Duch Swięty

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Duch Swiety

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-07, 17:44

Pytający pisze: 2022-03-07, 16:11 W dosłownym tłumaczeniu przez "przez", jako znaczący "za pośrednictwem".
Nie. W "dosłownym" musiałoby wystąpić to słowo, a nie wystąpiło. Tyle.
Reszty wykrętów nie chce mi się komentować.

Piort W.

Re: Duch Swiety

Post autor: Piort W. » 2022-03-07, 19:33

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-06, 09:56
Piort W. pisze: 2022-03-06, 09:38 Oto co Jezus powiedział w Jana 5:30

,, ...  Ja nie mogę nic uczynić z własnej inicjatywy ... ,,

Jana 7:16
,, ... Jezus z kolei odpowiedział im i rzekł: „To, czego nauczam, nie jest moje, lecz należy do tego, który mnie posłał ... ,,

Ewangelie to nie są nauki pochodzące od Jezusa tylko od Boga Ojca Jehowy ( Jahwe , JHWH ) . Sam Jezus to powiedział . Zgadza się ?
"Zapomniałeś", że Jezus, chodził po świecie jako człowiek, ponieważ jako Bóg się na ten czas uniżył.
"To dążenie niech was ożywia; ono też [było] w Chrystusie Jezusie. On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej."/Flp 2:5-8/
Jak widzisz, Pismo mówi nawet o tym, kiedy nastąpił kres owego dobrowolnego uniżenia.

Czytaj Pismo Święte całe, a nie tylko wersety czy ułamki wersetów, jakie podają Wam do podkreślenia na szkoleniach, Piotrze.
I może z jakiegoś niesfałszowanego tłumaczenia, a nie z zmanipulowanego tekstu wydanego przez "świadków".
Oto co dodał Jezus w Jana 8:28

,, ... ale wszystko mówię tak, jak mnie nauczył Ojciec ... ,,

Bóg Ojciec Jehowa uczył Jezusa co ma mówić . Zgadza się ?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Swiety

Post autor: Jozek » 2022-03-07, 19:47

I jako Syn jest rowny Ojcu i Dziedzicem wszystkiego.
Dlatego Ojciec Go wszystkiego nauczyl i wszystko przekazal.
Ostatnio zmieniony 2022-03-07, 19:49 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Duch Swięty

Post autor: Dezerter » 2022-03-07, 21:47

Pytający pisze: 2022-03-06, 15:20
Dezerter pisze: 2022-03-06, 11:44 Ale to, że Jezus czynił cuda mocą Ducha Świętego to my wiemy i rozumiemy, że prosił Ojca o cud/uzdrowienie to też jest oczywiste
Marek podał cytat, gdzie Syn ogołocił/uniżył sam siebie przyjmując postać sługi/człowieka.
Są jednak inne przykłady cudów Jezusa, gdzie to on sam w swoim imieniu przemawia z mocą uzdrawiając i czyniąc cuda a nawet odpuszcza grzechy - co było ewidentnie prawem tylko Boga - stąd to oburzenie żydów, inny przykład Jezus mówi Ja jestem a żydzi padają na twarz przed nim - dla mnie ewidentne i jednoznaczne!
Mam podać cytaty?
Chciałbym, żebyś podał przykłady, podanych sytuacji, gdy...
Z moich rozważań wynika, że w istocie czynił cuda za pomocą "ducha", czy p r z e z "pneumoti". Odpuszczanie grzechów, w ocenie nieprzychylnych mu uczonych, to przywilej nie dany ludziom. Utożsamianie: ego eimi z imieniem stwórcy itp. niewiele ma wspólnego z tematem. Mi idzie o zagadnienie, czyja mocą dokonywał cudów?
Wracając do tematu czyją mocą, to oczywistą jest nauka płynąca z NT, że Jezus uzdrawiał Mocą Ojca, który go posłał, Mocą Ducha, który go napełnił już od poczęcia, ale czy na tym kończy się źródło cudów w NT, jakich dokonywał Jezus?
Ano zobaczmy moim zdaniem inne przypadki:
(Mk 5, 27-43).
27 Słyszała ona o Jezusie, więc przyszła od tyłu, między tłumem, i dotknęła się Jego płaszcza. 28 Mówiła bowiem: «Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa». 29 Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w ciele, że jest uzdrowiona z dolegliwości. 30 A Jezus natychmiast uświadomił sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: «Kto się dotknął mojego płaszcza?» 31 Odpowiedzieli Mu uczniowie: «Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: Kto się Mnie dotknął». 32 On jednak rozglądał się, by ujrzeć tę, która to uczyniła. 33 Wtedy kobieta przyszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało, upadła przed Nim i wyznała Mu całą prawdę. 34 On zaś rzekł do niej: «Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź uzdrowiona ze swej dolegliwości!».

