Papież Franciszek

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: abi » 2024-01-24, 14:41

sądzony pisze: 2024-01-24, 14:20 Biblia pisana była pod natchnieniem Ducha Świętego. Duch Święty, jak rozumiem, "natycha" naszego ducha; Bóg działa poprzez "Świątynie spotkania" w głębi naszej duszy. Moim zdaniem to nasz duch.
a ja się zupełnie niedawno dowiedziałam że np teksty ST powstawały w ten sposób, że najpierw istniały przekazy ustne -podawane z pokolenia na pokolenie -jakieś proroctwa np; później- nawet wieki później -spisywano te ustne przekazy i niekoniecznie robili to sami prorocy, ale ich uczniowie, jeszcze później je redagowanie, uaktualniano, opracowywano.
już nie wspominając o procesie tłumaczenia
i że to całe działanie było natchnione
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: kazik95 » 2024-01-24, 15:15

abi pisze: 2024-01-24, 14:41
sądzony pisze: 2024-01-24, 14:20 Biblia pisana była pod natchnieniem Ducha Świętego. Duch Święty, jak rozumiem, "natycha" naszego ducha; Bóg działa poprzez "Świątynie spotkania" w głębi naszej duszy. Moim zdaniem to nasz duch.
a ja się zupełnie niedawno dowiedziałam że np teksty ST powstawały w ten sposób, że najpierw istniały przekazy ustne -podawane z pokolenia na pokolenie -jakieś proroctwa np; później- nawet wieki później -spisywano te ustne przekazy i niekoniecznie robili to sami prorocy, ale ich uczniowie, jeszcze później je redagowanie, uaktualniano, opracowywano.
już nie wspominając o procesie tłumaczenia
i że to całe działanie było natchnione
Mozliwe, choc też trudno pwoiedziec jak dokłądnie było.

A my później spieramy sie o to czy w oryginale jest słówka takie czy takie, w jakim przypadku gramatycznym ;)
Dlatego wolę patrzeć na historie jako całość, jako wydarzenie i szukać dużego sensu, niż takie drobiazgowe skupianie się na literkach i słowach.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: sądzony » 2024-01-24, 15:56

abi pisze: 2024-01-24, 14:41
sądzony pisze: 2024-01-24, 14:20 Biblia pisana była pod natchnieniem Ducha Świętego. Duch Święty, jak rozumiem, "natycha" naszego ducha; Bóg działa poprzez "Świątynie spotkania" w głębi naszej duszy. Moim zdaniem to nasz duch.
a ja się zupełnie niedawno dowiedziałam że np teksty ST powstawały w ten sposób, że najpierw istniały przekazy ustne -podawane z pokolenia na pokolenie -jakieś proroctwa np; później- nawet wieki później -spisywano te ustne przekazy i niekoniecznie robili to sami prorocy, ale ich uczniowie, jeszcze później je redagowanie, uaktualniano, opracowywano.
już nie wspominając o procesie tłumaczenia
i że to całe działanie było natchnione
No ale to chyba nie wyklucza działanie Ducha.
Nie wiem czy to nie zabrzmi jak herezja, ale moim zdaniem Bóg mówi do człowieka od środka.
To my przypisujemy mu znaki, symbole anioła, chmury, powiewu, krzewu, ognia ...

...
A ja się dowiedziałem niedawno, że Ewangelie były spisywane tak, by były zgodne z tym co pisał św. Paweł i to również w żaden sposób nie wyklucza działania Ducha.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-24, 16:10

kazik95 pisze: 2024-01-24, 12:01
Gzresznik Upadający pisze: 2024-01-24, 10:51 Weźcie sobie przypomnijcie papieży z Renesansu.Co poniektórych.
I wyluzujcie.
Tam mógłbyś co najwyżej go ugryźć w buty
???

Dodano po 3 minutach 13 sekundach:
kazik95 pisze: 2024-01-24, 15:15
abi pisze: 2024-01-24, 14:41
sądzony pisze: 2024-01-24, 14:20 Biblia pisana była pod natchnieniem Ducha Świętego. Duch Święty, jak rozumiem, "natycha" naszego ducha; Bóg działa poprzez "Świątynie spotkania" w głębi naszej duszy. Moim zdaniem to nasz duch.
a ja się zupełnie niedawno dowiedziałam że np teksty ST powstawały w ten sposób, że najpierw istniały przekazy ustne -podawane z pokolenia na pokolenie -jakieś proroctwa np; później- nawet wieki później -spisywano te ustne przekazy i niekoniecznie robili to sami prorocy, ale ich uczniowie, jeszcze później je redagowanie, uaktualniano, opracowywano.
już nie wspominając o procesie tłumaczenia
i że to całe działanie było natchnione
Mozliwe, choc też trudno pwoiedziec jak dokłądnie było.

A my później spieramy sie o to czy w oryginale jest słówka takie czy takie, w jakim przypadku gramatycznym ;)
Dlatego wolę patrzeć na historie jako całość, jako wydarzenie i szukać dużego sensu, niż takie drobiazgowe skupianie się na literkach i słowach.
Ćwiczono pamieciowke.
Wiele osób zapamietywalo ten sam tekst. O przeklamania bym się nie martwił.
Pisanie ksiąg to tez byla redakcja, kompilacja krótkich tekstów.
Ne bslbym sie o przeklamanie przekazu.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: kazik95 » 2024-01-24, 16:17

Gzresznik Upadający pisze: 2024-01-24, 16:10
kazik95 pisze: 2024-01-24, 12:01
Gzresznik Upadający pisze: 2024-01-24, 10:51 Weźcie sobie przypomnijcie papieży z Renesansu.Co poniektórych.
I wyluzujcie.
Tam mógłbyś co najwyżej go ugryźć w buty
???
Chodziło mi o upadek i pokłon do stóp papieża.

