Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Czarny » 2021-08-30, 09:15

Ja znacznie ograniczyłem, ale trudno mi powiedzieć że poradziłem sobie calkiem.
Wypijałem kilka litrów słodkiej koli na dobę i rano zjadałem czekoladę przed pójściem spać.
No trudno było odstawić te słodkiej napoje, po prostu nie miałem w domu.
Resztę też zredukowałem.

CMK

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: CMK » 2021-08-30, 09:25

Mnie sie udalo. Co nie znaczy, ze nie mam nawrotow. Wowczas spozywam cos slodkiego. I mam na jakis czas spokoj.
Cukier ( czy wyroby na bazie cukru ) raz spozyty moze prowadzic dom uzaleznienia podobnego do narkotycznego.
Dlatego chyba nie ma ludzi, ktorzy w calkowitych 100% odstawili cukier z jadlospisu.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: adampiotr » 2021-08-30, 09:29

Ja lubię cukier. Ja nie odstawiam cukru bo jakoś nie lubię na gorzko.
Ostatnio zmieniony 2021-08-30, 09:29 przez adampiotr, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4444
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-08-30, 10:32

Lunka pisze: 2021-08-30, 08:58 Jest może na forum osoba, która poradziła sobie z uzależnieniem od cukru?
Wydaje mi się, że lepiej nie lekceważyć takiego stanu i pójść do lekarza, bo to może być np. cukrzyca albo zaburzenia odżywiania. Albo jakieś niedobory witamin, mikroelementów. I wiele innych możliwych przyczyn. Może trzeba zrobić jakieś badania.
Ostatnio zmieniony 2021-08-30, 10:33 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

orzeszku

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: orzeszku » 2021-08-30, 15:29

Mój mąż całkowicie odstawił cukier dodany. Ja też raczej nie spożywam już takich produktów. Czasem się napiję np. domowego kakao słodzonego miodem czy zjem słodki owoc, to chyba wszystko. A jaka jest na to recepta, no cóż. Ja się dużo naczytałam o szkodliwości nadmiaru cukru i jakoś ochota sama mi przeszła :P jeśli zaciśniesz pasa i ograniczysz cukry proste do absolutnego minimum na chociaż kilka dni, to po tym czasie tak się ogranizm odzwyczai od cukru, że będzie Cię mdliło gdy spróbujesz jakiegoś batona czy cokolwiek w tym stylu i później będziesz już ograniczać cukry bez najmniejszego wysiłku.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Dezerter » 2021-08-30, 18:05

Lunka pisze: 2021-08-30, 08:58 Jest może na forum osoba, która poradziła sobie z uzależnieniem od cukru?
Nie słodzę od 25 lat - nie piję słodzonych soków, napoi, unikam ciast, batonów cukierków , ciastek itd
ale nie do końca
uwielbiam czekoladę zazwyczaj gorzką, albo z orzechami, śliwki w czekoladzie, ale przede wszystkim owoce - to jest źródło cukru najzdrowsze.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Jozek » 2021-08-30, 18:39

a ja przepadam za slodyczami, choc lubie tez wytrawne wina ktore sa zwykle dosc cierpkie i kwaskowate.;)
zona o tym wie i ciagle stawia na stol jakies ciasteczka, czekoladki i inne slodycze. ;)
a ja sie jej pytam czy nie ma przypadkiem troche Cabernet Merlot, ktore dla mnie jest najlepsze. to tzw. blend winogron odmiany Merlot z winogronami odmiany Cabernet.
a pozniej wszystkie ciasteczka i czekoladki znikaja ze stolu. ;)
Ostatnio zmieniony 2021-08-30, 18:45 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Lunka » 2021-08-31, 10:27

