Papież Franciszek

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: kazik95 » 2024-01-24, 09:23

Kiedyś było to nie do pomyślenia bo ... między papieżem a ludźmi była ogromna przestrzeń, ogromny dystans.
Nie wiem który papież jako pierwszy zaczął ściskać ludziom dłonie?
I to randomowym ludziom z tłumu, nie tym wybranym.
Ostatnio zmieniony 2024-01-24, 09:31 przez kazik95, łącznie zmieniany 3 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Adam01 » 2024-01-24, 09:25

CiekawaXO pisze: 2024-01-24, 09:04 Ja uważam że zareagował słusznie. Wyrywa się, ktoś go dalej trzyma i puścić nie chce... Tak nie można.
Na mnie to wpływa pozytywnie, bo pokazał że jest człowiekiem a nie świętym obrazkiem. Mój temperament 😁
Też tak samo myślałem, dopóki nie przeczytałem opinii, że jak Franciszek nie potrafi panować nad nerwami, to nie powinien wychodzić do ludzi.
Okoliczności nie były na tyle drastyczne, żeby reagować agresją i papież nie powinien mieć takiego odruchu.
Ludzie nie widzą w nim człowieka, tylko głowę kościoła i ulegają jej prestiżowi, a nie Jurgena z Argentyny.

Obrazek

Myślę, że pod względem podejścia do ludzi, Benedykt był o wiele lepszy, chociaż podobno Ślązacy czuli się nagminnie obrażani przez niego.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2024-01-24, 09:36

1. Zdjęcie uważam za chamskie.
2. Odgrzebywanie incydenty sprzed pięciu lat niesmaczne.
3. Reakcja Franciszka zrozumiała. Gdyby szarpnął, mogłoby być gorzej. Gdyby się poddał, to zapuściłby korzenie.
4. Reakcja ochrony niezrozumiała. Powinni natychmiast reagować.

Zastanawiam się, co by tu jeszcze odgrzebać, aby po katolicku dokopać Franciszkowi. Jakoś zgnoić, ośmieszyć, zdeprecjonować.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Adam01 » 2024-01-24, 09:39

Andej pisze: 2024-01-24, 09:36 Zastanawiam się, co by tu jeszcze odgrzebać,
Obrazek był niestety viralem. Nadal jest go pełno jak się tylko wpisze Jurgen w google.
Z tym odgrzebaniem trafiłeś w sedno. Nie powinno być niczego takiego.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: greg77 » 2024-01-24, 10:08

Papież z jednej strony "głowa państwa" z drugiej "głowa KK",a do tego bardzo często katolicy prawie z automatu dorzucają mu w pakiecie świętość (jakkolwiek rozumianą) wraz z nieomylnością (jakkolwiek rozumianą),powoduje to że do wielu tematów związanych z papiestwem podchodzimy dość emocjonalnie,zamiast zastosować chłodną logikę.Widzę to też po sobie,kiedy ktoś atakuję Papieża czy to słusznie czy też mniej,to gdzieś w podświadomości włącza mi się "agresor" że jest to pośredni atak na Kościół.I choć czasami tak jest w rzeczywistości,to ten "odruch obronny" powoduje że staje się "głuchy" na argumenty adwersarza.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-24, 10:11

kazik95 pisze: 2024-01-24, 09:23 Kiedyś było to nie do pomyślenia bo ... między papieżem a ludźmi była ogromna przestrzeń, ogromny dystans.
Nie wiem który papież jako pierwszy zaczął ściskać ludziom dłonie?
I to randomowym ludziom z tłumu, nie tym wybranym.
No właśnie tu jest problem - bo jak chce się odstawiać swojego chłopa, to trzeba mieć na uwadze, że będą się zdarzać takie sytuacje, jak ta. I umieć na nie reagować w sposób zrównoważony, a nie tak kompromitujący.
W ogóle, skoro już o tym mówimy, za dużo tego public relations a za mało dbałości, by każda wypowiedź była ścisła, zrozumiała, nie pochopna i zgodna z nauczaniem Kościoła. A potem sekretariat się tłumaczy, że wszyscy źle zrozumieli papieża...

