Adoracja Najświętszego Sakramentu

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Najświętszy Sakrament w Kościele wschodnim

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-11-26, 22:33

Bo chyba łatwiej będzie Ci wygooglować niż komuś napisać.
Np. http://adoremus.pl/index.php?page=czym-jest-adoracja
Ostatnio zmieniony 2021-11-26, 22:34 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Najświętszy Sakrament w Kościele wschodnim

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-11-27, 08:39

sądzony pisze: 2021-11-26, 22:31
sądzony pisze: 2021-11-24, 20:29 Pewnie wyjdę na idiotę, ale na czym polega adoracja chrześcijańska?
Tu nikt nie raczył mi wyjaśnić.
Nigdy nie byłem (a przynajmniej nie pamiętam) na adoracji.
Przypuszczam, że to nabożeństwo, modlitwa, ale o co w nim chodzi to nie wiem.

W praktyce , skoro uznajesz ze w tym "kawałku opłatka" jest On fizycznie to po prostu jestes przed Nim i starasz sie na Nim skoncentrowac starając się uznać JEGO majestat potęgę i chwałę.Starasz sie skoncentrowac na Nim ale nie na zasadzie wysiłku , musze musze musze ale odcinajac sie od swiata. niektórzy twierdza ze pierwsze kilkanascie kilkadziesiat minut to chaos twoich mysli , czy próby wejscia z butami kosmatego .|Potem juz jest ok.

Dlaczego adoracja ? Bo jak ktos do kogos ma afekt to stara sie z nim przebywać. :ymhug: :ympray:

Kasia

Re: Najświętszy Sakrament w Kościele wschodnim

Post autor: Kasia » 2021-11-27, 09:44

@sądzony
Zacytuję papieża św. Jana Pawła II:

„Pięknie jest zatrzymać się z Nim i jak umiłowany Uczeń oprzeć głowę na Jego piersi (por. J 13, 25), poczuć dotknięcie nieskończoną miłością Jego Serca. Jeżeli chrześcijaństwo ma się wyróżniać w naszych czasach przede wszystkim « sztuką modlitwy », jak nie odczuwać odnowionej potrzeby dłuższego zatrzymania się przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie na duchowej rozmowie, na cichej adoracji w postawie pełnej miłości? Ileż to razy, moi drodzy Bracia i Siostry, przeżywałem to doświadczenie i otrzymałem dzięki niemu siłę, pociechę i wsparcie!

Wielu świętych dało przykład tej praktyki, wielokrotnie chwalonej i zalecanej przez Magisterium. W sposób szczególny wyróżniał się w tym św. Alfons Maria Liguori, który pisał: « Wśród różnych praktyk pobożnych adoracja Jezusa sakramentalnego jest pierwsza po sakramentach, najbardziej miła Bogu i najbardziej pożyteczna dla nas ». Eucharystia jest nieocenionym skarbem: nie tylko jej sprawowanie, lecz także jej adoracja poza Mszą św. pozwala zaczerpnąć z samego źródła łaski”. (Ecclesia de Eucharistia, II, 25)
Ostatnio zmieniony 2021-11-27, 09:45 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Najświętszy Sakrament w Kościele wschodnim

Post autor: sądzony » 2021-11-27, 10:33

Dziękuję Wam.
@Kasia , @Gzresznik Upadający czy kontemplacja jest formą adoracji?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Najświętszy Sakrament w Kościele wschodnim

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-11-27, 10:45

Napisze tak, podczas adoracji moga ci nawet przyjsc podpowiedzi co w danej sytuacji masz zrobic ..Mozesz na raz dostac zachwytu.. Mozesz np miec dar poznania np jakiejs sytuacji biblijnej ktorej ni w zab nie kjarzysz o co kaman . A mozesz siedziec jak kolek. Nic sie nie wydarzy... I tak jest najczesciej. Przychodz do Niego nie po cos..

