Czy to grzech?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Marysia0109
Przybysz
Przybysz
Wysłał podziękowań: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Czy to grzech ciężki ?

Post autor: Marysia0109 » 2020-02-14, 07:55

Witajcie Kochani. Nie raz znalazłam tu już pomoc, a więc dalej pytam. Myślicie, że taka lekka kłótnia(bez wyzywania kogoś czy wulgaryzmów, jednym słowem rozmowa podniesionym głosem) jest grzechem ciężkim i trzeba się przed Komunią Świętą wypowiadać ? Oczywiście staram się nad tym panować, ale czasem ciężko się nic nie odzywać tym bardziej, że mam dość trudną sytuację w domu. Wydaje mi się, że to nie ja szukam powodów do kłótni, ale może mi się tylko tak wydaje. Zawsze i tak winę na siebie biorę i wmawiam sobie, że to przeze mnie ta kłótnia.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Bywalec
Bywalec
Wysłał podziękowań: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Kontakt:

Re: Czy to grzech ciężki ?

Post autor: Tek de Cart » 2020-02-14, 08:33

Nie zawsze kłótnie muszą być Twoja winą.... Zresztą to ma mniejsze znaczenie. Grzech ciężki nie jest wcale tak łatwo popełnić ;) z tego co odpisujesz raczej bym tego grzechem ciężkim nie nazwał. To raczej sprawa powszednia że nie uda się zapanować nad emocjami w trudnej chwili.

Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 1062 razy
Otrzymał podziękowań: 925 razy

Post autor: Magnolia » 2020-02-14, 09:05

Jesli wybuchają emocje, to przeciez jest nie jest to coś świadomego i dobrowolnego. Jesli potem następuje zgoda czy powrót do normalności to nie ma tez materii ciężkiej.

Żeby ocenić wagi grzechu trzeba sięgnąć do warunków które jednocześnie musi dany grzech spełnić. Dobrowolność, świadomość i ciężka materia.

Sam pisząc do nas, wiesz ze bywają jeszcze gorsze awantury, czyli umiesz sobie wyobrazić coś cięższego w tym temacie... to tez jest wskazówka co do materii.

Marysiu postaraj się następnym razem przyjść a przeprowadzoną analizą danego grzechu, a od nas oczekuj tylko potwierdzenia czy dobrze rozeznałaś.
Postawisz w ten sposób jeden krok w kierunku samodzielności, bo trzeba wychodzić z tego skrupulanctwa a nie w nim tkwić.
Ok, umawiamy się?

Uwielbiam, nie zapominam, tyle dajesz mi swej łaski... codziennie.

Awatar użytkownika
Marysia0109
Przybysz
Przybysz

Post autor: Marysia0109 » 2020-02-14, 09:16

Dziękuję za odpowiedzi. Czyli jeśli sobie w modlitwie przeprosiłam za to Boga i na początku mszy podczas spowiedzi powszedniej wspomnę sobie o tym to nie będzie świętokractwo? Ja raz w miesiącu i tak chodzę do spowiedzi to przy tej spowiedzi się wyspowiadam, że byłam kłótliwa. Czy to będzie dobre rozwiązanie?
Oczywiście to było pod wpływem emocji, ale zawsze sobie myślę tak, że przeciesz mogłam się opanować, że już sobie obiecałam, że nie wybuchnę i dalej zawiodłam, w takich chwilach czuję się bardzo beznadziejnie.

Okej, następnym razem postaram się trochę grzech przeanalizować :)

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Magnolia » 2020-02-14, 09:25

To dobre podejście, spowiedź powszechna, prośba o przebaczenie Boga i ludzi oraz żal i postanowienie poprawy - praca nad emocjami.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marysia0109
Przybysz
Przybysz
Re: Czy to grzech?

Post autor: Marysia0109 » 2020-02-26, 11:57

Witajcie. Pisze już na tym samym wątku bo nie ma sensu o takim samym pytaniu zakładać kolejnego. Po raz kolejny mam dylemat czy to grzech, a mianowicie czytając o Środzie Popielcowej dowiedziałam się, że nie można w tym dniu pić słodkich napojów. Nie wiedziłam o tym wcześniej. Zdążyłam już wypić kawę z cukrem i szklankę soku. Obiecałam, że kolejnym razem przeanalizuję dany grzech i moim zdaniem to chyba nie jest grzech ciężki skoro o tym przed wypiciem napojów nie wiedziłam. Czy dobrze myślę?

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Magnolia » 2020-02-26, 12:38

Nie ma tak dokładnego przepisu (nie słyszałam jak długo żyję), by zabroniono pić słodkich napojów. Jedyny argument jest taki, wg mnie, ze cukier wzmaga poczucie głodu, więc jak z niego się rezygnuje to może łatwiej znieść post. Ale byłam na poście kilka razy już i niestety odstawienie cukru przyprawia o ból głowy - jako efekt odstawienia. Osobiście mam zamiar przetrwać ten dzień właśnie na sokach warzywnych, które naturalnie sa słodkie, ale mają substancje odżywcze i witaminy.
To co kapłani mówią o poście ścisłym to 3 posiłki na dzień, dwa mniejsze i jeden do syta. Nie ma ograniczenia co do wody i napojów.

Co do zasady, jesli zrobiłaś coś nieświadomie to nie spełniasz warunku grzechu ciężkiego. A trzeba by spełniać wszystkie 3 warunki na raz, co jest trudne w gruncie rzeczy.

Awatar użytkownika
Marysia0109
Przybysz
Przybysz

Post autor: Marysia0109 » 2020-02-26, 12:47

Dzięki za odpowiedź. Ja właśnie do tej pory też nie słyszałam o tym. I chyba w KKK też takiego zapisu nie ma. Co do mięsa i ilości posiłków to oczywiście wiem i tego się stosuję. Ksiądz w niedzielę na mszy też wspominał tylko o mięsie i ilości posiłków.

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Magnolia » 2020-02-26, 12:57

I to Cię obowiązuje.

Ale nie tyle mamy się skupiać na samym przestrzeganiu postu co na modlitwie. Na poświęceniu tego wysiłku i postu na rzecz jakiegoś dobra duchowego, czyli np w intencji czyjejś. Wtedy post ma sens. Samo ograniczenie jedzenia jest bez sensu.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