Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Andej » 2022-07-02, 09:53

stasiekb100 pisze: 2022-07-02, 01:20 Kto z was narodził się na nowo?
Chodzi Ci o formę, czy treść?
Osobiście nie wiem, czy narodziłem się na nowo. Nie wiem, czy nie jest to proces trwający od mojego poczęcia. Od momentu wejścia w czas.
Wszak wtedy to właśnie Bóg przeniósł mnie z przedżyciowej wieczności duchowej do świata materialnego. Na czas życia biologicznego. Abym potem wrócił do niego. W postaci duchowej. Licząc na nowe ciało.

Czy zmartwychwstanie nazywasz narodzeniem się na nowo? Przyznam, że to ciekawa koncepcja. Bo rzeczywiście ma to cechy narodzenia na nowo. Przyjęcie nowego zmartwychwstałego ciała jest ponownym narodzeniem. Ale jeśli tak, to czmu pytasz, czy ktoś z nas narodził sięna nowo? Zaręczam, ze wszyscy dyskutanci posiadają ciała biologiczne, ziemskie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: konserwa » 2022-07-02, 10:27

Moja droga Hildo: moje zycie katolickie nie kreci sie wokol praktyk ani obrzedow; co wiecej - praktyki i obrzedy sa koscem pozwalajacym na spokojne kontemplowanie Boga i wlasciwe zycie chrzescijanskie. Pozwalaja poznac ( zorientowac sie ) w temacie Boga, Jego kontemplowania ( adorowania ) oraz wlasciwego zycia chrzescijanskiego.
Twoj zarzut jest o tyle falszywy ( czy nawet obrazliwy moja droga Hildo ) co twierdzenie, ktore zarzuca piekarzowi, iz ten trzyma sie recept i regul przy wypieku chleba - idac Twoim droga Hildo tokiem rozumowania powinnismy odrzucac wszelkie receptury wypieku chleba ( konstrukcji samolotow, produkcji paliw, przewijania niemowlat ... itd ), gdyz przeciez "najwazniejsze to zjesc chleb" ( jak to wlasnie postrzegaja chrzescijanstwo w wiekszosci protestanci ) ...
Ale - bez odpowiednich receptur nie byloby chleba ( czy samolotow itd ... ), a bez praktyk i obrzedow nie byloby Kosciola i przekazywania nieskazonej protestanckim bledami i przeinaczeniami nauki apostolskiej i wiary w jedynego Boga, w Trojcy Swietej Jedynego.
Tak wiec bez praktyk wypieku chleba czy sposobu ( praktyki ) wytworzenia noza nie mialabys ani chleba ani nie mialabyc tego chleba czym pokroic ...
Bez praktyk i obrzedow nie byloby chrzescijanstwa, za to w to miejsce otrzymalabys magiczny belkot samozwanczych szamanskich prorokow.
To tyle moja droga Hildo.
Wykorzystalem w tej korespondencji do Ciebie praktyki jezyka polskiego, korzytajac z klkawiatury w moim laptopie powstalym na bazie praktyk i obrzedow technologii elektroniki danych i elektrotechniki przesylu informacji.
Pozdrawiam serdecznie - korzystajac przy tym ze znanych mi praktyk i obrzedow podleglych naszej, polskiej ( europejskiej ) kulturze bycia grzecznym i przyjaznym. A takze serdecznym ... co niniejszym staram sie czynic praktykujac obrzed wystukiwania literek na klawiaturze.
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 10:33 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

stasiekb100
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 10 maja 2022
Lokalizacja: pow. ciechanowski
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 13 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: stasiekb100 » 2022-07-02, 10:39

Dla Marka odpowiedź
Tak więc jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; to, co stare, przeminęło, oto wszystko stało się nowe. A wszystko to jest z Boga, który nas pojednał ze sobą przez Jezusa Chrystusa i dał nam służbę pojednania. Bóg bowiem był w Chrystusie, jednając świat z samym sobą, nie poczytując ludziom ich grzechów, i nam powierzył to słowo pojednania. Tak więc w miejsce Chrystusa sprawujemy poselstwo, tak jakby Bóg upominał was przez nas. W miejsce Chrystusa prosimy: Pojednajcie się z Bogiem. On bowiem tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy w nim stali się sprawiedliwością Bożą.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 10:45

