Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
sylvi91

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: sylvi91 » 2019-11-13, 14:27

ToTylkoJa pisze: 2019-11-13, 13:23 A) jak chcesz się popisywać angielskim- pisz poprawnie, bo się ośmieszasz.
B) jaki masz argument, oprócz tego, że uważasz 3 za "złotą liczbę" i proste rozwiązanie?
Btw. Nie każde proste rozwiązanie jest najlepsze.
Mówimy, że segregowanie są już dostosowane do systemu, że oszczędzamy pracy, że plastik a plastik to różnica, że im więcej przetworzymy w krótszym czasie, tym lepiej
Nie. 3. Tylko 3 i więcej się nie liczy.
Temat nie jest do zamknięcia, bo chcesz wcisnąć nam swoją filozofię bez poparcia.
ToTylkoJa nie zrozumiałaś NIC bo nie poznałaś, w jakiś sposób ukrytej przed Polakami ZŁOTEJ LICZBY. ZŁOTA LICZBA TO PHI = 1.618... w systemie dziesiętnym. I jest dużo ważniejsza od PI=3.14 Uwierz. Pi to tylko KOLO, a co za Phi stoi to poszukaj sam/a. Pan Janusz Kapusta poznał ale dość późno w swoim zyciu, bo nie w wieku szkolnym, o czym opowiada na swoich wykładach dla studenów.
Ale to nie wątek o matematyce, bo robi się już trochę śmieciowy jak cały problem... KTÓRY JAK MÓWIĘ JEST PROSTY DO ROZWIAZANIA BO poszukiwana wartość była od zawsze oczywista dla niektórych i wynosi, oznajmiam po raz ostatni 3. TRZY (three, drei, tres, три, 三 Sān)

To co proponujecie to już rozgardiasz. Spróbuj choćby tą liczbę X ustalić z Andejem. Myślisz, że się dogadacie co do ilości? Szczerze wątpię.

Najlepsza opcja - zwyczajna liczba, ale jednak w Biblii zostaje wymieniona jako wręcz Święta. Święta Trójca, troje Świętych jak K.M.B.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzej_Kr%C3%B3lowie
I teraz administracjo proszę o zastanowienie. - Czy znają się tu takie 3 osoby, które ogarniają temat. Bo jak tak. Czyli jeszcze 2.
Bo jeśli nie dobijemy do 3 , to ja przegrywam i odchodzę z forum pokonany.
Życie to zwyczajnie gra jak w takie szachy normalnie. Dwie Armie jakieś pionki. Ale tylko 2 rodzaje pól. 2 kolory. Polska flaga 2 kolory. Ale inna niz Japonii.

Proszę o zrozumienie. Dziękuję. Jeśli zgodzicie sie żebym został, to pokaże wam mój zabawny programik w języku C, warto dzieci uczyć tego języka, jeśłi widzi swoją przyszłośc w branży IT.
A dzisiaj języków w informatyce pomieszanie wielkie... jak i ludzkich. Dlatego wybaczcie, ale czasem prościej i dosadniej wyrazić myśli w języku angielskim. To wszystko co chciałem Wam uzmysłowić. Zastanówce się, czy mogę zostać. X=3 ? czy jakaś inna liczba.
Pozdrawiam wszystkich rodaków. Z Poważaniem Sylwester B. Dziękuję.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-13, 15:28

Strasznie mi wszystko jedno, co do tej złotej liczby.

Jak daleko należy się z nią posunąć?
Czy lekcje powinny trwać 30 min?
Czy w każdym biurze powinny być 3 zmiany?
Czy powinny być 3 semestry w szkołach?
Czy powinniśmy wybierać 30/300 posłów?
Czy cena chleba powinna wynosić 3 zł?

