Obyś był zimny albo gorący!

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Jozek » 2022-01-11, 11:36

To okreslenie goracy czy zimny przed wszystkim nie dotyczy niewierzacych, chocby z tego wzgledu ze ono odnosi sie do wiary, a nie niewiary. Niewierzacy po prostu nie wierzy, czyli nie ma u niego tej wiary ktorej dotyczy to okreslenie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-11, 11:40

niepraktykujący pisze: 2022-01-11, 11:19
Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-11, 01:08 Swoją drogą, trzepiesz @niepraktykujący ten temat już od 8 lat, ciągle powtarzając to samo. Nie znudziło Ci się? ;)
Nie przypominam sobie żeby ktoś chciał na ten temat dyskutować, to jest bardzo drażliwa kwestia, na innych forach religijnych, takie tematy sie pomija.
Przeciwnie. Dostajesz tę samą odpowiedź od tych 8 lat ;)
Nie widzę w tym nic drażliwego - a że nikomu nie chce się bić piany w tak oczywistej z jednej, a wydumanej z drugiej, sprawie, to nic dziwnego.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Jozek » 2022-01-11, 12:51

AdamS. pisze: 2022-01-11, 10:26
Podoba mi się Twoje ujęcie biblijnego "zimna i gorąca" w jednym człowieku, jednak nie przeciwstawiałbym tutaj wiary nauce. Często bezwiednie dyskredytujemy w ten sposób wiarę w oczach ludzi niewierzących. Wiara nigdy nie może być stawiana w konfrontacji do wiedzy, jeśli ta budowana jest w sposób rzetelny.
Nie przeciwstawiam wiary nauce, tym bardziej ze na codzien kozystam z osiagniec nauki, a piszac wczesniej o nauce, pisze o tej jej glownej i najobszerniejszej czesci ktora nie jest w 100% udowodniona i opiera sie jedynie o teorie, ktore w sumie sa jedynie uznane za najbardziej prawdopodobne.
Prawdopodobienstwo nie stanowi o Prawdzie i faktach, a jedynie o prawdobodobienstwie, jak mowi samo to slowo "prawdo-podobne".
Jesli cos jest podobne do Prawdy, to nie oznacza to ze to cos podobne jest ta Prawda.
A juz tym bardziej nie wierze dzisiejszym "Frankinstain-om", bawiacym sie w bogow.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

niepraktykujący

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: niepraktykujący » 2022-01-11, 16:55

Jozek pisze: 2022-01-11, 11:36 To okreslenie goracy czy zimny przed wszystkim nie dotyczy niewierzacych, chocby z tego wzgledu ze ono odnosi sie do wiary, a nie niewiary. Niewierzacy po prostu nie wierzy, czyli nie ma u niego tej wiary ktorej dotyczy to okreslenie.
Więc zimny i gorący, odnosi sie jedynie do ludzi wierzących, w takim razie czym różni sie zimny od gorącego?

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 318
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: SmokEustachy » 2022-01-11, 18:04

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-10, 22:10 /.../To inna kwestia, oczywiście niewiara jest złem, zwłaszcza zawiniona. Ale tekst w ogóle nie mówi na ten temat.
Gimboateista występujący otwarcie jako gimboateista ma lepsze widoki niż takie coś, co niby charyzmatyk a tak naprawdę toronto blesing

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Jozek » 2022-01-11, 19:19

niepraktykujący pisze: 2022-01-11, 16:55
Jozek pisze: 2022-01-11, 11:36 To okreslenie goracy czy zimny przed wszystkim nie dotyczy niewierzacych, chocby z tego wzgledu ze ono odnosi sie do wiary, a nie niewiary. Niewierzacy po prostu nie wierzy, czyli nie ma u niego tej wiary ktorej dotyczy to okreslenie.
Więc zimny i gorący, odnosi sie jedynie do ludzi wierzących, w takim razie czym różni sie zimny od gorącego?
Spora roznica temperatury. ;)
To tez kojazy sie z temperamentem, jak z jednej strony sie zagotuje, to druga strona to zchlodzi, dlatego chodzi o o to by bylo to w jednym.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Andej » 2022-01-11, 20:35

Jeśli nie wiesz, do czego odnosi się Biblia, to trudno kontynuować rozmowę.

