Psychoterapia

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2022-03-06, 21:49

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-04, 09:36 Psychologia i opieka duchowa nad człowiekiem mają różne cele.
Bywa, w niektórych obszarach, że sprzeczne.
Zgadza się. Psychologia to nauka.

Dodano po 2 minutach 35 sekundach:
Jozek pisze: 2022-03-05, 18:12 Wiem i wlasnie to robie, ...
Co robisz?

Dodano po 1 minucie 53 sekundach:
Jozek pisze: 2022-03-05, 18:48 Niestety niewielu psychologow to rozumie.i najczesciej po prostu owijaja w bawelne.
Oj Jozek, Jozek zajmij się obrabiarkami... plizzz
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-07, 08:42

sądzony pisze: 2022-03-06, 21:54
Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-04, 09:36 Psychologia i opieka duchowa nad człowiekiem mają różne cele.
Bywa, w niektórych obszarach, że sprzeczne.
Zgadza się. Psychologia to nauka.
1
Niestety, psychologia (podobnie jak np. pedagogika, ale mocniej) w dzisiejszym kształcie niewiele ma wspólnego z nauką.
Nie ze swojej "istoty", lecz z tego powodu, że w olbrzymiej większości (choć nie twierdzę, że w całości) została przejęta
przez wpływy ideologiczne (i to, niestety, bardzo dziwnych i przeważnie lewicujących ideologii, choć odchyły w przeciwną
stronę też się niekiedy - dużo rzadziej - zdarzają).
Im dalej jest od psychologii klinicznej (i od metod statystycznych badań), tym bardziej oddala się od nauki.

2
Z tym, że ja pisałem o różnych celach w innym kontekście.
Celem psychologii jest - upraszczam straszliwie, ale generalnie to prawda - dobre samopoczucie pacjenta (niektórzy mówią
nawet "klienta"). W sensie likwidacji dyskomfortu.
Opiece duchowej ten cel nie jest obcy, ale też nie jest dla niej pierwszoplanowy. Głównym celem jest, aby - w bliskiej perspektywie
- podjęcie pracy nad sobą, aby człowiek był dobry, uczciwy i z relacji z Panem Bogiem, a w dalszej - by został zbawiony.

Czasem te cele są zbieżne, czasem sprzeczne.

Weźmy coś takiego jak poczucie winy. Psychologia dąży do jego likwidacji (zarówno w sensie poczucia winy po
konkretnym czynie, jak i do "zaakceptowania siebie takiego, jakim jestem").
Opieka duchowa raczej dąży do tego, aby naturalnie prawidłowa reakcja - poczucie winy - było motorem przemiany
człowieka, podjęcia pracy nad sobą i "nad tym, jaki jest". Nie ma to nic wspólnego z uciekaniem od dyskomfortu - przeciwnie,
zarówno "żal za grzechy" jak i podejmowanie pracy nad sobą wywołują dyskomfort.
Oczywiście, "terapeutycznie" opieka duchowa zajmuje się też, zdarzającym się niekiedy, nieuzasadnionym poczuciem winy -
ale to jest zaledwie margines jej zadań.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2022-03-07, 15:10

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-07, 08:42
sądzony pisze: 2022-03-06, 21:54
Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-04, 09:36 Psychologia i opieka duchowa nad człowiekiem mają różne cele.
Bywa, w niektórych obszarach, że sprzeczne.
Zgadza się. Psychologia to nauka.
1
Niestety, psychologia (podobnie jak np. pedagogika, ale mocniej) w dzisiejszym kształcie niewiele ma wspólnego z nauką.
Nie ze swojej "istoty", lecz z tego powodu, że w olbrzymiej większości (choć nie twierdzę, że w całości) została przejęta
przez wpływy ideologiczne (i to, niestety, bardzo dziwnych i przeważnie lewicujących ideologii, choć odchyły w przeciwną
stronę też się niekiedy - dużo rzadziej - zdarzają).
Im dalej jest od psychologii klinicznej (i od metod statystycznych badań), tym bardziej oddala się od nauki.

2
Z tym, że ja pisałem o różnych celach w innym kontekście.
Celem psychologii jest - upraszczam straszliwie, ale generalnie to prawda - dobre samopoczucie pacjenta (niektórzy mówią
nawet "klienta"). W sensie likwidacji dyskomfortu.
Opiece duchowej ten cel nie jest obcy, ale też nie jest dla niej pierwszoplanowy. Głównym celem jest, aby - w bliskiej perspektywie
- podjęcie pracy nad sobą, aby człowiek był dobry, uczciwy i z relacji z Panem Bogiem, a w dalszej - by został zbawiony.

Czasem te cele są zbieżne, czasem sprzeczne.

Weźmy coś takiego jak poczucie winy. Psychologia dąży do jego likwidacji (zarówno w sensie poczucia winy po
konkretnym czynie, jak i do "zaakceptowania siebie takiego, jakim jestem").
Opieka duchowa raczej dąży do tego, aby naturalnie prawidłowa reakcja - poczucie winy - było motorem przemiany
człowieka, podjęcia pracy nad sobą i "nad tym, jaki jest". Nie ma to nic wspólnego z uciekaniem od dyskomfortu - przeciwnie,
zarówno "żal za grzechy" jak i podejmowanie pracy nad sobą wywołują dyskomfort.
Oczywiście, "terapeutycznie" opieka duchowa zajmuje się też, zdarzającym się niekiedy, nieuzasadnionym poczuciem winy -
ale to jest zaledwie margines jej zadań.
Nie wiem czym zajmuje się psychologia. Nie studiowałem jej. Z usług psychologa korzystałem kiedyś w celu przeprowadzenia testów inteligencji i innych badań, by określił moje zdolności poznawcze. Aha no i jeszcze przeprowadzał mi badania czy mogę służbowo prowadzić samochód.