Papież kiedyś, gdy się wypowiadał, słuchał cały świat - nie tylko dlatego, że kiedyś go szanowano (dziś niestety świat nie szanuje papiestwa i to akurat nie jest wina obecnego papieża), ale dlatego, że było wiadomo, że jak się wypowiada publicznie, to znaczy, że ma do powiedzenia coś istotnego ("A im dłużej biskup zachowuje milczenie, tym bardziej należy go szanować."/św Ignacy Antiocheński, List do Kościoła w Efezie, przełom I i II wieku/.
Papież wypowiadał się rzadko, ale zapisywano każde słowo.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Adam01 » 2024-01-24, 10:35

Zastanawiam się, czy na tym filmie agresja nie była skierowana jednocześnie przeciwko mniejszościom narodowym i etnicznym.
Ciekawe czy jest jakiś międzynarodowy ośrodek do monitorowania takich zachowań? :-?

Uderzenie przez człowieka jest przykre.
Uderzenie przez papieża nie wiem jak bym zniósł.
Na pewno wstrząsnęłoby to mną ogromnie i na lata.
Ostatnio zmieniony 2024-01-24, 10:38 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: greg77 » 2024-01-24, 10:35

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-24, 10:11
Papież kiedyś, gdy się wypowiadał, słuchał cały świat - nie tylko dlatego, że kiedyś go szanowano (dziś niestety świat nie szanuje papiestwa i to akurat nie jest wina obecnego papieża), ale dlatego, że było wiadomo, że jak się wypowiada publicznie, to znaczy, że ma do powiedzenia coś istotnego ("A im dłużej biskup zachowuje milczenie, tym bardziej należy go szanować."/św Ignacy Antiocheński, List do Kościoła w Efezie, przełom I i II wieku/.
Papież wypowiadał się rzadko, ale zapisywano każde słowo.
Coraz większy brak autorytetów moralnych we współczesnym świecie jest "rakiem" dzisiejszej ludzkości.A czy to się nam podoba,czy nie, prawdziwy autorytet moralny może "wypłynąć" tylko z nauk Najwyższego Autorytetu którym jest Bóg.I tu masz rację kiedyś Papież za taki autorytet był uważany, paradoksalnie zarówno przez nie wierzących jak i wierzących,i co najważniejsze dobrze zdawał sobie z tego sprawę,dlatego wypowiadał się rzadko.Dzisiaj niestety różnie z tym bywa.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-24, 10:51

Weźcie sobie przypomnijcie papieży z Renesansu.Co poniektórych.
I wyluzujcie.
Ale przydałby sie chba taki młodszy Benedykt z zdolnosciami Jana Pawła i uśmiechem drugiego Jana Pawla. I nieustępliwością Robespierre'a.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Adam01 » 2024-01-24, 10:55

Gzresznik Upadający pisze: 2024-01-24, 10:51 Weźcie sobie przypomnijcie papieży z Renesansu.Co poniektórych.
Plotki i pomówienia pomieszane z pseudofaktami.
Tutaj jesteśmy naocznymi świadkami i odzobaczyć tego już się nie da.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: sądzony » 2024-01-24, 11:02

O ile mamy oczy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-24, 11:10

Gzresznik Upadający pisze: 2024-01-24, 10:51 Weźcie sobie przypomnijcie papieży z Renesansu.Co poniektórych.
To akurat prawda.
Z tym, że oni nie powodowali takiego zamieszania doktrynalnego, co jest chyba gorsze od niemoralności na tym stanowisku.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: kazik95 » 2024-01-24, 12:01

Gzresznik Upadający pisze: 2024-01-24, 10:51 Weźcie sobie przypomnijcie papieży z Renesansu.Co poniektórych.
I wyluzujcie.
Tam mógłbyś co najwyżej go ugryźć w buty
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: CiekawaXO » 2024-01-24, 13:03

:-ss Czemu ja nie widzę tego zamieszania?
Ostatnio zmieniony 2024-01-24, 13:03 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: kazik95 » 2024-01-24, 13:17

CiekawaXO pisze: 2024-01-24, 13:03 :-ss Czemu ja nie widzę tego zamieszania?
Wiesz, skoro dla niektórych osób kwestia wieku Józefa jest "być albo nie być" katolikiem ... :ymalien:

dobra, wiem, muszę wyluzowac
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”