In vitro

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: In vitro

Post autor: Arek » 2023-12-15, 12:14

W końcu jest jasne stanowisko Episkopatu pod kierownicem ABP Gądeckiego. I prośba do Prezydenta Andrzeja Dudy.

https://finanse.wp.pl/kosciol-chce-zabl ... 665069312a

Ufff. Trzeba walczyć do końca o Prawdę.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: In vitro

Post autor: pom » 2023-12-15, 19:52

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o odmowę podpisania ustawy, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa, lub skierowaniu jej do TK.
"Zwracam się z uprzejmą prośbą o odmowę podpisania ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i przekazanie jej do ponownego rozpoznania przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego" – napisał abp Stanisław Gądecki w liście do prezydenta.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił w liście uwagę, że "Episkopat wielokrotnie zabierał głos w sprawie zapłodnienia pozaustrojowego, które nie jest metodą leczenia niepłodności". Abp Gądecki zwrócił uwagę, że Kościół w swoim nauczaniu odwołuje się zarówno do argumentów prawno-naturalnych jak i religijnych.

"Ludzkie życie jest wartością podstawową i niezbywalnym dobrem. Domaga się zatem bezwzględnej ochrony, a więc niezależnie od okresu i jakości życia człowieka. Metoda in vitro tymczasem jest eksperymentowaniem na człowieku, jego swoistą 'produkcją' stanowiącą 'formę zawładnięcia życiem ludzkim'" – ocenił hierarcha.

Jak zaznaczył, drugi argument odwołuje się do "prawa dziecka, aby być powołanym do życia w wyniku aktu małżeńskiego jego rodziców, a nie w efekcie technicznej procedury za pośrednictwem osób trzecich, których działanie zapewnia powodzenie zabiegu".

Przywołał fragment encykliki Evangelium vitae z 1995 r., w której papież Jan Paweł II wskazał, że techniki sztucznej reprodukcji są "nie do przyjęcia z punktu widzenia moralnego, ponieważ oddzielają prokreację od prawdziwie ludzkiego kontekstu aktu małżeńskiego".

"Trzeci argument przypomina, że dziecko nie jest rzeczą, do której ktoś miałby prawo posiadania. Dziecko zawsze jest darem, a małżonkom nie przysługuje prawo do posiadania dzieci, a jedynie 'prawo do podjęcia takich aktów naturalnych, które same przez się są przyporządkowane przekazywaniu życia'. Pragnienie dziecka nie może usprawiedliwiać jego 'produkowania', podobnie jak niechęć wobec dziecka już poczętego nie może usprawiedliwiać porzucenia go lub zniszczenia" - podkreślił.
https://deon.pl/kosciol/abp-gadecki-nap ... ro,2694125

Dziękuję.
Ostatnio zmieniony 2023-12-15, 19:53 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

wXlfX

Re: In vitro

Post autor: wXlfX » 2023-12-15, 21:42

Duda jak się mu przemówi do rozsądku to wszystko podpisze. Coś czuję, że na następnej rocznicy powstania Radia Maryja się już nie pojawi. xd
Duda jak i wielu z PiSu jest jak w jednym odcinku kiepskich Ferdek pyta majstra maliniaka czy jest wierzący, a on : Jak trzeba to wierzący i praktykujący (a jak nie trzeba to wiadomo...)

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: In vitro

Post autor: pom » 2023-12-15, 21:53

Zawiodłem się na prezydencie Dudzie i jeżeli w przyszłości założy jakąś partię to nie będę na nią głosował, bo jest nieodpowiedzialny w mojej opinii. To jest nieuczciwe - bo wcześniej jakie miał stanowisko. Jestem też za tym, by Suwerenna Polska opuściła PIS.

Dodano po 9 minutach 37 sekundach:
Prezydent Andrzej Duda nie zawetował ustawy gwarantującej finansowanie procedury in- vitro z budżetu. Pieniądze polskich katolików posłużą do sponsorowania grzesznego przedsięwzięcia.
https://pch24.pl/grzech-za-pieniadze-po ... -in-vitro/
Ostatnio zmieniony 2023-12-15, 22:06 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: In vitro

Post autor: Arek » 2023-12-15, 22:52

Smutne to :(
Też na Niego głosowałem, dziś bym nie zagłosował.
Ostatnio zmieniony 2023-12-15, 22:54 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1927
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: In vitro

Post autor: Andy72 » 2023-12-16, 01:27

Zawiodłem się na Dudzie, Smutne też to że prawdziwy Polityk przez duże P, Zbigniew Ziobro tak znienawidzony przez swoich wrogów w dodatku zachorował.
Ostatnio zmieniony 2023-12-16, 01:28 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: In vitro

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-16, 09:05

Przesadzacie. Nie zagłosuję, obraze się itp itd.
A lewaki będą robić swoje.
A co do Ziobry polityka to sztuka tez kompromisu.
Dal narzędzie do ataku....

