Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Przeemek » 2024-04-18, 13:27

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 12:59 Jak już nie ma argumentów na temat, to pojawia się temat pedofilii.
Krótka piłka: Philipp Jenkins, Uniwersytet Stanowego Pensylwanii opublikowane wyniki badań w książce„Pedophiles and Priests, Anatomy of a Crisis” (Oxford University Press), procent pedofilów:
  • 1,2 do 1,7 wśród księży katolickich
  • 2 do 3 procent wśród pastorów, czyli niemal dwukrotnie więcej
Jak widać, niekatolicy lubią szastać tym tematem, nie widząc co się u nich dzieje. Pedofilia jest strasznym skandalem, nie ma się czym chwalić, że "u nas mniej", ale zwykła przyzwoitość wymagałaby więcej umiaru od protestantów w szafowaniu oskarżeniami.

Dla porównania: wg M.C. Seto. Pedophilia. „Annu Rev Clin Psychol” problem ten dotyka 5% dorosłych mężczyzn. Czyli jeszcze niemal dwukrotnie więcej, niż wśród pastorów.

Wyniki te są zgodne co do proporcji z innymi, które podałem np. tu: http://analizy.biz/marek1962/ped.pdf
Różnica polega na tym, że u nas nie ma takich doktryn jak "ex cathedra", albo nieomylność, czy działanie w konteście "in persona Christi" - bo nie ma takiej możliwości by pastor protestancki po dobrze i zgodnie z Pismem przeprowadzonym nabożeństwie, spędzał potem czas na gwałceniu chłopców, to nie ma możliwości, że jest w nim lub z nim Duch Święty...... a tym bardziej podczas nabożeństwa...... to jest totalnie sprzeczne z Ewangelią nawet tak myśleć.......
W ludziach którzy się nie odwarcają od swoich grzechów, też nie będzie działał Duch Świety, nie ma szansy by z takimi współpracował..... i tu nawet nie ma co wspominać o tych, którzy z premedytacją do nich wracają.....
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 13:29 przez Przeemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-18, 13:28

Naprawdę, żaden nie popierał?
A ja tak napisałam?
Że popierał tak?
:D
To jest mój przykład, kiedy ja się papieża nie będę słuchać: jak splugawi swoją funkcję.

Co do przykładu z Duchem Świętym- ja nie piszę że papież NIE MA wówczas Ducha Świętego wraz z kolegium Biskupów- może mieć.
Ale nie wydaje mi się, aby w okolicznościach gdzie Papież plugawi swój urząd, Duch Święty CHCIAŁBY w takich właśnie okolicznościach formułować jakiś dogmat albo pouczania moralne.
Nie,tak na pewno by nie uczynił.
Widzę że zawsze pójdziesz za Papieżem, nawet jakby mu odwaliło i wywalił na kogoś bombę atomową(przykład od czapy totalnie, ale ja lubię skrajne przykłady).
I MArku-nikt ci nie broni wtedy iść za Papieżem, naprawdę.
Ale ja nie muszę.
Sumienie by mi nie pozwoliło, a Bóg nie łamie czyjegoś sumienia.
Mamy po prostu inne podejście.
Musisz przełknąć że niektórzy ludzie będą reagowali inaczej niż byś chciał.

Dodano po 2 minutach 50 sekundach:
Przeemek pisze: 2024-04-18, 13:27
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 12:59 Jak już nie ma argumentów na temat, to pojawia się temat pedofilii.
Krótka piłka: Philipp Jenkins, Uniwersytet Stanowego Pensylwanii opublikowane wyniki badań w książce„Pedophiles and Priests, Anatomy of a Crisis” (Oxford University Press), procent pedofilów:
  • 1,2 do 1,7 wśród księży katolickich
  • 2 do 3 procent wśród pastorów, czyli niemal dwukrotnie więcej
Jak widać, niekatolicy lubią szastać tym tematem, nie widząc co się u nich dzieje. Pedofilia jest strasznym skandalem, nie ma się czym chwalić, że "u nas mniej", ale zwykła przyzwoitość wymagałaby więcej umiaru od protestantów w szafowaniu oskarżeniami.

