Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: Andej » 2022-07-11, 12:47

Skrupuły nie są synonimem skrupulanctwa. Natomiast nadmierne i wydumane są z tym związane.
Skrupuły ma każdy człowiek obdarzony sumieniem.

Przypomnę, że skrupuły to: «wątpliwości natury moralnej dotyczące własnego postępowania, wstrzymujące od popełnienia czynu nieetycznego».

A skrupulantyzm jest obsesyjnym posiadaniem (wywoływaniem) skrupułów odnośnie wielkiej ilości przejawów życia, czynów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 395
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: Zuben Ninja » 2022-07-13, 17:35

Chcecie wiedzieć skąd się bierze skrupulantyzm? To jest bardzo proste. Wystarczy w odpowiedniej ilości naczytać się o tych wszystkich grzechach, że wszystkie one prowadzą do potępienia wiecznego. Czytając ciągle o tych grzechach i potępieniu mózg w końcu nie wytrzymuje i zaczyna wariować tworząc skrupuły. A jak dodamy do tego jeszcze nerwicę natręctw to ta nerwica "wybucha" w te skrupuły i skupia się już tylko na nich.
Ostatnio zmieniony 2022-07-13, 17:36 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19200
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4657 times
Kontakt:

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-13, 18:37

Jasne. Podobna nerwica jest z powodu tego, że tyle się mówi żeby nie włazić pod jadące samochody. Albo nie chodzić po torach. I nie brac narkotyków.
Nerwicy można dostać.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: sądzony » 2022-07-13, 20:08

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-13, 18:37 Jasne. Podobna nerwica jest z powodu tego, że tyle się mówi żeby nie włazić pod jadące samochody. Albo nie chodzić po torach. I nie brac narkotyków.
Nerwicy można dostać.
Podobnie.
Jeżeli dziecku więcej będziemy opowiadać o zagrożeniach związanych z życiem, będzie raczej lękliwe i neurotyczne.
Jeżeli dziecku będziemy więcej opowiadali o grzechu, sądzie, karze i piekle, a nie o Bożej Miłości, przy dodatkowych uwarunkowaniach, wychowamy je na skrupulanta.

Oczywiście nie jest to jeden do jeden i nie zawsze tak to zadziała, bo zależy to jeszcze od rozwoju (bądź nie) jednostki gdy zacznie już w miarę samodzielnie o sobie decydować.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: lambda » 2022-07-14, 05:54

sądzony pisze: 2022-07-13, 20:08
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-13, 18:37 Jasne. Podobna nerwica jest z powodu tego, że tyle się mówi żeby nie włazić pod jadące samochody. Albo nie chodzić po torach. I nie brac narkotyków.
Nerwicy można dostać.
Podobnie.
Jeżeli dziecku więcej będziemy opowiadać o zagrożeniach związanych z życiem, będzie raczej lękliwe i neurotyczne.
Jeżeli dziecku będziemy więcej opowiadali o grzechu, sądzie, karze i piekle, a nie o Bożej Miłości, przy dodatkowych uwarunkowaniach, wychowamy je na skrupulanta.

Oczywiście nie jest to jeden do jeden i nie zawsze tak to zadziała, bo zależy to jeszcze od rozwoju (bądź nie) jednostki gdy zacznie już w miarę samodzielnie o sobie decydować.
Niesłuszne wnioski.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: sądzony » 2022-07-14, 06:15

lambda pisze: 2022-07-14, 05:54 Niesłuszne wnioski.
Dziękuję za wypowiedź.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: Drwal » 2022-07-14, 10:49

Ja jeszcze mogę od siebie powiedzieć , że skrupulantyzm może brać się z chęci zrobienia wszystkiego dobrze , taki perfekcjonizm , zaspokojenie własnego sumienia. Skrupulant robi wszystko przesadnie. Za dużo rzeczy uznaje za grzech. "Szuka dziury w całym" byle tylko przypadkiem nie zgrzeszyć.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19200
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4657 times
Kontakt:

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-14, 11:08

Dziwaczne myślenie: nie opowiadać o zagrożeniach, bo będą "lęki".
Do jasnej ciasnej: przechodzenia na czerwonym świetle, wychylania się z okna na 10 piętrze, chodzenia po torach i pójścia do piekła ZDROWO JEST SIĘ OBAWIAĆ.
Drwal pisze: 2022-07-14, 10:49 Ja jeszcze mogę od siebie powiedzieć , że skrupulantyzm może brać się z chęci zrobienia wszystkiego dobrze , taki perfekcjonizm , zaspokojenie własnego sumienia.
Tak bywa, choć wynika to z niewłaściwego obrazu Boga.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: lambda » 2022-07-14, 14:04

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-14, 11:08 Dziwaczne myślenie: nie opowiadać o zagrożeniach, bo będą "lęki".
Nowoczesna psychologia tak jak i bezstresowe wychowanie. A jakie są tego skutki? Młodzież roszczeniowa i niezdolna do jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: sądzony » 2022-07-14, 17:06

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-14, 11:08 Dziwaczne myślenie: nie opowiadać o zagrożeniach, bo będą "lęki".
Pseudo-katolicyzm - straszyć piekłem.