Córka Jaira4

35 Gdy On jeszcze mówił, przyszli ludzie od przełożonego synagogi i donieśli: «Twoja córka umarła, czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela?» 36 Lecz Jezus słysząc, co mówiono, rzekł przełożonemu synagogi: «Nie bój się, wierz tylko!». 37 I nie pozwolił nikomu iść z sobą z wyjątkiem Piotra, Jakuba i Jana, brata Jakubowego. 38 Tak przyszli do domu przełożonego synagogi. Wobec zamieszania, płaczu i głośnego zawodzenia, 39 wszedł i rzekł do nich: «Czemu robicie zgiełk i płaczecie? Dziecko nie umarło, tylko śpi». 40 I wyśmiewali Go. Lecz On odsunął wszystkich, wziął z sobą tylko ojca, matkę dziecka oraz tych, którzy z Nim byli, i wszedł tam, gdzie dziecko leżało. 41 Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej: «Talitha kum», to znaczy: "Dziewczynko, mówię ci, wstań!" 42 Dziewczynka natychmiast wstała i chodziła, miała bowiem dwanaście lat. I osłupieli wprost ze zdumienia. 43 Przykazał im też z naciskiem, żeby nikt o tym nie wiedział, i polecił, aby jej dano jeść.

Ja tu ani Ojca, ani Ducha nie widzę. Zgadza się? ;)
A można się dopatrzeć, że to wiara kobiety z krwotokiem ją uzdrowiła, to słowa Jezusa, więc ich nie lekceważmy.
Córka Jaira została uzdrowiona słowami Jezusa - dla mnie bezdyskusyjne

Zboczmy kolejne cuda, badajmy Pismo i sprawdzajmy jak sprawy się mają - szukajmy wspólnie śladów Ojca, lub Ducha przy kolejnym cudzie:
Mk 6
47 Wieczór zapadł, łódź była na środku jeziora, a On sam jeden na lądzie. 48 Widząc, jak się trudzili przy wiosłowaniu, bo wiatr był im przeciwny, około czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze, i chciał ich minąć. 49 Oni zaś, gdy Go ujrzeli kroczącego po jeziorze, myśleli, że to zjawa, i zaczęli krzyczeć. 50 Widzieli Go bowiem wszyscy i zatrwożyli się. Lecz On zaraz przemówił do nich: «Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się!». 51 I wszedł do nich do łodzi, a wiatr się uciszył. 52 Oni tym bardziej byli zdumieni w duszy, że nie zrozumieli sprawy z chlebami, gdyż umysł ich był otępiały.
Samodzielna inicjatywa i działanie Jezusa. Zgadza się? ;)

Badajmy dalej Pismo - szukając śladów Ojca lub Ducha
Łk 7, 7
7 I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony. 8 Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: "Idź!" - a idzie; drugiemu: "Chodź!" - a przychodzi; a mojemu słudze: "Zrób to!" - a robi». 9 Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: «Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu». 10 A gdy wysłani wrócili do domu zastali sługę zdrowego.
popraw mnie ale ja znów znajduję Jezusa i ogromną wiarę "bojącego się Boga"

To zobaczmy jak było przy wskrzeszeniach , czy Jezus modlił się do Ojca i prosił o Moc Ducha?
13 Na jej widok Pan użalił się nad nią i rzekł do niej: «Nie płacz!» 14 Potem przystąpił, dotknął się mar - a ci, którzy je nieśli, stanęli - i rzekł: «Młodzieńcze, tobie mówię wstań!» 15 Zmarły usiadł i zaczął mówić; i oddał go jego matce.
O znów nie ma zaskoczenia, bo Syn Słowo przemówił z Mocą i stało się!
mógłbym tak jeszcze długo, ale zacytuję Słowo
I wiele innych jeszcze rzeczy Jezus uczynił, by nikt nie miał watpliwości, że przemawiał z Mocą, uzdrawiał, wskrzeszał, wypędzał demony, panował nad prawami przyrody.
Dziękuję ci Pytający, bo dzięki tobie zbadałem temat i teraz wiem na pewno, że w NT jesteśmy świadkami cudów czynionych za sprawą Ojca, Ducha i Syna
Ostatnio zmieniony 2022-03-07, 21:51 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Duch Swiety