Dla porównania: wg M.C. Seto. Pedophilia. „Annu Rev Clin Psychol” problem ten dotyka 5% dorosłych mężczyzn. Czyli jeszcze niemal dwukrotnie więcej, niż wśród pastorów.

Wyniki te są zgodne co do proporcji z innymi, które podałem np. tu: http://analizy.biz/marek1962/ped.pdf
Różnica polega na tym, że u nas nie ma takich doktryn jak "ex cathedra", albo nieomylność, czy działanie w konteście "in persona Christi" - bo nie ma takiej możliwości by pastor protestancki po dobrze i zgodnie z Pismem przeprowadzonym nabożeństwie, spędzał potem czas na gwałceniu chłopców, to nie ma możliwości, że jest w nim lub z nim Duch Święty...... a tym bardziej podczas nabożeństwa...... to jest totalnie sprzeczne z Ewangelią nawet tak myśleć.......
W ludziach którzy się nie odwarcają od swoich grzechów, też nie będzie działał Duch Świety, nie ma szansy by z takimi współpracował..... i tu nawet nie ma co wspominać o tych, którzy z premedytacją do nich wracają.....
Też wydaje mi się że jak ktoś kogoś krzywdzi, łamie przykazanie i nie żałuje, samo przez się można powiedzieć, że Bóg Święty to w nim nie działa, a raczej jakiś inny Duch, i trzeba odmówić jakiegokolwiek posłuszeństwa takiej osobie.
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 13:33 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Przeemek » 2024-04-18, 14:08

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 13:21
CiekawaXO pisze: 2024-04-18, 13:17 Wątpię też, aby Duch Św chciał przemawiać w takich nazistowskich okolicznościach... To byłoby głupie, a Duch Św. głupi nie jest.
Po pierwsze - żaden papież nie popierał nazizmu.
Po drugie - a co powiesz na działanie Ducha Świętego - wg Obietnicy - w gronie ludzi planujących zamordowanie Chrystusa?
J 11:49-51 "Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod rozwagę, że lepiej jest dla was, aby jeden człowiek umarł za lud, niżby miał zginąć cały naród. Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus ma umrzeć za naród"

Ludzie bywają niesłowni, Bóg dotrzymuje obietnic. Bez względu na okoliczności.
Ten fragment ilustruje złożoność ludzkich czynów i Bożego planu. Ludzie mogą grzeszyć i popełniać błędy, ale Bóg potrafi wykorzystać nawet złe czyny dla dobra. Duch Święty działa w świecie, prowadząc ludzkość ku zbawieniu, nawet gdy ludzie nie są tego świadomi lub sprzeciwiają się Jego woli.

Ale fakt, że Bóg niekiedy wykorzystuje nawet złych ludzi do wypełnienia Swojego planu, nie oznacza tolerowania czy akceptowania ich grzechów.
Nie można wykorzystywać takich przypadków biblijnych jako usprawiedliwienia dla utrzymywania na stanowiskach przywódczych ludzi prowadzących grzeszny tryb życia. Prawdziwe przywództwo duchowe musi być zgodne z pierwotnymi naukami Kościoła z I wieku - bo wtedy cały fundament, doktryna została postawiona i nie może się opierać na doktrynach sprzecznych z tym fundamentem, z Ewangelią. Biblia konsekwentnie naucza, że przywódcy mają być przykładem nienaganny postawy moralnej (1 Tym 3, Tyt 1) przez cały czas..........
CiekawaXO pisze: 2024-04-18, 13:17 Wiesz, to zależy czym grzeszą Przeemku.
Bo jak papież ma babę i dwoje dzieci-obyczajowość-no to jest to JEGO OSOBISTY GRZECH i problem, a ja w cudzych grzechach nie grzebię.
Ale jeśli to ma wpływ na innych, i inni ludzie mogą zniechęcić się do katolicyzmu, jeśli ja będę wierzyła w Papieża - Nazistę i jeszcze na pielgrzymki jeżdziła-to jest koniec mojego słuchania Papieża i czas na krytykę.
Wątpię też, aby Duch Św chciał przemawiać w takich nazistowskich okolicznościach... To byłoby głupie, a Duch Św. głupi nie jest.
Dlatego tak ważne jest wybierać liderów zgodnie z wytycznymi Pisma Świętego... wtedy większość potencjalnych problemów z nimi zostałaby zażegnana od samego początku.