stasiekb100 pisze: 2022-07-02, 10:39 Dla Marka odpowiedź
Tak więc jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; to, co stare, przeminęło, oto wszystko stało się nowe. A wszystko to jest z Boga, który nas pojednał ze sobą przez Jezusa Chrystusa i dał nam służbę pojednania. Bóg bowiem był w Chrystusie, jednając świat z samym sobą, nie poczytując ludziom ich grzechów, i nam powierzył to słowo pojednania. Tak więc w miejsce Chrystusa sprawujemy poselstwo, tak jakby Bóg upominał was przez nas. W miejsce Chrystusa prosimy: Pojednajcie się z Bogiem. On bowiem tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy w nim stali się sprawiedliwością Bożą.
Cytaty chyba wszyscy znaja wiec nic nowego nie napisales.
Napisz raczej swoimi slowami jak ty ten cytat praktycznie rozumiesz i czym dokladnie twoim zdaniem jest to nowe narodzenie.
Po czym poznasz ze narodziles sie na nowo?
Czy po tym ze ktos ci tak powiedzial? Czy sam tak stwierdziles? Czy moze w jakis jeszcze inny sposob?
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 10:50 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

stasiekb100
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 10 maja 2022
Lokalizacja: pow. ciechanowski
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 13 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: stasiekb100 » 2022-07-02, 10:57

Ten ksiądz próbuje wyjaśnić:

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 11:00

Ale Marek i ja zadalismy tobie pytanie a nie ksiedzu z filmiku.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-02, 11:11

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-02, 09:21 @stasiekb100 możesz napisać - wg Biblii, nie według tego, czego Cię nauczono - w którym momencie następuje śmierć starego człowieka i Nowe Narodzenie?
stasiekb100 pisze: 2022-07-02, 10:39 Dla Marka odpowiedź
Tak więc jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; to, co stare, przeminęło, oto wszystko stało się nowe. A wszystko to jest z Boga, który nas pojednał ze sobą przez Jezusa Chrystusa i dał nam służbę pojednania. Bóg bowiem był w Chrystusie, jednając świat z samym sobą, nie poczytując ludziom ich grzechów, i nam powierzył to słowo pojednania. Tak więc w miejsce Chrystusa sprawujemy poselstwo, tak jakby Bóg upominał was przez nas. W miejsce Chrystusa prosimy: Pojednajcie się z Bogiem. On bowiem tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy w nim stali się sprawiedliwością Bożą.
Odpowiedziałeś z Biblii, ale nie na moje pytanie.
stasiekb100 pisze: 2022-07-02, 10:57 Ten ksiądz próbuje wyjaśnić:
Tu z kolei nie odpowiedziałeś z Biblii.

Czy pytanie takie trudne, czy odpowiedź niewygodna? ;)

stasiekb100
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 10 maja 2022
Lokalizacja: pow. ciechanowski
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 13 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: stasiekb100 » 2022-07-02, 11:23

Ja czytając Pismo Święte doświadczyłem, że Bóg jest żywy

Dodano po 1 minucie 5 sekundach:
Przepraszam że tak długo, ale rodzina mnie do sklepu wysłała.

Dodano po 6 minutach 42 sekundach:
Patrząc z perspektywy czasu, to zmieniło się nasze życie rodzinne. Bo z moim charakterem gwałtownika, to o kłótnie z było łatwo.

Dodano po 2 minutach 53 sekundach:
Seks też jest po Bożemu. Poprostu wiedziałem że w tych sprawach trzeba zaufać Jezusowi.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-02, 12:21

Pięknie. Z tym, ze z moim pytaniem nic wspólnego nie ma.
Przypominam pytanie, bo może zapomniałeś ;)
czy możesz napisać - wg Biblii, nie według tego, czego Cię nauczono - w którym momencie następuje śmierć starego człowieka i Nowe Narodzenie?
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 12:22 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 12:54

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-02, 12:21 czy możesz napisać - wg Biblii, nie według tego, czego Cię nauczono - w którym momencie następuje śmierć starego człowieka i Nowe Narodzenie?
Wtedy kiedy doświadcza się nawrócenia, każdy kto tego doświadczył, wie o czym mowa, kto nie doświadczył, to nie zrozumie. Dlatego niektórzy bez problemu potrafią zrozumieć werset o "narodzeniu na nowo", a inni nie wiedzą o co chodzi. Jak nie rozumiesz, to poczytaj jak wyglądało nawrócenie Pawła.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Andej » 2022-07-02, 12:59

stasiekb100 pisze: 2022-07-02, 11:34 ...
Dlaczego tak się wykręcasz od wyjaśnienie pojęcia "narodzenia na nowo"?
Poruszając temat, warto byłoby najpierw zrobić mały wykład. Podparty biblijnie.

Jak do tej pory podajesz jakieś cytaty (dlaczego bez sygnatur?), które wcale nie wyjaśniają kwestii.