Nie ma czegoś takiego, jak złota liczba, która jest idealna dla wszystkiego.
Nie powinniśmy dostosowywać życia do takich bzdur. Powinniśmy polegać na czymś bardziej logicznym.
Cena chleba no może być obniżana, czy zaniżana, żeby była podzielna przez 3. Cena chleba to zużycie techniczne materiału+ marża+ podatek. W uproszczeniu, ale nikogo nie interesuje jakaś wyimaginowana "złota liczba", dzięki której chleb będzie się lepiej sprzedawał.
Może 3 jest ważna w Biblii, ale jestem prawie pewna, że jest ważna jako symbol. Symbol boskości i pewnie kilku innych rzeczy też.
Dostosowywanie się do symboli, które mają TYLKO COŚ SYMBOLIZOWAĆ, jest głupie.

Rozmawiamy o konkretnym problemie, nie o jakiś głupich filozofiach.
Mówimy o segregacji śmieci i sam powiedziałeś, że po wielu latach badań i innych takich ustalono, że taki podział jest najlepszy.
Jeśli rząd w innych państwach uznaje, że jego obywatele są tak bardzo inteligentni, że nie dadzą rady oddzielić plastiku od metalu, to niech robią, co chcą.
Osobiście po zapoznaniu się z procesem przetwarzania śmieci skłaniam się ku temuż że 5 worków to dobry podział. Nie idealny, ale idealnych rzeczy nie ma.
Możesz przekonać mnie, że podział na 3 jest lepszy. Ale stosując argumenty. To, że podział na 5 jest za trudny, nie jest prawdą. Bo to umiejętność, której można nauczyć dzieci w przedszkolu (i nawet się uczy jaki kolor kosza dla jakich śmieci).
Jeśli to wszystkie twoje argumenty, to przykro mi, twoja teza nie jest prawdziwa.

Nie interesuje mnie ani phi, ani pi.
Pi jest potrzebne, bo poznawała obliczać wartości związane z kołem.
Phi też z jakiegoś względu może być ważne, nie zagłębiałem się.
To nie oznacza, że jedno jest ważniejsze od drugiego.

Zgadzam się też, że nie wszytko można wyrazić po polsku.
Takim słowem jest "sassy", które na Polski tłumaczy się jako "impertynencki", jednak to nie jest właściwe znaczenie tego słowa w tym najpowszechniejszym znaczeniu.
Ale conajmniej wielkość twoich wypowiedzi można było swobodnie tłumaczyć z zachowaniem zarówno sensu, jak i ładunku emocjonalnego. Mało tego, trochę że stałych bywalców angielskiego nie zna (kiedyś wrzuciłam jakiś obrazek, czy coś i została mi zwrócona uwaga, że nie wszyscy wiedzą, o czym mówię), dlatego takie kompletnie niepotrzebne wstawki utrudniają rozmowę.

Dodano po 4 minutach 4 sekundach:
Nie rozumiem też, jak obsesja na punkcie liczby łączy się z przyjęciem Cię na forum?
Wiele osób stąd było w błędzie co do wielu rzeczy,
Wielu nie było w błędzie, ale miało inne zdanie.
Ja, jako niewierząca na katolickiej stronie, już na pewno mam inne zdanie na tematy raczej ważne dla reszty.
Ale nigdy, ani razu, nie spotkałam się z odtrąceniem mnie w dyskusji z tego powodu.
Mam swoją rację i o ile moja racja nie jest racją najmojszą, nikt nie ma nic do tego, że ją wyrażam.
Nie możesz zmuszać innych do przyjęcia twojego punktu widzenia, poprzez jakąś głupią grę na emocjach pt. "Bo jak nie to się obrażę"

sylvi91

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: sylvi91 » 2019-11-13, 17:54

ToTylkoJa pisze: 2019-11-13, 15:28 Strasznie mi wszystko jedno, co do tej złotej liczby.
Ale dziekuję mimo wszystko za okazanie prawidłowej postawy. Tak należy. Bo : PRAWO nie może NAKAZYWAĆ, powinno być naturalne.

