Czy wileński obraz Miłosierdzia Bożego jest "ikoną"?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy wileński obraz Miłosierdzia Bożego jest "ikoną"?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-02, 18:34

Uważam, że modlenie się do obrazu, a przejawem tego jest uznawanie, że forma jest ważniejsza (lub przynajmniej bardzo ważna), jest niewłaściwym czymś.
Zatem,mówienie, że gdyby uzdrawiany, zamiast zgodnie z poleceniem Chrystusa obmyć się w sadzawce Betezda, poszedł umyć sie w domu w wiadrze, jest przejawem modlenia się do Sadzawki? ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy wileński obraz Miłosierdzia Bożego jest "ikoną"?

Post autor: Andej » 2022-11-02, 18:49

Już wyjaśniałem. Ale jeśli zależy Ci na tym, aby mieć ostatnie słów, to już milknę. Przykro mi, że ranię ambicję. Przepraszam. Nie będę przywoływać tego wyjaśnienia, podawać linku. Zakończ tę, teraz już przepychankę, a nie dyskusję, jakimś błyskotliwym podsumowaniem. Zwycięstwo jest w Twoich rękach. Chylę czoło. Bez przekory. Poważnie. Cenię wysoko Twoją wiedzę. Ale nie uważam za wyrocznię.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy wileński obraz Miłosierdzia Bożego jest "ikoną"?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-02, 20:16

Andej pisze: 2022-11-02, 18:49 Już wyjaśniałem.Ale jeśli zależy Ci na tym, aby mieć ostatnie słów, to już milknę. Przykro mi, że ranię ambicję.
Przepraszam. Nie będę przywoływać tego wyjaśnienia, podawać linku. Zakończ tę, teraz już przepychankę, a nie dyskusję, jakimś błyskotliwym podsumowaniem. Zwycięstwo jest w Twoich rękach. Chylę czoło. Bez przekory. Poważnie. Cenię wysoko Twoją wiedzę. Ale nie uważam za wyrocznię.
Oczywiście, "milkniesz" jednocześnie pomawiając mnie o obrzydliwą postawę. Wyjątkowo nieładny wist, Andeju.
W dodatku nieprawdą jest, że cokolwiek wyjasniłeś. Kluczyłeś, wyciągałeś chrzest pragnienia (nieadekwatnie) i różne inne rzeczy.
Nie, stanowczo niczego nie "wyjaśniłeś".
Ostatnio zmieniony 2022-11-02, 20:31 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Czy wileński obraz Miłosierdzia Bożego jest "ikoną"?

Post autor: abi » 2022-11-06, 09:07

chcialabym jeszcze zaznaczyc ze w moim odczuciu powyzszy obraz ( juz nie wnikajac w ktorej wersji)
wyparl poniekad z naszych domow 18 wieczny wizerunek Najświętszego Serca Jezusa autorstwa pompeo batoni


Obrazek


"Obraz powstał w oparciu o objawienia św. Małgorzaty Marii Alacoque z 1673. Jezus miał ukazać się wizytce podczas rekolekcji poprzedzających obłóczyny. Widzenie powtarzało się czterokrotnie. Zbawiciel nakazał szerzenie kultu swego Serca. W 1765 Klemens XIII ustanowił święto Najświętszego Serca"
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy wileński obraz Miłosierdzia Bożego jest "ikoną"?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-06, 11:37

Dla mnie tamte trzy pasują znacznie bardziej. Może dlatego, że nie przemawiają do mnie te serca na obrazach...

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy wileński obraz Miłosierdzia Bożego jest "ikoną"?

Post autor: Nenderen » 2022-11-07, 19:54

abi pisze: 2022-11-06, 09:07 chcialabym jeszcze zaznaczyc ze w moim odczuciu powyzszy obraz ( juz nie wnikajac w ktorej wersji)
wyparl poniekad z naszych domow 18 wieczny wizerunek Najświętszego Serca Jezusa autorstwa pompeo batoni
Wątpię. Raczej zamiast tego myślę że narastająca popularność jednego przy zanikającej popularności drugiego to przypadkowy kontrast. Obraz Pompea został wyparty przez laicyzację, przesadny kult telewizji i inne zjawiska przekładające się na spadek zainteresowania formami pobożności. Dlaczego te same czynniki nie osłabiły tak kultu drugiego obrazu? Myślę że to dlatego że poprzez wątek polskości Faustyny był on związany z Wojtyłą który go rozsławił na cały świat.
Ale pozytywnie podoba mi się abi, Twoje snucie refleksji w tym poście oraz odważne stawianie tez. To taki powiew innowacyjności w dyskusji
Byłabyś fajną panią teolog :)
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 20:00 przez Nenderen, łącznie zmieniany 6 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