Jeżeli kandydat na przywódcę przez lata prowadził życie zgodne z naukami Biblii - wychowywał dzieci, dobrze zarządzał własnym domem, cieszył się dobrą opinią żony i bliskich, którzy świadczą o jego duchowej przemianie i prowadzeniu przez Ducha Świętego - to istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że taka osoba popadnie w grzech np. pedofilii po objęciu przywództwa.

O to właśnie chodzi w biblijnych wytycznych - by wybierać ludzi o nieposzlakowanej opinii, sprawdzonych w codziennym życiu, bo wtedy możemy mieć większą pewność, że dalej będą kroczyć drogą prawdy i świętości. Natomiast osoby, które same prowadzą grzeszny tryb życia i nie wykazują owoców nawrócenia, nie powinny pełnić ról przywódczych w Kościele według nauk Pisma.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 14:11

A gdzież to są tacy nieskazitelni przełożeni? W jakiej niby wspólnocie religijnej? Tylko konkretnie, bo masz pełne posty pomstowania na katolików...
Pamiętam było takie niewielkie grono... 12 osób + przywódca... i był tam taki facet, Judasz... a i 10 innych, co zwiali szybko...

Na razie to Ciebie samego nie stać na przeprosiny za oszczerstwo, którego się wobec mnie dopuściłeś...
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 14:13 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-18, 14:28

Ale przecież to wiadomo, że się takich wybiera, a nie pedofilów. TO nie jest oczywiste?

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Przeemek » 2024-04-18, 15:36

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 14:11 A gdzież to są tacy nieskazitelni przełożeni? W jakiej niby wspólnocie religijnej? Tylko konkretnie, bo masz pełne posty pomstowania na katolików...
Pamiętam było takie niewielkie grono... 12 osób + przywódca... i był tam taki facet, Judasz... a i 10 innych, co zwiali szybko...
Protestanci już od reformacji dążą do takiego ideału, owszem nie jest to łatwe, bo człowiek musi zmienić swoje życie o "180 stopni". Jeśli się to jednak komuś udaje, może być to oznaką autentycznego prowadzenia przez Ducha Świętego - ponieważ sama ludzka determinacja i dyscyplina nie wystarczą, by trwale porzucić grzeszny tryb życia. Taka przemiana jest możliwa tylko z Bożą pomocą. W mojej społeczności zdarzyło się już dwóm przywódcom zrezygnować, ponieważ dotarli do wniosku, że bycie prawdziwym pasterzem owiec jest zbyt dużym brzemieniem. To nie są żadne luksusy czy wygodne obowiązki. Niekiedy trzeba wstać w środku nocy i pojechać do brata czy siostry potrzebujących wsparcia, a potem całą noc spędzić na niesieniu ich problemów na własnych barkach. Prawdziwy przywódca musi być w pełnej gotowości do poświęceń i oddania swego życia na służbę Bogu i bliźnim. To często dosłowny koniec dawnego, wygodnego życia.

Oczywiście w historii ruchu protestanckiego byli i są tacy oddani mężowie Boży, którzy na różny sposób oddali się służbie i prowadzeniu stada Bożego. Mogę wspomnieć choćby o Dietrichu Bonhoefferze, który poświęcił wszystko i został zamordowany przez nazistów za obronę wiary. Albo Richard Wurmbrand, który wiele lat spędził w więzieniach komunistycznej Rumunii za głoszenie Ewangelii. Byli to ludzie całkowicie poświęceni Chrystusowi i realizujący biblijne standardy przywództwa duchowego aż do grobowej deski......