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-07, 22:15

Piort W. pisze: 2022-03-07, 19:33 ,, ... ale wszystko mówię tak, jak mnie nauczył Ojciec ... ,,
Bóg Ojciec Jehowa uczył Jezusa co ma mówić . Zgadza się ?
Twój ojciec nauczył Cię wielu rzeczy. Był człowiekiem.
Ty człowiekiem nie jesteś?
Albo jesteś kimś mniej, niż Twój ojciec?

Uczysz Twoje dziecko wielu rzeczy. Jesteś człowiekiem.
Kim jest Twoje dziecko?
===================================================================

Nie odpowiedziałeś na to, co napisałem. Oczywiście, zapewne nie dlatego, że to psuje Twój schemat panowania nad treścią rozmowy, wyuczony na szkoleniach w zborze, tylko przez przeoczenie ;)

Dlatego postanowiłem Ci przypomnieć:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-06, 11:43 Dotąd powiedzieliśmy (przy okazji odpowiedzi Piotrowi), że:
  1. Boska natura Ducha Świętego została wprost zaznaczona w Dziejach Apostolskich:
    "Ananiaszu – powiedział Piotr – dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzać tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu."/Dz 5,3-4/
    .
  2. Obraza Ducha Świętego jest według Biblii bluźnierstwem. Czy można obrazić moc?
    "Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym."/Mt 12,31-32/
    "Pomyślcie, o ileż surowszej kary stanie się winien ten, kto by podeptał Syna Bożego i zbezcześcił krew Przymierza, przez którą został uświęcony, i obelżywie zachował się wobec Ducha łaski."/Hbr 10,29/
Teraz zaprezentujmy coś innego: pokażmy że Duch Święty jest Jahwe.
Oczywiście, nie sposób wymienić w rozmowie na forum wszystkich odpowiednich fragmentów w Piśmie, więc tylko dwa przykłady:

Przykład 1 - z Dziejów Apostolskich
"Poróżnieni między sobą zabierali się do odejścia. Wtedy Paweł powiedział to jedno: Trafnie rzekł Duch święty do ojców waszych przez proroka Izajasza:
Idź do tego ludu i powiedz: Usłyszycie dobrze, ale nie zrozumiecie, i dobrze będziecie widzieć, a nie zobaczycie."
/Dz 28,25-26/
Jak widać, tekst stwierdza wyraźnie, iż słowa te wypowiada Duch Święty.
Zerknij teraz Piotrze do Izajasza i zobacz, że słowa te wypowiada do Izajasza według tekstu Bóg Jahwe.

Przykład 2 - z Listu do Hebrajczyków
"Daje nam zaś świadectwo Duch święty, skoro powiedział:
Takie jest przymierze, które zawrę z nimi w owych dniach, mówi Pan: dając prawa moje w ich serca, także w umyśle ich wypiszę je."
/Hbr 10,15-16/
Jest to cytat z Księgi Jeremiasza 31,33. I znów, po spojrzeniu do Jeremiasza, widzimy, że słowa te wypowiada Bóg Jahwe.
Ostatnio zmieniony 2022-03-07, 22:22 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 592
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Duch Swięty

