Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: sądzony » 2022-06-28, 11:22

Ja jem kromkę chleba o godzinie 6.30, a później obiado-kolację o godzinie 18-22.00
:)
Się zjadam?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-28, 11:33

sądzony pisze: 2022-06-28, 11:22 Ja jem kromkę chleba o godzinie 6.30, a później obiado-kolację o godzinie 18-22.00
:)
Się zjadam?
@sądzony każdy organizm jest inny, wpływ na to pewnie mają jeszcze inne czynniki np. to czy jest duża aktywność fizyczna, ale tak ogólnie podają, że minimum wymagane to 16-20 godzin bez jedzenia, w tym bez picia napojów z jakimiś kaloriami (bez słodzenia, bez mleka) i jak ktoś da rady, to efekty będą jeszcze lepsze gdy głodówka potrwa do 48 godz, ale wiadomo, tu już trzeba mieć silną wolę i najlepiej uzgadniać to z dietetykiem/lekarzem. Ja najbardziej lubię post przerywany "Intermittent fasting" i wtedy nie jem nic od kolacji do obiadu następnego dnia, tak żeby było to min. 16 godzin przerwy, a czasami nawet dłużej, bo zdarza się, że obiad jem dopiero koło 16-17. Wszystko zależy od dnia i chęci :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Andej » 2022-06-28, 12:10

Przykro mi. Nie jestem specjalistą w żadnym zakresie. Jedynie czytam różne źródła, wnioskuję, staram się odnajdować logikę. Oraz związki przyczynowo skutkowe.
Nie mam zamiaru do niczego przekonywać. Wypowiadam swoje zdanie. Nic więcej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-28, 13:19

Dayy pisze: 2022-06-27, 09:34 Mam to samo. Staram się ich nie jeść lecz mama kupuje.

U mnie zaczely sie problemy z jelitami i wrócilo zapalenie żołądka.
Może to da to myślenia... czy warto tak niszczyć swoje zdrowie jak ja...
Teraz raz na tydzień zjem cukierka lub Dwa ale wcześniej zjadlam sama całą czekoladę.

Można też zastąpić je czym innym.

U mnie pomocne są kisiele oraz biszkopy gdy mam ochotę na coś słodkiego.

Jest też w domu gorzka czekolada 70% z orzechami ale mam ją na kilka dni. Dziennie po 2-3 kostki.
A znalazłaś już przyczynę tych problemów żołądkowych, leczysz to? Bo częstym problemem przy współczesnych dietach jest niedokwasota żołądka, a to pociąga szereg różnych problemów z układem pokarmowym, a nawet z alergiamii, jeśli jedzenie nie jest odpowiednio trawione. W żołądku musi być silny kwas solny o niskim ph, a często zdarza się, że jest on mocno rozrzedzony z powodu diety, różnych napojów.

Tutaj o tym

Co to jest niedokwasota żołądka?
https://www.recepta.pl/artykuly/co-to-j ... enie-dieta

Jak zakwasić żołądek?
https://www.recepta.pl/artykuly/jak-zak ... iedy-warto




Co do cukru, można go zamienić erytrolem, który jest zdrowszy (nie działa szkodliwie jak sztuczne słodziki np. aspartam) i nie jest trawiony w organiźmie, więc nie ma żadnych kalorii. Tylko w smaku trochę się różni, więc trzeba się przyzwyczaić, bo nie smakuje dokładnie tak jak cukier

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: sądzony » 2022-06-28, 13:49

Hildegarda pisze: 2022-06-28, 11:33
sądzony pisze: 2022-06-28, 11:22 Ja jem kromkę chleba o godzinie 6.30, a później obiado-kolację o godzinie 18-22.00
:)
Się zjadam?
@sądzony każdy organizm jest inny, wpływ na to pewnie mają jeszcze inne czynniki np. to czy jest duża aktywność fizyczna, ale tak ogólnie podają, że minimum wymagane to 16-20 godzin bez jedzenia, w tym bez picia napojów z jakimiś kaloriami (bez słodzenia, bez mleka) i jak ktoś da rady, to efekty będą jeszcze lepsze gdy głodówka potrwa do 48 godz, ale wiadomo, tu już trzeba mieć silną wolę i najlepiej uzgadniać to z dietetykiem/lekarzem. Ja najbardziej lubię post przerywany "Intermittent fasting" i wtedy nie jem nic od kolacji do obiadu następnego dnia, tak żeby było to min. 16 godzin przerwy, a czasami nawet dłużej, bo zdarza się, że obiad jem dopiero koło 16-17. Wszystko zależy od dnia i chęci :)
Hill poprzez cytowanie i dodatkowo przywoływanie "małpą+nickiem(niktem)" wysyłają się 2 powiadomienia. :)