Kasia

Re: Najświętszy Sakrament w Kościele wschodnim

Post autor: Kasia » 2021-11-27, 10:55

sądzony pisze: 2021-11-27, 10:33 Dziękuję Wam.
@Kasia , @Gzresznik Upadający czy kontemplacja jest formą adoracji?
Nie mam pojęcia. W tym artykule ich nie oddzielono: https://pl.aleteia.org/2018/04/13/krotk ... czynienia/ – polecam przeczytać całość, jest to o formach modlitwy w pigułce. :) Osobiście powiedziałabym raczej, że adoracja jest konkretną formą kontemplacji przed Jezusem Sakramentalnym, ale przecież w czasie adoracji możesz też prosić, dziękować, uwielbiać...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Najświętszy Sakrament w Kościele wschodnim

Post autor: sądzony » 2021-11-27, 12:48

Wydaje mi się, że to ciekawe, ale dość płynne i chyba nie ma co tego „drążyć”.
Dla mnie kontemplacja, nawet w lesie, nosi znamiona adoracji, czyli podziwu, uwielbienia, zachwytu, czci. Nosi znamiona, bo to wszystko, wszelkie czasowniki wychodzą z „ja”, którego w modlitwie kontemplacji brak. Co nie oznacza, że kontemplacja nie pozostawia swego rodzaju „posmaku”.
Z kolei adoracja przed Jezusem Sakramentalnym, jak napisała Kasia, jest konkretną formą, której celem może (a może powinna), być kontemplacja.
Kasia pisze: 2021-11-21, 17:35 Ale w katolickich Kościołach wschodnich też adoracja nie jest raczej popularna. Tam się bardziej podkreśla Krzyż i obecność Boga w duszy.
Ale chyba kontemplacja jest.

Myślę (choć może się mylę), że kontemplacja i adoracja to dość przenikając się formy bycia z Bogiem.
„Ja patrzę na niego, On patrzy na mnie”. wieśniak z Ars (o ile się nie mylę)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Kasia

Re: Najświętszy Sakrament w Kościele wschodnim

Post autor: Kasia » 2021-11-27, 13:34

@sądzony, ale zauważ, że jednak jest różnica, bo gdy się modlisz w lesie, spotykasz się z Bogiem obecnym szczególnie w Twojej duszy, ale też ogólnie w stworzeniu (niech ktoś czuwa, czy nie wchodzę tu w panteizm!), natomiast na adoracji spotykasz się z Istotą Boga. Właściwie sama tego nie rozumiem, nie wiem, jak to opisać, ale to jest inna obecność. Bardziej realna?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Adoracja Najświętszego Sakramentu

Post autor: sądzony » 2021-11-27, 14:12

Kasia pisze: 2021-11-27, 13:34 @sądzony, ale zauważ, że jednak jest różnica, bo gdy się modlisz w lesie, spotykasz się z Bogiem obecnym szczególnie w Twojej duszy, ale też ogólnie w stworzeniu (niech ktoś czuwa, czy nie wchodzę tu w panteizm!), natomiast na adoracji spotykasz się z Istotą Boga. Właściwie sama tego nie rozumiem, nie wiem, jak to opisać, ale to jest inna obecność. Bardziej realna?
Nie wiem. Może masz rację.
Ale mi wydaje się, i wierzę w to, że również na adoracji spotykasz się z Istotą Boga w Twojej duszy.
Oczywiście zgodzę się, że "kontemplacja" w lesie może nieść pewne niebezpieczeństwa, choć z drugiej strony adoracja Najświętszego Sakramentu przez sam fakt obecności i miejsca może dawać "pozory świętości" dzięki czemu odwracać uwagę od istoty, a mianowicie wewnętrznego spotkania z Bogiem.

Chcę powiedzieć, choć nie wiem czy mam rację, że kontemplacja, jak zresztą każda "modlitwa głębi", a nawet adoracja jako taka, nie wymaga Najświętszego Sakramentu.

Nie chcę tutaj umniejszać adoracji Najświętszego Sakramentu, tym bardziej, że jej nie znam. Chodzi mi o to, że kontemplacji i adoracji raczej po drodze.

Tak się zastanawiam, czy kontemplacja nie jest starsza w tradycji chrześcijaństwa niż adoracja?

