Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjaśnienie pojęć

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: konserwa » 2022-01-23, 10:02

Mysle, ze nigdy nie zrozumiemy tych kwestii i nigdy nie pojmiemy technicznie co to sad ( jakkolwiek go nazwiemy ) Bozy. Za to mozemy byc pewni, iz na wyrok sadu we wlasnej sprawie z pewnoscia zapracujemy osobiscie .

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Dezerter » 2022-01-23, 11:51

A co powiecie na PRAWDZIWE słowa, bo tak jest w Słowie:
aby was do Boga przyprowadzić; (...) poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym
Mowa tu o tych co za dni Noego nie wsiedli do Arki, a więc grzesznicy!
A drugie moje zwrócenie uwagi, że poszedł w duchu/Duchu do zmarłych w Szeolu/Hadesie/Odchłani/Krainie zmarłych, którzy są nazwani "duchom" - to taki mój przyczynek w dyskusji czy duch, czy dusza po śmierci
Na deonie - moim zdaniem prawidłowo komentują - chociażby we fragmencie jaki Adndej zamieścił - że Jezus głosił Ewangelię wszystkim duchom i wszystkie wyprowadził pokonując śmierć/grzech/szatana
Ale niestety nie wiem dlaczego :-? :-\ - liczę, że ktoś mnie pouczy - KKK podaje inaczej, że Jezus wyprowadził tylko duchy sprawiedliwe. Skoro umarł za wszystkich grzeszników i wszystkim głosił, to i wszystkich wyprowadził - dla mnie to oczywiste
KKK
Artykuł piąty Paragraf pierwszy
CHRYSTUS ZSTĄPIŁ DO PIEKIEŁ
632 Liczne wypowiedzi Nowego Testamentu, według których Jezus został wskrzeszony
"z martwych" (Dz 3, 15; Rz 8, 11; 1 Kor 15, 20), zakładają, że przed zmartwychwstaniem
przebywał On w krainie zmarłych469. (...) Jezus zstąpił tam jednak jako
Zbawiciel, ogłaszając dobrą nowinę uwięzionym duchom470.
633 Krainę zmarłych, do której zstąpił Chrystus po śmierci, Pismo święte nazywa
piekłem [ nieprawda! - nie nazywa, nazywa Odchłanią- Dez], Szeolem lub Hadesem471, ponieważ ci, którzy tam się znajdują, są pozbawieni oglądania Boga472. Taki jest los wszystkich zmarłych, zarówno złych, jak i
sprawiedliwych, oczekujących na Odkupiciela473, co nie oznacza, że ich los miałby być
identyczny, jak pokazuje Jezus w przypowieści o ubogim Łazarzu, który został przyjęty "na
łono Abrahama"474. "Jezus Chrystus, zstępując do piekieł, wyzwolił dusze
sprawiedliwych, które oczekiwały swego Wyzwoliciela na łonie Abrahama"475. Jezus nie
zstąpił do piekieł, by wyzwolić potępionych476, ani żeby zniszczyć piekło potępionych477,
ale by wyzwolić sprawiedliwych, którzy Go poprzedzili478.
634 "Nawet umarłym głoszono Ewangelię..." (1 P 4, 6). Zstąpienie do piekieł jest
całkowitym wypełnieniem ewangelicznego głoszenia zbawienia. Jest ostateczną fazą
mesjańskiego posłania Jezusa, fazą skondensowaną w czasie, ale ogromnie szeroką w
swym rzeczywistym znaczeniu rozciągnięcia odkupieńczego dzieła na wszystkich ludzi
wszystkich czasów i wszystkich miejsc, aby wszyscy ci, którzy są zbawieni, stali się
uczestnikami Odkupienia.
635 Chrystus zstąpił więc do otchłani śmierci479, aby umarli usłyszeli "głos Syna
Bożego, i ci, którzy usłyszą", żyli (J 5, 25). Jezus, "Dawca życia" (Dz 3, 15), przez śmierć
pokonał tego, "który dzierżył władzę nad śmiercią, to jest diabła", i wyzwolił "tych
wszystkich, którzy całe życie przez bojaźń śmierci podlegli byli niewoli" (Hbr 2,14-15). Od
tej chwili Chrystus Zmartwychwstały ma "klucze śmierci i Otchłani" (Ap 1, 18), a na imię
Jezusa zgina się "każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych" (Flp 2,10):
Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król
zasnął, ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził
tych, którzy spali od wieków... Idzie, by odnaleźć pierwszego człowieka, jak
zgubioną owieczkę. Pragnie nawiedzić tych, którzy siedzą zupełnie pogrążeni w
cieniu śmierci; by wyzwolić z bólów niewolnika Adama, a wraz z nim niewolnicę
Ewę, idzie On, który jest ich Bogiem i Synem Ewy... "Oto Ja, twój Bóg, który dla
ciebie stałem się twoim synem... Zbudź się, który śpisz! Nie po to bowiem cię
stworzyłem, byś pozostawał spętany w Otchłani. Powstań z martwych, albowiem
jestem życiem umarłych"480.
W skrócie
636 W artykule "Jezus zstąpił do piekieł" Symbol wiary głosi, że Jezus
rzeczywiście umarł i przez swoją śmierć dla nas zwyciężył śmierć i diabła, "który
dzierżył władzę nad śmiercią" (Hbr 2,14).
637 Zmarły Chrystus, w swojej duszy zjednoczonej z Jego Boską Osobą, zstąpił
do krainy zmarłych. Otworzył On bramy nieba sprawiedliwym, którzy Go poprzedzili.
Św Paweł nie dzielił ludzi na złych i sprawiedliwych jak dzieli KKK - wszyscy zgrzeszyli i pozbawienie są chwały Bożej - uczy mnie Paweł a Piotr mówi, że wszystkim głosił i wszystkich wyprowadził, bo wszystkich usprawiedliwił, wiec wszyscy stali się sprawiedliwi wnioskuje Dezerter
i z pokorą czeka braterskiego i siostrzanego pouczenia i wskazania gdzie popełniłem błąd?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Andej » 2022-01-23, 11:57