Dodano po 38 sekundach:
O tak:
Hildegarda pisze: 2022-06-28, 11:33
sądzony pisze: 2022-06-28, 11:22 Ja jem kromkę chleba o godzinie 6.30, a później obiado-kolację o godzinie 18-22.00
:)
Się zjadam?
@Hildegarda
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2488
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 936 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Susanna » 2022-06-28, 16:50

Hildegarda pisze: 2022-06-28, 13:19
Dayy pisze: 2022-06-27, 09:34 Mam to samo. Staram się ich nie jeść lecz mama kupuje.

U mnie zaczely sie problemy z jelitami i wrócilo zapalenie żołądka.
Może to da to myślenia... czy warto tak niszczyć swoje zdrowie jak ja...
Teraz raz na tydzień zjem cukierka lub Dwa ale wcześniej zjadlam sama całą czekoladę.

Można też zastąpić je czym innym.

U mnie pomocne są kisiele oraz biszkopy gdy mam ochotę na coś słodkiego.

Jest też w domu gorzka czekolada 70% z orzechami ale mam ją na kilka dni. Dziennie po 2-3 kostki.
A znalazłaś już przyczynę tych problemów żołądkowych, leczysz to? Bo częstym problemem przy współczesnych dietach jest niedokwasota żołądka, a to pociąga szereg różnych problemów z układem pokarmowym, a nawet z alergiamii, jeśli jedzenie nie jest odpowiednio trawione. W żołądku musi być silny kwas solny o niskim ph, a często zdarza się, że jest on mocno rozrzedzony z powodu diety, różnych napojów.

Tutaj o tym

Co to jest niedokwasota żołądka?
https://www.recepta.pl/artykuly/co-to-j ... enie-dieta

Jak zakwasić żołądek?
https://www.recepta.pl/artykuly/jak-zak ... iedy-warto




Co do cukru, można go zamienić erytrolem, który jest zdrowszy (nie działa szkodliwie jak sztuczne słodziki np. aspartam) i nie jest trawiony w organiźmie, więc nie ma żadnych kalorii. Tylko w smaku trochę się różni, więc trzeba się przyzwyczaić, bo nie smakuje dokładnie tak jak cukier
Tak, mam nawrót zapalenia żołądka. I mam nadzieję że nie nadżerki. Ponowna gastroskopia przede mną
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: konserwa » 2022-06-28, 20:53

A nie lepiej polubic naturalne smaki bez dosladzaczy?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-29, 06:44

konserwa pisze: 2022-06-28, 20:53 A nie lepiej polubic naturalne smaki bez dosladzaczy?
Zdecydowanie lepiej, ale w dzisiejszych czasach, przy takim dostępie do słodyczy i przyzwyczajenia ludzi do cukru, jest to często bardzo trudne do zrobienia, więc w takiej sytuacji lepiej szukać zdrowszych zamienników cukru, przynajmniej na początku walki ze słodyczami.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Andej » 2022-06-29, 08:48

A może przywrócić cenę cukru z czasów gomułkowskich? A wtedy 1 kg kosztował tyle, co trzy paczki tańszych papierosów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: konserwa » 2022-06-29, 09:14

A moze rozstrzelac producentow cukru? Przy okazji mniej bimbru nielegalnego bedzie w kraju.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Andej » 2022-06-29, 09:57

Dlaczego tylko cukru?

I dlaczego siłowo?