Dodano po 17 minutach 22 sekundach:
A sam stanął troche bliżej potępieni ( (( Duda)) )
Mnie tylko zastanawia czy on nie będzie próbował zbudować jakiegoś wariantu politycznego by przesunąć PiS w środek A na prawej stronie zrobic miejsce na cos innego nie będące Konfą

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: In vitro

Post autor: Andej » 2023-12-16, 09:32

A mi smutno. Nie zawiodłem się, bo nie znam motywów. Nie mam rozeznania sytuacji. Nie wiem, czy nie wybrał mniejszego zła.
Nie mam najmniejszego zamiaru potępiać człowieka z powodu jego jednego czynu. Nie składam emocjonalnych deklaracji.
Liczyłem na to, że skieruje do trybunału po to, aby opóźnić wprowadzenia. Nieuchronne wprowadzenie. Ale każde opóźnienie to uratowane życie iluś osób.
Problem jednak nie w podpisie Dudy. Ani nawet w presji partii, której lider deklaruje publicznie, że jest katolikiem, ale będzie walczył z Nauka Kościoła. Problem jest w nas. W tym, że dopuściliśmy do tego, ze nasz głos nie jest słyszany wystarczająco głośno. Przecież to my stanowimy opinię publiczną. Dopóki większość ludzi bezmyślnie poddających się praniu mózgów przez poprawność polityczna nie zacznie sama myśleć, tak będzie. Przecież większość ludzi chce liberalizacji aborcji. Ludzie uważający się za katolików są zwolennikami tego. Ostatnie wyboru=y pokazały, czego ludzie chcą. Większość zdecydowała się oddać głosy na aborcjonistów, liberałów, lewaków, cwaniaków, kosmopolitów. Zastanawiam się, czy vox populi, vox Dei, czy raczej vox populi, vox diaboli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: In vitro

Post autor: Arek » 2023-12-16, 09:44

Co oznaczają wg Ciebie słowa wybrać mniejsze zło? Przecież w obu przypadkach to pakt z diabłem. Dobro nigdy nie jest nawet pozorem zła. Czy jest w tym jakaś logika?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: In vitro

Post autor: Andej » 2023-12-16, 09:49

To oznacza, że należy minimalizować zło. Zwłaszcza tam, gdzie jest ono nieuchronne ii nie do uniknięcia.
To oznacza, ze mamy starać się nie grzeszyć. Starać się. Ale nie liczyć na to, że za życia zdołamy się wystrzec jakichkolwiek grzechów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wXlfX

Re: In vitro

Post autor: wXlfX » 2023-12-16, 10:12

Piszecie jakby Duda był poważnym prezydentem. xd Przecież gość od początku był tylko długopisem nic więcej. Gdzie wiatr powieje tam on się odwróci, chorągiewka zwykła. On i Morawiecki, gdyby była potrzeba poparli by aborcję i wszystko tylko, żeby przy korycie zostać.
Mam nadzieję, że to bandyckie towarzystwo w PiS się dzięki temu oczyści, a nastąpi to tylko gdy TVPis zostanie zlikwidowane. W innym wypadku ci ludzie +50 dalej będą poddawani praniu mózgów i głosować na PiS bez względu na wszystko.
Co do Ziobry to też jest niezły nikczemnik. Właśnie przez TVP ludziom się wydaje jaki to on boży. „Mam nadzieję, że nie okażecie się takimi fujarami, jak w przypadku głosowania nad Trybunałem Stanu”. Ja również mam taką nadzieję i nikogo nie będzie obchodzić czy on jest chory, czy tam coś... Jego miejsce od dawna jest w więzieniu.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: In vitro

Post autor: Arek » 2023-12-16, 10:25

Andej pisze: 2023-12-16, 09:49 To oznacza, że należy minimalizować zło. Zwłaszcza tam, gdzie jest ono nieuchronne ii nie do uniknięcia.
To oznacza, ze mamy starać się nie grzeszyć. Starać się. Ale nie liczyć na to, że za życia zdołamy się wystrzec jakichkolwiek grzechów.
Mamy walczyć ze złem ale dobrem. Zła złem nie da się zwyciężyć.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1927
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: In vitro

Post autor: Andy72 » 2023-12-16, 10:47

wXlfX pisze: 2023-12-16, 10:12 Gdzie wiatr powieje tam on się odwróci, chorągiewka zwykła. On i Morawiecki, gdyby była potrzeba poparli by aborcję i wszystko tylko, żeby przy korycie zostać.
Człowiekiem prawdziwie ideowym jest Marek Jurek. Był czas że zaprzepaścił swoją dobrze zapowiadająca się karierę z powodu sprzeciwu wobec aborcji, przez co był potępiany przez PiS i Radio Maryja.
Co ci takiego zrobił, albo nie zrobił Ziobro?
Ostatnio zmieniony 2023-12-16, 10:47 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: In vitro

