Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-01, 18:08

Hm.....przez wiare powiadasz, to chyba szatan wedlug nich powinien byc zbawiony. ;)
Wiesz, on nie tylko wierzy, on wie ze Bog istnieje.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-01, 18:23

Hildegarda pisze: 2022-07-01, 18:00
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-01, 17:46 Gdyby byli "ewangeliczni" to by nie zaprzeczali Eucharystii.
Po prostu wierzą, że zbawienie jest z łaski przez wiarę, a nie ze spełniania szeregu uczynków religijnych
To dokładnie tak, jak Kościół katolicki.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-01, 18:35

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-01, 18:23 To dokładnie tak, jak Kościół katolicki.
Doskonale wiesz, że nie dokładnie tak, u biblijnie wierzących jest to rouzmiane inaczej.
W KK trzeba spełniać uczynki religijne.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Andej » 2022-07-01, 18:39

Hildegarda pisze: 2022-07-01, 18:35Doskonale wiesz, że nie dokładnie tak, u biblijnie wierzących jest to rouzmiane inaczej.
W KK trzeba spełniać uczynki religijne.
Jak zwykle nie rozumiem.

1. Katolicy są osobami "wierzącymi biblijnie". Zatem, oksymoron? Czy zwykła sprzeczność?

2. Jakie uczynki religijne trzeba spełniać w Kościele? Chyba nie nazywasz uczestnictwa w eucharystii uczynkiem?

3. I czego warunkiem jest ich spełnianie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-01, 19:06

Hildegarda pisze: 2022-07-01, 18:35
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-01, 18:23 To dokładnie tak, jak Kościół katolicki.
Doskonale wiesz, że nie dokładnie tak, u biblijnie wierzących jest to rouzmiane inaczej.
W KK trzeba spełniać uczynki religijne.
Te uczynki to zwyczajnie zycie tak jak powinien zyc Chrzescijanin, czyli glownie pomoc blizniemu w szerokim tego slowa znaczeniu, oraz zycie Ewangelia, gloszenie Jej wlasnym zyciem.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-01, 19:43

Jozek pisze: 2022-07-01, 19:06 Te uczynki to zwyczajnie zycie tak jak powinien zyc Chrzescijanin, czyli glownie pomoc blizniemu w szerokim tego slowa znaczeniu, oraz zycie Ewangelia, gloszenie Jej wlasnym zyciem.
pomoc bliźniemu, to nie są uczynki religijne. Uczynki religijne to praktyki, obrzędy

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-01, 19:57

Uczestnictwo w Sakramentach i Eucharystii tez, ale zycie Chrzescijanina to glownie zycie we wspilnocie, a to sie wiaze z nie tylko pomoca, ale i wspieraniem itp.
Niewielu chyba rozumie o co chodzi z ta wspolnota Kosciola i bliznimi.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4475
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-07-01, 20:21

Hildegarda pisze: 2022-07-01, 19:43 pomoc bliźniemu, to nie są uczynki religijne. Uczynki religijne to praktyki, obrzędy
Współczuję Ci, że ktoś (może antykatolickimi artykułami lub innymi środkami przekazu?) wprowadził Cię w taką dezinformację. Postrzegasz katolicyzm, jako jedynie obrzędy, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w wierze i w relacjach z innymi ludźmi? Wiesz, gdybym miała tak fałszywy obraz Kościoła, to też nie chciałabym do niego należeć.
Widać, że jesteś osobą bardzo inteligentną, oczytaną, otwartą na różne poglądy, otwartą na Boga i cieszę się, że jesteś tu z nami, że pytasz, podejmujesz dialog. Jednak weź pod uwagę, że informacje, jakie masz o katolicyzmie, mogą być nieprawdziwe i nie we wszystko, co ktoś napisał warto wierzyć. Jeśli temat Cię interesuje, to najlepiej przeczytaj w całości Katechizm Kościoła Katolickiego. Jest naprawdę ciekawy oraz napisany dość ładnym i przystępnym językiem.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: konserwa » 2022-07-01, 20:22