Dodano po 17 minutach 21 sekundach:
A jak „formalnie” wygląda adoracja. Ksiądz głosi, że w piątek o 18.00 będzie adoracja. Przychodzę ksiądz wystawia NS, ludzie klękają i zaczynają się wspólnie modlić? Czy każdy modli się w ciszy? Czy coś śpiewamy?
Ostatnio zmieniony 2021-11-27, 14:47 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Kasia

Re: Adoracja Najświętszego Sakramentu

Post autor: Kasia » 2021-11-27, 14:47

sądzony pisze: 2021-11-27, 14:12 Tak się zastanawiam, czy kontemplacja nie jest starsza w tradycji chrześcijaństwa niż adoracja?
Tak, myślę, że Ojcowie Pustyni kontemplowali, a także święci i mistycy (np. Mistrz Eckhart).
sądzony pisze: 2021-11-27, 14:12 A jak „formalnie” wygląda adoracja. Ksiądz głosi, że w piątek o 18.00 będzie adoracja. Przychodzę ksiądz wystawia NS, ludzie klękają i zaczynają się wspólnie modlić? Czy każdy modli się w ciszy? Czy coś śpiewamy?
Różnie. W kaplicy wieczystej adoracji panuje nieustanna cisza. Jeśli w kościele jest adoracja np. przez pół godziny lub godzinę, to jest to najczęściej adoracja w ciszy, a na końcu ksiądz wypowiada modlitwy, błogosławi Najświętszym Sakramentem i chowa Go do tabernakulum. Popularne wieczory uwielbienia to najczęściej modlitwa śpiewem i słowami przed wystawionym Najświętszym Sakramentem; jest to zwykle współczesna, nieliturgiczna muzyka religijna. Spotkałam się jednak ze stwierdzeniem pewnego zakonnika, że adoracja powinna być przede wszystkim w ciszy, a śpiew ma być delikatnym dodatkiem. Inny zakonnik stwierdził, że za dużo śpiewania to pole do działania dla diabła, bo uniemożliwia kontakt z Bogiem. W zakonach, które mają w charyzmacie wieczystą adorację, jest to adoracja w ciszy, np. Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji, zgromadzenie klauzurowe.
Ostatnio zmieniony 2021-11-27, 14:49 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Adoracja Najświętszego Sakramentu

Post autor: sądzony » 2021-11-27, 15:17

Kasia pisze: 2021-11-27, 14:47 Popularne wieczory uwielbienia to najczęściej modlitwa śpiewem i słowami przed wystawionym Najświętszym Sakramentem;(...)
"Uwielbienie" to słowo równoważne "adoracji".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Adoracja Najświętszego Sakramentu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-11-28, 02:50

Po prostu przyjdź, klepnij se na zadek czy na kolana i bądź przy Nim. Myślisz ze jemu nie zależy? Znajdzie do ciebie droge.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Adoracja Najświętszego Sakramentu

Post autor: sądzony » 2021-11-28, 09:21

A skąd mam wiedzieć kiedy będzie - z ogłoszeń (dziś 3 niedziela bez uczestnictwa we mszy św. :( )?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Kasia

Re: Adoracja Najświętszego Sakramentu

Post autor: Kasia » 2021-11-28, 18:47

sądzony pisze: 2021-11-28, 09:21 A skąd mam wiedzieć kiedy będzie - z ogłoszeń (dziś 3 niedziela bez uczestnictwa we mszy św. :( )?
Ogłoszenia są też na stronach parafialnych, niekoniecznie musi to być Twoja parafia. Możesz też poszukać w okolicy kaplicy wieczystej adoracji.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Adoracja Najświętszego Sakramentu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-11-29, 19:45

zacznij wchodzić w klimat

Dodano po 1 minucie 11 sekundach:
Albo tu.

Dodano po 1 minucie 26 sekundach:
Jeslis z Warszawy to calodobowo kosciol sw Józefa na Deotymy lub 6-22 WspolnotyJerozolimskie przy Rozbrat.

ODPOWIEDZ