Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Morkej » 2021-08-31, 22:41

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-08-31, 22:23
Może jakiś sok albo kakao? Albo czekolada w płynie. Albo jeśli masz mikser to można robić koktajl z owoców, niezależnie jakie miksujesz warto dorzucić do nich trochę bananów, żeby były słodsze.
Ostatnio zacząłem częściej pić takie soki z wyciskanych owoców bez większych dodatków.
Większość jest niestety gorzka lub kwaśna, ale da się znieść.
Teraz w gorętsze dni robiłem sobie często taką lemoniadę z cytryny i limonki, którą później na zimno piłem.
Ale gdzieś z boku i tak ciągnie, aby kupić cole. Po prostu jeszcze nie przyzwyczaiłem się do jakiegoś konkretnego napoju.
miłośniczka Faustyny pisze: 2021-08-31, 22:23 Tylko pytanie czy, po tym jak piłeś długo tę colę, nie masz objawów cukrzycy? Np. że bardzo chce Ci się pić, to znaczy nadmiernie. Bo to jest też częsty objaw cukrzycy. Albo masz nagłe zamroczenia, silne osłabienia albo silny spadek koncentracji i przechodzi jak coś zjesz?
Nie wiem, ale z wymienionych tutaj objawów, to żadne nie występują u mnie.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Jozek » 2021-08-31, 22:54

zwykle do czasu, puki organizm daje sobie rade z porzadkowaniem efektow naszych przyzwyczajen i nalogow.
pozniej nastepuje tzw. zalamanie metabolizmu i wszystko na raz wylazi a wtedy to trudno znalesc przyczyne, bo skutki i wynik badan moga sugerowac lekarzowi kompletnie co innego nie majacego nic wspolnego z faktyczna przyczyna.
Ostatnio zmieniony 2021-08-31, 23:02 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

orzeszku

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: orzeszku » 2021-09-01, 12:21

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-08-31, 22:23
Może na wszelki wypadek zbadaj glukoze. Jest coś takiego, że bada się na czczo, a później, tego samego dnia, po "obciążeniu glukozą", czyli po spożyciu chyba czegoś z dużą ilością cukru. To by trzeba było wziąć skierowanie i lekarz by Ci wyjaśnił.
O właśnie, miałam już pisać, że warto sobie zrobić krzywą cukrową. To strasznie nieprzyjemne badanie, miałam to w ciąży i prawie że zwymiotowałam XD ale warto to zrobić - pobierają krew na czczo, następnie wypija się roztwór glukozy, po godzinie znów pobierają krew i po kolejnej godzinie ponownie.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: lambda » 2021-09-01, 14:48

orzeszku pisze: 2021-09-01, 12:21
miłośniczka Faustyny pisze: 2021-08-31, 22:23
Może na wszelki wypadek zbadaj glukoze. Jest coś takiego, że bada się na czczo, a później, tego samego dnia, po "obciążeniu glukozą", czyli po spożyciu chyba czegoś z dużą ilością cukru. To by trzeba było wziąć skierowanie i lekarz by Ci wyjaśnił.
O właśnie, miałam już pisać, że warto sobie zrobić krzywą cukrową. To strasznie nieprzyjemne badanie, miałam to w ciąży i prawie że zwymiotowałam XD ale warto to zrobić - pobierają krew na czczo, następnie wypija się roztwór glukozy, po godzinie znów pobierają krew i po kolejnej godzinie ponownie.
A mnie tak wszyscy straszyli ta krzywa i wcale nie było tak źle.
Jak się nie jest w ciąży to pobierają krew 2 razy nie 3
Ostatnio zmieniony 2021-09-01, 14:48 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

orzeszku

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: orzeszku » 2021-09-01, 17:13

Chyba to zależy od tego jak lekarz zleci, bo mój teść też miał po godzinie i po dwóch, a w ciąży raczej nie był (no chyba, że spożywczej to się zgodzę :P ). Ja kiedyś miałam też test prolaktynowy - to lekarka tylko zleciła mi na czczo i po godzinie od wzięcia tabletki, a pielęgniarka się dziwiła, że nie po godzinie i dwóch, aż dzwoniła do lekarki, czy się przypadkiem nie rąbnęła w tych zaleceniach :P

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Lunka » 2021-09-01, 19:53

Ja też się bałam tej krzywej w ciąży że zwymiotuje a okazało się że wcale nie było tak słodko.
Pewnie to przez to moje uzależnienie od cukru. Ale krzywa wyszla idealnie. Cala Ciążę nie jadłam słodyczy, a teraz nie dam rady.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 779
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 132 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-09-01, 21:50