Post autor: Pytający » 2022-03-08, 18:47

Nie odniosę się do złości p. Marka, i nie odpiszę pod jego komentarzem, który jest unikiem. Jednak tak, żeby wszystko było jasne. Wydaje się, że nie napisał prawdy, że gr. "dia" użyte w Dz.Ap.2:22 nie można rozumieć: "za pośrednictwem".
Uciekł od wyjaśnienie różnicy pomiędzy gr. di [dia] przetłumaczonym przez J.Stronga przez "przez", jak i gr. "hypo" również przetłumaczonego przez "przez" w Mt.1:22. Jedno i drugie pozwala na poddanie przez "przez". Przy czym już w Mt.1:22, gdy w jednym zdaniu mamy oba gr.przyimki. Jeden raz czytamy "za pośrednictwem" gr. dia. Drugie w odniesieniu do kyrio, już jako "przez"gr. hypo. I to o "kyrio" czytamy, że wypełniło się wszystko, co zostało p r z e z niego wypowiedziane. Jednak nie osobiście tylko przez gr. di tzn. "za pośrednictwem proroków". I znawca języków obcych P. Zaremba pozwolił sobie w przekł. literackim na oddanie dosł. "przez", oddać "za pośrednictwem".
Niestety p. Marek, gdyby tylko miał wolę, zajrzałby do przekładu interlinearnego R.Popowskiego...str. 4. W nim jest odniesienie do słownika R.Popowskiego. I co z niego wynika?
Wynika, że gr.dia [di]użyte w Dz.Ap.2:22, czy Mat.1:22 ozn. "przez", oraz "poprzez". I w przypadku użycia go w Dz.Ap.2:22, jak i np. Mat.1:22 użyty został "dla oznaczenia pośrednika czynności Boga lub czynności ludzi, kierowanej do Boga". I ozn. "przez, za pośrednictwem".[słownik str.125]
I w przypadku Dz.Ap.2:22 czytamy o tym, że Bóg działał cuda za pośrednictwem Jezusa. Tyle.
Jeden był narzędziem drugiego.
I tak w przypadku drugiego przyimka tłum przez "przez" gr. hypo "ozn. sprawcę lub powód czynności". Może ozn. pośrednika czynności. Jednak w Mt.1:22 przy pass. czasownika z gen. osoby ozn. "sprawcę" cudów. I sprawcą cudów w Dz.Ap. 2:22 jest Bóg, który działał poprzez Syna.
On jest sprawcą cudów, które działy się "z jego powodu, pod jego wpływem", poprzez Jezusa.
I wszystko co napisałem wcześniej, wynika z powyższych powodów.

Dodano po 52 minutach 11 sekundach:
Dezerter.
Ponieważ nie chcę zajmować miejsca w odniesieniu do twoich uwag, pozwolę sobie na pewne odniesienie i pytania.
Z powodu inicjatywy tak dokonującego uzdrowień, jak i doświadczających uzdrowień, słusznie wnioskujesz, że mieli swój w nich udział. Jednak uczestnictwo jako wierzący, czy dokonujący uzdrowienia itp. samo w sobie nie mówi o przyczynie cudu, jak i sprawcy cudu. I tak gdy czytamy Mk.1:21-28 to widzimy opętanego. I w wer. 25 po poleceniu wyjścia ducha z człowieka, czytamy, że ten "szarpnął opętanym". Przyczyną "szarpnięcia" człowiekiem był ...duch. Tak w Dz.Ap.2:22 czytamy, powiedz:
kto czynił cuda, jak i przez kogo?
Już nawet w Dz.Ap.2:42-43 czytamy, o leku wielu z powodu cudów dokonywanych przez apostołów. Czytamy: "polia terata kai semeia dia apostolon egineto" tzn. liczne cuda i znaki przez gr. dia wysłanników stawały się. I p.Zaremba werset ten tłumaczyza sprawą apostołów działo się wiele cudów i znaków I wyjaśnij co ozn. okr. "za sprawą"?
I proszę wyjaśnij, kto był rzeczywistym sprawcą ich cudów?
Np. opisanego w Dz.Ap.3:1-11. W istocie czytamy o parze apostołów, którzy mówili do choregowstań i rusz z miejsca...Jeden z nichuchwycił go za prawą rękę i podniósł. Wtedy człowiek ten natychmiast odzyskał siłę w stopach i kostkach
Cudu dokonali apostołowie. A wer.8 i 9 czytamy, kogo za to chwalili?
Tak to nie wydaje mi się, żeby okoliczność dokonania cudu przez ...kogokolwiek, nawet samego...[nawet apostołów] nie przemawia więcej na ich korzyść, niż to, że byli wybrańcami.
Ponieważ podchodzisz do tematu rzeczowo i poważnie [ za co ci chwała i podziękowanie], proszę zajrzyj do Dz.Ap.3:12-16 i powiedz samemu, kto stoi za cudami, nawet swego Syna? patrz. 4:8-10
I zajrzyj do Dz.Ap.10:38. Przeczytasz tam o człowieku, który został namaszczony duchem i mocą i przez to czynił cuda. I powiedz za pomocą kogo, tak naprawdę?
I gdy zajrzysz do Dz.Ap.5:12A przez ręce apostołów działo się wśród ludu wiele znaków i cudówTo powiedz, kto był rzeczywistym dawcą ich mocy dokonywania cudów?
O jednym z chrześcijan czytamy w Dz.Ap.6:8pełen mocy czynił cuda i wielkie znakiOn sam osobiście, jednak za pomocą mocy?
I gdy w Dz.Ap 2:22 czytamy, ze to sam theos "dokonywał przez niego", to znaczy, że spotkało go niezwykłe wyróżnienie.
Gdy zajrzymy do Dz.Ap.14:3 czytamy o misji głoszenia o kyrios, który to sam poświadczał słowo swojej łaski i sprawiał, że przez ich ręce działy się znaki i cudaTo kto był sprawcą ich cudów. Kim byli oni? Jaka była ich zasługa?
I na koniec gdy w Dz.Ap.15:12 czytamy, że dwójka misjonarzy opisywałailu znaków i cudów Bóg dokonał p r z e z nich między narodamiTo powiedz, kto tak naprawdę dokonywał cudów. I jaka była zasługa misjonarzy?
Niemal identyczne do Dz.Ap.2:22
Ostatnio zmieniony 2022-03-08, 19:46 przez Pytający, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Duch Swięty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-08, 23:55