Jesli twierdzi sie , ze zbawienie jest z laski przez wiare odrzucajac uczynki potrzebne ku zbawieniu, to jest to odrzuceniem czesci Pisma swietego.
I dlatego protestanci choc twierdza, ze sa biblijnie wierzacy, wiare swoja sproiwadzaja jedynie do tendencyjnie rozumianych czesci Pisma swietego, przy jednoczesnym odrzuceniu innej czesci Pisma swietego.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-01, 20:27

Hildegarda pisze: 2022-07-01, 18:35
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-01, 18:23 To dokładnie tak, jak Kościół katolicki.
Doskonale wiesz, że nie dokładnie tak, u biblijnie wierzących jest to rouzmiane inaczej
To prawda. Luter wymyślił tę - sprzeczną z Pismem - koncepcję (nawiasem mówiąc: siedząc w latrynie) i poszli za nią
W KK trzeba spełniać uczynki religijne.
co to są "uczynki religijne"?

Dodano po 1 minucie 53 sekundach:
Hildegarda pisze: 2022-07-01, 19:43 Uczynki religijne to praktyki, obrzędy
No cóż, odpowiedz (na podstawie Pisma) czy Jezus nakazał nam przyjmowanie swojego Ciała i Krwi, czy nie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Andej » 2022-07-01, 22:18

Jozek pisze: 2022-07-01, 19:57 Uczestnictwo w Sakramentach i Eucharystii tez,
Nie uważam tego za uczynki.
Ale, jeśli są jakieś podstawy do uznawania uczestniczenia w sakramentach za spełnianie uczynków, to proszę o jakieś podstawy po temu. Abym mógł je przyjąć.

W katechizmie znalazłem jeno:
2447 Uczynkami miłosierdzia są dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy. Pouczać, radzić, pocieszać, umacniać, jak również przebaczać i krzywdy cierpliwie znosić - to uczynki miłosierdzia co do duszy. Uczynki miłosierdzia co do ciała polegają zwłaszcza na tym, by głodnych nakarmić, bezdomnym dać dach nad głową, nagich przyodziać, chorych i więźniów nawiedzać, umarłych grzebać. Spośród tych czynów jałmużna dana ubogim jest jednym z podstawowych świadectw miłości braterskiej; jest ona także praktykowaniem sprawiedliwości, która podoba się Bogu

2300 Ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania. Grzebanie zmarłych jest uczynkiem miłosierdzia względem ciała59; jest uczczeniem dzieci Bosych, będących świątynią Ducha Świętego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

stasiekb100
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 10 maja 2022
Lokalizacja: pow. ciechanowski
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 13 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: stasiekb100 » 2022-07-02, 01:20

Kto z was narodził się na nowo?
W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego». 4 Nikodem powiedział do Niego: «Jakżeż może się człowiek narodzić będąc starcem? Czyż może powtórnie wejść do łona swej matki i narodzić się?» 5 Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego2. 6 To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 04:36

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-07-01, 20:21 Współczuję Ci, że ktoś (może antykatolickimi artykułami lub innymi środkami przekazu?) wprowadził Cię w taką dezinformację. Postrzegasz katolicyzm, jako jedynie obrzędy, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w wierze i w relacjach z innymi ludźmi? Wiesz, gdybym miała tak fałszywy obraz Kościoła, to też nie chciałabym do niego należeć.
Widać, że jesteś osobą bardzo inteligentną, oczytaną, otwartą na różne poglądy, otwartą na Boga i cieszę się, że jesteś tu z nami, że pytasz, podejmujesz dialog. Jednak weź pod uwagę, że informacje, jakie masz o katolicyzmie, mogą być nieprawdziwe i nie we wszystko, co ktoś napisał warto wierzyć. Jeśli temat Cię interesuje, to najlepiej przeczytaj w całości Katechizm Kościoła Katolickiego. Jest naprawdę ciekawy oraz napisany dość ładnym i przystępnym językiem.
Właściwie do takiego postrzegania katolicyzmu nie było mi potrzebne słuchanie protestantów. Pochodzę z rodziny katolickiej, żyję w środowisku katolickim, sama kiedyś byłam praktującą katoliczką, a przez jakiś krótki czas nawet blisko związaną z KK. Nie sądzę, by moja świadomość na temat KK, była mniejsza niż większości przeciętnych katolików. W KK wszystko się kręci wokół praktyk i obrzędów, takie też jest postrzeganie wielu katolików, że trzeba "odklepać" uczynki religijne narzucone przez KK i to wystarczy do zbawienia, wszystko jest uzależnione od księdza pośrednika, a nie od bezpośredniej relacji z Bogiem. Gdybym nie nawróciła się poza KK i nie poznała wierzących chrześcijan z innych denominacji, to pewnie po nawróceniu byłabym praktykującą katoliczką, nawet jeśli z niektórymi naukami KK mi nie po drodze. A tak, to już patrzę na to z perspektywy swojego doświadczenia, a takie osoby jak Fabian (były ksiądz) tylko to potwierdzają. Co prawda ja nie traktuję tych praktyk i obrzędów jako zwiedzenia demonicznego (a tak postrzegają to niektórzy protestanci), tylko po prostu w to nie wierzę, traktuję to jak religijność taką samą jak w każdej innej religii i myślę, że na jakimś etapie taka religijność ludziom była potrzebna, dziś już niekoniecznie.