Wrzucę tylko tego mema. I dajmy sobie kilka dni na przemyślenie spraw.
Dziękuję i do następnego.

Obrazek

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-13, 18:01

Prawo MUSI nakazywać.
Nie może sugerować, bo byłby burdel jakich mało.
Unia często wydaje oświadczenia, w których tylko sugeruje.
Jednak gdyby prawo narodowe/międzynarodowe jako takie sugerowało to:
"Kto zabije innego człowieka, podlega karze pozbawienia wolności do lat 25. Albo nie podlega jeśli nie chcecie".
Wiesz co to środki przymusu bezpośredniego?
To sposób, w jaki państwo ma prawo pomagać nam respektować prawo, jeśli bardzo nam to nie wychodzi.
Środki przymusu bezpośredniego nie są sposobem na uciśnięcie niewinnych obywateli, ale sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu.
Co by było, gdyby nie można było ich stosować? Ludzie byliby bezkarni. Januszem zaczęli by kraść i oby tylko kraść. Bo kto co im zrobi?
Co by było, gdyby segregowanie śmieci nie było określone prawem? Większość by tego nie robiła, z wygody.
Niestety, ale zmiany klimatu to fakt i trzeba podejmować bardziej drastyczne środki, niż segregacja na 5 worków.
Polecam to:


Jeśli moją cegiełką jest taka segregacja, to w to wchodzę.

Biserica Dumnezeu

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-13, 18:58

Tak, zmiana klimatu to prawdopodobny fakt. I z pewnoscia zmaian klimatu nie zalezy od sortowania smieci.
Moze nawet nie zalezy od slonca.
Moze zalezy od pylu miedzygalaktycznego.
A moze od iskry elektrycznej przebiegow magnetyzcnych w osnowie galaktyk ... albo od zderzenia jakichs dziur ... albo moze jest to zwykla, okresowa emisja przywulkanicznych calder typu bagna magmowego, ktore raz na kilka/kilkadziesiat/kilkaset tysiecy lat pod wplywm nagromadzonego cisnienia dokonuja cyklicznego wyrzutu metanu do atmosfery.
Ale nie bylo workow na smieci - byly zmiany klimatu. Nawet drastyczne.
Ba nie bylo ludzi ... jak to powiadaja - a klimat szalal na calego.
Nie bylo bananow, a sa.
Nie bylo tego i tamtego ...

Hmmm ... jaki ten czlowiek jednak jest zapyziale zarozumialy: teraz worki ratuja przed zmiana klimatu.
Ciekawe, co nas bedzie ratowac w przyszlosci?
A jesli juz nas Bog wezwie do siebie?
Wszystkich ...co do jednego.
Kto wowczas bedzie worki sortowal?
A ...
Ok. - na tym sie zatrzymam.

Ps: ciekawszy wyklad dal Popkiewicz w innm miejscu. Ale nie pamietam juz tytulu.
Lotny ...umysl. Co nie znaczy, ze akurat jest tak, jak on to przedstawia.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-13, 19:14

Kwestia wulkanów również została poruszona.
Nie mówię, że gość powiedział wszystko, ale powiedział dużo
I nie mówię, że ratują nas worki, ale na pewno nie uratuje nas bezczynność.
Worki to tylko ułamek procenta, ale to jakieś przyzwyczajenie, które być może pomoże ludziom zrozumieć, jak ważna jest nasza planeta.

Magnolia

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: Magnolia » 2019-11-13, 19:35

Ja z powodu sortowania śmieci zmieniłam sobie całą kuchnię;-)
Denerwowały mnie wiszące w różnym miejscach reklamówki , każda na inne śmieci. I jak planowałam w sierpniu wymianę mebli kuchennych to przewidziałam miejsce, gdzie mogę schować kosze na różne śmieci i nie widzę ich już na pierwszy rzut oka. I zaczęłam uczyć dzieci wynoszenia śmieci z koszem i kosz wraca do domu, trzeba go umyć - takie zatoczone koło - ja tez tak robiłam w dzieciństwie.