Dodano po 2 minutach 32 sekundach:
lambda pisze: 2022-07-14, 14:04 Nowoczesna psychologia tak jak i bezstresowe wychowanie. A jakie są tego skutki? Młodzież roszczeniowa i niezdolna do jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Stresowe wychowanie też na niewiele się zdało.
To my chrześcijanie wychowujemy takie dzieci.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6063
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 460 times
Been thanked: 922 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: Albertus » 2022-07-14, 17:13

sądzony pisze: 2022-07-14, 17:08
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-14, 11:08 Dziwaczne myślenie: nie opowiadać o zagrożeniach, bo będą "lęki".
Pseudo-katolicyzm - straszyć piekłem.
Psedo-katolicyzm - nie mówić pełnej prawdy głoszonej przez Chrystusa i Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4459
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-07-14, 17:40

sądzony pisze: 2022-07-14, 17:08 Pseudo-katolicyzm - straszyć piekłem.
Albertus pisze: 2022-07-14, 17:13 Psedo-katolicyzm - nie mówić pełnej prawdy głoszonej przez Chrystusa i Kościół.
Pseudo- katolicyzm- plastikowe, ekscentryczne pamiątki religijne w Meksyku.

Jeśli zaczęliście grę, polegającą na kończeniu zdań i macie ochotę kontynuować, to radzę i Wam, i samej sobie przenieść się z tym do kawiarenki.

Co do tematu: Myślę, że ani straszenie piekłem, ani czytanie o tym, nie są bezpośrednią przyczyną skrupulantyzmu. To by było bardzo duże uproszczenie. Co jest przyczyną? Chyba u każdego powody mogą być trochę odmienne.
Niesprawiedliwe jest np. ocenianie czyjejś osobowości na podstawie lęków, skrupułów. Jak wiemy, skrupulantyzm to poważny problem, często przysparzający cierpienia osobom nim dotkniętych. W żaden sposób to nie świadczy źle o jakiejkolwiek sferze ich charakteru.
Ostatnio zmieniony 2022-07-14, 18:16 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 4 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: sądzony » 2022-07-14, 18:47

Przekaz zero jedynkowy: "zły/dobry", "piekło/niebo", "cnota/grzech", dualizm oraz brak "pomiędzy" mogą być przyczyną skrupulatyzmu.

"Świadome posługiwanie się kategoriami „grzeczny” (= dobry) i „niegrzeczny” (= zły) wprowadza pomiędzy chciane i proponowane, pomiędzy
dziecko i świat trwałe pęknięcie. Pozytywne lub negatywne zabarwienie
etyczne nadawane jest oczywiście z zewnątrz, dlatego osąd moralny wyrasta
z uproszczonych przesłanek właściwych moralności heteronomicznej.(...)
Odzwierciedleniem niekoniecznie równoległym w sumieniu będą powikłania o skłonnościach do
skrupulatyzmu
, obniżonej wrażliwości, lub przeciwnie - wyczulenie na
wartości, co właściwe jest ludziom o sumieniu delikatnym."


Kształtowanie sumienia dziecka w rodzinie
Wrocławski Przegląd Teologiczny
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Wro ... s63-73.pdf


"Może się zdarzyć, że proces duchowego dojrzewania może zostać zakłócony. Powody są różne: niewłaściwe wychowanie, złe towarzystwo, brak pracy nad sobą… Najczęściej wymieniane oznaki duchowej niedojrzałości to tzw. sumienie wąskie (skrupulatyzm) i sumienie szerokie (laksyzm moralny)."


Duchowa niedojrzałość, Ks. Adam Martyna
https://www.przymierzezmaryja.pl/duchow ... 221,a.html


"Niejednokrotnie sumienie wąskie, skrupulatyzm, wiąże się z zaburzeniami psychiki, na przykład z nerwicą, stanami lękowymi."

Sumienie kształtowane, "portal chrześcijanski"
http://www.przemiana.biblia.pl/index.ph ... 5-01&t=107


"Przyczyny mogą być różne: surowe wychowanie otrzymane w domu, szkole, w Kościele."

Co to takiego skrupulantyzm?, Echo katolickie
https://www.echokatolickie.pl/index.php ... 4133&idd=8
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6063
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 460 times
Been thanked: 922 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: Albertus » 2022-07-14, 18:50

sądzony pisze: 2022-07-14, 18:47 Przekaz zero jedynkowy: "zły/dobry", "piekło/niebo", "cnota/grzech", dualizm oraz brak "pomiędzy" mogą być przyczyną skrupulatyzmu.
Ale taka jest właśnie Ewangelia...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Skąd się bierze skrupulantyzm?!

Post autor: sądzony » 2022-07-14, 19:05

Albertus pisze: 2022-07-14, 18:50
sądzony pisze: 2022-07-14, 18:47 Przekaz zero jedynkowy: "zły/dobry", "piekło/niebo", "cnota/grzech", dualizm oraz brak "pomiędzy" mogą być przyczyną skrupulatyzmu.
Ale taka jest właśnie Ewangelia...
„Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Łk 9,23-24

Mam więc pragnąć życia czy śmierci?

Dodano po 1 minucie 16 sekundach:
„Dlatego to nie poddajemy się zwątpieniu, chociaż bowiem niszczeje nasz człowiek zewnętrzny, to jednak ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień.” 2 Kor 4,16

Który to ten wewnątrz? Moja osobowość?

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
„To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu. Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu. Rz 6,6

Żyję więc czy jestem martwy?
Mam umrzeć, bo nie jestem od grzechu wolny...

Dodano po 1 minucie 24 sekundach:
„Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. Kol 3,2-4

Chyba jednak nie żyję.

Dodano po 59 sekundach:
„(…) co się tyczy poprzedniego sposobu życia - trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości.” Ef 4, 22-24

Kimże są starzec i młodzieniec?

Dodano po 1 minucie 30 sekundach:
Gdzie ta binarność?
Ostatnio zmieniony 2022-07-14, 19:08 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