Z ludzkiej słabości Pan Bóg tworzy wielkie dzieła. Siostry Sakramentki Niewidome

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.

Moderator: Junior moderator

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kasia

Z ludzkiej słabości Pan Bóg tworzy wielkie dzieła. Siostry Sakramentki Niewidome

Post autor: Kasia » 2019-06-13, 12:23

Nie wiem, czy o tym wiecie (sama dowiedziałam się niedawno), ale istnieje zgromadzenie, do którego należą niewidome i słabowidzące siostry zakonne. Są to Siostry Sakramentki Niewidome.

Tę wspólnotę zakonną założył św. Alojzy Orione, a same sakramentki nie są odrębnym zgromadzeniem – należą do Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (orionistek) i podlegają przełożonej generalnej tego zakonu, a także mają wspólne z orionistkami konstytucje. Noszą jednak inne habity i mają też inne niż orionistki zadanie. Skupiają się na modlitwie, a zwłaszcza adoracji Najświętszego Sakramentu. Ponadto zajmują się tym, co leży w ich możliwościach – posługują muzyką, wyrabiają różańce, korespondują za pomocą alfabetu Braille’a (z tego, co wiem, brewiarz też mają zapisany tym pismem). Siostrom ze względu na stan zdrowia pomagają orionistki.

Sama wspólnota sakramentek powstała z wrażliwości ks. Orione – kiedy zgłosiły się do niego niewidome kobiety zainteresowane życiem zakonnym, nie pozostało mu nic innego, jak tylko umożliwić im realizację powołania. W tamtych czasach był to wielki czyn. Gdy ks. Orione zasugerowano, by oddzielić siostry klauzurą, odpowiedział, że przecież już ją mają – ich klauzurą jest brak wzroku. Chciał, by świat je widział, by swoim życiem dawały świadectwo. I tak oto Pan Bóg, ze słabości, jaką jest brak wzroku lub słaby wzrok, uczynił środek do realizacji powołania w Kościele, do służby Kościołowi, ofiarowania swej słabości w intencji tych, którzy są ślepi na Bożą miłość. Czy to nie piękne?

Oto krótki film o Siostrach Sakramentkach Niewidomych – po włosku, ale myślę, że to nie przeszkodzi w oglądaniu. Dodam tylko, że zgromadzenie jest obecne m.in. we Włoszech, na Filipinach, w Brazylii, Chile, a od niedawna także w Polsce. Do tego zakonu należy jedna Polka.

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 775 razy
Otrzymał podziękowań: 600 razy
Re: Z ludzkiej słabości Pan Bóg tworzy wielkie dzieła. Siostry Sakramentki Niewidome

Post autor: Magnolia » 2019-06-13, 14:04

Niesamowite jak wiele charyzmatów jest w Kościele. Dziękuję za ten post.
Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia...Flp 4, 13

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