Google podaje cos takiego, czy możecie potwierdzić?

"W dawnych czasach, a dokładniej do połowy XX wieku, gdy kłaniano się przed papieżem, to padano do jego stóp. Ten zwyczaj nazywał się "prosta". Polegał on na tym, że osoba kłaniająca się przed papieżem padała na kolana i dotykała czołem jego stóp. Prosta była wyrazem najwyższego szacunku dla papieża, jako następcy św. Piotra i głowy Kościoła katolickiego.

Ten zwyczaj wywodzi się z czasów średniowiecza. Wtedy to papieże byli uważani za władców duchowych i świeckich. Prosta była więc wyrazem uznania ich władzy i autorytetu.

W połowie XX wieku prostę zastąpił zwyczaj całowania papieskiej pierścienia. Całowanie pierścienia jest nadal praktykowane przez wiernych, którzy chcą wyrazić swój szacunek dla papieża.

Oto kilka przykładów z historii, kiedy ludzie padali do stóp papieża:

* W 1455 roku król Polski Kazimierz Jagiellończyk ukląkł przed papieżem Mikołajem V i ucałował jego stopy.
* W 1523 roku cesarz Niemiec Karol V ukląkł przed papieżem Klemensem VII i ucałował jego stopy.
* W 1804 roku cesarz Francji Napoleon Bonaparte ukląkł przed papieżem Piusem VII i ucałował jego stopy."
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-24, 16:18

abi pisze: 2024-01-24, 13:54 tak. często stwierdzam że uprzedziłam się do kilku osób na podstawie wzniosłych tekstów
nie wyobrażam sobie takiego współpracownika w biurze
azaliż, chcesz zaspokoić swe doczesne pragnienie herbata, siostro ma?
Dobrze gadasz.

Udzielcie siostrze , autorce wypowiedzi zacytowanej , wody ognistej bo z natchnienia ducha madrosci mówi .😁

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: abi » 2024-01-24, 16:20

kazik95 pisze: 2024-01-24, 12:01
Gzresznik Upadający pisze: 2024-01-24, 10:51 Weźcie sobie przypomnijcie papieży z Renesansu.Co poniektórych.
I wyluzujcie.
Tam mógłbyś co najwyżej go ugryźć w buty
teraz się całuje w pierścień nie w buty, tak?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-24, 16:22

@kazik95 buty sie caluje , nie gryzie .Hau hau. ( merd ogonkiem)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: abi » 2024-01-24, 16:23

Gzresznik Upadający pisze: 2024-01-24, 16:18
Udzielcie siostrze , autorce wypowiedzi zacytowanej , wody ognistej bo z natchnienia ducha madrosci mówi .😁
a wiesz że od kilkudziesięciu lat nie piję alkoholu, bo czemu mam się męczyć i spożywać takie niesmaczne rzeczy
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2024-01-24, 16:28

sądzony pisze: 2024-01-24, 14:35 Czytanie literalne jest ważne, ale nie stanowi, moim zdaniem istoty Słowa.
Jest groźne, bo zwykle oddala od treści objawienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-24, 16:31

abi pisze: 2024-01-24, 16:23
Gzresznik Upadający pisze: 2024-01-24, 16:18
Udzielcie siostrze , autorce wypowiedzi zacytowanej , wody ognistej bo z natchnienia ducha madrosci mówi .😁
a wiesz że od kilkudziesięciu lat nie piję alkoholu, bo czemu mam się męczyć i spożywać takie niesmaczne rzeczy
to wywaru z jabłek smakowitych z wiśniami drylowanymi

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-24, 16:42

Andej pisze: 2024-01-24, 16:28
sądzony pisze: 2024-01-24, 14:35 Czytanie literalne jest ważne, ale nie stanowi, moim zdaniem istoty Słowa.
Jest groźne, bo zwykle oddala od treści objawienia.
Niemniej więcej herezji wymyślono twierdząc, że "czyta się wg Ducha" (i wkładając w treść Pisma rzeczy, których tam nie ma, albo odwrotnie - "nie widząc" takich, które tam są) niż przy normalnej lekturze.

Poza tym pomiędzy "duchową" lekturą a lekturą literalną mamy całą wielką przestrzeń normalnego czytania -ze świadomością, ze nie wszystko jest literalne, ale i bez udziwniania.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: sądzony » 2024-01-24, 17:23

"Wy jednak nie żyjecie według ciała, lecz według Ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka. Jeżeli zaś ktoś nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy." Rz 8:9

„Człowiek zmysłowy bowiem nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego pojąć, bo tylko Duchem można to zrozumieć. Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, lecz sam przez nikogo nie jest sądzony.” 1 Kor 2,14–15.

„Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek , Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym. Nie było jednak wpierw tego, co duchowe, ale to, co ziemskie; duchowe było potem. Pierwszy człowiek z ziemi - ziemski, drugi Człowiek - z nieba. Jaki ów ziemski, tacy i ziemscy; jaki Ten niebieski, tacy i niebiescy. A jak nosiliśmy obraz ziemskiego [człowieka], tak też nosić będziemy obraz [człowieka] niebieskiego.” 1 Kor 15.45-49
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-24, 17:28

A to a propos czego? ;)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: sądzony » 2024-01-24, 17:44

Tak przypadkiem mi się skopiowało ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”