Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Aleksaa
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2023

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Aleksaa » 2023-06-10, 07:53

Dzień dobry. Chciałabym wrócić do tego wątku. Uczestniczyłam ostatnio w ślubie mieszanym. Był on bez mszy. Jednak zastanawia mnie inna kwestia. Ślub odbywał się w kościele, ale wogole nie było Eucharystii... zastanawiam się z czego to mogło wynikać. W ślubach mieszanych z tego co mi wiadomo jest przeprowadzana Eucharystia i do niej nie przystępuje po prostu strona niewierząca. Na tym ślubie wogole nie było tego punktu wobec czego wogole nikt nie miał możliwości przystąpienia do Euchrystii. Co mogło być powodem? 80% gości z pewnością by do niej przystąpiło... to była bardzo dziwna sytuacja. Zastanawiam się nad tym i chciałabym zrozumieć

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Andej » 2023-06-10, 08:10

Co masz na myśli pisząc "Eucharystia"?

Kiedyś, za moich czasów prehistorycznych, większość ślubów było udzielanych poza mszami świętymi. Czasem jak w fabryce, zanim jedni skończyli już drudzy czekali. Nie przypominam sobie aby ślubom towarzyszyła modlitwa eucharystyczna i komunia święta.
Teraz niemal wszyscy w trakcie mszy świętej lub tuż po niej. Właśnie po to, aby móc uczestniczyć w Ofierze Eucharystycznej. W całej liturgii Ofiary.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 85 times
Been thanked: 50 times

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Arletta Bolesta » 2023-06-11, 04:38

Może warto zadać pytanie, kto konkretnie zawierał związek, małżeństwo mieszane ma podwójne znaczenie.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Aleksaa
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2023

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Aleksaa » 2023-06-11, 14:11

Jedna strona wierząca, praktykująca, a druga strona nieochrzczona.
Z tego co mówili miała być Komunia Święta , tymczasem jej nie było wogole w trakcie przebiegu tego ślubu.

Czy mogę prosić o wyjaśnienie podwójnego znaczenia ślubu mieszanego?
Ostatnio zmieniony 2023-06-11, 14:12 przez Aleksaa, łącznie zmieniany 1 raz.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 85 times
Been thanked: 50 times

Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?

Post autor: Arletta Bolesta » 2023-06-12, 09:57

Witam ponownie,
nie chodzi o podwójne znaczenie ślubu, co - instytucji - małżeństwo mieszane.

W szerokim tego słowa znaczeniu chodzi o sytuację przytoczoną przez Panią (przeszkoda różnej wiary/religii) - gdy małżeństwo zawierane jest z Osobą nieochrzczoną, zaś w ścisłym słowa tego znaczeniu (zakaz zawarcia małżeństwa) - gdy zawierane jest z Osobą ochrzczoną, ale należącą do Kościoła, wspólnoty nie mającej pełnej komunii z KK (np. małżeństwo z Protestantem).

Dużo inf. można też odnaleźć w Księgach Liturgicznych, gdyż KPK pewnych kwestii nie reguluje.

Kłaniam się ponownie

dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”