Słabo mnie sama ekologia fascynuje... generalnie mam ją za nudny temat do rozmowy... no ale skoro się juz wypowiadam to dorzucę ideę domów samowystarczalnych i domów pasywnych...

https://youtu.be/j7SUjcwXY8w

https://youtu.be/fVcUJ6h4q5M

https://youtu.be/5voBFW1fQPs

Mają swój urok, :) :-bd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: Dezerter » 2019-11-13, 20:23

Zamykam wątek na prośbę autora.
Nie ma sposobu lepszego i gorszego na segregacje - ważne by to robić i robić świadomie.

Ps - zwracam uwagę zainteresowanym na popularność wątku "ekologicznego" - kto zakłada następny?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sylvi91

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: sylvi91 » 2022-04-12, 22:50

@Dezerter dziękuję za otwarcie wątku.
Minęło prawie 3 lata, kiedy zacząłem poruszać ten temat. Po takim czasie mogę powiedzieć, że nie zmieniłem swoich zapatrywań na obecnie obowiązująca metodę sortowania w naszym kraju. Uważam ją za błędną, niekompletną i nieefektywną.

Założyłem kampanię "369SORTWASTE | 369 SORTUJ ODPADY" na rzecz zmian w naszym krajowym ale i światowym recyklingu.

Napisałem krótkiego 31 stronicowego ebooka, w którym przybliżam swoją metodę sortowania. Połowa tego ebooka to ilustarcje. :).
Zatem w skondensowany sposób zawarłem w nim podstawy całej teorii ujednolicenia globalnego recyklingu i całej światowej gospodarki odpadami.

Teoria ta bazuje na praktyce i obserwacjach oraz różnych źródłach znalezionych podczas ostatnich lat pracy na tym projektem.
Bazuje także na matematyce, dzięki której w prostym równaniu zawarłem cały przepis na efektywny recykling.

Zapoznajcie się z moim najnowszym opisem tej metody. Przylączcie się do kampanii 369SORTWASTE i zmieńcie świat.

Strona kampanii www.369sortwaste.pl

Ebook:
http://www.369sortwaste.pl/archive/sort ... 369_v4.pdf

Załączam też dwie grafiki, może się komuś spodoba i się dalej podzieli.


Logo recyklingu RGB kampanii 369SORTWASTE.

Obrazek

Ulotka informacyjna.


Obrazek

To wszystko na tę chwilę. Dziękuję jeszcze raz @Dezerter za wysłuchanie moich próśb.
Teraz mogę powiedzieć, że wątek jest kompletny w te podstawowe informacje, które chciałem przekazać już ponad 2 lata temu gdy go utworzyłem.
Można zamknąć jeśli uważasz to za stosowne. Jeśli nie zamkniesz, a pojawią się jakieś komentarze to nie omieszkam na nie odpowiedzieć.
Ostatnio zmieniony 2022-04-13, 00:10 przez sylvi91, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: sądzony » 2022-04-13, 07:53

To ile pojemników (oraz pojemności) mam mieć ma 50m2 mieszkania o poj. 125m3?
Ostatnio zmieniony 2022-04-13, 07:54 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

sylvi91

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: sylvi91 » 2022-04-13, 13:28

sądzony pisze: 2022-04-13, 07:53 To ile pojemników (oraz pojemności) mam mieć ma 50m2 mieszkania o poj. 125m3?
Dobre pytanie. Rozumiem, że 125 m3 określa kubaturę mieszkania, czyli wysokośc będzie 2,5 metra.
Jeśłi zaś chodzi o powierzchnię to sądzę, że masz w mieszkaniach kuchnię jako obowiązkowe pomieszczenie, zatem pewnie masz też łazienkę i może jakiś mały pokój z biurkiem na którym stoi komputer do nauki/pracy opłacania rachunków itp.
Więc...

Spójrz na wzór: (...X+Y+Z)=6, gdzie X=3;Y=2;Z=1.