Jednak stanowi to ogromny kontrast w tym jak reformatorzy widzieli i rozumieli służbę Bogu, jako pasterze i jak bardzo chcieli wrócić do tego wzoru z Biblii i życia wczesnego Kościoła, jak np. jeszcze żył Polikarp...... Czyli ogromny kontrast pomiędzy skromnością życia Jezusa i wczesnych apostołów, a późniejszym rozrosłym bogactwem, przepychem i oddaniem się dobromu doczesnemu przez część hierarchii Kościoła katolickiego na przestrzeni wieków. Hitoria pokazuje, jak dalece odeszła ona od pierwotnego wzorca ukształtowanego przez Chrystusa i Jego pierwszych naśladowców.
Z jednej strony mamy Jezusa rodzącego się w ubogiej stajence, odrzucającego bogactwa tego świata i wzywającego do wyrzeczenia się własności. Z drugiej - papieże mieszkające w olbrzymich pałacach, otoczeni kosztownościami, klejnotami, szatami z drogich materiałów. Kontrast ten jest uderzający i pokazuje, jak bardzo Kościół przez wieki oddalił się od ewangelicznego ubóstwa i pokory na rzecz ziemskiej świetności, bogactw i wszechobecnych ozdób. Taka postawa stoi w sprzeczności z nauczaniem Chrystusa i pierwszych papieży.
Reformacja protestancka była próbą powrotu do pierwotnych, biblijnych korzeni chrześcijaństwa - skromności, ubóstwa i całkowitego poświęcenia się służbie Bożej. Protestanci chcieli odrzucić bogactwo i przepych jako sprzeczne z Ewangelią. Ich przywódcy duchowi, tak jak Bonhoeffer czy Wurmbrand, dawali świadectwo ewangelicznej pokory i ubóstwa, całkowicie poświęcając się Chrystusowi, nawet za cenę życia. Reformatorzy dążyli do zerwania z systemem, w którym papiestwo było związane z władzą świecką cesarzy i królów. Odrzucili tytuły, ozdoby i wszelkie "pogańskie" praktyki sprzeczne z Biblią. Ich ideałem było przywództwo duchowe wzorowane na Chrystusie i wczesnym Kościele - ubogie, pokornie służące, całkowicie oddane Ewangelii, a nie ziemskim bogactwom.

Więc choć nie ma ludzi doskonałych, to Pismo Święte wyraźnie stawia wysokie wymagania moralne wobec przywódców duchowych. Nawet jeśli w przeszłości bywały przypadki upadku niektórych liderów, nie zwalnia nas to z obowiązku dążenia do biblijnego ideału.
Przykład Judasza i uczniów powinien być dla nas przestrogą, a nie usprawiedliwieniem dla obniżania standardów. Apostołowie popełnili błędy, ale zostali upomnieni i wzywani do pokuty przez Chrystusa.

We wspólnotach protestanckich dąży się do tego, by przywódcy spełniali kryteria podane w 1 Tym 3 i Tyt 1 - ludzie nienaganni, zarządzający dobrze własnym domem, mający dobre świadectwo. Oczywiście nikt nie jest doskonały, ale oczekuje się przynajmniej dowodów trwałej przemiany życia i owoców Ducha za nim taki zostaje wybrany, a to już jest podejście bliższe Biblijnemu.
Tam gdzie te zasady są przestrzegane, naprawdę rzadko zdarzają się przypadki tak wielkiego upadku jak pedofilia wśród liderów. Regularne badanie kandydatów, ścisła wspólnotowa kontrola i gotowość do zdecydowanego działania w przypadku grzechu znacząco to minimalizuje.

Więc choć żaden człowiek nie jest nieskazitelny, wciąż mamy obowiązek wymagać jak najwyższych standardów od przywódców duchowych, zgodnie z Pismem. Tylko wtedy Kościół będzie dobrze prowadzony i będzie przyciągać ludzi do Chrystusa, a nie ich zrażać.
CiekawaXO pisze: 2024-04-18, 14:28 Ale przecież to wiadomo, że się takich wybiera, a nie pedofilów. TO nie jest oczywiste?
Nie wiem czy to prowokacyjne pytanie? Żeby nie było, że będzie mi sie zarzucac jakąś nienawiść do KRK lub inne rzeczy..... więc co mówi historia....

W kontekście o których ja pisałem, czyli oceny historycznej i biblijnej - prawowitości terminu sukcesji apostolskiej, czy podejmowanych decyzji dekretów czy doktryn.....a już tym bardziej poparcie tego wszystkiego przez Ducha......

