarzutow i postawienia przed sadem.
Gdyby nie media, to dalej byłoby wszystko zamiatane pod dywan, udowdoniła to wlaśnie ta sprawa w mojej parafii
Ostatnio zmieniony 2022-06-10, 07:09 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Jozek » 2022-06-10, 07:18

Upublicznianie przez media niczego nikimu nie udowadnia, a kazda taka sprawa przowadzona przez media jest linczem, gdyz nie posiada zadnej mocy prawnej.
Nie chodzi tu o to czy sa winni, czy ich nie ma, tylko o to ze upublicznianie jakiejkolwiek sprawy czy jej szczegolow, stanowi przeszkode prawna w przeprowadzeniu postepowania sadowego i ukarania uwentualnych winnych.
Nie dziw sie wiec ze i ta sprawa ze wzgledow prawnych nie moze miec finalu w sadzie.
W sumie to pozostanie ona jedynie publiczna debata i gdybaniem mediow.
Jesli oczekujesz ukarania kogokolwiek, a nikt nie bedzie ukarany, to miej pretensje do mediow.
Oczywiscie media i to wykozystaja, by napedzac publiczne zainteresowanie swoimi artykulami.
Ostatnio zmieniony 2022-06-10, 07:20 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Hildegarda » 2022-06-10, 07:33

Jozek pisze: 2022-06-10, 07:18 Upublicznianie przez media niczego nikimu nie udowadnia, a kazda taka sprawa przowadzona przez media jest linczem, gdyz nie posiada zadnej mocy prawnej.
Nie chodzi tu o to czy sa winni, czy ich nie ma, tylko o to ze upublicznianie jakiejkolwiek sprawy czy jej szczegolow, stanowi przeszkode prawna w przeprowadzeniu postepowania sadowego i ukarania uwentualnych winnych.
Nie dziw sie wiec ze i ta sprawa ze wzgledow prawnych nie moze miec finalu w sadzie.
W sumie to pozostanie ona jedynie publiczna debata i gdybaniem mediow.
Jesli oczekujesz ukarania kogokolwiek, a nikt nie bedzie ukarany, to miej pretensje do mediow.
Oczywiscie media i to wykozystaja, by napedzac publiczne zainteresowanie swoimi artykulami.
Jak chcesz to udowodnić inaczej niż przez zeznania ofiar i świadków? Nie wiem, mają się pojawić nagrania z takich spotkań?
Właśnie upublicznianie przez media w Polsce wszystkich tych przypadków, pokazuje jak do tej pory zamiatano wszystko pod dywan w KK, więc media są jedyną nadzieją dla ofiar, które do tej pory bezskutecznie walczyły o zadośćuczynienie i hierarchia KK ich olewała.
Dla mnie to co już wiadomo wystarczy, by nie wierzyć w jakąkolwiek hierarchię w KK.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Jozek » 2022-06-10, 07:39

Mylisz sie, bo jesli byly by w posiadaniu medii wiarygodne dowody i media chcialy by ukarania winnych to sprawe przedstawiono by prokuratorowi, zamiast naglasniac w mediach.
To wlasnie samo naglosnienie w mediach zamiotlo sprawe pod dywan i to same media sa odpowiedzialne za to ze nikt nie zostanie pociagniety do odpowiedzialnosci i ukarany.
Oczywiscie media maja teraz niekonczacy sie temat, ktory dzieki nim samym bedzie poczytnym tematem a media na dlugie lata beda mialy zbyt na swoj produkowany towar.
Ostatnio zmieniony 2022-06-10, 07:44 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: sądzony » 2022-06-10, 07:45

Hildegarda pisze: 2022-06-10, 05:01 ale tu nawet nie chodzi o to jaki jest ksiądz, bo po to jest hierarchia kościelna, żeby pilnować porządku nawet jak jakiś ksiądz zawala. Mi to nie przeszkadza, że księża są grzeszni, gdyby chodziło o picie, balowanie, kochanki, to nawet bym się tu nie odzywała, ale tuszowanie pedofilii i to przez hierarchię, która powinna tu być pierwsza na straży moralności i porządku w KK, to już dla mnie całkowite dno moralne.
Dlatego też nie wierzę w hierachię KK w wielu innych sprawach mniej istotnych
Rozumiem. Nie chcę bronić czynów pedofilskich, ale czy wierzysz w "instytucję" rodziny jako najlepsze miejsce dla wychowania i kształtowania młodego człowieka? Najwięcej (statystycznie) czynów pedofilskich popełniana jest w najbliższej rodzinie (ojciec, brat, kuzyn, ojczym) i zwykle zamiatane są pod dywan. Żyjesz w rodzinie?

Siedzę właśnie w pracy. Za jakieś 20 minut przyjdzie moja koleżanka, która w dzieciństwie była molestowana przez wujka (brata ojca). Nikt jej nie uwierzył, ani ojciec, ani matka, ani babka. Nadal to wypierają. Dom - dla dziecka najbezpieczniejsze miejsce na ziemi.