Kuriozalny pomysł z ateistą udającym wierzącego. A jeszcze śmieszniejszy pomysł z tym ateizmem prowadzącym do zbawienia.

Jednak to wszystko prowadzi do jednej konkluzji: Totalny brak rozumienia.

Kiedyś Louis Armstrong powiedział: Jeśli ktoś pyta, co to jest jazz, to znaczy, że nie ma sensu mu tego tłumaczyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Jozek » 2022-01-11, 20:47

Gorale maja jednak konkretne tlumaczenie co to jest jazz. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Andej » 2022-01-11, 21:04

Oczywiście górale z góry Synaj.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Jozek » 2022-01-11, 21:08

Nie, chodzi o naszych polskich Gorali. ;)
Dziwie sie ze nie slyszales. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Andej » 2022-01-11, 21:14

Oj, słyszałem. I o góralach i o gorolach. A wiesz, że w Małym Cichym na uboczu ...

Kiedyś, chyba w Zakopcu, gdzieś po nocy, słyszała jak kilku górali zawodziło ( o dziwo, pod względem muzycznym poprawnie) przyśpiewki góralskie. Z tym ich pięknym akcentem, który kiedyś uwielbiałem naśladować.

A górale potrafią być gorący, zwłaszcza jak idzie halny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Jozek » 2022-01-11, 21:22

I to u nich cenie, to dobrzy i uczciwi prosci ludzie nie majacy wydmuchanych ambicji by przewyzszac innych.
Zawzietosc Gorala to jednak nie to samo coo zawzietosc niektorych forumowiczow.
Goral nie bedzi sie stoszyl o cos czego nie zrobiles. Ale jak cos zlego mu zrobisz to niech cie Bog ma w swojej opiece.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14931
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Dezerter » 2022-01-11, 23:02

Tak w temacie zimny /gorący - całkiem ie moja bajka, ale przykład - kolejny Maryjnego charyzmatyka i na pewno gorącego
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: konserwa » 2022-01-17, 14:31

Temat pokazuje raczej, iz nie rozumiemy za bardzo starozydowskiego swiata pojec ( nowozydowskiego chyba rowniez, ale to nie ten temat ) .
A sprawa w rzeczywistosci jest prosta - o ile wejdzie sie w temat z kopytami w swiat realiow Bliskiego Wschodu.
Woda - zrodlo i podstawa zycia.
Woda zimna - gasi pragnienie, mozna w studni z zimna woda przez dlugi czas przechowywac latwo psujace sie produkty ( zatapiano je w zamknietych szczelnie amforach ).
Woda zimna rowniez doskonale nadaje sie do obmyc ran, koi zmeczone nogi, daje ochlode zwierzetom itd.
Woda goraca - to woda, na ktorej przygotowuje sie smaczne potrawy, to woda przegotowana po ostudzeniu stosowana w lecznictwie ( pozbawiona pasozytow czy bakterii ), z wody goracej mozna stworzyc doskonale kapiele ( balsamiczne czy korzenno-ziolowe ) ... w higienie nieoceniona. W napitkach ( piwo i wino ) niezastapiona.

Woda zimna czy goraca - przydatna, pozyteczna, dzialajaca dobro

Woda letnia - z wyleglymi pasozytami, spozyta jest niesmaczna, a nawet wywoluje torsje- nadaje sie tylko do wyplucia.

Oto i cala tajemnica - tak wiec bycie zimnym albo goracym to bycie zawsze pozytecznym.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Andy72 » 2022-01-17, 14:45

Albo aby się określić, np. prawica albo lewica w polityce, a nie być kimś kto gdy stoi na schodach, to nie wiadomo czy wchodzi czy schodzi.
A w ogólności poza politycznej: Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