Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjaśnienie pojęć

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Andej » 2022-02-03, 18:12

Abstract pisze: 2022-02-03, 08:43... i dopiero pisz.
Celem jest bicie piany. Do tego nie trzeba wiele.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Abstract » 2022-02-03, 19:30

niepraktykujący pisze: 2022-02-03, 17:24 Nie wiem o co ci tutaj chodzi: A więc wolna wola u Adama i Ewy przed złamaniem zakazu miała inny wymiar niż po "zjedzeniu owocu", ponieważ stopień skażenia w znacznym stopniu zepsuł nasz właściwy osąd.
to są jakieś rodzaje/odmiany wolnej woli?
Papież nauczał, że w wyniku grzechu ludzka upadła (lapsa) natura straciła następujące elementy w stosunku do pierwotnego stanu szczęśliwości w raju:


1 łaska uświęcająca i inne dary, sprawiające doskonałość (integritas) osoby. Uszczerbku doznały szczególnie wewnętrzne dyspozycje rozumu i woli, ale cały człowiek, z duszą i z ciałem uległ zepsuciu
2 nieśmiertelność i niedoznawanie cierpienia, tzw. niecierpiętliwość.

Przypomniał też podstawowe elementy składające się na stan po upadku:

1 przyćmienie zdolności rozumu do poznawania prawdy – pozostając pod wpływem namiętności wypracowuje fałszywe obrazy dobra
2 osłabienie wolnej woli, odtąd skłonniejszej do ulegania zmysłom oraz fałszywym obrazom dobra, przedstawianym jej przez rozum
3 zarzewie grzechu (fomes peccati), czyli pożądliwość (concupiscentia), oznaczająca nieuporządkowane pragnienia zmysłowe i duchowe wszelkiego rodzaju. Jest ona źródłem skłonności do grzechów osobistych – powstała w człowieku z grzechu pierworodnego i prowadzi do grzechów aktualnych, osobistych. Pozostaje w każdym człowieku, także usprawiedliwionym przez Chrystusa we chrzcie.

Jan Paweł II przypomniał katolickie rozumienie zepsucia natury ludzkiej: chociaż jest ona po grzechu pierworodnym pozbawiona daru łaski i życia wiecznego, a władze duszy są zaciemnione w swym działaniu, na płaszczyźnie naturalnej pozostaje zdolna do czynów moralnych, jest więc wolna w swej woli:

Może więc spełniać czyny posiadające prawdziwą wartość moralną – dobre lub złe – co jest możliwe tylko na gruncie wolności woli ludzkiej. Jednakże człowiek, pozostający w stanie upadku, nie potrafi sam, bez pomocy Chrystusa, kierować się ku nadprzyrodzonym dobrom, które stanowią jego pełną realizację i jego zbawienie[
wiki
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-03, 21:06

niepraktykujący pisze: 2022-02-03, 17:24
Marek_Piotrowski pisze: 2022-02-03, 00:47 Wyjątkowa bzdura.
Ludzie w Wieczności mają wolną wolę. Określenia "Niebo" i "Piekło" odnoszą się do decyzji, jakie w jej wyniku podejmują.
To w tych zaświatach, ludzie nie znajdują sie nigdzie, a jedynie(za pomocą wolnej woli) podjęcie jakiejś decyzji, dokonanie wyboru, powoduje że na chwilę ktoś sie znajdzie w Niebie albo w piekle, jaki to odłam chrześcijaństwa?
Kto napisał, że na chwilę?

niepraktykujący

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: niepraktykujący » 2022-02-04, 02:17

Abstract pisze: 2022-02-03, 19:30 osłabienie wolnej woli, odtąd skłonniejszej do ulegania zmysłom oraz fałszywym obrazom dobra, przedstawianym jej przez rozum
Osłabienie wolnej woli? co to takiego jest? albo można dokonywać wyborów albo nie można, nie istnieje coś po środku, bo ja dokonuje wyborów takich jakich chcę, co do tego ma fałszywy obraz dobra? co mnie to obchodzi? to że rano za pomocą wolnej woli, dokonam wolnego wybory, i wybiorę do picia wodę zamiast mleka, to ja do takiego wyboru potrzebuje jakiegoś obrazu dobra? skąd ten pomysł?

Marek_Piotrowski pisze: 2022-02-03, 21:06 Kto napisał, że na chwilę?
Jak ludzie podejmują decyzję to podejmują je w jakiejś chwili, w jakiejś konkretnej sprawie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Abstract » 2022-02-04, 08:29

niepraktykujący pisze: 2022-02-04, 02:17 Osłabienie wolnej woli? co to takiego jest? albo można dokonywać wyborów albo nie można, nie istnieje coś po środku, bo ja dokonuje wyborów takich jakich chcę, co do tego ma fałszywy obraz dobra? co mnie to obchodzi? to że rano za pomocą wolnej woli, dokonam wolnego wybory, i wybiorę do picia wodę zamiast mleka, to ja do takiego wyboru potrzebuje jakiegoś obrazu dobra? skąd ten pomysł?
@niepraktykujący zrozum, skoro cię to nie obchodzi, to po co chcesz o tym dyskutować? Zniweluj sprzeczności, spróbuj dojrzalej podchodzić do problematyki tematów, wówczas będzie baza do rozmów.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-04, 08:51

