In vitro

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: In vitro

Post autor: pom » 2023-12-19, 17:43

Zastanówmy się jakby postąpił Pan Jezus. Moim zdaniem nie szedłby na kompromisy z liberalnym podejściem i postąpiłby konserwatywnie zgodnie z PŚ i nauczaniem KK.
Ostatnio zmieniony 2023-12-19, 18:03 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: In vitro

Post autor: kazik95 » 2023-12-19, 18:35

pom pisze: 2023-12-19, 17:43 Zastanówmy się jakby postąpił Pan Jezus. Moim zdaniem nie szedłby na kompromisy z liberalnym podejściem i postąpiłby konserwatywnie zgodnie z PŚ i nauczaniem KK.
ryzykowna teza

Jezus:
krytykowal tradycje
krytykowal konserwatywne elity religijne
rozmawial z kobietami samarytanskimi
bywal w gosciach u pogan, celnikow,
utrzymywal kontakty ludzmi watpliwej moralnosci
ostentacyjnie balansowal na krawedzi lamania szabatu
sprzeciwial sie wolnemu rynkowi handlu w swiatyni

mysle, ze Jezus przywolalby tu przykazanie milosci blizniego i ulitowal sie nad parami ktore chcialyby miec urodzone przez siebie dzieci

Bog nie raz juz wczesniej litowal sie nad parami, ktore przez lata nie mogly miec dzieci.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: In vitro

Post autor: pom » 2023-12-19, 19:39

Zależy co rozumiesz pod pojęciami konserwatyzm, liberalizm.

Tu masz przykład podejścia liberalnego
pom pisze: 2023-12-18, 16:25 Ks. prof. Piotr Kieniewicz z Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych (...)
– Przez refundację ze strony państwa ono staje się bardziej dostępne (in vitro), czyli staje się bardziej liberalne, a prawo państwowe robi głębsze przyzwolenie na działania, które rozpoznajemy jako niemoralne – mówił ks. prof. Piotr Kieniewicz.

A tu masz przykład stanowiska konserwatywnego
Mt, 3, 13-17 13
Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. 14 Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» 15 Jezus mu odpowiedział: «Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe». Wtedy Mu ustąpił. 16 A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. 17 A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie».


Dodano po 10 minutach 29 sekundach:
Celem Jezusa nie jest zniesienie Tory, lecz jej wypełnienie, nadanie sensu, pełni, doprowadzenie do doskonałości. Uczynił to w dwojaki sposób. Najpierw poprzez swoje życie, śmierć i zmartwychwstanie. W doskonały sposób zachowywał bowiem Prawo i żył nim, a także wypełnił zapowiedzi Proroków. Ponadto doprowadził Prawo do pełni poprzez swoje nauczanie; odkrywając jego głębię i wskazując rodzaj życia, do którego ono kieruje.
https://jezuici.pl/2022/03/przyszedlem-wypelnic-prawo/
Ostatnio zmieniony 2023-12-19, 19:51 przez pom, łącznie zmieniany 3 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: In vitro

Post autor: pom » 2023-12-19, 22:52

17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1926
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: In vitro

Post autor: Andy72 » 2023-12-20, 14:55

kazik95 pisze: 2023-12-19, 18:35 mysle, ze Jezus przywolalby tu przykazanie milosci blizniego i ulitowal sie nad parami ktore chcialyby miec urodzone przez siebie dzieci
Bog nie raz juz wczesniej litowal sie nad parami, ktore przez lata nie mogly miec dzieci.
Jezus jest za godnością życia ludzkiego a nie za przemysłowym produkowaniu ludzi.
Ostatnio zmieniony 2023-12-20, 14:55 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”