Dziękuję za wasze odpowiedzi. Mój problem jest dziwny. Nie słodzę kawy i herbaty od 15 lat. Jak lykne słodzona od męża to mam odruch wymiotny. Nie lubię landrynek, tortów. Ale za to czekolada to moje uzależnienie. Mogłabym jeść ja codziennie tonami. I nie wiem czy to uzależnienie od cukru czy kakao? Jak zjem posiłek to gdy nie mam czegos słodkiego do zagryzienia z czekoladą to czuje się ciągle głodna. Napojów słodzonych nie pije, mdli mnie po nich i odczuwam tylko większe pragnienie. Piję tylko wodę.
@miłośniczka Faustyny cukier badam często, na szczęście jest ok. Mam lekka niedowagę. Mąż sądzi, że w ten sposób mój organizm radzi sobie ze zbyt mała liczba kalorii spożywana dziennie. Ma potrzebę na węglowodany. Być może tak jest. Ale mój tata ma tak samo. I rodzeństwo. Chyba ten zły nawyk wynieśliśmy z domu.
Może powinnam właśnie postawić tylko ja gorzka tak jak @Dezerter ? 🤔
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Morkej » 2021-08-31, 10:41

Ja mam straszną słabość do słodkich napojów gazowanych, a zwłaszcza coli. Wcześniej taka 2 litrowa butelka coli dziennie, to był standard. Teraz trochę to ograniczyłem. Częściej raczę się innymi napojami.
Ostatnio zmieniony 2021-08-31, 10:42 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Lunka » 2021-08-31, 10:57

@Morkej wielokrotnie słyszałam o uzależnieniu od coli i to głównie u mężczyzn 🤔
A pijasz kawę? Bo może to słabość do kofeiny...
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Viridiana » 2021-08-31, 10:57

orzeszku pisze: 2021-08-30, 15:29 Ja się dużo naczytałam o szkodliwości nadmiaru cukru i jakoś ochota sama mi przeszła :P jeśli zaciśniesz pasa i ograniczysz cukry proste do absolutnego minimum na chociaż kilka dni, to po tym czasie tak się ogranizm odzwyczai od cukru, że będzie Cię mdliło gdy spróbujesz jakiegoś batona czy cokolwiek w tym stylu i później będziesz już ograniczać cukry bez najmniejszego wysiłku.
Coś w tym jest. Odkąd wprowadziłam więcej warzyw do diety, Milka i Kinderki są dla mnie zdecydowanie za słodkie.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Morkej » 2021-08-31, 11:01

@Lunka Kawę piję niezwykle rzadko. A jeżeli już, to sobie robię cappuccino. Jakoś ogólnie mnie kawa nie przyciąga mocno.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Lunka » 2021-08-31, 11:03

@Viridiana a ja jem mnóstwo warzyw i owoców i to też nie działa 😣

@Morkej też lepiej poszukaj sposobu, żeby zamienić te napoje na coś zdrowszego, bo wiesz, że to na zdrowie nie wychodzi :(
Ale kawa jest pyszna. Ja cała ciążę nie piłam i teraz kilka miesięcy po porodzie, obecnie pije słabsza bo nie dałabym rady funkcjonować ale czekam na czas kiedy wypije już taka jaką lubię. Czarna, gorzka :-bd
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Viridiana » 2021-08-31, 11:08

@Lunka Jak u Ciebie z magnezem? Dietetykiem nie jestem, ale kakao to źródło magnezu, więc może w tym rzecz.
Oprócz tego możesz przerzucić się na gorzką czekoladę, zawsze to lepsza opcja.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Lunka » 2021-08-31, 11:09

Viridiana pisze: 2021-08-31, 11:08 @Lunka Jak u Ciebie z magnezem? Dietetykiem nie jestem, ale kakao to źródło magnezu, więc może w tym rzecz.
Oprócz tego możesz przerzucić się na gorzką czekoladę, zawsze to lepsza opcja.
Magnez suplementuje. Jakiś czas temu robiłam wyniki po ciąży i było ok. Dużo go przyjmowałam w ciąży, żeby zmniejszyć przedwczesne skurcze. I tak już mi zostało w nawyku.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

ODPOWIEDZ