Dodano po 3 minutach 58 sekundach:
stasiekb100 pisze: 2022-07-02, 01:20 Kto z was narodził się na nowo?
W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego». 4 Nikodem powiedział do Niego: «Jakżeż może się człowiek narodzić będąc starcem? Czyż może powtórnie wejść do łona swej matki i narodzić się?» 5 Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego2. 6 To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem.
No właśnie, Stasiek, Ty masz podobne doświadczenie i też byłeś wcześniej katolikiem z tego co kojarzę?

Dodano po 2 minutach 21 sekundach:
konserwa pisze: 2022-07-01, 20:22 Jesli twierdzi sie , ze zbawienie jest z laski przez wiare odrzucajac uczynki potrzebne ku zbawieniu, to jest to odrzuceniem czesci Pisma swietego.
A jakie uczynki są potrzebne ku zbawieniu?

Dodano po 18 minutach 28 sekundach:
Jozek pisze: 2022-07-01, 19:57 Uczestnictwo w Sakramentach i Eucharystii tez, ale zycie Chrzescijanina to glownie zycie we wspilnocie, a to sie wiaze z nie tylko pomoca, ale i wspieraniem itp.
Niewielu chyba rozumie o co chodzi z ta wspolnota Kosciola i bliznimi.
Gdzie Ty masz te wspólnoty Jozek? Nawet panie od Intronizacji i Margaretki skupiają się głównie na religijności.
Nie mów mi o pomocy, wspieraniu i życiu wspólnotowym w KK, bo znam tą rzeczywistość i wiem jak to wygląda. Ludzi uduchowionych, którzy faktycznie w swoim postępowaniu kierują się miłością bliźniego ze świeczką szukać, nawet księża mają z tym problem, żeby zrozumieć czym są "owoce Ducha".

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 07:36

To ze nie wszyscy to pojmuja, to nie znaczy ze Kosciol sie myli. Jesli paru lekarzy sie pomyli to uznasz ze cala medycyna jest do kitu?
A uczynki to nie jest cos specjalnego, specjalnie w jakims celu robionego jak z tymi harcerzami co w pieciu przeprowadzili staruszke przez jezdnie, tylko to sa po prostu codzienne czynnosci, praca, dzialanie w calym naszym zyciu.
Uczynkiem bedzie tez kopniecie kolegi w szkole, tylko ze jest to zly uczynek.

Andej, niektorzy niemal na sile jak ci harcerze przeprowadzajacy staruszke, przystepuja do Stolu Panskiego, nie robiac nawet rachunku sumienia.
Mowia "odpusc nam nasze winy, jako i my odpuszczamy"
choc nikomu nie dpuszczaja. Wtedy nawet lekki grzech nie bedzie ani odpuszczony ani zgladzony.
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 07:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-02, 09:21

@stasiekb100 możesz napisać - wg Biblii, nie według tego, czego Cię nauczono - w którym momencie następuje śmierć starego człowieka i Nowe Narodzenie?

ODPOWIEDZ