Psychoterapia

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Ras. » 2022-09-02, 17:37

Ośrodek terapii uzależnień nauczył mnie widzieć swoje dłonie i myśli oraz tam odnalezlem wewnętrzna siłę

Wyjście z ośrodka pokazało mi ze nikt mnie rozumie...
Tylko terapeuci, pacjenci którzy tez byli w takim ośrodku

Szukanie pomocy w samotności ukazało mi, ze wewnętrzną siła to nie ja, lecz ten który mnie niósł na rękach

Dziś zaczynam rozumiec wiele duchowych spraw
I widzę dużo wspólnych nauk Biblia-Terapia
Za to juz nie bardzo rozumieja mnie terapeuci

Troszkę absurd :P
My God is Jah

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: sądzony » 2022-12-09, 15:48

greg77 pisze: 2022-12-09, 14:05 "Niebezpieczna psychologia"Anna Wasiukiewicz.Na pewno daje do myślenia.I coś w tym jest po rozmowie z kilkoma znajomymi którzy chodzili do psychiatry i psychologa.
Rozumiem, że chodzi o tę panią?

https://www.google.com/search?q=Niebezp ... BeTCyN_Ri0

Jak znajdę chwilkę wieczorem to obejrzę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Albertus » 2022-12-09, 17:16

sądzony pisze: 2022-12-09, 15:48
greg77 pisze: 2022-12-09, 14:05 "Niebezpieczna psychologia"Anna Wasiukiewicz.Na pewno daje do myślenia.I coś w tym jest po rozmowie z kilkoma znajomymi którzy chodzili do psychiatry i psychologa.
Rozumiem, że chodzi o tę panią?

https://www.google.com/search?q=Niebezp ... BeTCyN_Ri0

Jak znajdę chwilkę wieczorem to obejrzę.
Bardzo ciekawe.

Dzięki za link.

Daje do myślenia i wiele wyjaśnia.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: sądzony » 2022-12-09, 18:41

Albertus pisze: 2022-12-09, 17:16 Bardzo ciekawe.
Dzięki za link.
Daje do myślenia i wiele wyjaśnia.
Rozumiem, że to zachęta do dyskusji :)
Niestety tej "prawdy" dźwignąłem jedynie 7 minut.

Dodano po 2 minutach 38 sekundach:
tu jest jeszcze troszkę :)

https://www.google.com/search?q=niebezp ... LDyJii6C1k
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 453
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: greg77 » 2022-12-09, 19:53

Osobiście może po ostatnich wydarzeniach w moim życiu jestem do psychologii trochę uprzedzony.Małżeństwo mojego szwagra rozpada się,więc doradziłem mu wizytę z małżonką u psychologa. Skutek był taki że zaczęło się "sypać" małżeństwo w sposób lawinowy. Po każdej wizycie albo ona płakała, albo on chodził cały w nerwach. Teraz już papiery rozwodowe są w drodze :(.Niestety w pracy mam koleżankę która też jest po rozwodzie i kiedyś mi powiedziała że wizyty u psychologa to były wyrzucone pieniądze w błoto, tylko sprawę pogorszyły. To samo mój kumpel z pracy, niedawno po rozwodzie z żoną która jest psychologiem. Opowiadał mi że zapytał ją dlaczego nie stosuje tego co doradza swoim pacjentom w domu ,skoro widzi że między nimi jest źle, usłyszał wtedy odpowiedź że na psychologów te metody nie działają. Niezmienia to jednak faktu że współczesna psychologia (poza nielicznymi wyjątkami)stawia bardziej w centrum człowiek i jego uczucia niż Boga, a Chrystusa jako Drogę wręcz pozostawia na margnesie, żeby nie powiedzieć że wyklucza.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: sądzony » 2022-12-09, 20:09

Moim zdaniem psychologia, a ściśle psychoterapia poprzez pracę na więzi i relacji uczy miłości. Podobnym zajmuje się duchowość i mistyka.
Sama psychologia jest zwykłą ideologią taka sama jaką może być religia.
Jeżeli uważam, że pójdę do psychologa zapłacę kasę i będę szczęśliwy to tak jakbym uważał, że będę chodził do kościoła, spowiadał się, a zostanę zbawiony.
Zarówno praca nad psychiką, jak i rozwój duchowy wymaga czasu, poświęceń, wyrzeczeń, cierpienia, ciemności, lęku.

Jak opowiadał de Barbaro, psychoterapeuta nie powinien włazić w kompetencje duchownego.
Oczywiście wiadomo, że bywa różnie.