Bardziej "interesuje" mnie psychoterapia (temat wątku).
(Co do "klienta"... psycholog nie jest lekarzem, więc nazywanie "klienta" pacjentem nie jest do końca współmierne. Psycholog nie leczy. Można, moim zdaniem, użyć tego określenia w psychoterapii).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Psychoterapia

Post autor: adampiotr » 2022-03-07, 15:20

moge cos wiecej powiedzieć na temat psychoterapii. To jest głównie rozmowa na różne tematy. Nie ma się czego bać.Poza tym przy okazji to jest wygadanie się drugiej osobie i masz pewność ,ze nikt tego nie usłyszy.
Ostatnio zmieniony 2022-03-07, 15:21 przez adampiotr, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2022-03-07, 15:34

adampiotr pisze: 2022-03-07, 15:20 moge cos wiecej powiedzieć na temat psychoterapii. To jest głównie rozmowa na różne tematy. Nie ma się czego bać.Poza tym przy okazji to jest wygadanie się drugiej osobie i masz pewność ,ze nikt tego nie usłyszy.
To nie jest więcej. Ale OK.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-07, 15:36

Co do zasady masz rację, Adamie. Jednak trzeba być bardzo ostrożnym w wyborze psychoterapeuty (czy jest odpowiednio wykształcony, czy poddaje sie supewizji, w końcu czy ma zdrową postawę moralną).
Psychoteriapia bywa (nie twierdzę że zawsze ani że w większości) prowadzona na pograniczu manipulacji - a wówczas może być niebezpieczna.

Inna rzecz, że przy opiece duchowej też podobne zagrożenie istnieje.
Ostatnio zmieniony 2022-03-07, 15:37 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Psychoterapia

Post autor: konserwa » 2022-03-07, 15:52

Nie wiem oczym piszecie. Ale jesli w kontekscie mej wypowiedzi - to czepcie sie tramwaju.
Ja wiem, czego mnie przez kilkadziesiat lat pozbawiono ... i nie wtykajcie teraz w to swego zasmarkanego nosa.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2022-03-07, 16:27

konserwa pisze: 2022-03-07, 15:52 Nie wiem oczym piszecie. Ale jesli w kontekscie mej wypowiedzi - to czepcie sie tramwaju.
Ja wiem, czego mnie przez kilkadziesiat lat pozbawiono ... i nie wtykajcie teraz w to swego zasmarkanego nosa.
Myślę, że nie chodzi o Ciebie.
Ja również jestem po 4 letniej terapii. Z chęcią poddałbym się dalszej.
Moja żona jest psychoterapeutą.
To chyba rozmowa ogólna :)

Pozdrawiam
DT
Ostatnio zmieniony 2022-03-07, 18:36 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-07, 17:41

konserwa pisze: 2022-03-07, 15:52 Nie wiem oczym piszecie. Ale jesli w kontekscie mej wypowiedzi
Nie. O psychoterapii ogólnie.
I wcale jej nie neguję. Po prostu - jak w każdej robocie - trzeba wybierać dobrych (zarówno w sensie fachowym jak i moralnym) fachowców, a będzie dobrze.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Viridiana » 2022-03-07, 17:56

Fakt jest faktem, terapeutów trzeba dobrze wybierać. W Polsce nadal nie mamy ustawy regulującej prawa do wykonywania tego zawodu, więc gabinet może otworzyć każdy.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Psychoterapia

Post autor: konserwa » 2022-03-07, 18:33

mam wojskowych i licencjonowanych doradcow.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Jozek » 2022-03-07, 19:38

Niektorym nawet to nie wystarczy by przestali doradzac. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Dezerter » 2022-03-07, 19:59

abi pisze: 2022-03-05, 18:48 moze wykreslil, bo czytajacy mieliby koszmary, a to ci nic nie pomoze =((
ja mam zawsze obrazy czytanego tekstu i twoje opisy z innego forum mi do tej pory zostaly
Dokładnie tak było - był to pis tak krwawy długi i szczegółowy, że ja z obowiązku go przeczytałem
później wąchając się czy usunąć - przeczytałem jeszcze raz - :-o
tekst 18+ i to tylko dla twardzieli
więc nie mogłem zostawić, ale popisaliśmy z Konserwą na pw o tym, więc wziąłem to na siebie i mógł się wygadać, wyrzucić to z siebie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5194
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Psychoterapia

Post autor: abi » 2022-03-07, 20:06

tak, tak...te przeswitujace przez postac kamienie snily mi sie ze cztery razy
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Jozek » 2022-03-07, 20:12

A dla mnie to bylo jak szare zycie przecietnego czlowieka. ;)
Duszy ktora miala takie a nie inne okolicznosci "wyklucia sie poza cialo" i materialna rzeczywistosc, by spojzec na nie obiektywnie.
Problem w tym ze niektorzy wrecz na sile staraja sie ta dusze sprowadzic z powrotem w ta materialna rzeczywistosc, bo ona jest dla nich wazniejsza niz sama dusza.
Musza ja tam komus z powrotem wsadzic, bo dla nich niemozliwe jest zycie poza ta ziemska rzeczywistoscia.
Stlamsza kazdego kto bedzie na dobrej drodze.
Ostatnio zmieniony 2022-03-07, 20:19 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”