Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 14:14

Jozek pisze: 2022-07-02, 14:08 Ale wlasnie te Sakramenty sa po to by po nawroceniu miec konkretne oparcie i prowadzenie.
tylko katolikom, protestantom nie są potrzebne

Jozek pisze: 2022-07-02, 14:08 Jesli ktos uwaza ze sie nawrocil, a inni nie, to znaczy ze jeszcze jest slepy i nie odzyskal wzroku.
To nie jest kwestia czyjejś opinii, Biblia daje jasne odpowiedzi w tym temacie "po owocach ich poznacie", wymienia też jakie to owoce, mówi też o narodzeniu z Ducha

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18853
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-02, 14:20

Hildegarda pisze: 2022-07-02, 14:14
Jozek pisze: 2022-07-02, 14:08 Ale wlasnie te Sakramenty sa po to by po nawroceniu miec konkretne oparcie i prowadzenie.
tylko katolikom, protestantom nie są potrzebne
Są potrzebne. Niestety, oni o tym nie wiedzą
To nie jest kwestia czyjejś opinii, Biblia daje jasne odpowiedzi w tym temacie "po owocach ich poznacie", wymienia też jakie to owoce, mówi też o narodzeniu z Ducha
Najbardziej smutne jest, jak ktoś sam ocenia własne "owoce".
Swojego czasu baptyści w USA zrobili badania - badali oświadczenia o własnym "narodzeniu z Ducha" i wielkich "owocach" tegoż porównując z faktami z życia osób (trwałość małżeństwa, stosunek do różnych rzeczy itd). I wiesz co? Nie było ŻADNEJ korelacji.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 14:29

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-02, 14:20 Najbardziej smutne jest, jak ktoś sam ocenia własne "owoce".
Swojego czasu baptyści w USA zrobili badania - badali oświadczenia o własnym "narodzeniu z Ducha" i wielkich "owocach" tegoż porównując z faktami z życia osób (trwałość małżeństwa, stosunek do różnych rzeczy itd). I wiesz co? Nie było ŻADNEJ korelacji.
W takim razie nie słuchajmy również świadectw nawróceń katolików, którzy mówią jak przemienił ich Jezus, jakie owoce zaczęli przynosić, nie słuchajmy tego, bo to smutne.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 14:59

No, wlasnie smutne jest ze ktos twierdzi ze sie nawrocil, a nie znajac nikogo chce nawracac wszystkich dookola.
Nawet nie bierze pod uwage ze ktos moze byc duzo blizej Boga niz ten co uwaza ze sie nawrocil.
Jesli sie nawrocil, to dobrze, ale to nie znaczy ze juz jest zbawiony. Nawrocenie to dopiero poczatek drogi, a bez Kosciola, Sakramentow i prowadzenia, to prosta droga na manowce.
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 14:59 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 15:34

Jozek pisze: 2022-07-02, 14:59 No, wlasnie smutne jest ze ktos twierdzi ze sie nawrocil, a nie znajac nikogo chce nawracac wszystkich dookola.
Nawet nie bierze pod uwage ze ktos moze byc duzo blizej Boga niz ten co uwaza ze sie nawrocil.
Jesli sie nawrocil, to dobrze, ale to nie znaczy ze juz jest zbawiony. Nawrocenie to dopiero poczatek drogi, a bez Kosciola, Sakramentow i prowadzenia, to prosta droga na manowce.
A kto chce nawracać wszystkich dookoła? Wyżej napisałam, że Sakramenty są potrzebne katolikom, a protestantom nie. Czy to jest Twoim zdaniem nawracanie? To akurat Ty mówisz, że to KK i Sakramenty są potrzebne do "odzyskania wzroku", tak jakby potrzebowali tego wszyscy, łącznie z protestantami, którzy w to nie wierzą i bez tego "odzyskanie wzroku" nie było możliwe.
Podobnie w kwestii "Narodzenia na nowo", ja nie spotkałam tego w KK, więc nie wiem czy katolików to obowiązuje, być może jest to powiązane z bierzmowaniem. Narodzenie na nowo jest w Biblii i mówią o tym biblijnie wierzący, więc to jest dla nich warunkiem świadomego przyjęcia wiary i chrztu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 15:41

Wiesz, dyskusja z toba to jak rozmowa z gluchym sasiadem.
Jak mu powiedzialem "czesc Janek", odpowiadal "mama poszla do sklepu".
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: konserwa » 2022-07-02, 17:07