Dla mnie to logiczne, że nie wprowadził na siłę do nieba, tych, którzy świadomie odrzucili Boga i nienawidzili Go.
Bóg szanuje ludzką wolę. Nie zmusza do zbawienie, a jedynie je proponuje. Zachęca.
Za Jezusem poszli tylko ci, którzy tego chcieli. Czyli sprawiedliwi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Dezerter » 2022-01-23, 12:30

Widząc potęgę Jezusa, który jako pierwszy zstąpił do Otchłani i ona nie miała nad nim mocy, bo nie miał grzechu, pokonał śmierć i grzech i szatana, głosił z Mocą i w Duchu Ewangelię o tym, że wszyscy zostali odkupieni i mają w nim Zbawienie, życie i Niebo - wystarczy przyjąć ....
wobec takiego głoszenia i Obecności Boga samego ile zostało w krainie cieni, smutku, otchłani?!
- przecież nawet nasz forumowy @niepraktykujący by przyjął to usprawiedliwienie
Jeśli przyjmiemy, że ktoś został to :
- nadal Otchłań/Piekło jest krainą zmarłych do której trafiają wszyscy niesprawiedliwi po śmierci
- powstał czyściec dla niegotowych
- niebo otwarte dla świętych sprawiedliwych
Pełna zgoda, że nikogo na siłę nie ciągnął, ale jak Andeju radzisz sobie z "wszystkich" u Piotra?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Jozek » 2022-01-23, 13:15

Wszystkich ktorzy tego chcieli.
Tak jak tredowaty ktory chcial byc uzdrowiony i jak Izraelita ukaszony przez weza, patrzac z wiara na miedzianego weza.

Czy my dzis tak wierzymy?
Czy moze patrzymy przez okulary nauki i poddajemy wszystko w watpliwosc jako niemozliwe, a z drugiej strony oczekujemy tych "niemozliwych" cudow ?
Czy aby tym samym nie zaprzeczamy naszej wierze i samym sobie?

A tak troche na luzie, to nawet na forum dzieja sie cuda z systemem forum.
Jak zauwazylem ostatnio to pod moim awatarem mam o jedeno podziekowanie wiecej niz na ogolnej liscie podziekowan na dole glownej strony. ;)
Jak to mozliwe by jeden i ten sam system roznie liczyl to samo? ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Andej » 2022-01-23, 15:13

Dezerter pisze: 2022-01-23, 12:30 jak Andeju radzisz sobie z "wszystkich" u Piotra?
Czy możesz odnieść do konkretnego tekstu, cytatu? Abym nie błądził po omacku szukając tego, co na myśli masz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Dezerter » 2022-01-23, 17:30

Rz 10, 7
Któż zstąpi do Otchłani?

