Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
Rak

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Rak » 2022-08-04, 22:48

Po Wielkanocy wyjechałam na kilka dni do małego miasteczka z pięknym jeziorem i lasem. W Niedzielę Miłosierdzia, czyli tydzień po Wielkanocy byłam w kościele w tym miasteczku. Na Mszę Świętą przyszła ukraińska rodzina, to była kobieta z 2 dzieci w wieku ok 10 lat i 14 lat (może rok na plus lub minus) i swoimi rodzicami. To wówczas była prawosławna Wielkanoc. Przynieśli koszyk z święconką. A ksiądz po rozpoczęciu Mszy serdecznie ich przywitał, poświęcił im pokarmy, w czasie Mszy modlił się w ich intencjach, na koniec złożył im życzenia świąteczne. To była prawdziwie ekumeniczna modlitwa. Małe miasteczko, malutki kościółek i wielki kapłan.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Albertus » 2022-08-04, 22:54

Rak pisze: 2022-08-04, 22:48 Po Wielkanocy wyjechałam na kilka dni do małego miasteczka z pięknym jeziorem i lasem. W Niedzielę Miłosierdzia, czyli tydzień po Wielkanocy byłam w kościele w tym miasteczku. Na Mszę Świętą przyszła ukraińska rodzina, to była kobieta z 2 dzieci w wieku ok 10 lat i 14 lat (może rok na plus lub minus) i swoimi rodzicami. To wówczas była prawosławna Wielkanoc. Przynieśli koszyk z święconką. A ksiądz po rozpoczęciu Mszy serdecznie ich przywitał, poświęcił im pokarmy, w czasie Mszy modlił się w ich intencjach, na koniec złożył im życzenia świąteczne. To była prawdziwie ekumeniczna modlitwa. Małe miasteczko, malutki kościółek i wielki kapłan.
Może i ekumeniczna a może byli grekokatolikami którzy Wielkanoc obchodzą zgodnie z kalendarzem juliańskim. Grekokatolicy są z nami w jednym Kościele.

Chyba że powiedzieli że są prawosławnymi?

Rak

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Rak » 2022-08-04, 23:04

Skąd wiedziałabym, że to byli rodzice tej pani? ;) Rozmawiałam z nimi po Mszy, składałam im życzenia razem z innymi wiernymi wychodzącymi z kościoła. Powiedzieli, że są ze wschodniej Ukrainy, ich miasto było bombardowane, mąż tej pani poszedł walczyć, a ich prosił żeby wyjechali. Bardzo nie chcieli, ale ze względu na dzieci ruszyli do Polski, a na granicy ktoś z tego miasteczka wziął ich do samochodu i przywiózł, bo tam czekała na nich praca, ta pani i jej tata pracowali, mama zajmowała się domem. I oczywiście powiedzieli, że należą do Kościoła prawosławnego, ponadto ksiądz na rozpoczęciu Mszy witając ich powiedział, że są z Kościoła prawosławnego. Przecież gdybym nie wiedziała, to zmyśliłabym, że są prawosławni?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Albertus » 2022-08-04, 23:08

Rak pisze: 2022-08-04, 23:04 Skąd wiedziałabym, że to byli rodzice tej pani? ;) Rozmawiałam z nimi po Mszy, składałam im życzenia razem z innymi wiernymi wychodzącymi z kościoła. Powiedzieli, że są ze wschodniej Ukrainy, ich miasto było bombardowane, mąż tej pani poszedł walczyć, a ich prosił żeby wyjechali. Bardzo nie chcieli, ale ze względu na dzieci ruszyli do Polski, a na granicy ktoś z tego miasteczka wziął ich do samochodu i przywiózł, bo tam czekała na nich praca, ta pani i jej tata pracowali, mama zajmowała się domem. I oczywiście powiedzieli, że należą do Kościoła prawosławnego, ponadto ksiądz na rozpoczęciu Mszy witając ich powiedział, że są z Kościoła prawosławnego. Przecież gdybym nie wiedziała, to zmyśliłabym, że są prawosławni?
Rozumiem. Dzięki za wyjaśnienie. Bo w twoim pierwszym poście nie było o tym jasno powiedziane.

To bardzo budujące że prawosławni przychodzą do katolickich kościołów w Polsce. :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Dezerter » 2022-08-06, 15:23

@krystian.zawistowski A ty rozróżniasz esencję Boga od Energii? ;)
Ostatnio zmieniony 2022-08-06, 15:25 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Andej » 2022-08-06, 15:26

To dobre pytanie. Dziwię się jedynie, że nie zadał go Józek. Wtedy bym się nie dziwił.
--- dopisek ----
Jednak biorę to na karb swojej tępoty umysłowej. po prostu nie rozumiem pytania.
Wiem, że nie do mnie skierowane. Ale usiłowałem dociec, czego dotyczy. Nie doszedłem.
Ostatnio zmieniony 2022-08-06, 15:28 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Nenderen » 2022-08-06, 16:27

Dezerter pisze: 2022-08-06, 15:23 @krystian.zawistowski A ty rozróżniasz esencję Boga od Energii? ;)
Energia jest bezosobowa podczas gdy Bóg jest miłującą Osobą... znaczy się Osobami. Trzema, gwoli ścisłości.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Dezerter » 2022-08-06, 22:12