Czy to jest moralne? I to nie jest wyjątkowy przypadek.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Hildegarda » 2022-06-10, 07:46

Jozek pisze: 2022-06-10, 07:39 Mylisz sie, bo jesli byly by w posiadaniu medii wiarygodne dowody i media chcialy by ukarania winnych to sprawe przedstawiono by prokuratorowi, zamiast naglasniac w mediach.
To wlasnie samo naglosnienie w mediach zamiotlo sprawe pod dywan i to same media sa odpowiedzialne za to ze nikt nie zostanie pociagniety do odpowiedzialnosci i ukarany.
Oczywiscie media maja teraz niekonczacy sie temat, ktory dzieki nim samym bedzie poczytnym tematem a media na dlugie lata beda mialy zbyt na swoj produkowany towar.
Sprawa nie dotyczy prokuratury, tylko ukarania kardynała przez KK
Jakie to są wiarygodne dowody Twoim zdaniem, jeśli nie wystarczy ksiądz świadek, który osobiście zgłaszał problem kardynałowi? Na co ten nie miał żadnego sensownego wytłumaczenia, poza tym, że nic nie wie, nic nie pamięta i ogólnie co złego to nie on? Jakie jeszcze to mają być dowody?

sądzony pisze: 2022-06-10, 07:45 Rozumiem. Nie chcę bronić czynów pedofilskich, ale czy wierzysz w "instytucję" rodziny jako najlepsze miejsce dla wychowania i kształtowania młodego człowieka? Najwięcej (statystycznie) czynów pedofilskich popełniana jest w najbliższej rodzinie (ojciec, brat, kuzyn, ojczym) i zwykle zamiatane są pod dywan. Żyjesz w rodzinie?

Siedzę właśnie w pracy. Za jakieś 20 minut przyjdzie moja koleżanka, która w dzieciństwie była molestowana przez wujka (brata ojca). Nikt jej nie uwierzył, ani ojciec, ani matka, ani babka. Nadal to wypierają. Dom - dla dziecka najbezpieczniejsze miejsce na ziemi.

Czy to jest moralne? I to nie jest wyjątkowy przypadek.
Nie porównywałabym jednego z drugim. Po co w takim razie jest hierarchia w KK, skoro występuje kolesiostwo i w przy tak odrażających czynach ręka rękę myje? Ja już jestem ponad tym jak wiesz, ale odnoszę się jedynie do kwestii powoływania się na biskupów, którzy to niby powinni jakiegoś porządku pilnować, w tym temacie akurat w kwestii charyzmatyków, a w moich okolicach sprawa dotyczyła czego innego. Nie wierzę w taki porządek ze strony hierarchii.
Ostatnio zmieniony 2022-06-10, 07:51 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: sądzony » 2022-06-10, 08:01

Hildegarda pisze: 2022-06-10, 07:46 Nie porównywałabym jednego z drugim. Po co w takim razie jest hierarchia w KK, skoro występuje kolesiostwo i w przy tak odrażających czynach ręka rękę myje? Ja już jestem ponad tym jak wiesz, ale odnoszę się jedynie do kwestii powoływania się na biskupów, którzy to niby powinni jakiegoś porządku pilnować, w tym temacie akurat w kwestii charyzmatyków, a w moich okolicach sprawa dotyczyła czego innego. Nie wierzę w taki porządek ze strony hierarchii.
Spoko. Nie potrafię Kościoła trafniej porównać niż z rodziną.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Jozek » 2022-06-10, 08:02

Hildegarda, zwroc uwage na sama siebie jak bardzo chcesz by kogos ukarano.
Sprawiedliwosc nie polega na obowiazku karania, tylko na dokladnym zbadaniu sprawy.
Poza tym Kosciol nie ma najmniejszego obowiazku upubliczniania decyzji i szczegolow badania sprawy.
Jesli chcesz by kogos ukarano to pierw musi sie odbyc sad, nawet w takich jak wewnetrzne sprawy, czy to w jakiejs firmie, czy w Kosciele.
Nie chodzi tu o sad jako instytucje, tylko o dokladne rozpatrzenie sprawy czy rzeczywiscie dana osoba jest winna i powinna byc ukarana.

Pewnie nie wiesz nawet ze ktos komu bezsprzecznie udowodniono jakies karalne dzialanie moze zostac uniewinniony.
Wszystko zalezy od szczegolow, warunkow i okolicznosci.
Ty jednak jak widac zadasz karania na podstawie urobionych w medialnej papce jednostronnych szczegolow sprawy.