W jaki sposob moglabys Hildo uwierzyc w Jezusa, jezeli nie otrzy,malabys minimum rzetelnej, apostolskiej nauki i wiedzy o Synu Bozym od Kosciola?
Protestanci i Ty z nimi stoisz ( jak to zauwazyc mozna ) na stanowisku, ze Kosciol jest niepotrzebny? Wobec tego czy uwazasz, ze Jezus niepotrzebnie zalozyl Kosciol?
Ale samo Pismo stwierdza, ze najpierw nauka Kosciola zostala zapisana w Pismie i podana jako Slowo Boze, a nastepnie, ze to najpierw Kosciol ustanowil okreslone praktyki i obrzedy ( wsrod nich Sakramenty przejete od Jezusa ), aby moc te nauke o jedynym i prawdziwym Bogu przekazywac z pokolenia na pokolenie.
Sam Jezus sprawowal praktyki i obrzedy ... Czyzbys miala Mu cos do zarzucenia?
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 17:09 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18853
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-02, 17:13

Hildegarda pisze: 2022-07-02, 14:29 W takim razie nie słuchajmy również świadectw nawróceń katolików, którzy mówią jak przemienił ich Jezus, jakie owoce zaczęli przynosić, nie słuchajmy tego, bo to smutne.
Prawdziwe swiadectwo mówi nie "jak to jestem teraz dobrym człowiekiem", tylko co Bóg zrobił w moim życiu.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 17:26

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-02, 17:13 Prawdziwe swiadectwo mówi nie "jak to jestem teraz dobrym człowiekiem", tylko co Bóg zrobił w moim życiu.
Oczywiście, żaden protestant nie mówi, że jego przemiana nastąpiła sama z siebie, wszyscy mówią, że to Jezus dokonał tej przemiany. Spotkałeś jakiegoś protestanta, który mówi inaczej?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 18:01

Tu na forum przychodza ciagle tacy co to wlasnie niby sie nawrocili i chca wszystkich po swojemu nawracac.
Co najciekawsze, to kazdy innaczej. ;)
Czyzby Jezus kazdego czegos innego uczyl?
Czy to raczej ich wlasne prywatne nauczania, nie majace wiele wspolnego z Nauczaniem Jezusa?
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 18:04 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 18:15

Jozek pisze: 2022-07-02, 18:01 Tu na forum przychodza ciagle tacy co to wlasnie niby sie nawrocili i chca wszystkich po swojemu nawracac.
Nie wiem czemu ciągle się upierasz, że chcę Cię nawracać. Wy tu po prostu nie rozumiecie czym jest zdrowa dyskusja. Mówię konkretnie o niektórych osobach z tego forum, bo znam inne miejsca, gdzie z katolikami można naprawdę miło porozamwiać, wiele zawdzięczam jednemu z takich katolików.
Tutaj zaraz są emocje, jakaś agresja wyczuwalna w postach, gdy brakuje argumentów i "syndrom oblężonej twierdzy", ja już przeczytałam tutaj, że jestem niewierząca i wiele innych tym podobnych rzeczy.

Wierz sobie Jozek jak chcesz i dyskutuj z katolikami jak się boisz o swój stan duchowy, coby Cię przypadkiem heretycy nie zwiedli ;)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 18:29

W ktorym miejscu wyczytalas to stwierdzenie ze chcez mnie nawracac?
Raczej chyba chodzi o efekt nozyczek na stole. ;)

Problem masz z dyskusja, bo ciagle uciekasz w nowe tematy ktore wstawiasz jako odpowiedzi na wyjasnienia tego ze blednie rozumiesz Nauczanie Kosciola, a te nowe tematy w ktore uciekasz takze sa efektem blednego rozumienia Nauczania Kosciola.
Praktycznie to choc sporo piszesz to nie odpowiadasz na wpisy i konkretne pytania czy wyjasnienia, tylko wysuwasz coraz to nowe bezpodstawne zarzuty wobec Kosciola i Katolikow.
To nie jest dyskusja, tylko wciskanie Katolikom ze Kosciol naucza innaczej niz naucza.
A co do heretykow, to po prostu moga se gadac co im sie rzewnie podoba, po mnie to splywa jak woda po kaczce.
Problem w tym ze sluchanie ich i proby dyskusji nie maja totalnie zadnego sensu. Juz lzej sie rozmawia z malym dzieckiem ktore zadaje mnostwo przeroznych pytan.
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 18:33 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-07-02, 23:35