Pytający pisze: 2022-03-08, 19:39
Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-07, 17:44
Pytający pisze: 2022-03-07, 16:11 W dosłownym tłumaczeniu przez "przez", jako znaczący "za pośrednictwem".
Nie. W "dosłownym" musiałoby wystąpić to słowo, a nie wystąpiło. Tyle.
Reszty wykrętów nie chce mi się komentować.
Nie odniosę się do złości p. Marka, i nie odpiszę pod jego komentarzem, który jest unikiem.
Przypisywanie adwersarzowi "złości" to stara, oklepana sztuczka. Myślisz, ze ktoś tu się na nią nabierze, serio? ;
Jednak tak, żeby wszystko było jasne. Wydaje się, że nie napisał prawdy, że gr. "dia" użyte w Dz.Ap.2:22 nie można rozumieć: "za pośrednictwem".
"rozumieć" można różne rzeczy. R ozmawiamy o tym, co jest w tekście Biblii. "Za pośrednictwem" nie ma.
Reszta to mylenie oczu, nie zasługujące na uwagę.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 592
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Duch Swięty

Post autor: Pytający » 2022-03-09, 14:39

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-08, 23:55
Pytający pisze: 2022-03-08, 19:39
Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-07, 17:44
Pytający pisze: 2022-03-07, 16:11 W dosłownym tłumaczeniu przez "przez", jako znaczący "za pośrednictwem".
Nie. W "dosłownym" musiałoby wystąpić to słowo, a nie wystąpiło. Tyle.
Reszty wykrętów nie chce mi się komentować.
Nie odniosę się do złości p. Marka, i nie odpiszę pod jego komentarzem, który jest unikiem.
Przypisywanie adwersarzowi "złości" to stara, oklepana sztuczka. Myślisz, ze ktoś tu się na nią nabierze, serio? ;
Jednak tak, żeby wszystko było jasne. Wydaje się, że nie napisał prawdy, że gr. "dia" użyte w Dz.Ap.2:22 nie można rozumieć: "za pośrednictwem".
"rozumieć" można różne rzeczy. R ozmawiamy o tym, co jest w tekście Biblii. "Za pośrednictwem" nie ma.
Reszta to mylenie oczu, nie zasługujące na uwagę.
Nie widzę sensu prowadzić z p. p.Marku rozmowy. A wszystko co napisałem, jest prawdą gramatyki greckiej. I p.p.Marku niczego nie zmieni.
To podstawy gramatyki greckiej, dotyczącej przyimków. patrz. Podręcznik do nauki greki chrześcijańskiej Monika Mikuła str.48-55

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Duch Swięty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-09, 14:56

...co niczego nie zmienia. Nie ma w tekście "za pośrednictwem".
Tyle, takie są suche fakty.
Reszta to biblie twisting pod tezę.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 592
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Duch Swięty