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-16, 14:22

wXlfX pisze: 2023-12-16, 10:12 Piszecie jakby Duda był poważnym prezydentem. xd Przecież gość od początku był tylko długopisem nic więcej. Gdzie wiatr powieje tam on się odwróci, chorągiewka zwykła. On i Morawiecki, gdyby była potrzeba poparli by aborcję i wszystko tylko, żeby przy korycie zostać.
Mam nadzieję, że to bandyckie towarzystwo w PiS się dzięki temu oczyści, a nastąpi to tylko gdy TVPis zostanie zlikwidowane. W innym wypadku ci ludzie +50 dalej będą poddawani praniu mózgów i głosować na PiS bez względu na wszystko.
Co do Ziobry to też jest niezły nikczemnik. Właśnie przez TVP ludziom się wydaje jaki to on boży. „Mam nadzieję, że nie okażecie się takimi fujarami, jak w przypadku głosowania nad Trybunałem Stanu”. Ja również mam taką nadzieję i nikogo nie będzie obchodzić czy on jest chory, czy tam coś... Jego miejsce od dawna jest w więzieniu.
Synek. Może to cie zwinteresuje ale to Duda i jego środowisko byli motorem pomocy Ukrainie.
Wystarczy sie troche wysilić i pogrzebać.
Piszesz o nim jako o długopisie.Gdyby byl długopisem i robił wszystko dla Pisu to by nie pdpisal tej haniebnej ustawy o in vitro .
Ja jestem takiej daty kiedy w TVP robiono wywiady z Miedwiediewem spiewano 100 lt Tuskowi i robiono transmisję z defilady armii rosyjskiej w 2013... Wiec trochę poczytaj posprawdzaj itp. Przekaz partyjny PO jest nam znany z TVN.Nie musisz sie powtarzać.
A teraz udowodnij NIKCZEMNOSC Ziobry.
Z podaniem ustalonych faktów.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: In vitro

Post autor: pom » 2023-12-16, 16:11

Andej pisze: 2023-12-16, 09:32 A mi smutno. Nie zawiodłem się, bo nie znam motywów. Nie mam rozeznania sytuacji. Nie wiem, czy nie wybrał mniejszego zła.
Nie mam najmniejszego zamiaru potępiać człowieka z powodu jego jednego czynu. Nie składam emocjonalnych deklaracji.
Liczyłem na to, że skieruje do trybunału po to, aby opóźnić wprowadzenia. Nieuchronne wprowadzenie. Ale każde opóźnienie to uratowane życie iluś osób.
Ja nie oceniam go jako człowieka, ale poszczególny czyn - brak weta prezydenckiego ws finasowania in vitro. I w mojej ocenie jest on nieodpowiedzialnym politykiem, który jedno głosi w wyborach w 2015, a wykonuje co innego.

viewtopic.php?p=358948#p358948
Andej pisze: Problem jednak nie w podpisie Dudy. Ani nawet w presji partii, której lider deklaruje publicznie, że jest katolikiem, ale będzie walczył z Nauka Kościoła. Problem jest w nas. W tym, że dopuściliśmy do tego, ze nasz głos nie jest słyszany wystarczająco głośno. Przecież to my stanowimy opinię publiczną. Dopóki większość ludzi bezmyślnie poddających się praniu mózgów przez poprawność polityczna nie zacznie sama myśleć, tak będzie. Przecież większość ludzi chce liberalizacji aborcji. Ludzie uważający się za katolików są zwolennikami tego. Ostatnie wyboru=y pokazały, czego ludzie chcą. Większość zdecydowała się oddać głosy na aborcjonistów, liberałów, lewaków, cwaniaków, kosmopolitów. Zastanawiam się, czy vox populi, vox Dei, czy raczej vox populi, vox diaboli.
Ja nie jestem zwolennikiem liberalizacji aborcji.
Nadto SP wg mojej wiedzy głosowała przeciwko finansowaniu in vitro. Więc, by się to nie zlewało uważam, że Suwerenna Polska powinna opuścić PIS.

Dodano po 2 minutach 11 sekundach:
By przekaz był klarowny dla wyborców.

Dodano po 7 minutach 42 sekundach:
Przeciw ustawie opowiedzieli się w klubie PiS posłowie Suwerennej Polski na czele z prezesem tej partii Zbigniewem Ziobro oraz m.in. minister rozwoju Marleną Maląg - łącznie 108 posłów.
https://polskieradio24.pl/5/1222/artyku ... i-poslowie

Dodano po 34 minutach 16 sekundach:
Na Suwerennej Polsce się nie zawiodłem i nadal ją popieram.
Ostatnio zmieniony 2023-12-16, 17:14 przez pom, łącznie zmieniany 4 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”