Morkej pisze: 2021-08-31, 11:01 @Lunka Kawę piję niezwykle rzadko. A jeżeli już, to sobie robię cappuccino. Jakoś ogólnie mnie kawa nie przyciąga mocno.
Ja kupiłam sobie bidon na wodę i teraz b. dużo piję wody i ograniczyłam inne napoje dzięki temu
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Morkej » 2021-09-01, 21:57

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-09-01, 21:50 Ja kupiłam sobie bidon na wodę i teraz b. dużo piję wody i ograniczyłam inne napoje dzięki temu
Ja chyba muszę kupić sobie coś podobnego, ale z filtrem. Wstyd się przyznać, ale ilość zwykłej wody w moim spisie napoi, to naprawdę mała ilość. Ciężko mi się odzwyczaić od innych napojów.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: lambda » 2021-09-02, 05:04

Morkej pisze: 2021-09-01, 21:57
itsjustmemichelle1 pisze: 2021-09-01, 21:50 Ja kupiłam sobie bidon na wodę i teraz b. dużo piję wody i ograniczyłam inne napoje dzięki temu
Ja chyba muszę kupić sobie coś podobnego, ale z filtrem. Wstyd się przyznać, ale ilość zwykłej wody w moim spisie napoi, to naprawdę mała ilość. Ciężko mi się odzwyczaić od innych napojów.
Wystarczy tych napoi nie kupować. Na początku będzie ciaglo ale z czasem minie. Kiedyś też dużo pił colini innych słodzonych orenzad. Teraz tylko wode

Dodano po 1 minucie 26 sekundach:
Lunka pisze: 2021-09-01, 19:53 Ja też się bałam tej krzywej w ciąży że zwymiotuje a okazało się że wcale nie było tak słodko.
Pewnie to przez to moje uzależnienie od cukru. Ale krzywa wyszla idealnie. Cala Ciążę nie jadłam słodyczy, a teraz nie dam rady.
A próbowałaś Poprostu słodyczy nie kupować?

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Lunka » 2021-09-02, 07:49

@lambda ja mam momentami taki wręcz narkotyczny ciąg że jak nic nie mam to muszę pojechać do sklepu bo mnie ssie strasznie. Co innego, że po odwiedzinach gości pelno tych słodyczy w domu 😔
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Króliczek

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Króliczek » 2021-09-02, 10:41

Trenować silną wolę- tez się z tym mierzę, dla mnie sposobem jest otaczać się zdrowszym niż słodycze jedzeniem dużo sama gotować i piec, rozmawiać z innymi co też dużo sami gotują i się interesują zdrowiem.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: lambda » 2021-09-02, 20:59

Lunka pisze: 2021-09-02, 07:49 @lambda ja mam momentami taki wręcz narkotyczny ciąg że jak nic nie mam to muszę pojechać do sklepu bo mnie ssie strasznie. Co innego, że po odwiedzinach gości pelno tych słodyczy w domu 😔
Ale to z małym jedziesZ? Czy go zostawiasz?
Może mógłby Cię ktoś przetrzymać abyś nie jechała. A z czasem by to się osłabiło.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2417
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1003 times
Been thanked: 915 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Susanna » 2021-09-05, 14:51

@Lunka - albo miej w domu gorzką czekoladę :)
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Viridiana » 2022-06-17, 19:04

Odgrzewam wątek, bo potrzebuję rady. Macie jakieś pomysły na to, jak nie jeść słodyczy żyjąc na co dzień w domu, w którym inni członkowie rodziny je kupują? Stały dostęp do słodkiego zdecydowanie mnie nie służy, a jednocześnie obawiam się, że sposobu życia innych domowników do góry nogami raczej nie wywrócę, przydałyby mi się jakieś strategie do indywidualnego ograniczania cukru.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: lambda » 2022-06-20, 15:35

Viridiana pisze: 2022-06-17, 19:04 Odgrzewam wątek, bo potrzebuję rady. Macie jakieś pomysły na to, jak nie jeść słodyczy żyjąc na co dzień w domu, w którym inni członkowie rodziny je kupują? Stały dostęp do słodkiego zdecydowanie mnie nie służy, a jednocześnie obawiam się, że sposobu życia innych domowników do góry nogami raczej nie wywrócę, przydałyby mi się jakieś strategie do indywidualnego ograniczania cukru.
Silna wola.

ODPOWIEDZ