W Kościele katolickim(Wschód miał pododnie) od wieków występował problem, że na stanowiska papieży i biskupów wybierano ludzi zupełnie niedostosowanych do tych ról z perspektywy biblijnych kryteriów. Działo się tak z kilku powodów:

- Nepotyzm i symonia - często stolice biskupie i papieski tron obejmowali ludzie ze wpływowych rodzin, dzięki koneksjom i przekupstwu, a nie ze względu na pobożność i kwalifikacje moralne.
- Wpływ władców świeckich - nierzadko to cesarze i królowie forsowali swoich kandydatów na papieży i biskupów, kierując się polityką, a nie duchowymi przesłankami.
- Brak mechanizmów kontroli i braku surowych restrykcji wobec grzeszników - nawet jeśli jakiś papież/biskup prowadził wysoce niemoralne życie, nie było narzędzi do szybkiego usunięcia go ze stanowiska.
- Odejście od pierwotnej praktyki, gdzie biskupów wybierały lokalne wspólnoty wiernych znających kandydatów osobiście - z czasem stało się to wewnętrzną procedurą kleru.

Można podać wiele konkretnych przykładów, np. pierwszy którego nazwano wtedy papieżem Damazy wywalczył urząd w zamiszkach ze swoim kontrkandydatem Ursynem, zmarło ok. 130 wiernych, oskarżenie o morderstwo zostało anulowano przez Cesarza, czy papież Sergiusz III obejmował tron dzięki protekcji swojej kochanki Marozji, Jan XII był synem innego papieża, Sykstus IV otworzył drogę do nepotyzmu swoim krewnym..... itd.

Widać, że w strukturach katolickich odeszło się od biblijnego wzorca, gdzie przywódców duchowych wybierały lokalne zbory na podstawie ich życia i owoców. Zamiast tego często obejmowali te role ludzie całkowicie nieprzygotowani moralnie i duchowo, kierując się koneksjami i wpływami. To z pewnością przyczyniło się do licznych przypadków skrajnie niemoralnego postępowania papieży i biskupów na przestrzeni wieków.
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 15:37 przez Przeemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-18, 15:49

Dobrze.
Opowiedz jak wybiera się pastora zatem.

I 12 apostołów wybrał Jezus. Myślisz że nasi Apostołowie byli dobrymi ludźmi?
Moralnie i duchowo?

I czemu Jezus wybrał Judasza, skoro wiedział że go zdradzi za kasę, czyli jest sprzedajny?

P.s.JAk piszesz dużo krócej i zwięźlej, jest to bardziej czytelne, oby tak dalej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 15:49

Aha, w protestantyźmie "się dąży". To nic, że są tacy sami, ale tam się ponoć "dąży"... (a w katolicyźmie, oczywiście, nie).
Żenada.

Luter o skutkach takiego "dążenia" - swoich wyznawcach:
„Ewangelia dziś znajduje zwolenników, którzy są przekonani, że jest ona niczym innym jak tylko nauką
służącą zapełnianiu ich brzuchów i dającą swobodę wszystkim ich odruchom”
(„Werke”, Weimar ed., XXXIII, s.2 – Cf. op. cit., s.212)

I dodał, odnośnie swoich ewangelickich zwolenników, że „oni są siedem razy gorsi niż byli przedtem. Po głoszeniu naszej nauki ludzie oddali się rabunkowi, kłamstwu, oszustwu, rozpuście, pijaństwu i wszelkim innym nałogom. Wypędziliśmy diabła (papiestwo), a siedem gorszych weszło”. („Werke”, Weimar ed., XXVIII, s.763 – Cf. op. cit., s.440).


Pamiętaj: to nie ja zacząłem tego rodzaju licytację (uważam ją zresztą za bzdurę). To Ty usiłujesz sprawić wrażenie, że Kościół to samo zło, a protestantyzm do którego werbujesz to cud miód.