Wydaje mi się, że metody ekonomiczne są właściwsze, choć działają wolniej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: konserwa » 2022-06-29, 10:07

A dlaczegoz by tylko cukier? Kawa i herbata, czekolada i piwo, chleb pszenny i kazdy inny, maslo i tym podobne, oleje i oliwy, owoce, warzywa i grzyby ... wszystko jest szkodliwe, gdyz powoduje starzenie sie organizmu.
Umrzyjmy wiec radosnie w samych latach wiosnie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Jozek » 2022-06-29, 10:33

Andej pisze: 2022-06-29, 08:48 A może przywrócić cenę cukru z czasów gomułkowskich? A wtedy 1 kg kosztował tyle, co trzy paczki tańszych papierosów.
A moze zrobic innaczej, zmienic cene papierosow by 3 paczki kosztowaly tyle co 1 kg cukru? ;)
w sumie na jedno wyjdzie, dawne proporcje beda zachowane. ;)

Dodano po 1 godzinie 10 minutach 16 sekundach:
Hildegarda pisze: 2022-06-28, 11:33
sądzony pisze: 2022-06-28, 11:22 Ja jem kromkę chleba o godzinie 6.30, a później obiado-kolację o godzinie 18-22.00
:)
Się zjadam?
@sądzony każdy organizm jest inny, wpływ na to pewnie mają jeszcze inne czynniki np. to czy jest duża aktywność fizyczna, ale tak ogólnie podają, że minimum wymagane to 16-20 godzin bez jedzenia, w tym bez picia napojów z jakimiś kaloriami (bez słodzenia, bez mleka) i jak ktoś da rady, to efekty będą jeszcze lepsze gdy głodówka potrwa do 48 godz, ale wiadomo, tu już trzeba mieć silną wolę i najlepiej uzgadniać to z dietetykiem/lekarzem. Ja najbardziej lubię post przerywany "Intermittent fasting" i wtedy nie jem nic od kolacji do obiadu następnego dnia, tak żeby było to min. 16 godzin przerwy, a czasami nawet dłużej, bo zdarza się, że obiad jem dopiero koło 16-17. Wszystko zależy od dnia i chęci :)
Ja tam nawet nie musze poscic, bo zdarza mi sie po prostu zapominac o jedzeniu. ;)
Ostatnio po podrozy do Polski i spowrotem, kazalo sie ze przy rezerwacji biletu na prom pokickalu mi sie dni z datami i okazalo sie ze prom mam 2dni wczesniej, a sporo roboty przed kolejnym wyjazdem do Francji.
Wiec robilem co mialem zrobic, a dopiero we Franxji po 2 dniach, okazalo sie ze zakrecilo mi sie w glowie i to na 7m rusztowaniu.
Jak sobie pozniej przypimnialem to przez 5dni zjadlem 5 bulek-kanapek, ale w jednym dniu, tzn. podczas podrozy promem.
Szybko zrekompensowalem ubytki energii, a brzuch przynamniej nie spadl na kolana. ;)

Od 40 lat tzn od sluzby wojskowej w ktorej nie palac zaliczylem przekroczenie 100kg moja waga ciagle miesci sie w przedziale 80-82kg, przy 192 cm wzrostu, no moze juz nieco mbiej bo kregi juz zaczynaja siadac. :(
Ostatnio zmieniony 2022-06-29, 11:49 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Andej » 2022-06-29, 14:38

Jozek pisze: 2022-06-29, 11:44 A moze zrobic innaczej, zmienic cene papierosow by 3 paczki kosztowaly tyle co 1 kg cukru?
w sumie na jedno wyjdzie, dawne proporcje beda zachowane.
Ano nie. Cukier kosztował 12 zł (początkowo 10,50). Sporty 3,50, a Klubowe 4,40. Relacji nie można zachować. Chodzi raczej o to, aby cukier kosztował relatywnie, ale nie do papierosów, ale do płac. Wtedy za średnia płacę można było kupić ok. 180 kg cukru. Albo 500 paczek Klubowych.
Akurat relację ceny cukru do papierosów należałoby odwrócić. Czyli jedna paczka jak różnowartość 3 kg cukru.

A tak w ogóle to warto sobie przypomnieć tamte relacje cenowe płacy do możliwości zakupu. I porównać z dzisiejsza drożyzną. Gwdy wszystko jest relatywnie wielokrotnie tańsze. Ale jest znacznie większy wybór, asortyment, który kusi.

Za Gomułki jednym z najbardziej niszczących zdrowie produktów było masło. Nawet uwiecznione w piosence:
Zamiast niego margaryna Palma. Oczywiście z tłuszczu palmowego. Najzdrowszego na świecie. Przynajmniej wtedy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Jozek » 2022-06-29, 14:46

No tak , jqk zwykle to co drogie i egzotyczne to "zdrowe ". ;)
Najzdrowszy jest umiar we wszystkum, a nie naukiwe ciekawostki manupulacyjne.
Ostatnio zmieniony 2022-06-29, 14:48 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