Dlatego proszę. Zacznij od wyjaśnienia pojęcia. A potem, pochwal się świadectwem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-02, 13:17

Hildegarda pisze: 2022-07-02, 12:54
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-02, 12:21 czy możesz napisać - wg Biblii, nie według tego, czego Cię nauczono - w którym momencie następuje śmierć starego człowieka i Nowe Narodzenie?
Wtedy kiedy doświadcza się nawrócenia, każdy kto tego doświadczył, wie o czym mowa, kto nie doświadczył, to nie zrozumie. Dlatego niektórzy bez problemu potrafią zrozumieć werset o "narodzeniu na nowo", a inni nie wiedzą o co chodzi. Jak nie rozumiesz, to poczytaj jak wyglądało nawrócenie Pawła.
Kolejna odpowiedź nie na temat. Pytałem o odpowiedź na podstawie Biblii.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 13:41

Hildegarda pisze: 2022-07-02, 12:54
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-02, 12:21 czy możesz napisać - wg Biblii, nie według tego, czego Cię nauczono - w którym momencie następuje śmierć starego człowieka i Nowe Narodzenie?
Wtedy kiedy doświadcza się nawrócenia, każdy kto tego doświadczył, wie o czym mowa, kto nie doświadczył, to nie zrozumie. Dlatego niektórzy bez problemu potrafią zrozumieć werset o "narodzeniu na nowo", a inni nie wiedzą o co chodzi. Jak nie rozumiesz, to poczytaj jak wyglądało nawrócenie Pawła.
To ze pytamy go jak to rozumie, wcale nie znaczy ze nikt z nas nie rozumie tego co on zacytowal.
A skoro podalas przyklad nawrocenia Sw. Pawla, to tez mam nadzieje ze potrafisz to przelozyc na nawrocenie w ogole, bo chyba nie powiesz ze do nawrocenia trzeba oslepnac tak jak Szawel.
Poza tym, wiele osob wlasnie traktuje innych jak nienawroconych i wlasnie dlatego tak uparcie podaja rozne cytaty, zamiast konkretnych szczegolow skoro uwazaja ze sie nawrocili, bo watpie by rozpoznali to po oslepnieciu. ;)

Choc moze w tym slepnieciu jest cos szczegolnego, bo Szawel nie byl nawrocony dopuki nie odzyskal wzroku.
Wiec moze to wlasnie ci co mysla ze sie nawrocili, cos sie z nimi stalo, potrzebuja teraz odzyskania wzroku, by rzeczywiscie stac sie nawroconym tak jak Sw. Pawel.
U nie to mialo miejsce, bo praktycznie w przeciagu 3miesiecy osleplem, co mialem pare lat wczesniej zapowiedziane, a pozniej odzyskalem wzrok.
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 13:54 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 14:02

Jozek pisze: 2022-07-02, 13:41 To ze pytamy go jak to rozumie, wcale nie znaczy ze nikt z nas nie rozumie tego co on zacytowal.
A skoro podalas przyklad nawrocenia Sw. Pawla, to tez mam nadzieje ze potrafisz to przelozyc na nawrocenie w ogole, bo chyba nie powiesz ze do nawrocenia trzeba oslepnac tak jak Szawel.
Poza tym, wiele osob wlasnie traktuje innych jak nienawroconych i wlasnie dlatego tak uparcie podaja rozne cytaty, zamiast konkretnych szczegolow skoro uwazaja ze sie nawrocili, bo watpie by rozpoznali to po oslepnieciu. ;)

Choc moze w tym slepnieciu jest cos szczegolnego, bo Szawel nie byl nawrocony dopuki nie odzyskal wzroku.
Wiec moze to wlasnie ci co mysla ze sie nawrocili, cos sie z nimi stalo, potrzebuja teraz odzyskania wzroku, by rzeczywiscie stac sie nawroconym tak jak Sw. Pawel.
U nie to mialo miejsce, bo praktycznie w przeciagu 3miesiecy osleplem, co mialem pare lat wczesniej zapowiedziane, a pozniej odzyskalem wzrok.
Nie trzeba ślepnąć, tylko uwierzyć w Jezusa :), a to, żeby nie było "martwe" powinno pociągać za sobą przemianę mentalną, zwiększyć świadomość moralną. Jeśli u kogoś taki stan nawrócenia nastąpił, to wie o czym mówi. Stasiek chyba tu pisał swoją historię, jak wyglądało jego wcześniejsze życie i przemiana jaka nastąpiła po nawróceniu. Jeśli ktoś tego nie doświadczył, to nikt tego nie wytłumaczy. W KK też są ludzie, którzy tego doświadczają, ale nie przy przyjmowaniu Sakramentów, które powinny nieść jakieś szczególne łaski, a przy różnych sytuacjach życiowych, niezależnych od praktyk religijnych.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 14:08

Ale wlasnie te Sakramenty sa po to by po nawroceniu miec konkretne oparcie i prowadzenie.
Jesli ktos uwaza ze sie nawrocil, a inni nie, to znaczy ze jeszcze jest slepy i nie odzyskal wzroku.
W tym odzyskaniu wzroku Kosciol i Sakramenty wlasnie pomagaja.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