ALe skoro CIebie takie rzeczy przekonują, to przypominam kilka pierwszych lepszych faktów z brzegu:
  • Kraje protestanckie jako pierwsze zajęły się legalizacją zabijania nienarodzonych
  • W krajach protestanckich spalono 80-90% „czarownic” – przypisując potem propagandowo ten fakt Inkwizycji (patrz rozdział „Palenie czarownic”)
  • Kraje protestanckie jako pierwsze poszły na kompromis ze światem w sprawie antykoncepcji
  • To w krajach protestanckich dopuszcza się (a nierzadko promuje) eutanazję
  • Kraje protestanckie – w sposób oczywisty przecząc przesłaniu Nowego Testamentu – zalegalizowały homoseksualizm .
  • Reformacja zaczęła się od grabieży zakonów i gwałtów na zakonnicach
  • Kraje protestanckie jako pierwsze wprowadziły na wielką skalę legalne wydawnictwa pornograficzne
  • Najgłośniej obchodzonym świętem w wielu krajach protestanckich nie jest ani Wielkanoc, ani Boże Narodzenie lecz… demoniczne Halloween
  • Kraje protestanckie dokonały wielkich eksterminacji – zarówno w ubiegłych wiekach (patrz odpowiedź na zarzut 153) jak i w XX wieku (oczywiście nie tak wielkich jak ateiści w Rosji czy podczas tzw. Wielkiej Rewolucji Francuskiej)
  • Kraje protestanckie najdłużej hołdowały niewolnictwu, a także najdłużej dyskryminowały inne rasy – czarnoskórzy obywatele USA nie mieli równych praw jeszcze w połowie XX wieku (najbardziej było to widoczne w ultra protestanckim „Pasie Biblijnym”), nie mówiąc już o apartheidzie w kalwińskim RPA
  • Hitlerowi udało się utworzyć "Kościół niemiecki" wyłącznie z protestantów (co, oczywiście,nie znaczy, że wszyscy protestanci się za Hitlerem opowiedzieli - ale większość pastorów tak)
  • Wskaźnik rozwodów jest w krajach protestanckich o wiele wyższy niż w katolickich
  • Wśród największych „państwowych rabusiów” przeważają kraje protestanckie (Wielka Brytania, USA)
Zatem trochę hamuj w tym oczernianiu katolików.

Ja wcale nie uważam, żeby powyższa wyliczanka świadczyła o czymkolwiek w sensie wiary - jedynie pokazałem Ci, jak bardzo Twoje oczernianie jest bezpodstawne.
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 15:52 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-18, 16:35

Jaaaaa.
Zrobiłeś listę rzeczy, gdzie protestanci są gorsi, ale za punkt odniesienia przyjąłeś Kościół KAtolicki...
Przecież jak uznają rozwody, to wiadomo że tam będzie ich więcej... Ich religia nie zakazuje im rozwodów...i antykoncepcji. To siłą rzeczy jest. To jest pod wieloma względami inna religia przecież.
I Przemek chyba nie mówił, że protestanci są lepsi, tylko że inaczej się u nich wybiera przywódców, wybiera się tych w miarę poczciwych(w KK też), a co ma pastor odpowiadać za to że protestant zgwałcił zakonnicę?
To pastorzy kazali to robić?
Mało to merytoryczne.

MArku?
To co napisałeś...
MAsz na to dowody w postaci żródeł?
Czegokolwiek?
Bo jak nie, to to są oszczerstwa...Przed wielkie O.
Chodzi mi o punkty o nazizmie, popieraniu Hitlera, i rabusiostwie.
Poprosze o żródła.

Dodano po 4 minutach 6 sekundach:
:)) Demoniczne Halloween
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 16:37 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-19, 09:04

CiekawaXO pisze: 2024-04-18, 16:39 Jaaaaa.
Zrobiłeś listę rzeczy, gdzie protestanci są gorsi, ale za punkt odniesienia przyjąłeś Kościół KAtolicki...
Przecież jak uznają rozwody, to wiadomo że tam będzie ich więcej...
No właśnie! O to chodzi!
Zło jest wmontowane w sposób strukturalny w protestantyzm.
MAsz na to dowody w postaci żródeł?
Chodzi mi o punkty o nazizmie, popieraniu Hitlera, i rabusiostwie.
Oczywiście, że mam. Mało tego - przedstawiłem je w książce (teraz przygotowuję bardzo rozszerzone wydanie).
Ale wybacz, nie będę ich tu wypisywał, bo CI się nie chce zajrzeć do historii, wolisz od razu pisać o moich rzekomych oszczerstwach.
Sama sobie wystawiasz świadectwo i zniechęcasz do rozmowy.
Ostatnio zmieniony 2024-04-19, 09:05 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-19, 09:15

Jak zwykle: dane z którym korzystałem są, ale ich nie dam.
Jakbyś miał, to byś je dał.
Tu i teraz.
Po prostu ich nie masz.