Stąd wiemy, że bazą dla mieszkania są pojemniki określone przez zmienną X czyli 3.

Te pojemniki można powielać. Zatem w twoim mieszkaniu 3 pojemniki w kuchni to obowiązek(kuchnia jest najważniejsza), natomiast możesz wystawić kolejne w łazience czy pokoju, ale muszą być one tych samych typów co podstawowe 3 w kuchni. MIX, BIO, SZKŁO.

Dlatego w przeciętnym mieszkniu wewnątrz powinno być minimum 5 pojemników. 3 pojemniki MIX, 1 pojemnik BIO i jeden poj. SZKŁO_CERAMIKA. [Patrz ulotka wyżej, pierwszy rząd, pojemniki 1,2,3 w ilości 5 sztuk z podanymi pojemnościami]

Najważniejsze w metodzie 369SORTWASTE jest zrozumieć, że potrzeba nam łącznie minimum 6 pojemników do sortowania codziennego, obowiązkowego, dla domu, mieszkania w bloku, a właściwie dla rodziny jako podstawowej komórki społecznej.

Określa to rozwinięta postać wzoru: (X1+X2+Y1+Z1)=9.
X1=3 w kuchni [patrz numery 1,2,3 na ulotce wyżej] Pojemniki organizowane we własnym zakresie.
X2=3 na zewnątrz domu/mieszkania [w ogrodzie/ na placu przed blokiem] [patrz numer 4,5,6 na ulotce wyżej] Pojemniki organizowane we własnym zakresie.
To tyle jeśli chodzi o obowiązkowe sortowanie.

Natomiast zmienna Y [Y1,Y2,Y3] to pojemniki do sortowania selektywnego, które nie jest obowiązkowe tylko dobrowolne. [patrz numery 7,8,9 na ulotce wyżej] Pojemniki te powinny być wystawiane przez wszystkie sklepy sieciowe jak Żabka, Dino, Biedronka, Lidl etc

Z kolei zmienna Z [Z1,Z2,Z3,Z4,Z5,Z6] to pojemniki nieobowiązkowe, specjalne, awaryjne [patrz numer 10 na ulotce wyżej] Pojemniki organizowane we własnym zakresie [Z1-PAPIER_KARTON, Z2-POPIÓŁ_ŻUŻEL]lub na telefon [np. Z3-KONTENER_NA_BUDOWLANE_ODPADY] lub zbiórki okresowe lub własny transport do PSZOK

To wszystko jest oparte głównie o znaczenie liczb 3,6,9 na punkcie, których miał ponoć obsesję geniusz wszechczasów Nikola Tesla.

Obrazek
Autor ilustracji jest na Twitterze.



Z kolei fizyk Marko Rodin opracował na podstawie tych liczb ciekawy diagram z okręgiem i cyframi.


Obrazek

Tutaj ciekawy film po angielsku. Porusza temat liczb i ich znaczenia w życiu ludzi.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: sądzony » 2022-04-13, 14:47

Mam 6 pojemników.
W kuchni 4 (zmieszane [głównie bio i jakieś drobne odpady], papier, plastik, szkło).
W łazience 1 zmieszane - głównie papier i plastik.
W pokoju 1 zmieszane - głównie papier po dziecięcych zabawach.

Papier, plastik, szkło w kuchni to identyczne pojemniki.
pozostałe 3 są różne.

W śmietniku mam tak:
1 - zmieszane (bio i inne)
2 - papier
3 - szkło
4 - plastik, metale i coś tam jeszcze.

Nie ma chyba sensu bym segregował inaczej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

sylvi91

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: sylvi91 » 2022-04-13, 15:24

sądzony pisze: 2022-04-13, 14:47 Mam 6 pojemników.
W kuchni 4 (zmieszane [głównie bio i jakieś drobne odpady], papier, plastik, szkło).
W łazience 1 zmieszane - głównie papier i plastik.
W pokoju 1 zmieszane - głównie papier po dziecięcych zabawach.