Ef 4, 8–10
Wstąpiwszy do góry wziął do niewoli jeńców,
rozdał ludziom dary1.
9 Słowo zaś "wstąpił" cóż oznacza, jeśli nie to, że również zstąpił do niższych części ziemi?2 10 Ten, który zstąpił, jest i Tym, który wstąpił ponad wszystkie niebiosa, aby wszystko napełnić3.


1P 3, 18–20
Zstąpienie Chrystusa do Otchłani7

18 Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych aby was do Boga przyprowadzić,; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem8. 19 W nim9 poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom9 zamkniętym w więzieniu9, 20 niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka,


1P 4, 6.
Upomnienia uzasadnione sądem Bożym

Oni zdadzą sprawę Temu, który gotów jest sądzić żywych i umarłych2. 6 Dlatego nawet umarłym głoszono Ewangelię, aby wprawdzie podlegli sądowi jak ludzie w ciele, żyli jednak w Duchu - po Bożemu. 7 Wszystkich zaś koniec jest bliski.


Zgoda, że nie ma całkowicie jednoznacznie, że wszystkich wyprowadził z Otchłani, ale nie ma też że nie wszystkich
więc znów wolna wola się kłania.

A z innej beczki - skoro sam Jezus głosił zbawienie duchom zmarłym przed jego ukrzyżowaniem to możemy mieć nadzieję graniczącą z pewnością, że również tak będzie z osobami zmarłymi bez poznania Dobrej Nowiny
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-23, 21:59

Praktyk pisze: 2022-01-21, 14:42 Nie idzie się do nieba za zasługi. Nie da się zarobić na niebo.
Tak się składa, ze te dwie rzeczy to dwie różne rzeczy.
Idziemy do nieba przez jedyną bramę, czyli Jezusa.
Dokładnie tak. Gdyby nie złożył swojej Ofiary, nie poszlibyśmy do Nieba.
Ale to ani trochę nie znaczy, że nasze postępowanie ("zasługi") nie mają znaczenia.

"Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia zaskarbiasz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności - życie wieczne; tym zaś, którzy są przekorni, za prawdą pójść nie chcą, a oddają się nieprawości - gniew i oburzenie. Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka, który dopuszcza się zła, najpierw na Żyda, a potem na Greka. Chwała zaś, cześć i pokój spotkają każdego, kto czyni dobrze - najpierw Żyda, a potem Greka."/Rz 2,5-10/

Nie, choćbysmy nie wiem jak się starali, nie jesteśmy w stanie tak czynić, by wysłużyć sobie Niebo. Gdyby nie Chrystus, gdyby nie Jego darmowa Łaska, nic by z tego nie było.
Niemniej to nie jest tak, że nasze zasługi nie mają znaczenia.
Dezerter pisze: 2022-01-23, 11:51 A co powiecie na PRAWDZIWE słowa, bo tak jest w Słowie:
aby was do Boga przyprowadzić; (...) poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym
Mowa tu o tych co za dni Noego nie wsiedli do Arki, a więc grzesznicy!
Wszyscy kiedykolwiek żyjący na ZIemi byli grzesznikami.
Na deonie - moim zdaniem prawidłowo komentują - chociażby we fragmencie jaki Adndej zamieścił - że Jezus głosił Ewangelię wszystkim duchom i wszystkie wyprowadził pokonując śmierć/grzech/szatana
Nie widzę pretekstu do takiej interpretacji.
Ale niestety nie wiem dlaczego :-? :-\ - liczę, że ktoś mnie pouczy - KKK podaje inaczej, że Jezus wyprowadził tylko duchy sprawiedliwe. Skoro umarł za wszystkich grzeszników i wszystkim głosił, to i wszystkich wyprowadził - dla mnie to oczywiste
To tak, jakbyś powiedział, że umarł za wszystkich dziś żyjących, więc wszyscy będą zbawieni. To się nie klei.

Podobne konstrukcje powstają (i podobne problemy...) kiedy sie zapomni, że piekło to nie jest miejsce, gdzie ludzie siedzą zamknięci pilnowani przez diabły, a Niebo to nie strzeżone kondominium ze strażnikiem przy wejściu.
Do Nieba pójdzie każdy kto będzie chciał - ale z całą pewnością nie każdy będzie chciał. I zależy to w wielkiej mierze od jego życia na Ziemi.