Dodano po 3 minutach 13 sekundach:
Hitlerowi udało się utworzyć "Kościół niemiecki" wyłącznie z protestantów (co, oczywiście,nie znaczy, że wszyscy protestanci się za Hitlerem opowiedzieli - ale większość pastorów tak)
Czyli, Kościół niemiecki ZA CZASÓW HITLERA stworzyli ludzie wierzacy w Jezusa...Ateiści będa ci wdzięczni za ten tekst. Sądze, że stanie się viralem .
Ostatnio zmieniony 2024-04-19, 09:27 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-19, 09:48

CiekawaXO pisze: 2024-04-19, 09:18 Jak zwykle: dane z którym korzystałem są, ale ich nie dam.
Jakbyś miał, to byś je dał.
Tu i teraz.
Po prostu ich nie masz.
Jesteś w piaskownicy? ("jak nie zrobisz tego co chcę, to się boisz") :)
Każdy może sprawdzić - moja książka jest dostępna.
To jest materiał na kilkaset stron, a Ty chcesz bym umieścił to w poście na forum? Serio?
Ale wiesz co? Jeśli @Dezerter się zgodzi, mogę utworzyć coś w rodzaju blogu na forum, w którym po kolei opiszę te sprawy. Właściwie czemu nie? Może dotrze do większej liczby osób niż książka?
To oczywiście potrwa kilka miesięcy (i to pod warunkiem, że nie będę musiał toczyć takich durnych "dyskusji" jak powyżej).
Same suche fakty.
Hitlerowi udało się utworzyć "Kościół niemiecki" wyłącznie z protestantów (co, oczywiście,nie znaczy, że wszyscy protestanci się za Hitlerem opowiedzieli - ale większość pastorów tak)
Czyli, Kościół niemiecki ZA CZASÓW HITLERA stworzyli ludzie wierzacy w Jezusa...Ateiści będa ci wdzięczni za ten tekst. Sądze, że stanie się viralem .
Nie Kościół niemiecki (czyli byt ogólny), tylko konkretnie "Kościół niemiecki" (Deutsche Christen, Niemieccy chrześcijanie), czyli ugrupowanie religijne (protestanckie) zmieniające wiarę "pod Hitlera". I kto miał utworzyć, skoro był ewangelicki? Nie wierzący w Jezusa? Myślisz czasem co piszesz?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-19, 09:58

Ja wiem o jakim Kościele piszesz,ale pominąłeś bardzo dużo rzeczy.
Tak, jestem w piaskownicy, i prosze o żródło, a nie tekst z Frondy, który pisze to kropka w kropkę jak ty.
Wydaje mi się, że prośba o żródła jest czymś w rodzaju uczciwości, a nie jest dziecinne.
Ciekawa: daj źródło
Marek: jesteś dzieckiem
:P
Żródło to jest cytat z konkretnej ksiazki historycznej, tworzonej przez historyka, a nie interpretacja historii na Frondzie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-19, 10:00

CiekawaXO pisze: 2024-04-19, 09:58 Ja wiem o jakim Kościele piszesz,ale pominąłeś bardzo dużo rzeczy.
Tak, jestem w piaskownicy, i prosze o żródło, a nie tekst z Frondy, który pisze to kropka w kropkę jak ty.
I słusznie pisze.
ALe Fronda nie jest moim źródłem - od paru lat grzebię w źródłach z epoki, archiwach po całym świecie (na szczęście to wszystko jest już dziś dostępne na Sieci, tyle, że rozproszone). Zawsze tak przygotowuje swoje książki.

Widzisz, to jest różnica pomiędzy nami: Ty piszesz to, co CI się wydaje, ja piszę to, co wiem, bo sprawdziłem.
Jak nie wiem, to nie piszę.

I Tobie też radzę, bo się mocno zapędziłaś.
Ostatnio zmieniony 2024-04-19, 10:01 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-19, 10:50

Dasz mi te żródła?

ODPOWIEDZ