Papier, plastik, szkło w kuchni to identyczne pojemniki.
pozostałe 3 są różne.


OK. Rozumiem. Zauważ, że to pokrywa się prawie z moim opisem i matematyką którą stosuję.
Wytłumaczę Ci.
Twoje 4 w kuchni to:
1)BIO (bio to nie ZMIESZANE) {POJEMNIK BRĄZOWY według standardów w Polsce} UWAGA! Pojemnik ZMIESZANE to piąty pojemnik według MŚIK i wrzuca się tu tylko odpady mięsne lecz nie w każdych gminach jest takie zalecenie, bo większość ludzi daje mieso do BIO w małych ilościach.

2) PAPIER {POJEMNIK NIEBIESKI według standardów w Polsce}
3) PLASTIK .... i METAL jak sądzę. {POJEMNIK ŻÓŁTY według standardów w Polsce} Chyba, że sortujesz selektywnie w kuchni na czysty PLASTIK ale to raczej niemożliwe, więc to PLASTIK I METAL (brudny). UWAGA! Według mojego opisu to pojemnik opisany przez zmienną X czyli a dokłądniej 1) MIX (papier,plastik,metal) dlatego, że w kuchni jest mnóstwo brudnego papieru lub papieru połączonego z plastikiem.
4) SZKŁO {POJEMNIK ZIELONY według standardów w Polsce} Uwaga! Powinno być SZKŁO i CERAMIKA i powinno być wyrzucane do BANKÓW SZKŁA złożonych z 3 lub 6 pojemników.

Twój pojedyńczy pojemnik w łazience i pokoju to też nie ODPADY ZMIESZANE według MŚIK.
Powinienieś stosować moje nazewnictwo czyli MIX, a zatem też zmieszane po Polsku, ale zauważ że skład mojego MIX to [PAPIER, PLASTIK, METAL]
Daltego MIX z pokoju może zawierać czysty PAPIER, który odsortujesz selektywnie do pojemnika na zewnątrz w kolorze NIEBIESKIM, a nie do ZMIESZANYCH czyli czarnego.

Zatem masz 3 pojemniki podstawowe opisane przez zmienną X (MIX, BIO, SZKŁO) i niby dodałeś jeden pojemnik nieobowiązkowy na czysty papier w kuchni ale zrobiłeś niepotrzebnie, bo w kuchni dużo czystego papieru nie odzyskuje się.
Zamiast tego możesz postawić kolejne pojemniki typu MIX w pokoju i jeśli w składzie jest czysty PAPIER to wyrzucać je do pojemnika NIEBIESKIEGO na zewnątrz opisanego przez zmienną Z, czyli Z1 PAPIER_KARTON,


sądzony pisze: 2022-04-13, 14:47 W śmietniku mam tak:
1 - zmieszane (bio i inne)
2 - papier
3 - szkło
4 - plastik, metale i coś tam jeszcze.

Nie ma chyba sensu bym segregował inaczej.
Jeśli 1- ZMIESZANE to pojemnik czarny (jeden z piątki według MŚIK) o pojemności 110l lub 240l lub z tych większych 600l lub 1100l dla klasycznej śmieciarki to niestety źle sortujesz, bo BIO to inna frakcja, która powinna być segregowana oddzielnie do pojemnka brązowego.

2-PAPIER to rozumiem pojemnik NIEBIESKI czyli zmienna Z1 według mojego równania

3 SZKŁO to OK, ale jeśli mieszkasz na dużym osiedlu to dla chcących powinien być tez BANK SZKŁA I CERAMIKI z 3ema pojemnikami lub 6cioma

4-PLASTIK,METALE i powinien być też cały PAPIER z kuchni, którego nie chcesz sortować selektywnie. Sortowania i spalarnia powinna się tym zając aby dozyskać z tego metale poprzez sortowanie na linii i ostatecznie spalenie odpadów.