@Hildegarda mam pytanko, ile razy Chrystus w Biblii musi coś powtórzyć, żeby osoby rzekomo opierające się na Biblii przyjęły to co On mówi, a nie usiłowały utrzymywać, że chodziło Mu o coś zupełnie innego. Cztery razy wystarczy?
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez* Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. 58 To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». 59 To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.
Ostatnio zmieniony 2022-07-03, 00:24 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

stasiekb100
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 10 maja 2022
Lokalizacja: pow. ciechanowski
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 13 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: stasiekb100 » 2022-07-03, 02:04

Moja siostra w Panu była bardzo gorliwą katoliczką. Przyszli raz do niej jechowi. Więc ona żeby obronić wiarę katolicką wzięła Biblię. W Biblii widzi że oni po części mają rację. Ale wydarzyło się coś podczas czytania Ewangelii Jana. Upadła na kolana i zaczeła Bogu wyznawać swoje grzechy i przepraszać za nie. Podobne przeżycie miałem ja i Hilda. Wiecie co nas łączy, że zachowujemy przykazania z miłości do Jezusa Chrystusa. Po takim spotkaniu z Żywym Jezusem człowiek jest w stanie zapierać się aż do krwi żeby nie zgrzeszyć.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-03, 05:19

krystian.zawistowski pisze: 2022-07-02, 23:35 @Hildegarda mam pytanko, ile razy Chrystus w Biblii musi coś powtórzyć, żeby osoby rzekomo opierające się na Biblii przyjęły to co On mówi, a nie usiłowały utrzymywać, że chodziło Mu o coś zupełnie innego. Cztery razy wystarczy?
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez* Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. 58 To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». 59 To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.
ja nie jestem teologiem, powiedz to Błaszkiewiczowi, byłemu księdzu, który robi kilkugodzinne wykłady w tym temacie, cytujac m.in Katolicki Katechizm dla dorosłych i inne dokumenty kościelne. Myślisz, że on nie wie co jest napisane w Biblii? Inni protestanci też nie wiedzią? Nie czytają Biblii?
Dla mnie wystarczającym argumentem jest to, że Eucharystia sama w sobie nic nie zmienia w życiu duchowym katolików, ludzie przymujący ją już od dzieciństwa bardzo często nie otrzymują żadnej łaski wiary, nie ma w nich żadnej przemiany, dotyczy to również księży sprawujących Eucharystię. Skoro nie działa to widocznie katolickie rozumienie "spożywania Ciała i Krwi Chrystusa" jest błędne, tym bardziej, że w innych miejscach Biblii jest mowa o pokarmie duchowym i całe nauczanie Jezusa jasno na to wskazuje.



Jak to chcesz pogodzić z fizycznym przyjmowaniem Komunii w katolickim rozumieniu i to jeszcze przy obowiązkowym udziale księży, bez których Komunia nie stanie się Komunią? Jak wyjaśnisz brak wiary u tych, którzy tą Komunię przyjmują? Naprawdę nie widzisz, że Wasze nauczanie nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość? Ile osób po przyjęciu Komunii autentycznie się nawraca i świadomie przyjmuje wiarę? A skoro nic się nie dzieje, no to jak to się ma do mowy o "Ciele i Krwi" w rozumieniu fizycznym?


"Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem." J 6: 63

Odpowiedział Mu Szymon Piotr: «Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga J 6: 68

"Jezus odpowiadając rzekł do nich: «Na tym polega dzieło [zamierzone przez] Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał»" J 6: 29





Krystian podam Ci to jeszcze na przykładzie Twojego cytatu, bo już naprawdę bardziej się nie da tego wyjasnić


"Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez* Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. 58 To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki»."


Katolicy spożywają "Ciało i Krew" tak jak masz tu napisane i co? Wszyscy spożywający trwają w Chrystusie? Są wierzący? Przykład ich życia wskazuje, że będą żyć wiecznie? Księża gorszący wierzących też? Ilu katolików jest autentycznie wierzących?
A może Jezus się pomylił i chodziło Mu tylko o niektórych spożywających fizycznie Jego "Krew i Ciało"? :-\
Ostatnio zmieniony 2022-07-03, 05:55 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