Post autor: Pytający » 2022-03-10, 16:12

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-09, 14:56 ...co niczego nie zmienia. Nie ma w tekście "za pośrednictwem".
Tyle, takie są suche fakty.
Reszta to biblie twisting pod tezę.
Oczywiście, że mamy gr. dia = "przez", jak i w przypadku gr. hypo = przez. Tylko, że wystarczy zajrzeć do przekładu interlinearnego prof. R.Popowskiego oraz prof. M.Wojciechowskiego w Mat.1:22, żeby zobaczyć, ze pierwsze użyte w tekście "hypo" oddali przez "przez", drugie gr. dia jako "poprzez". I gr. "dia" użyte w Dz.Ap.2:22 językoznawca P.Zaremba oddał, jak oddał. I nie ma co powtarzać" za pośrednictwem". I wszystko co napisałem, jest dowodem słuszności, czy poprawności takiego tłumaczenia.
I nie przypisuj m.in ks. prof. zwycz. R.Popowskiemu itp."pokrętnego wyjaśniania", gdy "dia" oddaje przez "poprzez". I w przypadku Dz.Ap.2:22 mamy do czynienia z "przyimkiem przyłączającym nazwę osoby, lub rzeczy z której p o ś r e d n i c t w a ktoś korzysta". I w języku polskim mamy sześć sposobów wykorzystania przyimka "poprzez". I w przypadku samego "przez", mamy kilkanaście sposobów wykorzystania tego przyimka. M.in jest to przyimek "wprowadzający nazwę osoby z której p o ś r e d n i c t w a ktoś korzysta".
I podobnie mamy w grece.
A w Dz.Ap.2:22 tego przykład . I jeśli nawet pozostaniemy przy oddaniu gr. "dia" przez "przez". Oznacza ono "poprzez", "za pośrednictwem". I jest kilkanaście zastosowań przyimka "przez". Z zasady kontekst, ujawnia sens jego użycia. I kontekst z Dz.Ap.2:22 ujawnia co napisałem. :D
Ostatnio zmieniony 2022-03-10, 16:15 przez Pytający, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4455
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Duch Swięty

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-03-10, 16:22

Ale słowo "przez" nie oznacza "za pośrednictwem". Szczerze, nie rozumiem o co ta żarliwa, uduchowiona i nieco patetyczna dyskusja odnośnie tego jednego słowa, które nie ma właściwie wielkiego znaczenia. Nie lepiej o całym fragmencie porozmawiać?
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 592
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Duch Swięty

Post autor: Pytający » 2022-03-10, 16:41

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-03-10, 16:22 Ale słowo "przez" nie oznacza "za pośrednictwem". Szczerze, nie rozumiem o co ta żarliwa, uduchowiona i nieco patetyczna dyskusja odnośnie tego jednego słowa, które nie ma właściwie wielkiego znaczenia. Nie lepiej o całym fragmencie porozmawiać?
To nie ja wystąpiłem przeciw okoliczności oddania przez P. Zaremby przez "za pośrednictwem". Niestety zajrzyj sobie do słownika języka polskiego, i zrozumiesz, że przyimek "przez" w jednym ze swoich znaczeń ma "poprzez", i już przez to: "za pośrednictwem".
I jak dla mnie zdecydowanie wolałbym porozmawiać o całym kontekście tzn.kazaniu podanym w Dz.Ap.2:22-41
Moje wejście w dyskusję rozpoczęło się od zagadnienia czym jest to dachtylo [palec]tou theu. I skierowałem myśl na temat czyją mocą czynione były cuda?
Dz.Ap.2:22 wynika, że "theu". I wszystko co napisałem, wydaje się, że to potwierdza.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Duch Swięty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-10, 17:01

Pójście w zaparte niestety nie jest argumentem.
A problem jest sztuczny, podobnie jak sztuczne jest dzielenie "czyją mocą". Z dwu powodów: działanie Trójcy jest zawsze wspólne (dobrze to widać choćby po stworzeniu), a ponadto Jezus chodził po Ziemi jako człowiek.
Zatem całe Twoje wysiłki kręcenia lingwistycznego ("przez to poprzez, a poprzez to za pośrednictwem" - czyli kręcenie na zasadzie "pieniądze to grunt, grunt to ziemia, ziemia to planeta - więc pieniądze to planeta" ;) ), nawet gdyby przyjąć to co piszesz, na nic by się zdały.
Ostatnio zmieniony 2022-03-10, 17:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Piort W.