Tego Andeju dotyczy moje pytanie
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-01, 10:04 Dowiedziałem się ostatnio trochę o kontrowersji między Palamasem, a Barlaamem z Seminary w XIV wieku. Wygląda na to, że może być nam dalej do nich niż się to sądzi, zwłaszcza, że ta kontrowersja była wielką kością niezgody przed Florencją.

o. Simeon Vailhe AA, Encyklopedia Katolicka, 1913
https://en.wikisource.org/wiki/Catholic ... eek_Church
Palamas twierdził, że przez ascezę ktoś może osiągnąć cielesny tj sensoryczny obraz czy percepcję Bóstwa. Również twierdził, że jest w Bogu realna różnica między Boską Esencją i Jej atrybutami, i identyfikował łaskę z jednym z Boskich propria,
robiąc ją czymś niestworzonym i nieskończonym. Te kolosalne błędy były potępione przez kalabryjczyka Barlaama, Niceforusa Gregorasa i Aktydinusa.
Konflikt zaczął się w 1338 i skończył w 1368, uroczystą kanonizacją Palamasa i oficjalnym uznaniem jego herezji. Ogłoszono go "świętym doktorem" i "jednym z największych spośród Ojców Kościoła" i jego pisma uznano za "nieomylnego przewodnika Wiary Chrześcijańskiej".
Jeszcze taka notka z wikipedii, traktująca sprawę nieco szerzej:
https://en.wikipedia.org/wiki/Palamism
Historycznie zachodnie chrześcijaństwo na ogół odrzucało palamizm, zwłaszcza rozróżnienie esencja-energie, czasem charakteryzując to jako heretyckie wprowadzenie niedozwolonego podziału w Trójcy. Co więcej, praktyki używane przez późniejszych hezychastów użyte by osiągnąć theosis (przebóstwienie) były charakteryzowane jako "magia" przez zachodnich chrześcijan. Niedawno niektórzy rzymsko-katoliccy myśliciele przyjęli pozytywny pogląd na nauczanie Palamasa, wliczając podział esencja-energie, mówiąc, że nie reprezentuje nieznoszalnego podziału teologicznego między rzymskim katolicyzmem, a wschodnim prawosławiem.
Odrzucenie palamizmu przez zachód i tych na wschodzie, którzy preferowali unię z zachodem ("latynofroni") w rzeczywistości przyczyniło się do jego akceptacji na wschodzie, wg. Martina Jugie, który dodaje "Niedługo latynizm i antypalamizm, w umysłach wielu, zaczął znaczyć jedno i to samo."
(tłumaczenia po mojemu)

Dodano po 15 minutach 1 sekundzie:
Zaznaczam, że KK nigdy oficjalnie nie powiedział, że to herezje, z tego co mi wiadomo.
Dodano po 11 minutach 21 sekundach:
esencja [łac. essentia ‘istota rzeczy’, ‘treść’]
5. filoz. «natura danej rzeczy, decydująca o tym, że jest ona właśnie tą rzeczą, a nie inną»
Sesncja = istota

istota,
filoz.:
1) w metafizyce klasycznej wewnętrzna przyczyna tożsamości bytu jednostkowego; wg Arystotelesa istota jako powód tego, czym byt jest, jest skutkiem zjednoczenia formy i materii, a także jako substancja jest podmiotem cech przypadłościowych (akcydens) oraz źródłem działań (natura); wg św. Tomasza z Akwinu istota jest drugim obok istnienia pryncipium wewnątrzbytowym, będącym możnością (potencja), urealnioną i aktualizowaną przez akt istnienia, przy udziale przyczyn zewnętrznych; w tomizmie rozróżnia się istotę będącą czystym duchem (anioł), zbudowaną z formy intelektualnej i materii (człowiek), formy zmysłowej i materii (zwierzę), formy wegetatywnej i materii (rośliny) oraz materii i form prostych (elementy materialne);
2) w fenomenologii przez istotę rozumie się idealny przedmiot myśli.
Niewiele rozumiem ;)
ale dla mnie rozróżnienie między Boską Esencją a Energią jest zasadne
wystarczy przeczytać definicję energii i porównać z tym co powyżej zebrałem o esencji
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Andej » 2022-08-06, 23:31

Dezerter pisze: 2022-08-06, 22:23 Niewiele rozumiem
I to wszystko tłumaczy.
Dezerter pisze: 2022-08-06, 22:23 ale dla mnie rozróżnienie między Boską Esencją a Energią jest zasadne
wystarczy przeczytać definicję energii i porównać z tym co powyżej zebrałem o esencji
Czyli porównani WSZYTSKIEGO z drobnym aspektem.
------------------------
Bóg jest Stwórcą energii. Z małej litery. Energie nie ma osobowości, o czym ktoś już wspomniał.
Nieporównywalne.


A co do Bożej Esencji, to byłbym wdzięczny za wyjaśnienie. Dla mnie Bóg jest niepojęty. Przekraczający możliwości ludzkiego rozumu. A każde sporządzanie Esencji jest nadmiernym uproszczeniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-08-06, 23:52

@Dezerter Oczywiście, w teologii tomistycznej nie ma czegoś takiego jak energie w rozumieniu palamistów.

Co zaś do tych palamistowskich Energii, to czymkolwiek by one nie były, to są "w Bogu", są niestworzone i mają początek. Z punktu widzenia tomizmu jest to problem wskazany wyżej.
Ostatnio zmieniony 2022-08-06, 23:53 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

ODPOWIEDZ