Ja niedawno bralem udzial w sprawie narkotykow.
Oskarzony najzwyczajniej byl przylapany na goracym uczynku. ze znaczna iloscia gotowych odwazonych porcji heroiny. Oskarzeniem bylo posiadanie narkotykow klasy A z intencja dostarczania-rozprowadzania.
Jako dowod policja dostawrczyla nagranie z zatrzymania i aresztowania, tak ze nikt nie mogl miec zadnych watpliwosci co do tego faktu.
Jestem zagorzalym przeciwnikiem narkotykow wszelkiego rodzaju i wydawalo sie ze sprawa jest jasna i prosta.
Jednak szczegoly sprawy doprowadzily do tego ze po kilku dnach debaty 11 z 12 lawnikow zaglosowalo "niewinny", choc na poczatku dyskusji nad szczegolami glosowanie bylo niemal w odwrotnych proporcjach.
Tak wiec fakt ze ktos cos zrobil karalnego, wcale nie oznacza ze jest winny i musi byc ukarany.
Ostatnio zmieniony 2022-06-10, 08:40 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Hildegarda » 2022-06-10, 08:14

Jozek pisze: 2022-06-10, 08:02 Hildegarda, zwroc uwage na sama siebie jak bardzo chcesz by kogos ukarano.
ja nic nie chcę, bo mnie problemy KK już nie dotyczą, odniosłam się do czegoś zuepłnie innego, do hierarchii, która ponoć ma pilnować w KK porządku.

Jozek pisze: 2022-06-10, 08:02 Sprawiedliwosc nie polega na obowiazku karania, tylko na dokladnym zbadaniu sprawy.
Poza tym Kosciol nie ma najmniejszego obowiazku upubliczniania decyzji i szczegolow badania sprawy.
Jesli chcesz by kogos ukarano to pierw musi sie odbyc sad, nawet w takich jak wewnetrzne sprawy, czy to w jakiejs firmie, czy w Kosciele.
Nie chodzi tu o sad jako instytucje, tylko o dokladne rozpatrzenie sprawy czy rzeczywiscie dana osoba jest winna i powinna byc ukarana.
No to podałam wyżej artykuł jak dokładnie sprawę zbadano. Tak dokładnie zbadano, że nawet nie rozmawiano z ofiarami co mają do powiedzenia w tym temacie

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Jozek » 2022-06-10, 08:31

Wiec z
skad media wziely zeznania ofiar? Od kiedy media maja uprawnienia sadownicze by badac jakiekolwiek sprawy?
poza tym, czy te zeznania byly skladane pod przysiega, tak jak to sie odbywa na rozprawach sadowych?
Wiesz, bez takiej przysiegi zadne zeznania nie sa wazne, bo w przypadku gdyby ujawniono dowody swiadczace o falszywym skladaniu zeznan to zeznajacy nie poniesie odpowiedzialnosci karnej za skladanie falszywych zeznan.Co najwyzej bedzie to pomowienie.
Moze po prostu zamiast medialnymi nagonkami zainteresuj sie problematyka sadownicza.
Media nigdy nie dostarczaja tzw. obrony, ktora kazdy oskarzony powinien miec. wiec chocby z tego wzgledu media nie stanowia i nie moga spelniac zadania jakim sa legalne sady i system sprawiedliwosci.
Dlatego jak juz pisalem, medialne oskarzenia to po prostu lincz.
Ostatnio zmieniony 2022-06-10, 08:43 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Hildegarda » 2022-06-10, 08:41

@Jozek czego Ty nie rozumiesz?
W mojej parafii został już kościelnie ukarany ksiądz i biskup, kolejny na kolejcie był kard. Dziwisz, któremu również sprawę zgłaszano, na co są świadkowie.
Sprawa ta została zgłoszona do Watykanu i rządano rozpatrzenia. Przyjechała osoba, która miała sprawę zbadać i tak ją zbadała, że nie rozmawiała w ogóle z ofiarami i postanowiono, że kard. Dziwisz nie poniesie żadnych konsekwencji. To jak mieli ci świadkowie zeznawać skoro nikgo nawet nie interesowało ich zdanie w tym temacie?
Sam widzisz jak jest tu wszystko pokręcone.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Jozek » 2022-06-10, 08:47

Ale co ma piernik do wiatraka.
Jesli ukarano kogos to wcale nie jest jakimkolwiek dowodem na to ze inni tez musza byc winni.
Mam wrazenie ze dla ciebie bylo by jedynie zadowalajace jakby wszyscy biskupi i Papiez podali sie do dymisji. =))
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Hildegarda » 2022-06-10, 08:57

Jozek pisze: 2022-06-10, 08:47 Ale co ma piernik do wiatraka.
Jesli ukarano kogos to wcale nie jest jakimkolwiek dowodem na to ze inni tez musza byc winni.
Mam wrazenie ze dla ciebie bylo by jedynie zadowalajace jakby wszyscy biskupi i Papiez podali sie do dymisji. =))
To ma piernik do wiatraka, że sprawa była badana nierzetelnie, bez zeznań ofiar

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”