Re: Duch Swiety

Post autor: Piort W. » 2022-03-10, 17:03

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-07, 22:15
Piort W. pisze: 2022-03-07, 19:33 ,, ... ale wszystko mówię tak, jak mnie nauczył Ojciec ... ,,
Bóg Ojciec Jehowa uczył Jezusa co ma mówić . Zgadza się ?
Twój ojciec nauczył Cię wielu rzeczy. Był człowiekiem.
Ty człowiekiem nie jesteś?
Albo jesteś kimś mniej, niż Twój ojciec?

Uczysz Twoje dziecko wielu rzeczy. Jesteś człowiekiem.
Kim jest Twoje dziecko?
===================================================================

Nie odpowiedziałeś na to, co napisałem. Oczywiście, zapewne nie dlatego, że to psuje Twój schemat panowania nad treścią rozmowy, wyuczony na szkoleniach w zborze, tylko przez przeoczenie ;)

Dlatego postanowiłem Ci przypomnieć:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-06, 11:43 Dotąd powiedzieliśmy (przy okazji odpowiedzi Piotrowi), że:
  1. Boska natura Ducha Świętego została wprost zaznaczona w Dziejach Apostolskich:
    "Ananiaszu – powiedział Piotr – dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzać tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu."/Dz 5,3-4/
    .
  2. Obraza Ducha Świętego jest według Biblii bluźnierstwem. Czy można obrazić moc?
    "Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym."/Mt 12,31-32/
    "Pomyślcie, o ileż surowszej kary stanie się winien ten, kto by podeptał Syna Bożego i zbezcześcił krew Przymierza, przez którą został uświęcony, i obelżywie zachował się wobec Ducha łaski."/Hbr 10,29/
Teraz zaprezentujmy coś innego: pokażmy że Duch Święty jest Jahwe.
Oczywiście, nie sposób wymienić w rozmowie na forum wszystkich odpowiednich fragmentów w Piśmie, więc tylko dwa przykłady:

Przykład 1 - z Dziejów Apostolskich
"Poróżnieni między sobą zabierali się do odejścia. Wtedy Paweł powiedział to jedno: Trafnie rzekł Duch święty do ojców waszych przez proroka Izajasza:
Idź do tego ludu i powiedz: Usłyszycie dobrze, ale nie zrozumiecie, i dobrze będziecie widzieć, a nie zobaczycie."
/Dz 28,25-26/
Jak widać, tekst stwierdza wyraźnie, iż słowa te wypowiada Duch Święty.
Zerknij teraz Piotrze do Izajasza i zobacz, że słowa te wypowiada do Izajasza według tekstu Bóg Jahwe.

Przykład 2 - z Listu do Hebrajczyków
"Daje nam zaś świadectwo Duch święty, skoro powiedział:
Takie jest przymierze, które zawrę z nimi w owych dniach, mówi Pan: dając prawa moje w ich serca, także w umyśle ich wypiszę je."
/Hbr 10,15-16/
Jest to cytat z Księgi Jeremiasza 31,33. I znów, po spojrzeniu do Jeremiasza, widzimy, że słowa te wypowiada Bóg Jahwe.
Zobaczmy co mówi Biblia Tysiaclecia o tym co zrobi Bóg Ojciec Jahwe .

Izajasza 44:3
,, ... Przeleję ducha mego ... ,,

Nawet w Biblii KK duch jest z małej litery . Nie jest osobą . Zgadza się ?
Ostatnio zmieniony 2022-03-10, 17:20 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Duch Swięty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-10, 17:07

Serio?
Nie kompromituj się.
Naprawdę takie rzeczy Wam wciskają? :-o

To jest Iz 44,3 w oryginale.
Widzisz tu gdzieś wielkie i małe litery? :))
Obrazek

A niezależnie od tego: już Ci tu tłumaczono, że słowo "duch" w Biblii nie zawsze oznacza Ducha Świętego - różnych duchów jest mnóstwo. Poza tym określa się tak wiele innych rzeczy, nie tylko byty ("Bóg jest duchem"J 4,24) ale także kondycję, duchowość człowieka (np.Prz 29:23 "Człowieka poniża jego wyniosłość, duch uniżony zdobędzie szacunek.") jego emocje (np. Hi 21:4 "Czyż ja zanoszę skargę na człowieka? Czemu więc duch mój nie miałby się burzyć?") itd.
Niestety, Świadkowie Jehowy uwielbiają manipulować, mieszając te znaczenia.
Ostatnio zmieniony 2022-03-10, 17:16 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