A co do tej pani to nie wiem czego ona oczekuje...
Przecież bardzo pięknie psychologię głębi łączą z chrześcijaństwem Gajdowie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Abstract » 2022-12-09, 20:46

@greg77 nie każdy jest dobrym psychologiem, ty natomiast prawdopodobnie po obserwacji np dwóch przypadków zacząłeś szukać wzorca. Modlitwę powinniśmy kierować do pomocy w rozumieniu siebie i współmałżonka, a nie jako lekarstwo samo w sobie które załatwi coś za nas. W moim otoczeniu ostatnio było kilka rozwodów i ZERO psychologów, czy to o czymś świadczy? Znam kilka przypadków gdzie psycholog pomógł wyjść ludziom na prostą gdy się pogubili, np nastolatkowie.

Dawniej byli przyjaciele którzy służyli radą, czy wszyscy dobrze radzili? Niekoniecznie! Czy to znaczy żeby nie poruszać tych problemów z przyjaciółmi?
Obecnie przyjaźń to luksus, jesteśmy ofiarami ekranów wszelkiej postaci i cyber izolacji, przyjaciela zastępuje psychoterapeuta, ty siedząc w fotelu słuchasz siebie na głos (to bardzo ważne tak siebie posłuchać) i często sam wpadasz na rozwiązanie, lub uświadomienie problemu który nie zawsze jest prosty do rozwiązania.

Pisałem już o tym kiedyś, przysięgamy przed ołtarzem swoim wyobrażeniom, później gdy wyobrażenia nie materializują się dostatecznie przychodzi roztargnienie i problemy. Odnośnie psychologii to jest temat na osobny wątek i nie nadaje się tutaj. Robi się OT.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Albertus » 2022-12-09, 22:30

sądzony pisze: 2022-12-09, 18:44
Albertus pisze: 2022-12-09, 17:16 Bardzo ciekawe.
Dzięki za link.
Daje do myślenia i wiele wyjaśnia.
Rozumiem, że to zachęta do dyskusji :)
Niestety tej "prawdy" dźwignąłem jedynie 7 minut.

Dodano po 2 minutach 38 sekundach:
tu jest jeszcze troszkę :)

https://www.google.com/search?q=niebezp ... LDyJii6C1k
Chętnie bym podyskutował bo rzeczywiście dowiedziałem się kilku rzeczy których wcześniej nie wiedziałem.

Ale 7 minut to za mało aby dyskutować.

Co cię powstrzymuje przed wysłuchaniem? Naprawdę ciekawe, ładny styl wypowiedzi i pani psycholog nikogo nie atakuje.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: sądzony » 2022-12-09, 22:56

Albertus pisze: 2022-12-09, 22:30 Co cię powstrzymuje przed wysłuchaniem? Naprawdę ciekawe, ładny styl wypowiedzi i pani psycholog nikogo nie atakuje.
Już pierwsze zdanie:
„W psychologii mamy do czynienia z całą masą rożnego rodzaju terapii, które są niejednokrotnie wprost przesiąknięte metodami okultystycznymi.”

Znam kilku psychologów i psychoterapeutów od strony „kozetki” i kilku od strony prywatnej – znajomi mojej żony z racji zawodu. Kilku nawet dość blisko. Znam również (oczywiście nie akademicko) nieco założenia kilku szkół psychoterapeutycznych. Interesuję się psychologią głębi. Wybacz, ale 7 minut to dla mnie wystarczająco.

Może napisz co dla Ciebie jest takie odkrywcze, i w której minucie o tym mówi, bo nie zniosę 60 minut.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Albertus » 2022-12-09, 23:09

sądzony pisze: 2022-12-09, 22:56
Albertus pisze: 2022-12-09, 22:30 Co cię powstrzymuje przed wysłuchaniem? Naprawdę ciekawe, ładny styl wypowiedzi i pani psycholog nikogo nie atakuje.
Już pierwsze zdanie:
„W psychologii mamy do czynienia z całą masą rożnego rodzaju terapii, które są niejednokrotnie wprost przesiąknięte metodami okultystycznymi.”

Znam kilku psychologów i psychoterapeutów od strony „kozetki” i kilku od strony prywatnej – znajomi mojej żony z racji zawodu. Kilku nawet dość blisko. Znam również (oczywiście nie akademicko) nieco założenia kilku szkół psychoterapeutycznych. Interesuję się psychologią głębi. Wybacz, ale 7 minut to dla mnie wystarczająco.

Może napisz co dla Ciebie jest takie odkrywcze, i w której minucie o tym mówi, bo nie zniosę 60 minut.
Nie bój się!
Dasz radę!

Tam jest jeszcze mowa o naprawdę innych ciekawych rzeczach.

Potem możemy podyskutować.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: sądzony » 2022-12-09, 23:18

Albertus pisze: 2022-12-09, 23:09 Nie bój się!
Dasz radę!

Tam jest jeszcze mowa o naprawdę innych ciekawych rzeczach.