niepraktykujący pisze: 2022-02-04, 02:17 Jak ludzie podejmują decyzję to podejmują je w jakiejś chwili, w jakiejś konkretnej sprawie.
Nie. Ludzie w swej istocie doskonali, poza doczesnością, podejmują je bezbłędnie - a więc ich nie zmieniają.
Ale to już wiesz od kilku stron tego trollowania.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Dezerter » 2022-02-04, 14:32

niepraktykujący pisze: 2022-02-04, 02:17
Abstract pisze: 2022-02-03, 19:30 osłabienie wolnej woli, odtąd skłonniejszej do ulegania zmysłom oraz fałszywym obrazom dobra, przedstawianym jej przez rozum
Osłabienie wolnej woli? co to takiego jest? albo można dokonywać wyborów albo nie można, nie istnieje coś po środku, bo ja dokonuje wyborów takich jakich chcę, co do tego ma fałszywy obraz dobra? co mnie to obchodzi? to że rano za pomocą wolnej woli, dokonam wolnego wybory, i wybiorę do picia wodę zamiast mleka, to ja do takiego wyboru potrzebuje jakiegoś obrazu dobra? skąd ten pomysł?
Osłabienie wolnej woli występuje np. w przypadkach
- czynny alkoholik na weselu - napić się czy nie?
- człowiek , który za późno wyjechał na lotnisko - przekroczyć prędkość dopuszczalną, czy nie?
- człowiek spragniony zaglądający do lodówki a tam tylko mleko do picia - napić się mleka czy wody mineralnej?
- Szef po wstępie jak ważna dla firmy jest to sprawa, pyta cię czy zostaniesz godzinę dłużej w pracy by tą sprawę załatwić czy nie?
Więc jak jasno widzisz ograniczenie/osłabienie wolnej woli to nasza codzienność
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

niepraktykujący

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: niepraktykujący » 2022-02-04, 14:45

Abstract pisze: 2022-02-04, 08:29 @niepraktykujący zrozum, skoro cię to nie obchodzi, to po co chcesz o tym dyskutować? Zniweluj sprzeczności, spróbuj dojrzalej podchodzić do problematyki tematów, wówczas będzie baza do rozmów.
Zrozumiałem że zły obraz dobra, osłabia wolną wole, i jakoś nie sądzę że tak jest, no chyba że te ludzkie wybory będą gorszej jakości, no ale wolna wola cały czas jest, ma sie dobrze, a błędne wybory mogą mieć miejsce, nie jestem ich przeciwnikiem, nie mam potrzeby być kimś doskonałym, kimś kto nie podejmuje złych wyborów.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-02-04, 08:51 Nie. Ludzie w swej istocie doskonali, poza doczesnością, podejmują je bezbłędnie - a więc ich nie zmieniają.
Z jakiej racji podjęcie dobrej/bezbłędnej decyzji, blokuje możliwość jej zmiany? podejmowanie bezbłędnych decyzji, powoduje że nie można zmienić tych decyzji, i w zamian robić jakieś inne bezbłędne decyzje?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-04, 15:00

niepraktykujący pisze: 2022-02-04, 14:45 Z jakiej racji podjęcie dobrej/bezbłędnej decyzji, blokuje możliwość jej zmiany? podejmowanie bezbłędnych decyzji, powoduje że nie można zmienić tych decyzji, i w zamian robić jakieś inne bezbłędne decyzje?
Oczywiście, że podejmowanie bezbłędnych decyzji powoduje, że się ich nie zmienia.
Prosta logika, wystarczy, ze pomyślisz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Abstract » 2022-02-04, 20:06

niepraktykujący pisze: 2022-02-04, 14:45 Zrozumiałem że zły obraz dobra, osłabia wolną wole, i jakoś nie sądzę że tak jest, no chyba że te ludzkie wybory będą gorszej jakości, no ale wolna wola cały czas jest, ma sie dobrze, a błędne wybory mogą mieć miejsce, nie jestem ich przeciwnikiem, nie mam potrzeby być kimś doskonałym, kimś kto nie podejmuje złych wyborów.
Pisałeś już o tym wiele razy, ale co to ma wnieść do dyskusji? Próby rozmowy kończą się na wybiórczym wybieraniu tekstów, albo dorabianie do wypowiedzi wniosków z kapelusza, po czym budowanie na tych królikach dalszych wniosków. W zasadzie brak odpowiedzi z mojej strony nic by nie wniósł. Ponieważ mam wrażenie, że ty dyskutujesz sam ze sobą.

Piszesz coś sam. A później na podstawie wyobrażenia "ukrytego przekazu" odpowiedzi rozmówcy, bądź na podstawie nietrafionych lub często odwrotnych wniosków do przekazu, dochodzisz do jeszcze dziwniejszych wniosków. Sam zaczynasz, sam kończysz, rozmówca jest zbędny ;)
Nie wnikam dalej, twój cyrk twoje małpy. Tylko dlaczego na katolickim forum?...
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjaśnienie pojęć

Post autor: Dezerter » 2022-02-04, 20:17

Wracamy do tematu i piszemy na temat wątku
Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjaśnienie pojęć
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”