Także sortujesz prawie dobrze i zgodnie z moim opisem. Mam tylko nadzieję, że pojemnik 1, który nazwałeś ZMIESZANE to nie to czym jest według MŚIK .
Patrz ulotka.

Obrazek

Pamietaj BIO (pojemnik BRĄZOWY) powinno przyjmować cały odpad bioodapdów łącznie z miesem i kośćmi, bo tego się nie wyrzuca dużo w przeciętnym gospodarstwie domowym i jeśli nawet BIO w kompostowni przerabiają później dżdżownice to będą potrafiły przerobić niewielkie ilości mięsa, a kości mogą zostać rozdrobnione na linii produkcyjnej. Dżdżownice zjedzą nawet tekstylia.
Ostatnio zmieniony 2022-04-13, 15:38 przez sylvi91, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: sądzony » 2022-04-13, 15:51

Nie mam w śmietniku "BIO".
papier w kuchni to czysty papier
szkło to umyty słoik
plastik to także (zwykle) umyta butelka plastikowa.

Zmieszane to np. sreberko brudne od śmietany, papierek od cukierka, pojemnik po mięsie (nieumyty), zasmarkana chusteczka, brudny w oleju ręcznik papierowy, guma do żucia, pineska, kawałek drewna, bobek królika, to gdzie nie wiadomo co z tym zrobić ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

sylvi91

Re: Efektywne sortowanie śmieci - surowce, nasz kapitał!

Post autor: sylvi91 » 2022-04-13, 16:12

sądzony pisze: 2022-04-13, 15:51 Nie mam w śmietniku "BIO".
To bardzo źle. BIO to podstawowa frakcja, na którą powinni sortować wszyscy bez wyjątku. Przecież zawsze zostają w kuchni jakieś resztki po przygotowaniu pokarmów
sądzony pisze: 2022-04-13, 15:51 papier w kuchni to czysty papier
OK. Rozumiem, ale nie jest to obowiązkowe, aby mieć w kuchni ten pojemnik, tak jak BIO, którego z dziwnych powodów nie stosujesz.

sądzony pisze: 2022-04-13, 15:51 szkło to umyty słoik
To dobrze, tak powinno być. Szkło trzeba opróżniac i myć przed wyrzuceniem, choćby po to aby nie ubrudzić sobie później rąk przy ornianiu pojemnika.
sądzony pisze: 2022-04-13, 15:51 plastik to także (zwykle) umyta butelka plastikowa.
To bardzo dobrze. Tylko niepotrzebnie myjesz plastik, on nie jest i tak przez obsługującą firmę oczyszczania miasta sortowany selektywnie..
Jest to frakcja zmieszana często z brudnym plastikim i metalem oraz innymi dodatkami, które trzeba odsortować na linii produkcyjnej w profesjonalnej sortowni. Takie są fakty.

Jeśłi masz czyste butelki po napojach lub mleku to powinieneś je odstawiać do BANKU_PLASTIKOWYCH_BUTELEK, opisanego przez zmienną Y mojego uniwersalnego równania dla recyklingu, bo inaczej twoja praca idzie na marne. Tak więc zadbaj o to aby na osiedlu postawili takiego typu pojemniki typu HDS.

Obrazek

sądzony pisze: 2022-04-13, 15:51 Zmieszane to np. sreberko brudne od śmietany, papierek od cukierka, pojemnik po mięsie (nieumyty), zasmarkana chusteczka, brudny w oleju ręcznik papierowy, guma do żucia, pineska, kawałek drewna, bobek królika, to gdzie nie wiadomo co z tym zrobić ...
To także, zbite szyby, resztki mięsa i kości oraz zużyte szmaty. Dlatego nie powinienieś wrzucać tu BIO.

Zorganizuj sobie jak najprędzej pojemnik na BIO. To obowiązkowy pojemnik zarówno według MŚiK jak i mojej metody.

Zablokowany