Potem możemy podyskutować.
Naprawdę uważasz, że się boję?
Szkoda mi czasu.
Oglądałem to co wrzucił Dez. Naprawdę ciekawe. De Barbaro i ks. Prusak – polecam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Albertus » 2022-12-09, 23:20

sądzony pisze: 2022-12-09, 23:18
Albertus pisze: 2022-12-09, 23:09 Nie bój się!
Dasz radę!

Tam jest jeszcze mowa o naprawdę innych ciekawych rzeczach.

Potem możemy podyskutować.
Naprawdę uważasz, że się boję?
Szkoda mi czasu.
Oglądałem to co wrzucił Dez. Naprawdę ciekawe. De Barbaro i ks. Prusak – polecam.

Naprawdę uważam że się boisz.

I niestety prawdopodobnie nie wysłuchasz do końca...

A szkoda bo chętnie bym podyskutował. :D
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 23:21 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: sądzony » 2022-12-09, 23:36

Przecież nie będę tego słuchał tylko dlatego by udowodnić Ci, że wysłucham. To byłoby głupie. Już nie jestem aż tak kontrsugestywny.
Przypuszczam w jaki sposób i o czym ona tam nawija.
Wydaje mi się, że nawet jeżeli obejrzę to nie będziemy mieli o czym dyskutować, ona naprawdę nie jest dla mnie żadnym autorytetem w dziedzinie psychologii.
Gdyby była z dużym prawdopodobieństwem bym ją znam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Albertus » 2022-12-09, 23:46

sądzony pisze: 2022-12-09, 23:36 Przecież nie będę tego słuchał tylko dlatego by udowodnić Ci, że wysłucham. To byłoby głupie. Już nie jestem aż tak kontrsugestywny.
Przypuszczam w jaki sposób i o czym ona tam nawija.
Wydaje mi się, że nawet jeżeli obejrzę to nie będziemy mieli o czym dyskutować, ona naprawdę nie jest dla mnie żadnym autorytetem w dziedzinie psychologii.
Gdyby była z dużym prawdopodobieństwem bym ją znam.
Czy zbiór twoich autorytetów dziedzinie psychologii jest zamknięty?

Może ona będzie twoim nowym autorytetem w dziedzinie psychologii?

Nie przekonasz się zanim nie wysłuchasz. Twoje przypuszczenia mogą być mylne,

Poza tym to jak przekonasz kiedyś kogoś aby wysłuchał co mówią twoje autorytety jeśli nie wysłuchasz pani psycholog z linku który sam podałeś?

A poza tym jeśli ta pani psycholog w jakiejś kwestii kłamie to przecież możesz to zbadać i sprostować.
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 23:48 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: sądzony » 2022-12-10, 00:04

Albertus pisze: 2022-12-09, 23:46 Czy zbiór twoich autorytetów dziedzinie psychologii jest zamknięty?
Żadną miarą.
Albertus pisze: 2022-12-09, 23:46 Może ona będzie twoim nowym autorytetem w dziedzinie psychologii?
Nie lubię skrajności. Więc nie sądzę.
Albertus pisze: 2022-12-09, 23:46 Nie przekonasz się zanim nie wysłuchasz.
Wysłuchałem 7 min. Wysłuchałem 5 min książki. Wysłuchałem 3 min wywiadu. Przeczytałem auto-notkę o tym co kończyła, czym się zajmuje. Przeczytałem notki 2 jej wydawnictw. Przeczytałem jeden wstęp do artykułu w egzorcyście. Znalazłem też kilka zdań krytykujących Fromma. Jednym słowem zrobiłem małe rozeznanie.
Albertus pisze: 2022-12-09, 23:46 Twoje przypuszczenia mogą być mylne,
Mogą, ale jeżeli naprawdę warta jest mojej uwagi to prędzej czy później ją spotkam. Tak miałem z np. Gajdami i nie tylko.
Albertus pisze: 2022-12-09, 23:46 Poza tym to jak przekonasz kiedyś kogoś aby wysłuchał co mówią twoje autorytety jeśli nie wysłuchasz pani psycholog z linku który sam podałeś?
Nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać. Podałem go, by ten co polecił książkę potwierdził, a poza tym wrzuciłem go przed obejrzeniem - może faktycznie tu popełniłem błąd - nie powinienem tego robić.
Albertus pisze: 2022-12-09, 23:46 A poza tym jeśli ta pani psycholog w jakiejś kwestii kłamie to przecież możesz to zbadać i sprostować.
Nie mogę, bo ona w to wierzy. Mam się kopać z koniem?

Podałem cytat (nie dosłowny), w zasadzie 1 zdanie. Moja wiedza teoretyczna i praktyczna nie potwierdza tego o czym ta pani mówi. Jak mam to udowodnić? Przeanalizować wszystkie szkoły terapeutyczne? Fakt, że twórca nurtu psychologicznego czy szkoły terapeutycznej nie był katolikiem nie oznacza, że był satanistą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”