Bardzo trafnie i krótko podsumował to Andej:
Andej pisze: 2022-01-23, 11:57 Dla mnie to logiczne, że nie wprowadził na siłę do nieba, tych, którzy świadomie odrzucili Boga i nienawidzili Go.
Bóg szanuje ludzką wolę. Nie zmusza do zbawienie, a jedynie je proponuje. Zachęca.
Za Jezusem poszli tylko ci, którzy tego chcieli. Czyli sprawiedliwi.
Dezerter pisze: 2022-01-23, 12:30 Widząc potęgę Jezusa, który jako pierwszy zstąpił do Otchłani i ona nie miała nad nim mocy, bo nie miał grzechu, pokonał śmierć i grzech i szatana, głosił z Mocą i w Duchu Ewangelię o tym, że wszyscy zostali odkupieni i mają w nim Zbawienie, życie i Niebo - wystarczy przyjąć ....
wobec takiego głoszenia i Obecności Boga samego ile zostało w krainie cieni, smutku, otchłani?!
- przecież nawet nasz forumowy @niepraktykujący by przyjął to usprawiedliwienie
Skąd to mniemanie?



Dezerter pisze: 2022-01-23, 17:30 Zgoda, że nie ma całkowicie jednoznacznie, że wszystkich wyprowadził z Otchłani, ale nie ma też że nie wszystkich
Czyli "argument z tego, czego nie ma w tekście"? ;)
Otchłań to nie piekło. Jezus nikogo z piekła nie wyprowadził. WYprowadził wszystkich z otchłani.
Kto chciał, poszedł do Nieba. Kto nie chciał do Nieba, znalazł się w piekle.
więc znów wolna wola się kłania.
Tak. Gdyby nie ona, nie byłoby piekła. Ani Nieba.
A z innej beczki - skoro sam Jezus głosił zbawienie duchom zmarłym przed jego ukrzyżowaniem to możemy mieć nadzieję graniczącą z pewnością, że również tak będzie z osobami zmarłymi bez poznania Dobrej Nowiny
Też tak sądzę

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2542
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Abstract » 2022-01-24, 14:23

Andej pisze: 2022-01-23, 11:57 Dla mnie to logiczne, że nie wprowadził na siłę do nieba, tych, którzy świadomie odrzucili Boga i nienawidzili Go.
Dla mnie to nielogiczne odrzucić Boga. Jedynie mylnie można odrzucić jego koncepcję. Jeśli wiem, że mam do czynienia z Bogiem, absolutem, kimś od kogo wszystko zależy i do kogo wszystko należy, jak trzeba być skrajnie naiwnym żeby wierzyć, że mogę się od Niego odwrócić, odrzucić, że jest to lepszy wybór.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-24, 15:48

A jednak szatan tak zrobił (a jest dużo inteligentniejszy od człowieka). I zrobią tak, niestety, niektórzy ludzie.
Bo logika to nie jedyna pobudka działań.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2542
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Abstract » 2022-01-24, 18:28

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-24, 15:48 A jednak szatan tak zrobił (a jest dużo inteligentniejszy od człowieka). I zrobią tak, niestety, niektórzy ludzie.
Bo logika to nie jedyna pobudka działań.
Dlatego szatanowi jak i pierwszym ludziom w ich decyzjach można przypisać przyczynę podobną do skutków skażenia grzechem pierworodnym, który chronologicznie nie miał jeszcze miejsca i dotyczył tylko ludzi. A więc błędny osąd co do tego co właściwe i słuszne. W innym wypadku nasuwałaby się na myśl jakaś obietnica autonomii dla szatana i nijako zakład o ludzi między Bogiem i szatanem, co mija się z nauczaniem Kościoła i jest nielogiczne co do wszechwiedzy Boga, jak i świadomości o tej boskiej wszechwiedzy u szatana.

Jeśli Bóg wyważył szanse na wybór dobra i zła, aby wola mogła być "wolna", musiał uwzględnić już na samym początku (w sensie upływu czasu dla ludzi) skalę skażenia grzechem pierworodnym. A więc wolna wola u Adama i Ewy przed złamaniem zakazu miała inny wymiar niż po "zjedzeniu owocu", ponieważ stopień skażenia w znacznym stopniu zepsuł nasz właściwy osąd. Stąd Marku celowo powołałem się na logikę, ponieważ sam rachunek korzyści i strat stawia sprzeciw wobec Boga w zbiór decyzji głupich, samobójczych, nieprzemyślanych, z góry skazanych na przegraną.
Zrozumienie przyczyny buntu u aniołów i pierwszych ludzi jest kompletnie niejasne.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

niepraktykujący

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: niepraktykujący » 2022-02-03, 00:18

Abstract pisze: 2022-01-24, 18:28 Jeśli Bóg wyważył szanse na wybór dobra i zła, aby wola mogła być "wolna", musiał uwzględnić już na samym początku (w sensie upływu czasu dla ludzi) skalę skażenia grzechem pierworodnym. A więc wolna wola u Adama i Ewy przed złamaniem zakazu miała inny wymiar niż po "zjedzeniu owocu", ponieważ stopień skażenia w znacznym stopniu zepsuł nasz właściwy osąd. Stąd Marku celowo powołałem się na logikę, ponieważ sam rachunek korzyści i strat stawia sprzeciw wobec Boga w zbiór decyzji głupich, samobójczych, nieprzemyślanych, z góry skazanych na przegraną.
Zrozumienie przyczyny buntu u aniołów i pierwszych ludzi jest kompletnie niejasne.
Tutaj widać że to zbawienie w postaci Nieba, jest czymś mocno wybrakowanym, bo Raj w którym przebywali Adam i Ewa, był dużo lepszy, ponieważ była tam wolna wola, pierwsi ludzie mieli prawo wyboru, mogli zgrzeszyć, z tej przyczyn Niebo jest dużo gorsze od tamtego Raju.
Tak samo aniołowie, musieli przebywać w miejscu gdzie istniała wolna wola, inaczej bunt nie miały racji bytu, bunt aniołów byłby czymś niemożliwym do zaistnienia, bez wolnej woli(a więc możliwości popełniania grzechów) bunt aniołów nie mógłby zaistnieć.
Abstract pisze: 2022-01-24, 18:28 Jeśli Bóg wyważył szanse na wybór dobra i zła, aby wola mogła być "wolna",
W Raju ludzie musieli mieć wolną wole, ponieważ musieli zgrzeszyć, natomiast w Niebie ludzie mają obowiązek służyć Bogu, bunt byłby czymś co dla Boga jest kompletnie niepotrzebne, więc tam wolnej woli nie będzie, i ludzie nie będą mieli możliwości, żeby sie zbuntować.

Napisz jeszcze raz taki post łamiący Regulamin (5 , 5i)a poza tym trollujący, bo nie wynikający z tego co ktoś inny napisał, a dostaniesz ostrzeżenie - Dezerter

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-03, 00:47

Wyjątkowa bzdura.
Ludzie w Wieczności mają wolną wolę. Określenia "Niebo" i "Piekło" odnoszą się do decyzji, jakie w jej wyniku podejmują.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2542
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Abstract » 2022-02-03, 08:43

@niepraktykujący kompletnie nie zrozumiałeś wypowiedzi, bo chyba nie chcesz jej zrozumieć. Przeczytaj na spokojnie, przemyśl i dopiero pisz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

niepraktykujący

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: niepraktykujący » 2022-02-03, 17:24

Marek_Piotrowski pisze: 2022-02-03, 00:47 Wyjątkowa bzdura.
Ludzie w Wieczności mają wolną wolę. Określenia "Niebo" i "Piekło" odnoszą się do decyzji, jakie w jej wyniku podejmują.
To w tych zaświatach, ludzie nie znajdują sie nigdzie, a jedynie(za pomocą wolnej woli) podjęcie jakiejś decyzji, dokonanie wyboru, powoduje że na chwilę ktoś sie znajdzie w Niebie albo w piekle, jaki to odłam chrześcijaństwa?
Abstract pisze: 2022-02-03, 08:43 @niepraktykujący kompletnie nie zrozumiałeś wypowiedzi, bo chyba nie chcesz jej zrozumieć. Przeczytaj na spokojnie, przemyśl i dopiero pisz.
Nie wiem o co ci tutaj chodzi: A więc wolna wola u Adama i Ewy przed złamaniem zakazu miała inny wymiar niż po "zjedzeniu owocu", ponieważ stopień skażenia w znacznym stopniu zepsuł nasz właściwy osąd.
to są jakieś rodzaje/odmiany wolnej woli?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”